کریستین بیل (Christian Bale)
1974

کریستین چارلز فیلیپ بیل (Christian Charles Philip Bale) ‏(زادهٔ ۳۰ ژانویه ۱۹۷۴) هنرپیشهٔ انگلیسی،امریکایی است. بیل هنگامی که در ۱۳ سالگی در نقش اول فیلم امپراطوری خورشید استیون اسپیلبرگ بازی کرد، توجهات را به خود جلب کرد. نقش وی در این فیلم پسری انگلیسی بود که در حین جنگ جهانی دوم از پدر و مادرش جدا می‌شود و سپس خود را در اردوگاه نگاهداری ژاپنی پیدا می‌کند. در سال ۲۰۰۰ و با بازی در فیلم روانی آمریکایی در نقش پاتریک بیتمن ستایش منتقدین را برانگیخت. او برای بازی در نقش ترور رزنیک در فیلم ماشین‌کار ۲۸ کیلوگرم وزن کم کرد و با این کار به بازیگر متد معروف شد. وی در سه گانه بتمن با بدنی بسیار ورزیده ظاهر شد. او برای فیلم حقه بازی آمریکایی ۱۸ کیلوگرم وزن خود را افزایش داد.

 

بیل برای فیلم معاون نیز افزایش وزن زیادی داد و وزن خود را به ۱۰۲ کیلوگرم رساند و در همان سال با کاهش وزن در فیلم فورد در برابر فراری ظاهر شد. بیل یکی از برجسته ترین بازیگران متد است. بیل در سه‌گانهٔ بتمن نولان، در نقش بروس وین/بتمن بازی کرد که تحسین منتقدین را نیز در پی داشت. او با بازی در فیلم مبارز، توانست جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به دست بیاورد. در سال ۲۰۱۳، با بازی در فیلم حقه‌بازی آمریکایی توانست دومین نامزدی اسکار و اولین نامزدی اسکار برای نقش اول را به دست آورد. او همچنین در سال ۲۰۱۹ برای بازی در فیلم معاون توانست جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد فیلم کمدی یا موزیکال را بدست آورد.وی یکی از بهترین بازیگران قرن جدید شناخته می شود.

 

با لئوناردو دی کاپریو درگرفتن چند نقش رقابت داشته. اول برای نقش جک در تایتانیک که این رقابت را به دی کاپریو باخت و علت اصلی آن این بود که کامرون نمی‌خواست هر دو بازیگر جک و رز انگلیسی باشند. اما در فیلم روانی آمریکایی ابتدا برای نقش انتخاب شد سپس دوباره گفته شد که دی کاپریو این نقش را بازی می‌کند اما سرانجام نقش به بیل رسید. و همچنین برای بازی در نقش هیو گلس در فیلم بازگشته در نظر گرفته شده بود که در نهایت نقش به دیکاپریو رسید که برای بازی در این نقش برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد در سال ۲۰۱۶ شد. کریستین در ۳۰ ژانویه ۱۹۷۴ در هاورفوردوست، پمبروک‌شایر، ولز به دنیا آمد. پدر وی دوید بیل مؤسس شرکت، مدیر اقتصادی و استعدادیاب بود. مادر وی جنی جیمز بازیگر سیرک بود و هر دوی آن‌ها انگلیسی بودند.

 

او خودش اعلام کرده‌است که «من در ولز به دنیا آمده‌ام، ولی انگلیسی هستم». او دوران کودکی‌اش را در ولز، ساری و دورست در انگلستان و پرتغال گذراند. او زمانی به مدرسه بورنموث رفت، ولی در ۱۶ سالگی آن جا را ترک کرد. والدین وی در ۱۹۹۱ طلاق گرفتند و مادر و خواهرش در بورنموث ماندند و او در حالی که هفده سال داشت، به همراه پدرش به لس‌آنجلس آمد. کریستین از سال ۲۰۰۸ و پس از شکایت خواهرش شارون از او به اتهام ناسزاگویی به وی، با او حرف نزده‌است. اولین نقش کریستین بیل در دنیای بازیگری در تبلیغی برای شرکت تولیدکننده مواد لطیف‌کننده پارچه لنور در سال ۱۹۸۲ در سن ۸ سالگی بود. وی سال بعد از آن در تبلیغ غلات پک-من به عنوان بچه‌ای که ستاره راک اند رول بود بازی کرد.

 

او نخستین نقش روی صحنه‌اش را در نرد و در مقابل روآن اتکینسون بازی کرد. بیل برای اولین بار در فیلم آناستازیا: راز آنا در سال ۱۹۸۶ جلوی دوربین رفت. در ادامه در مینی‌سریال قلب کشور و فیلم میو در سرزمین دوردست بازی کرد، که در دومی با کریستوفر لی و نیک پاکارد همبازی شد. بازی او در امپراتوری خورشید ساختهٔ استیون اسپیلبرگ، مورد توجه و تحسین بسیاری قرار گرفت و جایزهٔ «بهترین بازیگر نوجوان» را از هیئت ملی بازبینی فیلم را دریافت کرد. توجه بیش از حد رسانه‌ها و هم‌کلاسی‌هایش، او را به فکر کنار گذاشتن بازیگری انداخت تا این که در سال ۱۹۸۹، کنت برانا او را برای بازی در فیلم هنری پنجم قانع کرد. در سال ۱۹۹۰، او در فیلم جزیره گنج در مقابل چارلتون هستون بازی کرد، فیلمی که اقتباسی از کتاب جزیره گنج نوشتهٔ رابرت لویی استیونسن بود. در سال ۱۹۹۲، در فیلم روزنامه‌فروشان محصول دیزنی بازی کرد و در سال ۱۹۹۳ در فیلمی در رابطه نوجوانانی که در زمان آلمان نازی به صورت غیرقانونی به موسیقی جاز گوش می‌کردند، به نام پسران سویینگ بازی کرد.

 

وینونا رایدر بیل را برای بازی در فیلم زنان کوچک به گیلیان آرمسترانگ پیشنهاد کرد. بیل در پویانمایی پوکاهانتس (۱۹۹۵) به جای شخصیت توماس صحبت کرد و در سال ۱۹۹۷ در فیلم معدن طلای مخملی در نقش آرتور استوارت بازی کرد. در سال ۱۹۹۹، وی در کنار کوین کلاین، میشل فایفر، استنلی توچی و روپرت اورت در فیلم رؤیای شب نیمه تابستان که اقتباسی از نمایش‌نامه‌ای از ویلیام شکسپیر به همین نام بود، به ایفای نقش پرداخت. در سال ۱۹۹۹، بیل در نقش قاتل زنجیره‌ای به نام پاتریک بیتمن در فیلم روانی آمریکایی که از روی رمان جنجالی برت ایستون الیز ساخته شده‌است، بازی کرد. ابتدا قرار بود تا لئوناردو دی‌کاپریو در این نقش بازی کند، اما به علت کار بر روی پروژه‌های دیگر انصراف داد و بیل نقش اصلی فیلم را گرفت.

 

او با تحقیق در مورد شخصیت رمان و تمرین‌های ورزشی برای آمادگی بدنش، خودش را برای این نقش آماده کرد. روانی آمریکایی در سال ۲۰۰۰ در جشنواره فیلم ساندنس اکران شد. راجر ایبرت ابتدا به این فیلم تاخت و آن را «پورنوگرافی» و «منفورترین فیلم ساندنس» نامید، اما در ادامه کارگردان فیلم و بازی بیل را تحسین کرد. روانی آمریکایی در ۱۴ آوریل ۲۰۰۰ در سینماها اکران شد. بیل بعدها به یک نقش‌آفرینی کوتاه در نقش بیتمن، در فیلمی که اقتباس دیگری از کارهای ایستون الیز بود، نزدیک شد، اما آن را رد کرد، زیرا معتقد بود که تعریف ماری هرون از شخصیت بیتمن، تعریف خاصی است و هیچ‌کس جز او نمی‌تواند این کار را انجام بدهد. در سال ۲۰۰۰، بیل در نقش یک قاتل ثروتمند در فیلم شفت بازی کرد.ند. گزارش شده بود که بیل پیش از این برای بازی در نقش رابین در فیلم‌های بتمن برای همیشه (۱۹۹۵) و بتمن و رابین (۱۹۹۷) تست داده بوده، ولی آن نقش را به کریس اودانل واگذار کرد.

 

بیل در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۰۸ این شایعه را رد کرد. در سال ۲۰۰۴، بیل بعد از تمام کردن ماشین‌کار به عنوان بازیگر نقش اصلی فیلم بتمن آغاز می‌کند یعنی بروس وین، به کارگردانی کریستوفر نولان انتخاب شد. نزدیک‌ترین رقیب او برای گرفتن این نقش جیک جیلنهال بود. او به خاطر آمادگی برای فیلم ماشین‌کار بیش از ۲۷ کیلوگرم وزن کم کرد. با این کار، وزن این بازیگر ۱۸۳ سانتی به ۵۴ کیلوگرم رسید. او در طی سه ماه رژیم سیب و قهوه داشت. این در حالی است که وزن ایده‌آل برای مردی با قد و سن او بین ۶۳ تا ۷۲ کیلوگرم است. پس از آن، بیل شش ماه فرصت داشت تا وزن از دست داده‌اش را بازگرداند و برای نقش بتمن در بتمن آغاز می‌کند ماهیچه پرورش دهد. بیل که تازه فیلم ماشین‌کار را به پایان رسانده بود، به شدت لاغر بود و به اضافه کردن وزن و عضلانی کردن بدنش نیاز داشت. او با کمک مربی شخصی‌اش، در عرض شش ماه ۴۵ کیلوگرم وزن (از ۵۴ به ۱۰۰ کیلوگرم) اضافه کرد. بعداً نولان به او گفت که زیادی وزن اضافه کرده و پیش از شروع فیلمبرداری ۹ کیلو وزن کم کرد.

 

 

برای این فیلم که نقش یک بوکسور سابق و معتاد را بازی می‌کرد ۲۷ کیلوگرم وزن خود را مجدداً کاهش داد. وی برای این فیلم موفق به کسب جایزه اسکار بهترین نقش مکمل مرد شد. بیل برای این نقش ۲۰ کیلوگرم وزن اضافه کردو همچنین سر خود را تراشید؛ ولی این اضافه وزن بدون هیچ ورزشی صورت گرفته و اندام کلی «بیل» را به مردی میانسال با شکمی بزرگ و تاس تبدیل کرده‌است. برعکس آنچه در شوالیه تاریکی به چشم می‌خورد. او در مصاحبه با مجله «پیپل» گفته: «رژیم غذایی خاصی برای نقش مأمور اف‌بی‌آی فیلم اخاذی آمریکایی نداشتم و هر چه دستم می‌آمد می‌خوردم. البته پیراشکی عمده‌ترین آن‌ها بود.» او می‌افزاید: «باید طوری اضافه وزن می‌گرفتم که شکمم از بقیه قسمت‌های بدنم بزرگتر شود تا کمربند زیر آن جای بگیرد. چرا برای برخی سکانس‌ها مهم به نظر می‌رسید.»

 

بیل قرار بود در نقش انزو فراری در فیلم «فراری» به کارگردانی مایکل من بازی کند که از این کار انصراف داد. او اعلام کرد که تا بهار ۲۰۱۶ به دلیل خطر لطمه به سلامتی‌اش قادر به بالا بردن وزن خود نیست. بیل در نشست مطبوعاتی فیلم معاون مطرح کرد که آدام مک کی قصد نداشته چهره دیگری از دیک چنی ارائه دهد زیرا او کسی است که نقشش در تصمیم‌گیری‌های سیاسی امریکا بعد از ۱۱ سپتامبر شناخته شده است. وی اظهار نظر کرده است ما بچه نیستیم و میفهمیم که هیولا شبیه هیولا نیست. بیل ترامپ و چنی را با یکدیگر مقایسه کرده است و می گوید ترامپ گزافه‌گو و پر سر و صداست، در حالیکه دیک چنی ساکت و مرموز است، با ظرفیت‌های بیشتر و زیرک‌تر. در مسئله درک دولت، چنی از این توانایی برخوردار بود بنابراین اصلا مقایسه‌ای وجود ندارد. ترامپ اصلا درکی ندارد اما چنی این درک را داشت و همین موضوع او را در طول دهه‌ها بسیار قدرتمند کرد.

 

کریستین بیل اما اظهار نظر جنجالی‌اش را درباره ترامپ اینطور ادامه می‌دهد: در مقایسه، ترامپ یک نوع دلقک است. دلقک‌ها می‌توانند خسارات زیادی به بار بیاورند که البته امیدواریم در دوسال آینده چنین چیزی اتفاق نیفتد. ترامپ خطر کمتری نسبت به دیک چنی دارد، کسی که در راه انداختن جنگ در برابر تروریسم نقش داشته است. بیل در ۲۹ ژانویه ۲۰۰۰، با سیبی بلازیک (متولد ۱۹۷۰) مدل سابق، چهره‌پرداز و دستیار شخصی وینونا رایدر ازدواج کرد. این زوج دارای یک دختر و یک پسر به نام‌های امیلین و جوزف هستند امیلین در ۲۷ مارس ۲۰۰۵ به دنیا آمد. در مارس ۲۰۱۴ تأیید شد که همسر وی، باردار است و فرزند دوم او یک پسر به نام جوزف در سال ۲۰۱۵ متولد شد از ۱۹۹۲، بیل در لس‌آنجلس زندگی می‌کند. مانند پدرش، وی نیز فعالیت‌هایی در حمایت از صلح سبز و صندوق جهانی طبیعت انجام می‌دهد. دیوید بیل در ۳ سپتامبر ۲۰۰۰ با گلوریا استینم ازدواج کرد و استینم مادرخواندهٔ کریستین بیل شد.

بازیگری سال تولید
Batman Begins در نقش Bruce Wayne / Batman 2005
Terminator Salvation در نقش John Connor 2009
American Psycho در نقش Patrick Bateman 2000
Empire of the Sun در نقش Jim 'Jamie' Graham 1987
The Machinist در نقش Trevor Reznik 2004
Public Enemies در نقش Melvin Purvis 2009
Reign of Fire در نقش Quinn Abercromby 2002
Metroland 1999
Equilibrium در نقش John Preston 2002
Harsh Times در نقش Jim Luther Davis 2006
Rescue Dawn در نقش Dieter Dengler 2007
Newsies در نقش Jack 'Cowboy' Kelly 1992
The Dark Knight Rises در نقش Bruce Wayne / Batman 2012
金陵十三釵 در نقش John Miller 2012
The Batmobile در نقش Himself 2012
Exodus: Gods and Kings در نقش Moses 2014
Out of the Furnace در نقش Russell Baze 2013
American Hustle در نقش Irving Rosenfeld 2013
Knight of Cups در نقش Rick 2016
The Big Short در نقش Michael Burry 2015
Hostiles در نقش Captain Joseph J. Blocker 2017
The Dark Knight در نقش Bruce Wayne / Batman 2008
Vice در نقش Dick Cheney 2018
The Prestige در نقش Alfred Borden 2006
Swing Kids در نقش Thomas Berger 1993
3:10 to Yuma در نقش Dan Evans 2007
Treasure Island در نقش Jim Hawkins 1990
Laurel Canyon در نقش Sam 2003
Mio min Mio در نقش Jum-Jum / Benke 1987
The Fighter در نقش Dick "Dicky" Eklund 2010
All the Little Animals در نقش Bobby Platt 1999
Gotham Uncovered: Creation of a Scene در نقش Himself 2008
Mowgli: Legend of the Jungle در نقش Bagheera 2018
Blood Drips Heavily on Newsies Square در نقش Himself 1999
Ford v. Ferrari در نقش Ken Miles 2019
Shaft در نقش Walter Wade, Jr. 2000
Velvet Goldmine در نقش Arthur Stuart 1998
Prince of Jutland در نقش Amled 1994
The Promise در نقش Chris Myers 2017
Keepers of the Covenant: Making 'Exodus: Gods and Kings' در نقش Himself 2015
Captain Corelli's Mandolin در نقش Mandras 2001
The New World در نقش John Rolfe 2005
The Secret Agent در نقش Stevie 1996
Tankman Begins در نقش Batman (archive footage) (uncredited) 2005
The Portrait of a Lady در نقش Edward Rosier 1996
Mary, Mother of Jesus در نقش Jesus of Nazareth 1999
A Midsummer Night's Dream در نقش Demetrius 1999
Pocahontas در نقش Thomas (voice) 1995
Batman Unmasked: The Psychology of the Dark Knight در نقش himself 2008
Terminator Salvation, Behind the Scenes: Reforging the Future 2009
Little Women در نقش Theodore "Laurie" Laurence 1994
I'm Not There. در نقش Jack/Pastor John 2007
A Murder of Quality در نقش Tim Perkins 1991
Anastasia: The Mystery of Anna در نقش Alexei 1986
Henry V در نقش Robin the Luggage-Boy 1989
Spielberg در نقش Himself 2017
تهیه کنندگی سال تولید
Harsh Times در نقش تهیه کننده اجرایی 2006
بازیگری سال تولید
The Early Show 1999
Family Guy 1999
Wogan 1982
The Late Late Show with Craig Kilborn 1999
GMTV 1993
Critics' Choice Movie Awards در نقش Himself - Nominee (credit only) 1996

سومین همکاری کریستین بیل و اسکات کوپر با فیلم The Pale Blue Eye!

این فیلم اقتباسی از رمانی به همین نام است و داستان یک کارگاه کهنه کار (بیل) را در سال ۱۸۳۰ روایت میکند که به کمک یک جوان ساده گرای به نام ادگار آلن پو که بعداً نویسنده مشهور جهانی خواهد شد ، تلاش میکند پرونده‌ی قتل های زنجیره ای که در آکادمی نظامی ایالات متحده …

۱۳۹۹-۱۲-۹ تعداد بازدید :103 مشاهده خبر

همبازی شدن رامی مالک و کریستین بیل و مارگو رابی در فیلم جدید دیوید او. راسل

طبق گزارش ددلاین رامی مالک و زویی سالاندا به کریستین بیل ،مارگو رابی و جان دیوید واشنگتن در فیلم جدید و بدون عنوان دیوید او. راسل پیوستند.فیلمبرداری این فیلم بزودی آغاز خواهد شد.

۱۳۹۹-۱۰-۲۴ تعداد بازدید :168 مشاهده خبر

یونیورسال فیلم کلاسیک Night of the Hunter را بازسازی خواهد کرد!

به گزارش آریامووی، کمپانی یونیورسال قصد دارد فیلم کلاسیک Night of the Hunter «شب شکارچی» را بازسازی کند و مت اورتون (Matt Orton) که نوشتن فیلمنامه Operation Finale «عملیات نهایی» را در کارنامه دارد، برای نوشتن فیلمنامه این بازسازی استخدام شده است. اورتون این فیلمنامه را برای مخاطبان نسل جدید از روی رمانی به همین نام …

۱۳۹۹-۰۱-۲۱ تعداد بازدید :275 مشاهده خبر

همبازی شدن مارگو رابی، کریستین بیل و مایکل بی.جردن در فیلم جدید دیوید او. راسل

دو بار نامزد اسکار مارگو رابی (Margot Robbie) و مایکل بی.جردن (Michael B. Jordan) به کریستین بیل (Christian Bale) تازه ترین فیلم دیوید او. راسل (David O. Russell) ملحق شدند… به گزارش آریامووی، این سه بازیگر در مجموع ۱۰ نامزدی اسکار را در کارنامه دارند و بنظر می آید با فیلمی مناسب فصل جوایز طرف …

۱۳۹۸-۱۱-۲۶ تعداد بازدید :1022 مشاهده خبر

همکاری دیوید او. راسل و کریستین بیل در پروژه‌ سینمایی

دیوید او. راسل (David O. Russell) فیلم بدون عنوانی با بازی کریستین بیل (Christian Bale) نوشته و کارگردانی خواهد کرد. این فیلم مراحل توسعه را در نیو ریجنسی به سرعت طی می‌کند و قرار است توسط فاکس و دیزنی عرضه شود. به گزارش آریامووی به نقل از سی نما، اطلاعات دقیقی از داستان فیلم منتشر …

۱۳۹۸-۱۰-۲۹ تعداد بازدید :307 مشاهده خبر

مراسم اسکار ۲۰۲۰: نگاهی به شگفتی ها و آنهایی که آمدند و آنهایی که جا ماندند

اسکار هرگز خسته کننده نبوده است، اما امسال آکادمی اسکار با انتخاب‌هایش برای مراسم اسکار ۲۰۲۰ نشان داده است که می‌تواند چقدر لجباز باشد. پس از انتشار فهرست نامزدهای نود و دومین دوره اسکار جای خالی برخی از فیلم‌های تحسین شده در این فهرست تعجب‌آور بود. نه نام جنیفر لوپز برای بازی در فیلم «شیادان» …

۱۳۹۸-۱۰-۲۴ تعداد بازدید :622 مشاهده خبر

تاریخ انتشار نسخه دیجیتال و بلوری Ford v Ferrari مشخص شد.

فیلم Ford v Ferrari «فورد در برابر فراری» با بازی مت دیمن (Matt Damon) در نقش طراح خودرو کاول شلبی و کریستین بیل (Christian Bale) در نقش کن مایلز راننده‌ی مسابقات اتومبیل‌رانی در تاریخ ۲۸ ژانویه (۸ بهمن ماه ۱۳۹۸) به صورت دیجیتال (وب‌-دی‌ال) و ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۸) به صورت دیسک‌های بلو-ری و دی‌وی‌دی …

۱۳۹۸-۱۰-۲۰ تعداد بازدید :477 مشاهده خبر

مذاکرات مارول با کریستین بیل برای بازی در فیلم Thor: Love and Thunder

طبق جدیدترین اخبار منتشر شده به گزارش آریامووی، مارول در حال مذاکره با کریستین بیل (Christian Bale) بازیگر برنده اسکار برای پیوستن به فیلم مورد انتظار Thor: Love and Thunder «ثور: عشق و صاعقه» است. تایکا وایتیتی (Taika Waititi) دوباره کارگردانی این دنباله فیلم موفق Thor: Ragnarok «ثور: رگنراک» را برعهده دارد. بیل آخرین بار …

۱۳۹۸-۱۰-۱۷ تعداد بازدید :1356 مشاهده خبر

لیست کامل برندگان گلدن گلوب ۲۰۲۰ و ۷۷ام (Golden Globe): کارگردان Sam Mendes و فیلم ۱۹۱۷ فاتح مراسم

مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۰ آغاز شده است و آریامووی مثل هر سال پوشش زنده تصویری این مراسم را از طریق تلگرام ، اینستاگرام ، توئیتر و وب سایت دارد. سریال Game of Thrones تنها موفق به کسب ۱ نامزدی شد و Marriage Story با ۶ نامزدی بیشترین نامزدی را کسب کرد. مجری مراسم ریکی جرویز …

۱۳۹۸-۱۰-۱۶ تعداد بازدید :1061 مشاهده خبر

نقد و بررسی فیلم Ford v Ferrari – شماره ۲

داستان در شهر دیترویت شکل می‌گیرد. رئیس شرکت خودروسازی آمریکایی، هنری فورد دوم (با نقش‌آفرینی تریسی لتس) که از ناراحتی قلبی غیرقابل‌تحملی رنج می‌برد، از اوضاع نابسامان و رو به ورشستگی شرکت خود ناراضی بود. لی لاکوکا (با بازی جان برنتال) ایده ای مطرح کرد که طبق آن بخشی از سهام شرکت فراری ایتالیایی را …

۱۳۹۸-۱۰-۱۰ تعداد بازدید :288 مشاهده خبر