نقد انیمیشن

نقد و بررسی انیمیشن گرینچ (The Grinch)

بهترین چیزی که درباره فیلم های کمپانی Illumination Entertainment می توان گفت این است که می دانیم باید چه انتظاری از آن ها داشته باشیم. فیلم های این کمپانی از حد متوسط بالاتر نمی روند، خیلی کم پیش می آید هوشمندانه یا متفکرانه باشند، اما رنگارنگ و شامل شوخی های فیزیکی زیاد هستند و بچه ها آن ها را دوست دارند. جدیدترین فیلم این کمپانی انیمیشن گرینچ (The Grinch) نیز همینطور است. Illumination هدف خود را می داند، و این کار را با تکیه بر کمدی با رگه هایی از احساسات به دست می آورد. این طور نیست که گرینچ فیلم بدی باشد، و در حالی که خلاقیت هایی در طراحی تولید وجود دارد و بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch) صداپیشگی عالی انجام می دهد، اما در نهایت به این نتیجه می رسید که این انیمیشن فقط برای پرت کردن حواس بچه ها برای ۹۰ دقیقه ساخته شده است.

داستان این انیمیشن ساخته شده براساس کتاب کودکان !How the Grinch Stole Christmas نوشته Dr. Seuss به طرزی تغییر کرده تا Grinch (با صدای کامبربچ) به دلیل مشکلاتی که در کودکی داشته از شادی و صمیمیت اهالی Whoville و جشن های کریسمس آن ها متنفر باشد. او به این نتیجه می رسد که تنها راه برای از بین بردن این ناراحتی دزدیدن کریسمس است، البته نه برای اینکه باعث رنج مردم Whoville شود، بلکه برای اینکه رنجی که در کودکی متحمل شده را فراموش کند. در همین حین Cindy Lou Who (با صدای Cameron Seely) از اهالی Whoville ماموریت دارد بابانوئل را دستگیر کند تا شخصا از او بخواهد به مادر پرتلاشش Donna (با صدای Rashida Jones) کمک کند.

این دو خط داستانی بخش های جالبی دارند: در اولی، Grinch را می بینیم که بدون هیچ دلیلی بدبخت و بیچاره است. او دوران کودکی ناراحت کننده ای داشته، اما به عنوان یک بزرگسال او همچنان اطرافیانش را می رنجاند، در حالی که آن ها همیشه با او خوب رفتار می کنند. در دومی، Donna را داریم که کاملا به دلیل داشتن سه فرزند و پرستاری سه شیفته حق دارد بدبخت و بیچاره باشد، اما همیشه مثبت اندیش و خوش رفتار است.

گرینچ مانند یک فیلم اپیزودی است که هر سکانس آن قدر ضروری به نظر نمی آید، اما در نهایت به کلیت انیمیشن به عنوان یک فیلم بلند کمک می کند. آیا واقعا احتیاجی است Grinch برای شناسایی محیط از یک پهپاد استفاده کند؟ خیر. آیا سکانسی که Cindy Lou و دوستانش در حال ساختن یک دام برای بابانوئل هستند ضروری است؟‌ البته که نه. این سکانس ها به داستان اصلی کمکی نمی کنند، اما کمدی فیزیکی معروف این کمپانی را به وجود می آورند‌، و به همین دلیل است که بچه ها اینطور انیمیشن ها را دوست دارند. شخصیت های بامزه ای که در حال انجام کارهای بامزه به راحت ترین روش ممکن هستند. نمی گویم سرگرم کردن بچه ها کار راحتی است، بنابراین Illumination واقعا کار بزرگی در این زمینه انجام داده است.

در حالی که نمی توان انتظار داشت همه انیمیشن های خانوادگی به سطح انیمیشن های دوران طلایی دیزنی یا پیکسار برسند، اما واقعا ناراحت کننده است که Illumination همیشه در حد متوسط خودش باقی می ماند. آن ها برندهای قابل اعتمادی مثل من نفرت انگیز (Despicable Me)، مینیون ها‌ (Minions) و زندگی پنهان حیوانات خانگی (The Secret Life of Pets) را دارند که هر وقت خواستند آن ها را ادامه دهند، پس چرا دست به ریسک نمی زنند؟‌ چرا به سمت یک داستان احساسی یا غیرعادی نمی روند؟ به جای آن یکی از داستان های محبوب Dr. Seuss را خریده، آن ها به اندازه یک فیلم بلند کش می دهند، و طنزهای مسخره ای به آن اضافه می کنند. این کار اصلا جالب نیست.

البته گرینچ برای والدینی که فقط به دنبال سرگرم نگه داشتن بچه هایشان هستند خیلی خوب است. واقعا باید خوشحال شد که والدین بچه ها را برای دیدن فیلم هایی مثل گرینچ به سینما ببرند تا ونوم (Venom) یا هالووین (Halloween). اما امیدوارم این کمپانی در آینده برای این بچه ها داستان های بهتری داشته باشد، حتی اگر خودشان ندانند باید چنین درخواستی داشته باشند.

Grinch

The Grinch

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن