Al Pacino
1940

آلفردو جیمز پاچینو (Alfredo James Pacino) (زادهٔ ۲۵ آوریل ۱۹۴۰) ملقب به آل پاچینو (Al Pacino) بازیگر و کارگردان آمریکایی است. او بیشتر برای شیوهٔ بازیگری سبک متد، پرشور و برون‌گرا خود و با بازی در سه‌گانهٔ پدرخوانده و فیلم‌های بعدازظهر سگی، بوی خوش زن و صورت‌زخمی شناخته می‌شود. او تا به حال هشت بار نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شده‌است. پاچینو در سال ۱۹۹۲ با بازی در نقش سرهنگ فرانک اسلید در فیلم بوی خوش زن توانست جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورَد. لقب پاچینو «سلطان» است و او را شاهکار بازیگری در تمام ادوار تاریخ سینمای جهان می‌دانند.

 

پاچینو در سال ۱۹۶۹ و با بازی در فیلم ناتالی و من توانست خود را به‌عنوان یک بازیگر قدرتمند معرفی کند، اما بازی وی در مجموعه فیلم‌های سه قسمتی پدرخوانده نام وی را در لیست برترین‌ها قرار دارد. آل‌پاچینو بخاطر بازی در پدرخوانده برای اولین بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. او همچنین بخاطر بازی در فیلم‌های سرپیکو، بعدازظهر سگی، پدرخوانده: قسمت دوم و و عدالت برای همه … نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد و همچنین به خاطر بازی در گلن‌گری گلن راس و دیک تریسی نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. در ضمن پاچینو دو بار برنده جایزه امی برای سریال‌های تو جک را نمی‌شناسی و فرشتگان در آمریکا شده‌است. جایزه امی، جایزه اسکار تلویزیونی است.

 

آل‌پاچینو متولد شهر نیویورک شرق هارلم است. پدرش سالواتوره، کارمند شرکت بیمه از نسل ایتالیایی-آمریکایی بود و مادرش رز نام داشت. پدر بزرگ و مادر بزرگ او در اصل اهل سیسیل بودند. زمانی که پاچینو ۲ سال بیشتر نداشت، پدر و مادرش از هم جدا شدند. مادرش به باغ‌وحش برانکس نقل مکان می‌کند تا با والدینش زندگی کند و پدرش نیز به کالیفرنیا رفته و به عنوان فروشنده بیمه و رستوران دار فعالیت می‌کند. پدر بزرگ و مادر بزرگ آل‌پاچینو از طرف مادری و هم از طرف پدری اهل سیسیل، ایتالیا هستند. وی در دوران جوانی و در حالی که بیش از ۲۲ سال از زندگی‌اش نمی‌گذشت، مادرش را از دست داد. پاچینو پیش از مرگ مادرش، زندگی چندان لذت‌بخشی را پشت سر نگذاشته بود و چون والدینش خیلی زود از هم جدا شده بودند مجبور شد به همراه مادرش به خانه پدربزرگش نقل مکان کرده و در آنجا اقامت کند.

 

در زمانی که آل‌پاچینو ۱۰ سال بود، بین دوستانش مشهور به سانی بود و خیلی دوست داشت که بازیکن بیسبال شود. دوستانش وی را بازیگر نیز خطاب می‌کردند. در دوران مدرسه زیاد فعال نبوده و خیلی از کلاس‌هایش، بجز کلاس انگلیسی، شرکت نمی‌کرد و نهایتاً نیز در سن ۱۷ سالگی ترک تحصیل کرد. مادرش با تصمیم ترک تحصیلش مخالف بود که به همین دلیل با هم بحث شدیدی کرده و در آخر آل‌پاچینو از خانه فرار می‌کند. در این دوره بود که وی برای کسب درآمد شروع به انجام کارهایی مانند پیغام‌رسانی یا نیروی خدماتی و نظافتی می‌کند. آل‌پاچینو از سن ۹ سالگی روی به کشیدن سیگار آورد و ماریجوانای معمولی مصرف می‌کرد اما هیچوقت مواد مخدر سنگین مصرف نکرد و معتاد نبود. دو نفر از بهترین دوستانش بخاطر مصرف بیش از حد مواد مخدر جان خود را از دست دادند. آل‌پاچینو همچنین بسیار دعوا کرده و در مدرسه به عنوان شخصی دردسرساز مشهور شناخته می‌شد.

 

در نوجوانی شروع به بازیگری در نمایش‌های زیرزمینی کرد، ولی با پذیرش وی در اکتورز استودیو مخالفت شد. پاچینو برای اولین بار بعد از چهار سال در اچ بی استودیو تست داده بود. سپس وی به استودیوی دیگر برای نمایش پیوستد که در آنجا با معلم بازیگری به نام چارلی لایتون آشنا می‌شود که بعدها این دو دوستان نزدیک هم می‌شوند. در این دوره آل‌پاچینو بیکار بوده و شب‌ها را در خیابان، تئاتر یا خانه دوستانش می‌خوابید. در سال ۱۹۶۲ مادرش در سن ۴۳ سالگی از دنیا می‌رود و در همان سال، پدربزرگش مادری اش نیز از دنیا می‌رود. لی استراسبرگ اولین استاد او بود. او پس از مرگ مادر تمام وقت خود را صرف نمایش کرد، برای تجدید روحیه اش دو نمایش شاد برای کودکان اجرا کرد که در جک و لوبیای سحرآمیز و ماجراهای خیز بلند سر انجام موفق شد پول لازم برای ثبت نام در مدرسه بازیگری هربرت برگهوف را به دست بیاورد. آنجا زیر نظر چارلز لاتن آموزش خود را به عنوان یک بازیگر آماتور آغاز کرد.

 

 

ورود او به عرصهٔ بازیگری را باید سال ۱۹۶۹ دانست. در همین سال در نمایش خیزش‌هایی برای صلح نقش مقابل ارل جونز بازیگر مطرح آن زمان تئاتر را به عهده گرفت. آل با قد کوتاه و صدای گرمش درخشید. او ۳ سال در اکتورز استودیو که پیش از این افتخار تربیت بازیگران بزرگ زمان مثل مونت کومری کلیف، مارلون براندو، مرلین مونرو و جیمز دین را داشت، در راه عشقش تحصیل کرد وآل هم در اکتورز استودیو شکوفا شد. جایزه تونی معتبرترین جایزه تئاتر بود، او در همین ابتدا برنده جایزه تونی بهترین بازیگر نقش مکمل شد. پاچینو در این سال در فیلم ناتالی و من بازی کرد و دو سال پس از آن نیز ایفای نقشی در وحشت در نیدل پارک را پذیرفت و در نقش یک معتاد به هروئین ظاهر شد.

 

اما بازی در این دو فیلم هرگز او را راضی نکرد تا اینکه فرانسیس فورد کاپولا تصمیم به ساخت یکی از شاهکارهای تاریخ سینما یعنی فیلم پدرخوانده گرفت و نقش مایکل کورلئونه به او واگذار شد. پاچینو برای این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد که به آن نرسید. پاچینو در سال ۱۹۷۳ در فیلم‌های مترسک و سرپیکو بازی کرد. در فیلم مترسک ساخته جری شاتزبرگ وی در کنار بازیگر برجسته سینما جین هاکمن، نقش آدمی سرگشته را ایفا نمود. این فیلم علی‌رغم بردن نخل طلایی کن، در آمریکا با نقدهای مثبتی مواجه نشد. اما بی شک مهم‌ترین دستاورد پاچینو در این سال حضور در فیلم سرپیکو در نقش فرانک سرپیکو ساخته سیدنی لومت بود که وی توانست در این فیلم جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد و نامزدی جایزه اسکار را از آن خود کند تا جایگاه خود را به خوبی در سینما تثبیت کند.

 

از دیگر بازی‌های چشمگیر پاچینو در این دهه می‌توان به حضور درخشانش در فیلم‌های پدرخوانده ۲ (۱۹۷۴) ساخته فرانسیس فورد کاپولا، بعد از ظهر سگی (۱۹۷۵) به کارگردانی سیدنی لومت و و عدالت برای همه ساخته نورمن جویسون (۱۹۷۹) اشاره کرد او برای این سه بازی خود جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش اول مرد را کسب کرد. بازی آل پاچینو در پدرخوانده ۲ چنان تحسین‌برانگیز بود که مجله نیوزویکشخصیت مایکل کورلئونه را به عنوان بزرگترین نقش آفرینی یک بازیگر به نقش یک شخصیت سنگدل در تاریخ سینما عنوان کرد و بنیاد فیلم آمریکا نیز در سال ۲۰۰۳، این نقش را به عنوان یازدهمین شخصیت ویلیان تاریخ سینما انتخاب کرد. پاچینو در همان سال بار دیگر نامزد دریافت اسکار شد اما باز هم این جایزه نصیبش نشد اما در جشنواه‌ها و رسانه‌های دیگر مورد تحسین قرار گرفت. اما منتقدان، جایزهٔ گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد را به سبب بازی در سرپیکو به وی اهدا کردند. فیلم‌های بعد از ظهر سگی (۱۹۷۵)، بابی دیرفیلد (۱۹۷۷) و و عدالت برای همه (۱۹۷۹) از کارهای مورد تحسین و توجه او در این دهه بودند. پاچینو برای بازی در همه این فیلم‌ها نامزد اسکار شد ولی بدان دست نیافت. او در این مورد می‌گوید:

بازیگری سال تولید
Scarface در نقش Antonio "Tony" Montana 1983
The Godfather: Part II در نقش Don Michael Corleone 1974
The Godfather: Part III در نقش Don Michael Corleone 1990
Insomnia در نقش Will Dormer 2002
Heat در نقش Lt. Vincent Hanna 1995
Dog Day Afternoon در نقش Sonny Wortzik 1975
The Recruit در نقش Walter Burke 2003
88 Minutes در نقش Jack Gramm 2007
City Hall در نقش Mayor John Pappas 1996
The Merchant of Venice در نقش Shylock 2004
Carlito's Way در نقش Carlito Brigante 1993
People I Know در نقش Eli Wurman 2002
Sea of Love در نقش Frank Keller 1989
The Insider در نقش Lowell Bergman 1999
Serpico در نقش Officer Frank Serpico 1973
S1m0ne در نقش Viktor Taransky 2002
Scent of a Woman در نقش Lieutenant Colonel Frank Slade 1992
Glengarry Glen Ross در نقش Ricky Roma 1992
Any Given Sunday در نقش Tony D'Amato 1999
Revolution در نقش Tom Dobb 1985
Two for the Money در نقش Walter Abrams 2005
The Panic in Needle Park در نقش Bobby 1971
Cruising در نقش Steve Burns 1980
Author! Author! در نقش Ivan Travalian 1982
Bobby Deerfield در نقش Bobby 1977
You Don't Know Jack در نقش Dr. Jack Kevorkian 2010
...And Justice for All در نقش Arthur Kirkland 1979
Chinese Coffee در نقش Harry Levine 2000
The Local Stigmatic در نقش Graham 1990
Wilde Salomé در نقش Himself / King Herod 2013
Looking for Richard در نقش Himself/Richard III 1996
Danny Collins در نقش Danny Collins 2015
The Humbling در نقش Simon Axler 2015
Manglehorn در نقش A.J. Manglehorn 2015
Hangman در نقش Detective Archer 2017
Paterno در نقش Joe Paterno 2018
The Godfather در نقش Michael Corleone 1972
The Devil's Advocate در نقش John Milton 1997
Frankie and Johnny در نقش Johnny 1991
Scarecrow در نقش Francis Lionel 'Lion' Delbuchi 1973
Donnie Brasco در نقش Benjamin 'Lefty' Ruggiero 1997
I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale در نقش Himself 2009
The Son of No One در نقش Detective Stanford 2011
Phil Spector در نقش Phil Spector 2013
Brando در نقش Himself 2007
The Irishman در نقش Jimmy Hoffa 2019
Madonna: Truth or Dare در نقش Himself 1991
Babbleonia در نقش Himself 2005
AFI Life Achievement Award: A Tribute to Al Pacino در نقش Himself 2007
Axis Sally در نقش James Laughlin
The Godfather Trilogy: 1901-1980 در نقش Don Michael Corleone 1992
The Making of Dog Day Afternoon 2006
Jack and Jill در نقش Al Pacino 2011
Stand Up Guys در نقش Valentine "Val" 2013
Salomé در نقش King Herod 2013
Misconduct در نقش Charles Abrams 2016
Julian Schnabel: A Private Portrait در نقش Himself 2017
Righteous Kill در نقش Rooster 2008
Two Bits در نقش Gitano Sabatoni 1995
Cruising Electric / '80 در نقش archive 2014
The Pirates of Somalia در نقش Seymour Tolbin 2017
The Making of 'Scarface' در نقش Himself 1998
Dick Tracy در نقش Big Boy Caprice 1990
The Godfather Legacy در نقش Himself 2012
Frank Serpico در نقش Himself (voice) 2017
The Godfather and the Mob در نقش (archive footage) 2006
Gigli در نقش Starkman 2003
Me, Natalie در نقش Tony 1969
Ocean's Thirteen در نقش Willy Bank 2007
Pitch در نقش Himself 1997
Casting By در نقش Himself 2012
The Godfather Family: A Look Inside در نقش Himself 1990
No somos animales در نقش The Agent 2013
Jonas in the Desert در نقش Himself 1994
Once Upon a Time... in Hollywood در نقش Marvin Schwarzs 2019
The Kid Stays in the Picture در نقش Himself (archive footage) 2002
Ultimate Fights from the Movies در نقش Tony Montana (Scarface) (archive footage) 2002
نویسندگی سال تولید
Looking for Richard در نقش Writer 1996
Wilde Salomé در نقش فیلمنامه 2013
تهیه کنندگی سال تولید
The Humbling در نقش تهیه کننده 2015
Looking for Richard در نقش تهیه کننده 1996
سایر سال تولید
In the Name of the Father در نقش حضور افتخاری 1993
کارگردانی سال تولید
Looking for Richard در نقش کارگردان 1996
Chinese Coffee در نقش کارگردان 2000
Wilde Salomé در نقش کارگردان 2013
Salomé در نقش کارگردان 2013
بازیگری سال تولید
Angels in America در نقش Roy Cohn 2003
The Academy Awards 1953
Inside the Actors Studio 1994
Celebrities Uncensored 2003
The Emmy Awards 1949
Late Show with David Letterman در نقش Himself 1993
N.Y.P.D. در نقش John James 1967
Mario Puzo's The Godfather: The complete Novel for Television در نقش Don Michael Corleone 1977
The Hunt در نقش Meyer Offerman
Goldene Kamera Verleihung در نقش himself 1966
Tony Awards در نقش Nominee 1956

نقد و بررسی سریال Hunters: داستانی بیش از حد دقیق درباره کشتن نازی‌ها به دست آل پاچینو

در اولین اپیزود سریال Hunters «شکارچیان» در فضای سال ۱۹۷۷ میلادی، جونا هایدلبام (با بازی لوگان لرمن (Logan Lerman)) و دوستانش بوتی‌هول و چیکس (با بازی کیلب امری (Caleb Emery) و هنری هانتر هال (Henry Hunter Hall)) پس از تماشای فیلم Star Wars «جنگ ستارگان» در حال گفتگو درباره آن هستند. آیا می‌توان گفت دارث …

۱۳۹۸-۱۲-۱۰ تعداد بازدید :1592 مشاهده خبر

لیست کامل برندگان اسکار ۲۰۲۰ – فیلم Parasite بهترین فیلم

فصل سینمایی ۲۰۱۹ نیز با اسکار ۲۰۲۰ به پایان رسید و فیلم جوکر (Joker) با ۱۱ نامزدی از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردان (Todd Phillips) پیشتاز مراسم میباشد و نزدیک ترین رقبای آن The Irishman, Once Upon a Time in Hollywood و ۱۹۱۷ هستند با ۱۰ نامزدی از جمله بهترین فیلم، کارگردان و فیلمنامه … …

۱۳۹۸-۱۱-۲۱ تعداد بازدید :1243 مشاهده خبر

کدام بازیگران هالیوودی فیلم های خود را تماشا نمی کنند؟!

گرچه کار بازیگران فیلم بازی کردن و اساساً تماشا شدن است، اما همه ی آن ها از دیدن خودشان بر پرده ی سینما لذت نمی برند. در ادامه به ۱۰ بازیگری خواهیم پرداخت که اظهار کرده اند فیلم های خود را تماشا نمی کنند. آدام درایور (Adam Driver) در سال ۲۰۱۹ آدام درایور، ستاره ی …

۱۳۹۸-۱۱-۸ تعداد بازدید :583 مشاهده خبر

تریلر جدید سریال Hunters با بازی آل پاچینو همراه با تاریخ پخش منتشر شد!

طبق جدیدترین اخبار منتشر شده به گزارش آریامووی، تریلر جدید سریال Hunters «شکارچیان» توسط آمازون منتشر شد که میتوانید این تریلر را در بالا تماشا کنید. این سریال با بازی آل پاچینو (Al Pacino) درباره گروهی است که به صورت مخفیانه نازی‌هایی که در آمریکا ساکن هستند را می‌کشند. در نیویورک دهه ۷۰ پیرزنی که …

۱۳۹۸-۱۰-۱۴ تعداد بازدید :513 مشاهده خبر

نقد و بررسی ۳ فیلم The Irishman

مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese) کارگردان و استادی بزرگ و کار بلد در ساخت فیلم‌ هایی با موضوع ، مافیا و تبهکاران است . رفقای خوب ، کازینو ، رفتگان و… از بهترین آثار او در این زمینه هستند که میتوان به آنها اشاره کرد.اسکورسیزی به راحتی میتواند ، زندگی مافیا و تبهکاران شرور را به …

۱۳۹۸-۱۰-۱۲ تعداد بازدید :368 مشاهده خبر

نقد و بررسی ۲ فیلم The Irishman

فیلم The Irishman جدید ترین ساخته کارگردان محبوب هالییود.مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese) با بازی ستارگانی همچون رابرت دنیرو (Robert De Niro)،آلپاچینو (Al Pacino) و جو پشی (Joe Pesci).کستی از بهترین های دوران سینما را در فیلم خود جای داده است و فیلم در ژانر درام جنایی و بیوگرافی در سال ۲۰۱۹ از استریم نتفلیکس پخش …

۱۳۹۸-۱۰-۱۰ تعداد بازدید :334 مشاهده خبر

نامزدهای مراسم انجمن بازیگران آمریکا: برتری The Irishman و Bombshell؛ نادیده گرفته شدن رابرت دنیرو و Little Women

نامزدهای مراسم انجمن بازیگران آمریکا (SAG awards) معرفی شدند که بین آن‌ها شاهد سورپرایزها و نادیده گرفته شدن‌های زیادی هستیم. SAG به عنوان اولین مراسم مهم فصل جوایز که در آن رای‌گیری اعضا نقش مهمی دارد همیشه به انتخاب‌های عجیب و غریبش مشهور است، اما امسال رویکردی عجیب‌تر از همیشه داشته است. از نظر بیشترین …

۱۳۹۸-۰۹-۲۰ تعداد بازدید :569 مشاهده خبر

نقد و بررسی فیلم The Irishman: همکاری مجدد رفقای خوب قدیمی

مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese) یکی از غول‌های ژانر گنگستری است. Goodfellas «رفقای خوب» یکی از بهترین فیلم‌های اوست و تنها ایرادی که می‌توان به Casino «کازینو» گرفت این است که به خوبی Goodfellas نیست. اما اسکورسیزی کاملا سبک خاصی در این ژانر خلق کرده و کاملا منطقی است که با The Irishman «مرد ایرلندی» دوباره …

۱۳۹۸-۰۹-۷ تعداد بازدید :1426 مشاهده خبر

اکران محدود فیلم The Irishman و برنامه اکران ۱۰ فیلم دیگر نتفلیکس در فصل پاییز

بعد از ماه ها مذاکره بین نتفلیکس و سینماهای اکران عمومی فیلمها ، سرانجام The Irishman ـه Martin Scorsese با بازی Robert De Niro و Al Pacino تاریخ اکران گرفت و پیش از استریم ۲۷ نوامبرش از تاریخ ۱ اول نوامبر اکران عمومی خواهد شد… به گزارش آریامووی، ماجرای اکران The Irishmanتنها یکی از دغدغه …

۱۳۹۸-۰۶-۶ تعداد بازدید :410 مشاهده خبر

اختتامیه جشنواره فیلم لندن با فیلم ایرلندی (The Irishman) اسکورسیزی (Martin Scorsese)

به گزارش آریامووی به نقل از مهر، ایرلندی (The Irishman) با بازی رابرت دنیرو (Robert De Niro)، آل پاچینو (Al Pacino) و جو پشی (Joe Pesci) به عنوان فیلم پایانی جشنواره فیلم لندن انتخاب شد. به این ترتیب درام نت‌فلیکس که سینمادوستان مدت زیادی در انتظارش بودند اولین اکران بین‌المللی خود را در شب پایانی جشنواره …

۱۳۹۸-۰۵-۱۵ تعداد بازدید :388 مشاهده خبر