Richard Madden
1986

ریچارد مدن (Richard Madden) (زادهٔ ۱۸ جون ۱۹۸۶) بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون اسکاتلندی است که بیشتر به‌خاطر ایفای نقش راب استارک در مجموعهٔ تلویزیونی خیال‌پردازی حماسی بازی تاج‌ و تخت و فیلم سیندرلا شناخته می‌شود. ریچارد مدن در الدرزلی، اسکاتلند بزرگ شد. مادر او، پت، یک دستیار کلاس درس مدرسه بود و پدرش، ریچارد، در آتش‌نشانی به کار مشغول بود. او از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ با جنا کولمن، بازیگر انگلیسی، رابطه داشت. او مدتی با الی بمبر بازیگر و مدل در رابطه بود. او امروز در لس آنجلس زندگی می‌کند.

 

ریچارد مدن نخستین بار در سینما حضور یافته و سال ۲۰۱۰ در ۲۴ سالگی در فیلم Chatroom به کارگردانی Hideo Nakata بازی کرده است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند سریال بازی تاج و تخت، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای ریچارد مدن محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون آرون تیلور جانسون، ایموجن پوتس، Matthew Beard و هانا موری را تجربه کرد.

 

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی ریچارد مدن بازی در سریال بازی تاج و تخت بوده است. ریچارد مدن سال ۲۰۱۱ در ۲۵ سالگی در سریال بازی تاج و تخت نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با Brian Kirk همکاری داشته است. ریچارد مدن توانست با بازی در سریال بازی تاج و تخت تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر امیلیا کلارک، پیتر دینکلیج، کیت هرینگتون و لنا هدی بر تجارب او افزود.

 

ریچارد مدن علاوه‌بر سریال بازی تاج و تخت، سال ۲۰۱۳ در ۲۷ سالگی در فیلم A Promise نیز بازی کرده است. ریچارد مدن این‌بار با Patrice Leconte یعنی کارگردان فیلم A Promise و هنرمندانی چون ربکا هال، آلن ریکمن، Toby Murray و Maggie Steed همکاری داشت. در این سال‌ها ریچارد مدن با هنرمندان بسیاری تجربه‌ی کار داشته است اما جالب است بدانید که در میان بازیگران Jacob Anderson با ۲ مرتبه و میشل فرلی با ۲ مرتبه بیشترین همکاری را با ریچارد مدن داشته‌اند.