بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch)
1976

بندیکت تیموتی کارلتون کامبربچ (Benedict Timothy Carlton Cumberbatch)  (زاده ۱۹ ژوئیه ۱۹۷۶) بازیگر و تهیه‌کننده انگلیسی است که در سینما، تلویزیون، تئاتر و رادیو فعالیت دارد. او فرزند تیموتی کارلتون و واندا ونتهام است که هر دو بازیگر هستند. کامبربچ از دانشگاه منچستر فارغ‌التحصیل شده‌است و آموزش خود را در آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی لندن ادامه داد. او فعالیت نمایشی خود را در تئاتر رجنتس پارک لندن، با اجرای آثاری از شکسپیر مانند درد بیهوده عشق (۲۰۰۱)، رؤیای شب نیمه تابستان (۲۰۰۱) و رومئو و ژولیت (۲۰۰۲) آغاز کرد. در سال ۲۰۰۵ نیز نقش جورج تسمان در اجرایی از هدا گابلر بازی کرد و از آن به بعد تاکنون در تئاترهای مختلف ساختهٔ تئاتر سلطنتی بریتانیا ظاهر شده‌است که می‌توان به تئاتر پس از رقص (۲۰۱۰) و فرانکنشتاین (۲۰۱۱) اشاره کرد.

 

فعالیت‌های تلویزیونی او از سال ۲۰۰۰ با حضور در ضربان قلب (۲۰۰۰) آغاز شد. سپس او در فیلم‌های شاهد بی صدا (۲۰۰۲)، چهل و خرده‌ای ساله (۲۰۰۳) و در فیلم تلویزیونی هاوکینگ در سال ۲۰۰۴ ظاهر شد. او از سال ۲۰۱۰ در مجموعه شرلوک در نقش شرلوک هلمز ظاهر شده‌است. او همچنین به خاطر بازی در فیلم پایان رژه در نقش تام استوپارد در سال ۲۰۱۲ شناخته شده‌است. نخستین حضور او در فیلم در سال ۲۰۰۳ در فیلم کشتن پادشاه بود و در سال‌های بعد در فیلم‌های کفاره (۲۰۰۷) و بندزن خیاط سرباز جاسوس (۲۰۱۳) ظاهر شده‌است. در سال ۲۰۱۳ در فیلم پیشتازان فضا به سوی تاریکی در نقش کان بازی کرد و در فیلم‌های دیگری چون ۱۲ سال بردگی (۲۰۱۳) در نقش ویلیام فورد، رکن پنجم (۲۰۱۳) به عنوان جولیان آسانژ و در فیلم بازی تقلید (۲۰۱۴) در نقش آلن تورینگ بازی کرد. او به خاطر بازی در فیلم بازی تقلید نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

 

بندیکت کامبربچ در سه‌گانه هابیت از طریق ضبط صدا و حرکات بدنی نقش اسماگ و نکرومانسر را ایفا کرده‌است. در سال ۲۰۱۶ در فیلم دکتر استرنج ایفای نقش کرده‌است. بندیکت کامبربچ نامزد و دریافت‌کننده جوایز متعددی است. او برنده بهترین بازیگر برای بازی در نقش فرانکشتاین است و همچنین نامزد دریافت سه جایزه امی و برنده بهترین بازیگر مرد برای بازی در مینی سریال شرلوک در نقش شرلوک هلمز شده‌است و برای به تصویر کشیدن آلن تورینگ در فیلم بازی تقلید نامزد بهترین بازیگر مرد اسکار شده‌است. علاوه بر این، او نامزد شش بفتا و نامزد دو جایزه گلدن گلوب است. در سال ۲۰۱۴ مجله تایم او را جزو ۱۰۰ فرد با نفوذ جهان قرار داده‌است. او در ژوئن ۲۰۱۵ به پاس خدمات خود در هنرهای نمایشی توسط ملکه الیزابت دوم به مقام فرماندهِ رتبهٔ امپراتوری بریتانیا (CBE) منصوب شد. بندیکت کامبربچ در ۱۹ ژوئیه ۱۹۷۶ متولد شد. او در همراسمیت شهر لندن در انگلستان متولد شد.

 

پدر او تیموتی کارلتون (اسم کامل: تیموتی کارلتون کنگدون کامبربچ) و مادر او واندا ونتهام است. او یک خواهر ناتنی به نام تریسی دارد که حاصل ازدواج اول مادرش است. پدربزرگ او هنری کارلتون کامبربچ، افسر زیردریایی در هر دو جنگ جهانی و چهره‌ای برجسته در جامعه سطح بالای لندن بود. پدر پدربزرگش، هنری آرنولد کامبربچ، سرکنسول ملکه ویکتوریا در ترکیه و لبنان بود. همچنین کامبربچ یکی از بستگان دور ریچارد سوم، آخرین حاکم سلسله پلانتژانت است. بندیکت کامبربچ و ریچارد سوم با ۱۶ فاصله پسر عمو هستند. به گفتهٔ پروفسور کوین که به این رابطه اشاره کرده: «(کامبربچ) از راه‌های مختلفی با ریچارد سوم فامیل است اما کوتاه‌ترین فاصله از طریق مادر ریچارد است و او با ملکه الیزابت دوم و جین گری از طریق افراد دیگری فامیل است.» بندیکت کامبربچ در سن ۸ سالگی به مدرسه رفت و در مدرسه برامبلی در ساسکس غربی تحصیل کرد و همچنین محقق هنر در مدرسه هارو بود.

 

هارو یکی از بهترین مدارس شبانه‌روزی انگلستان است. او در این مدرسه آثار متعددی از شکسپیر را اجرا کرد و اولین اجرای او به عنوان تیتانیا ملکه پریان بود. معلم درام بندیکت، مارتین تایرل، او را «بهترین بازیگر پسر مدرسه‌ای» نامیده‌است که تا به حال با او کار کرده‌است بندیکت کامبربچ پس از ترک هارو یک سال به عنوان معلم زبان انگلیسی در یک صومعه تبتی در دارجلینگ هند درس داد و سپس در دانشگاه منچستر مشغول به تحصیل درام شد. او درس خود را در آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی لندن ادامه داد و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در بازیگری کلاسیک شد. از سال ۲۰۰۱ بندیکت کامبربچ نقش عمده‌ای در نمایشنامه‌های کلاسیک ایفا کرده‌است. او برای جایزه بهترین نمایش نقش مکمل مرد برای نقش جورج تسمان در هدا گابلر، در ۱۶ مارس ۲۰۰ در تئاتر آلمیدا و در ۱۹ می ۲۰۰۵ در تئاتر دوک یورک، زمانی که به وست اند منتقل شد، نامزد شد.

 

این انتقال نخستین اجرای او در وست اند را رقم زد. در ژوئن ۲۰۱۰، کامبربچ نمایش پس از رقص نوشتهٔ ترنس رتیگان به کارگردانی تی شارک را در تئاتر ملی به روی صحنه برد. او در این نمایش نقش دیوید اسکات-فاولر در دههٔ ۲۰ میلادی را بازی کرد که با موفقیت همراه بود. این نمایش در مجموع چهار جایزهٔ الیویر دریافت کرد. در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۰ بندیکت کامبربچ در تئاتر قدیمی ویک لندن یک نمایش خیریه اجرا کرد. او در فوریه ۲۰۱۱ بازی در نقش فرانکنشتاین را شروع کرد. او هر شب در مقابل جانی لی میلر بر بروی صحنه می‌رفت. این تئاتر در ۲۰۱۱ به عنوان بخشی از تئاتر زندهٔ ملی در سینماها پخش شد و کامبربچ برای بازی در این نمایش، «سه تاج تئاتر لندن» را با بردن جایزه الیویر، جایزه ایونینگ استاندارد و جایزه تئاتر حلقهٔ منتقدان از آن خود کرد. کامبربچ از اعضای کمپانی تئاتر ملی در مراسم پنجاهمین سال فعالیت این کمپانی در ۲ نوامبر ۲۰۱۳ بود. او نقش روزنکرانس را در صحنه‌های منتخب نمایشی از تام استاپارد بازی کرد.

 

این نمایش در سینماهای سراسر جهان و همچنین از شبکهٔ بی‌بی‌سی دو پخش شد. بندیکت کامبربچ با بازی در نمایش هملت نوشتهٔ شکسپیر در تئاتر باربیکن لندن به تئاتر بازگشت. این تئاتر در اوت ۲۰۱۵ به مدت ۱۲ هفته اجرا شد. نخستین کارهای تلویزیونی کامبربچ شامل حضور در ضربان قلب (۲۰۰۰–۲۰۰۴) به صورت مهمان در دو نقش جداگانه، فرِدی در سریال اوج مخمل (۲۰۰۲)، ادوارد هَند در جاسوسان کمبریج (۲۰۰۳) و روری در سریال کمدی‌درام چهل و خرده‌ای (۲۰۰۳) است. او در سریال‌های شاهد خاموش و ام آی فایو نیز ظاهر شده‌است. او اولین نقش اصلی خود را در تلویزیون در فیلم هاوکینگ در نقش استیفن هاوکینگ بازی کرد. او نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد در بفتا (بخش تلویزیون) شد و موفق شد جایزه نیمف طلایی بهترین بازیگر مرد را برنده شود. بعدها او در قسمت اول از سری تلویزیونی کنجکاوی صدای هاوکینگ را دوبله کرده‌است.

 

او در مینی سریال دانکرک ساختهٔ بی‌بی‌سی به عنوان ستوان جیمی لانگلی ظاهر شد. در سال ۲۰۰۵، بندیکت کامبربچ نقش ادموند تالبوت را در مینی سریال به سوی انتهای زمین بازی کرد. در طول این سریال در آفریقای جنوبی، او با یک آدم‌ربایی وحشتناک روبه رو شد و موفق شد تا فرار کند. بندیکت نقش کوتاهی در نمایش کمدی اخبار فوری (۲۰۰۵) ایفا کرد. او در کنار تام هاردی در اقتباس تلویزیونی استوارت: زندگی به عقب بازی کرد که در سپتامبر ۲۰۰۷ در بی‌بی‌سی پخش شد. بندیکت کامبربچ در سال ۲۰۰۸ در مینی‌سریال آخرین دشمن بازی کرد و نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد (در یک مینی‌سریال یا فیلم تلویزیونی) شد. در سال ۲۰۰۹ او در مارپل: قتل آسان به عنوان لوک فیتزویلیام بازی کرد. بندیکت کامبربچ در نقش برنارد در اقتباس تلویزیونی جزیره کوچک بازی کرد و نامزد بهترین بازیگر مکمل مرد بفتا (در بخش تلویزیون) شد. بندیکت کامبربچ ۶ سری از مستند بخش جنوبی اقیانوس آرام را روایت کرده‌است که از ماه مه تا ژوئن سال ۲۰۰۹ در بی‌بی‌سی ۲ پخش شد.

 

بندیکت کامبربچ در سال ۲۰۱۰ وینسنت ون گوگ را در ون گوگ: نقاشی با کلمه‌ها به تصویر کشید. در همان سال بندیکت شروع به بازی شرلوک هلمز در مجموعه تلویزیونی شرلوک کرد که تحسین منتقدان را برانگیخت. سری دوم مجموعه شرلوک در آغاز سال ۲۰۱۲ در بریتانیا پخش شد و سری سوم آن نیز در شروع سال ۲۰۱۴ در انگلستان پخش شد. او برنده جایزه بهترین بازیگر مرد در نقش اول در یک مینی‌سری یا فیلم برای بازی در اپیزود سوم از سری سوم آخرین سوگند او شد. همچنین او در آوریل ۲۰۱۵ برای بازی در سری سوم شرلوک نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد گردید. در سال ۲۰۱۲ او نقش تام استوپارد را در مینی‌سریال پایان رژه به همراه ربکا هال بازی کرد. این سریال به کارگردانی سوزانا وایت در پنج قسمت ضبط گردید. با بازی در این این مجموعه کامبربچ برای دومین بار نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد جوایز امی شد. در فوریه ۲۰۱۴ کامبربچ در برنامه سسمی استریت با موری و کاونت، دو شخصیت ماپت‌ها حضور پیدا کرد. در آوریل همان سال اعلام شد که بندیکت کامبربچ ریچارد سوم را در سری دوم فیلم‌های تاج خالی به تصویر خواهد کشید.

 

او همچنین در این سال در تبلیغی برای دانلوپ و اتومبیل‌های لوکس جگوار حضور پیدا کرد. بندیکت کامبربچ در سال ۲۰۰۶ ویلیام پیت جوان‌تر را در فیلم لطف حیرت‌آور به تصویر کشید. با ایفای این نقش او نامزد «دستیابی به جایزه بهترین بازیگر بریتانیا» از انجمن منتقدان فیلم لندن شد. او پس از آن نقش‌هایی مکمل را در فیلم‌های کفاره (۲۰۰۷) و دیگر دختر بولین (۲۰۰۸) ایفا کرد. در سال ۲۰۰۹ در فیلم آفرینش که دربارهٔ زندگی داروین ساخته شده‌است، در نقش دوست داروین جوزف هوکر ظاهر شد. در سال ۲۰۱۰ او در نقش پیتر گیلیام، فرد دست راست جورج اسمایلی، در فیلم بندزن خیاط سرباز جاسوس که اقتباسی از رمان ژان لو کره با همین اسم است، ظاهر شد. این فیلم را توماس الفردسون کارگردانی کرده‌است. بندیکت کامبربچ در فیلم اسب جنگی (۲۰۱۱) ساخته استیون اسپیلبرگ در نقش سرگرد جیمی استوارت بازی کرده‌است. در سال ۲۰۱۲ بندیکت کامبربچ صدا و حرکات اسماگ و صدای نکرومانسر را در سه‌گانه هابیت که بر اساس رمان جی‌آرآر تالکین ساخته شده، در قسمت اول هابیت: یک سفر غیرمنتظره اجرا کرده‌است.

 

او نقش خود به عنوان اسماگ و نکرومانسر در هابیت: برهوت اسماگ (۲۰۱۳) و هابیت: نبرد پنج ارتش (۲۰۱۴) را تکرار کرده‌است. او برای جلوه‌های حرکتی اسماگ از لباس مخصوص و سنسورهای حرکتی استفاده کرده‌است. او در این باره گفت: «… این (اژدها) فقط من بودم با چهار دوربین استاتیک و یک سری سنسورهای حرکتی.» در سال ۲۰۱۳ بندیکت کامبربچ در فیلم پیشتازان فضا: به سوی تاریکی ساخته شده بر اساس رمان جی‌جی آبرامز، در نقش خان بازی کرد. سه فیلم از چهار فیلمی که او در نیمه دوم سال ۴ بازی کرده‌است در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو شرکت کرده‌اند: رکن پنجم، در نقش مؤسس ویکی لیکس، جولیان آسانژ، ۱۲ سال بردگی، در نقش ویلیام فورد، صاحب برده و فیلم اوت: شهرستان اوسیج که نقش چارلز آیکن را در آن ایفا کرده‌است. همچنین او در انیمیشن سینمایی پنگوئن‌های ماداگاسکار، صدای مأمور طبقه‌بندی را ایفا کرده‌است که در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۴ در ایالات متحده منتشر شد.

 

بندیکت کامبربچ در درام تاریخی بازی تقلید به عنوان رمزنگار بریتانیایی آلن تورینگ بازی کرد. این فیلم در ایالات متحده در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۴ پخش شد. او برای ایفای این نقش نامزد جوایز گلدن گلوب، بفتا، انجمن بازیگران و اسکار شد. او در سال ۲۰۱۵ در مقابل جانی دپ در فیلم توده سیاه ایفای نقش کرد. در دسامبر ۲۰۱۴، استودیو مارول تأیید کرد که بندیکت کامبربچ به عنوان دکتر استرنج در فیلمی با همین نام بازی خواهد کرد که در سال ۲۰۱۶ ساخته خواهد شد. او نقش دکتر استرنج را در انتقام جویان: جنگ ابدیت (۲۰۱۸) و انتقام جویان ۴ (۲۰۱۹) تکرار خواهد کرد. همچنین قرار است او مخترع لامپ، توماس ادیسون را در کنار جیک جیلنهال به تصویر بکشد. کامبربچ بارها علاقهٔ خود را نسبت به رادیو ابراز کرده و در ساخت برنامه‌های فراوانی برای بی‌بی‌سی مشارکت کرده‌است. در این میان شناخته‌شده‌ترین کار رادیویی او، اقتباسی از رمان رومپل بیلی نوشته جان مورتیمر در سال ۲۰۰۹ است. او نقش رامپل جوان را داشت، و پس از آن در ساخت نه اثر دیگر از مورتیمر همکاری کرد.

 

میان سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴، او نقش کاپیتان مارتین کریف را در فشار کابین، ساختهٔ بی‌بی‌سی بازی کرد. سپس در سال ۲۰۱۳ برای بازی در نقش آنجل ایزلینگتون در اقتباسی از “Neverwhere” نوشتهٔ نیل گیمن برای رادیو بی‌بی‌سی ۴ مشارکت کرد. در همان سال، در رادیو بی‌بی‌سی ۳ او مشغول به ساخت مجموعه‌ای بر اساس نمایشنامه کپنهاگ نوشته مایکل فراین بود که در آن خود نقش فیزیکدان آلمانی ورنر هایزنبرگ را بازی می‌کرد. به مناسب هفتادمین سالگرد پیاده شدن در نرماندی، کامبربچ بیانیه رسمی نوشته شده در جون ۱۹۴۴ را در رادیو بی‌بی‌سی ۴ خواند. کامبربچ مستندهای زیادی را برای شبکه‌های نشنال جئوگرافیک و دیسکاوری گویندگی کرده‌است. او همچنین کتاب‌های صوتی فراوانی مانند طوفان، ساخت موسیقی، با فراک، هنرمندان جنایتکار، شرلوک هولمز و داستان‌های دیگر را خوانده‌است. علاوه بر این‌ها او در پیام‌های تبلیغاتی صوتی از جمله تبلیغات جگوار، سونی، گوگل پلاس شرکت داشته‌است. برای المپیک تابستانی لندن در سال ۲۰۱۲، او در ساخت فیلم کوتاهی دربارهٔ تاریخ لندن مشارکت کرد که از طرف بی‌بی‌سی در مراسم افتتاحیه پخش شد.

 

او دو بار در فستیوال چلتنهام حضور یافته‌است، در ژوئیه ۲۰۱۲ برای شعری که دربارهٔ جنگ جهانی اول خواند و توسط قطعه‌های پیانو ساخته خودش همراهی می‌شد. و در اکتبر ۲۰۱۲ برای ادبیتات زمانی که دربارهٔ شرکت و رژهٔ پایانی در قنطورس بحث می‌کرد. در سال ۲۰۱۲ او صداپیشگی دانته آلیگیری در فیلم دوست‌دختر در کما را انجام داد. در ۲۰۱۳ او در مستند اورشلیم ساختهٔ نشنال جیوگرافیک گویندگی کرد. این مستند در سالن‌های نمایش سه‌بعدی آی‌مکس سراسر جهان به نمایش درآمد. در همان سال او به عنوان مهمان ویژه در ضبط اپرای سقوط خانه آشر ساختهٔ گوردون گتی حضور داشت و نقش «بازدیدکننده» را گویندگی کرد. این کار توسط کمپانی پنتاتونه ضبط و منتشر شد. در سال ۲۰۱۴، او گویندهٔ مستندی دربارهٔ کریستیانو رونالدو ساختهٔ شرکت ویمیو بود.در اوت همان سال، کامبربچ نخستین نسخهٔ کامل گویای رمان مارپیچ، نوشتهٔ ویلیام گلدینگ را ضبط کرد. کابربچ، آدام آکلند، پاتریک مونرویه، بن دیلون و آدام سلوز در اواخر سال ۲۰۱۳ کمپانی فیلم‌سازی سانی‌مارچ را پایه‌گذاری کردند.

 

نخستین پروژه با نام این کمپانی، فیلم کوتاه ۸۷ هزار پوندی کمی لطف است؛ که کارگردان و نویسنده آن مونرویه و بازیگر اصلی آن کامبربچ است. این فیلم اکشن-تریلر ۳۰ دقیقه‌ای در ۵ نوامبر ۲۰۱۳ به‌طور بین‌المللی در آی‌تیونز در دسترس قرار گرفت. در سال ۲۰۰۵، در کوازولو-ناتال آفریقای جنوبی، کامبربچ و دو نفر از دوستانش نیمه‌شب توسط گروهی از محلیان مسلح ربوده شدند. سرانجام گروگان‌گیران آن‌ها را به منطقه‌ای غیر مسکونی برده و در آن‌جا بدون هیچ توضیحی رهایشان کردند. او دربارهٔ این حادثه می‌گوید: «این به من یاد داد که شما همانطوری‌که به این دنیا می‌آیید، از آن می‌روید؛ به خودی‌خود. این باعث شد من تصمیم بگیرم زندگی کمتر عادی را تجربه کنم.» او به فلسفه بودایی اعتقاد دارد و همچنین علاقه خود را به مدیتیشن و تمرکز حواس ابراز کرده‌است. بندیکت با کارگردان تئاتر و اپرا، سوفی هانتر ازدواج کرده‌است. ازدواج آن‌ها در بخش «ازدواج‌های آینده» روزنامه تایمز در ۵ نوامبر ۲۰۱۴ اطلاع‌رسانی شده بود؛ پس از یک دوستی ۱۷ ساله. آن دو در کلیسای قرن دوازدهمی سنت پیتر و سنت پاول در جزیره وایت عقد کردند، و در ۱۴ فوریه ۲۰۱۵ در دهکدهٔ موتی‌استون منر مهمانی عروسی برگزار کردند.

 

آن‌ها یک پسر به نام کریستوفر (زاده ۲۰۱۵) و پسری دیگر به نام هال ( زاده ۲۰۱۷) دارند. در سال ۲۰۱۵ طی مراسمی، کامبربچ به پاس خدمات خود به هنرهای نمایشی و کارهای خیریه توسط ملکه الیزابت دوم مقام فرماندهِ رتبهٔ امپراتوری بریتانیا (CBE) را دریافت کرد. کامبربچ تا پیش از پخش سری نخست سریال شرلوک در سال ۲۰۱۰، از لحاظ بین‌المللی شناخته نشده بود. از آن موقع او در بسیاری از فهرست‌های «جذاب‌ترین مردان دنیا» از جمله فهرست مجله‌های امپایر و پیپل بوده‌است. تتلر بندیکت کامبربچ را در فهرست «شایسته‌ترین مجردها در بریتانیا» در سال ۲۰۱۲ قرار داد. در همان سال کامبربچ اتفاقی را در جریان یک گفتگوی اینترنتی توصیف کرد که در آن او متوجه شده بود کسی تمام کارهای او در خانه‌اش در لندن را به‌صورت هم‌زمان توییت می‌کند. عکسی از او در باشگاه گریک توسط دری مور گرفته شد که بر روی جلد کتاب ۲۰۱۲ مور به نام یک اتاق انگلیسی استفاده شد. در سال ۲۰۱۳، کامبربچ در فهرست «جالب‌ترین مردم بریتانیا» مجله تتلر، در رتبه پنجم، بالاتر از دوشس کمبریج و تنها پایینتر از ملکه الیزابت دوم قرار گرفت.

 

اینترتینمت ویکلی کامبربچ را به عنوان یکی از «۵۰ سرگرم‌کننده جذاب و خلاق» در هالیوود ذکر کرد. او همچنین بر روی جلد جی‌کیو، تایم و «فهرست ممتاز جدید» هالیوود ریپورتر ظاهر شده‌است. در سال ۲۰۱۴، در فهرست «سازندگان قرن بیست و یکم» ساندی تایمز قرار گرفت و به عنوان فردی از نسل لارنس الیویه از او نام برده شد. جی‌کیو از او به عنوان یکی از «صد مرد برجسته» در بریتانیا در سال ۲۰۱۴ یاد کرد. در همان سال مجلهٔ کانتری لایف او را جزو جنتلمن‌های سال به حساب آورد. در آوریل ۲۰۱۴، مجلهٔ تایم کامبربچ را در فهرست سالانهٔ تایم ۱۰۰ به عنوان یکی از «تاثیرگذارترین افراد در جهان» قرار داد. راجر فریدمن، منتقد فیلم دربارهٔ او گفته‌است: «کامبربچ احتمالاً نزدیکترین فرد به سر لارنس الیویه است.» در سال ۲۰۱۵، مجلهٔ جی‌کیو او را جز «۵۰ مرد خوش لباس بریتانیایی» قرار داد. همچنین از اکتبر ۲۰۱۴ مجسمهٔ مومی از کامبربچ در موزهٔ مادام توسو لندن قرار گرفته‌است. کامبربچ سفیر مؤسسهٔ پرینس تراست است.

 

او حامی سازمان‌های کمک‌کننده به جوانان محروم از طریق هنر، از جمله آد آرت، آنوز آفریقا و دراماتیک نید است. از سال ۲۰۰۴ و حمایت او از استفان هاوکینگ سفیر، و از سال ۲۰۱۵ حامی مؤسسه موتور نرون دیزیز بوده‌است و در سال ۲۰۱۴ چالش سطل یخ را برای مؤسسه انجام داد. او همچنین کمک مالی به سازمان ای‌ال‌اس انجام داده‌است. کامبربچ همچنین در اهدای آثار هنری و جمع‌آوری کمک‌های مالی به سازمان‌های مختلف مانند بنیاد ویلو کورام شرکت داشته‌است. در سال ۲۰۰۳، کامبربچ به تظاهرات جنگ را متوقف کنید در لندن که علیه جنگ عراق بود پیوست. همچنین در سال ۲۰۱۳، علیه آنچه او نقض آزادی‌های مدنی توسط دولت بریتانیا می‌دانست، اعتراض کرد. در ۱۹ مارس ۲۰۱۴، در کاخ سنت جیمز کامبربچ به همراه پرنس فیلیپ به ۸۵ جوان جایزهٔ دوک ادینبورگ را تقدیم کرد. او در میان مراسم گفت: «ما به این می‌اندیشیم که این فرصت را در اختیار صدها هزار نفر در سراسر بریتانیا بگذاریم».

 

در می ۲۰۱۴، او به همراه شاهزاده ویلیام و رالف لورن در قلعه ویندسور در مراسم آگاهی سرطان و جشن جمع‌آوری پول برای سازمان رویال مارزدن شرکت کردند. کامبربچ گفت: «سرطان بیماری نیست که آگاهی زیادی بخواهد، اما قطعاً نیاز به حمایت مالی برای تحقیقات دارد». در سپتامبر ۲۰۱۴، او در کمپین ویدئویی برای استند آپ فور کنسر مشارکت کرد. کامبربچ حامی حقوق همجنسگرایان است و در ژوئیه ۲۰۱۳ در مراسم ازدواج دوستان همجنس‌گرایش آن را به‌طور رسمی اعلام کرد. برای روز جهانی زنان در سال ۲۰۱۴ او یکی از امضاکنندگان نامهٔ سازمان عفو بین‌الملل به نخست وزیر بریتانیا، دیوید کامرون دربارهٔ حقوق زنان در افغانستان بود. کامبربچ همچنین به عنوان یک فمینیست شناخته می‌شود. در مجلهٔ اوت نوامبر ۲۰۱۴ که شامل کاور فیلم بازی تقلید بود، کامبربچ با صحبت‌هایی دربارهٔ آزمایش‌های جنسی که در زمان مدرسه‌اش انجام می‌شد، از حقوق همجنسگرایان دفاع کرد.

 

گروه دگرباش جنسی استون‌وال نیز با انتشار بیانیه‌ای در تحسین نظرات کامبربچ گفت: دیدن فرد شناخته‌شده‌ای – مخصوصاً به تأثیرگذاری بندیکت – که دربارهٔ موضوعات همجنسگرایان مثبت صحبت می‌کند، برای مردان و زنان همجنسگرا یا دوجنسگرا امیدوارکننده است. معمولاً برای آن‌ها دشوار است که هنرپیشگانی را پیدا کنند که تظاهر می‌کنند همجنسگرایی به اندازهٔ دگرجنسگرایی معمولی است. در نامه‌ای سرگشاده که در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۵ در گاردین منتشر شد، کامبربچ از جمله کسانی بود که خواستار عفو مردان همجنس‌گرا یا دوجنس‌گرایی شد که بر اساس قانون لغو شدهٔ «بی‌شرمی خلاف عفت عمومی» مجرم شناخته شده بودند. در سپتامبر ۲۰۱۵، کامبربچ طی سخنرانی پاسخ دولت بریتانیا دربارهٔ بحران مهاجرت را محکوم کرد. او همچنین در کمپین ویدئویی برای کمک به سازمان صندوق نجات کودکان در حمایت از پناهجویان کودک سوری، شرکت کرد. در زمان بازی در نمایش هملت، کامبربچ با سخنرانی‌هایی از مردم خواست برای حمایت از مهاجران سوری کمک کنند که در پایان، از طرف تماشاگران بیش از ۱۵۰٫۰۰۰ پوند برای صندوق نجات کودکان جمع‌آوری شد.

بازیگری سال تولید
Atonement در نقش Paul Marshall 2007
Creation در نقش Joseph Dalton Hooker 2009
The Other Boleyn Girl در نقش William Carey 2008
Hawking در نقش Stephen Hawking 2004
Starter for 10 در نقش Patrick Watts 2006
Amazing Grace در نقش William Pitt 2006
Four Lions در نقش The Negotiator 2010
The Whistleblower در نقش Nick Kaufman 2011
The Hobbit: An Unexpected Journey در نقش Necromancer 2012
Tinker Tailor Soldier Spy در نقش Peter Guillam 2011
Stuart: A Life Backwards در نقش Alexander Masters 2007
Star Trek Into Darkness در نقش Khan Noonien Singh 2013
Third Star در نقش James 2010
The Hobbit: The Desolation of Smaug در نقش Smaug / Necromancer 2013
War Horse در نقش Maj. Jamie Stewart 2011
12 Years a Slave در نقش William Ford 2013
Wreckers در نقش David 2011
Burlesque Fairytales در نقش Henry Clark 2010
Inseparable در نقش Joe / Charlie 2007
August: Osage County در نقش Little Charles Aiken 2013
The Fifth Estate در نقش Julian Assange 2013
National Theatre Live: Frankenstein در نقش The Creature / Victor Frankenstein 2012
The Imitation Game در نقش Alan Turing 2014
Magik در نقش Lewis 2016
Jerusalem در نقش Narrator 2013
Little Favour در نقش Wallace 2013
Van Gogh: Painted with Words در نقش Vincent Van Gogh 2010
Shakespeare Live! From the RSC 2016
Doctor Strange در نقش Stephen Strange / Doctor Strange 2016
Flying Horse در نقش Harry Larkyns
Penguins of Madagascar در نقش Classified (voice) 2014
The Hobbit: The Battle of the Five Armies در نقش Smaug / Necromancer (voice) 2014
Black Mass در نقش Billy Bulger 2015
Zoolander 2 در نقش All 2016
The War Magician در نقش Jasper Maskelyne
Sherlock: The Abominable Bride در نقش Sherlock Holmes 2016
Unlocking Sherlock در نقش Himself / Sherlock Holmes 2014
Fields of Gold در نقش Jeremy 2002
The Grinch در نقش Grinch (voice) 2018
Tipping the Velvet در نقش Freddy 2002
National Theatre Live: Hamlet در نقش Hamlet 2015
Lennon or McCartney در نقش Himself (archive footage) 2014
Mowgli: Legend of the Jungle در نقش Shere Khan 2018
How to Stop Time در نقش Tom Hazard
The Child in Time در نقش Stephen Lewis 2018
9 Kisses در نقش Man at Costume Party 2014
The Current War در نقش Thomas Edison 2019
Rogue Male
Thor: Ragnarok در نقش Stephen Strange / Doctor Strange 2017
Naples '44 در نقش Norman Lewis 2016
Sherlock: The Final Problem در نقش Sherlock Holmes 2017
Avengers: Endgame در نقش Stephen Strange / Doctor Strange 2019
The Turning Point در نقش Guy Burgess 2009
National Theatre Live: Fifty Years on Stage در نقش Rosencrantz 2013
Walk with Me در نقش Narrator 2017
Doctor Strange in the Multiverse of Madness در نقش Stephen Strange / Doctor Strange 2021
Avengers: Infinity War در نقش Stephen Strange / Doctor Strange 2018
Rio
To Kill a King در نقش Royalist 2003
Electric Cinema: How to Behave در نقش Humphrey Bogart 2012
Gypsy Boy
Parade's End در نقش Christopher Tietjens 2012
Mark Gatiss: A Study in Sherlock در نقش Himself 2018
Ironbark در نقش Greville Wynne
Brexit: The Uncivil War در نقش Dominic Cummings 2019
The Dog Days of Winter در نقش The Grinch 2019
1917 2019
The Power of the Dog در نقش Phil
Now You See Me 3
Louis Wain در نقش Louis Wain
Between Two Ferns: The Movie در نقش Himself 2019
تهیه کنندگی سال تولید
How to Stop Time در نقش تهیه کننده
The Child in Time در نقش تهیه کننده اجرایی 2018
Ironbark در نقش تهیه کننده اجرایی
Rio در نقش تهیه کننده
صدا سال تولید
The Man Who Predicted 9-11 در نقش تهیه کننده 2005
بازیگری سال تولید
Nathan Barley در نقش Robin 2005
The One Show 2006
The Hollow Crown در نقش Richard III 2012
Silent Witness 1996
Broken News در نقش Will Parker 2005
The Last Enemy در نقش Stephen Ezard 2008
Dunkirk در نقش Lt Jimmy Langley 2004
Tipping the Velvet در نقش Freddy 2002
Fortysomething در نقش Rory Slippery 2003
GMTV 1993
Small Island در نقش Bernard 2009
Heartbeat 1992
Spooks 2002
Agatha Christie's Marple در نقش Luke Fitzwilliam 2004
To the Ends of the Earth در نقش Edmund Talbot 2005
Parade's End در نقش Christopher Tietjens 2012
Stephen Hawking's Grand Design 2012
Sherlock در نقش Sherlock Holmes 2010
The Daily Show with Trevor Noah در نقش Himself 1996
Nathan Barley 2005
Patrick Melrose در نقش Patrick Melrose 2018
WWI's Tunnels of Death The Big Dig در نقش Narrator 2012
Cambridge Spies در نقش Edward Hand 2003
South Pacific در نقش Narrator (voice) 2009
Into the Universe with Stephen Hawking در نقش Stephen Hawking 2010
The Graham Norton Show در نقش Himself 2007
Saturday Night Live در نقش Himself - Host 1975
Jimmy Kimmel Live! 2003
Have I Got a Bit More News for You در نقش Himself - Presenter 2007
Good Omens در نقش Satan (voice) 2019
تهیه کنندگی سال تولید
Patrick Melrose در نقش تهیه کننده اجرایی 2018

فیلمبرداری Doctor Strange in the Multiverse of Madness از ماه ژوئن آغاز خواهد شد!

در حالی که بر اثر شیوع جهانی ویروس کرونا مراحل تولید فیلم‌های مهم زیادی از جمله The Batman «بتمن» و The Matrix 4 «ماتریکس ۴» به حالت تعلیق در آمده است، اما استودیوی مارول امیدوار است تا مراحل تولید فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness «دکتر استرنج در مالتی‌ورس جنون» را طبق برنامه …

۱۳۹۹-۰۱-۹ تعداد بازدید :334 مشاهده خبر

نقد و بررسی فیلم Ironbark: داستانی مهیج درباره جنگ سرد با هنرنمایی بندیکت کامبربچ | ساندنس ۲۰۲۰

فیلم Ironbark یک اثر مهیج درباره جنگ سرد است که خیلی خوب ساخته شده است. این داستان جاسوسی براساس ماجرایی واقعی با بودجه یک فیلم مستقل ساخته شده، اما با تماشای فیلم اصلا متوجه این قضیه نمی‌شوید. هیجانات، روابط انسانی، و لحظات بامزه به بهترین شکل در این فیلم به تصویر کشیده می‌شوند که داستان …

۱۳۹۸-۱۱-۷ تعداد بازدید :959 مشاهده خبر

جزییات تازه ای از فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness منتشر شد!

انتشار اطلاعات تازه از داستان Doctor Strange 2 «دکتر استرنج ۲» هواداران مارول را به گمانه‌زنی واداشته است. دنباله‌ی فیلم Doctor Strange «دکتر استرنج» که در سال ۲۰۱۶ اکران شد Doctor Strange in the Multiverse of Madness «دکتر استرنج در دنیاهای موازی جنون»  نام گرفته و دوست‌داران فیلم‌های ابرقهرمانی از مدت‌ها قبل منتظر انتشار اولین جزئیات از …

۱۳۹۸-۱۱-۱ تعداد بازدید :831 مشاهده خبر

حذف کارگردان اسکات دریکسون (Scott Derrickson) از فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness

فاز چهارم دنیای سینمایی مارول (MCU) سال گذشته معرفی شد و ترکیبی بود از فیلم ها و سریالهای جدیدی که برای استریمنیگ نو ظهور دیزنی پلاس (Disney+) مهیا می شدند و در این میان فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness نیز حضور داشت، دنباله ای مورد انتظار بر قسمت اول یعنی Doctor Strange …

۱۳۹۸-۱۰-۲۰ تعداد بازدید :294 مشاهده خبر

نقد و بررسی فیلم ۱۹۱۷: نگاه بی‌امان و قدرتمند سم مندس به بی‌رحمانه بودن جنگ

ویژگی اصلی ۱۹۱۷ فیلم جدید سم مندس (Sam Mendes) این است که طوری ساخته شده تا به نظر بیاید کل آن در یک برداشت (take) فیلمبرداری شده است. نکته مهم این است که این کار فقط برای جلب توجه انجام نشده است. در داستانی که زمان در آن اهمیت زیادی دارد، رویکرد تک برداشته شما …

۱۳۹۸-۱۰-۶ تعداد بازدید :834 مشاهده خبر

نقد و بررسی فیلم The Current War: تقابل تاجران بر سر جریان الکتریسیته

حدود ۲ سال پیش فیلم The Current War «جنگ جریان» را در جشنواره فیلم تورنتو ۲۰۱۷ تماشا کردم. آن زمان به نظر فیلم خوبی نبود و با وجود تحسین برانگیز بودن فضای فیلم، داستان در تلاش برای بیان تمام موضوعاتش اصلا به خط داستانی منسجمی نرسید. وقتی منتشرکننده فیلم یعنی کمپانی واینستاین به دلیل اتهامات …

۱۳۹۸-۰۸-۵ تعداد بازدید :1409 مشاهده خبر

اولین تریلر فیلم ۱۹۱۷ از کارگردان Sam Mendes و جنگ جهانی اول

Universal اولین تریلر فیلم ۱۹۱۷ کاری از کارگردان Sam Mendes را منتشر کرد. George MacKay با فیلم قبلی Captain Fantastic و Dean-Charles Chapman از سریال Game of Thrones در نقش دو سرباز بریتانیایی میباشند و اتفاقات فیلم در یک روز از جنگ جهانی اول میگذرد و این دو حامل پیامی هستند که جان ۱۶۰۰ سرباز را نجات خواهد …

۱۳۹۸-۰۵-۱۱ تعداد بازدید :470 مشاهده خبر

کامیک کان ۲۰۱۹ (مارول فاز ۴): تاریخ اکران ۲۰۲۱ برای فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness ترسناک ترین اثر MCU

ساعاتی پیش پنل مارول در کامیک کان به پایان رسید و در این خبر و چند خبر دیگر تک به تک به بررسی اخبار فاز ۴ مارول خواهیم پرداخت و برای چهارمین خبر به سراغ دنباله فیلم Doctor Strange می رویم و بازگشت دوباره ی Benedict Cumberbatch در نقش اصلی و عنوان فیلم که Doctor Strange …

۱۳۹۸-۰۴-۳۰ تعداد بازدید :710 مشاهده خبر

شبکه Netflix حق انتشار فیلم The Power of the Dog با بازی بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch) و الیزابت ماس (Elisabeth Moss) را خریداری کرد!

طبق جدیدترین اخبار منتشر شده به گزارش آریامووی، شبکه Netflix (نتفلیکس) حق انتشار فیلم وسترن The Power of The Dog (قدرت سگ) با بازی بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch) بازیگر ۴۲ ساله بریتانیایی به همراه الیزابت ماس (Elisabeth Moss) بازیگر سریال The Handmaid’s Tale (سرگذشت ندیمه) را به دست آورده است. این فیلم را کارگردان برنده جایزه اسکار یعنی …

۱۳۹۸-۰۳-۱۰ تعداد بازدید :493 مشاهده خبر

بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch) و الیزابت ماس (Elisabeth Moss) در فیلم The Power of the Dog هنرنمایی خواهند کرد!

طبق جدیدترین اخبار منتشر شده به گزارش آریامووی، بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch) بازیگر ۴۲ ساله بریتانیایی به همراه الیزابت ماس (Elisabeth Moss) بازیگر سریال The Handmaid’s Tale (سرگذشت ندیمه) در فیلمی تحت عنوان The Power of The Dog (قدرت سگ) که اقتباسی از رمانی به همین نام نوشته توماس سویج (Thomas Savage) بوده و توسط …

۱۳۹۸-۰۲-۱۸ تعداد بازدید :819 مشاهده خبر