انتخاب سردبیرمصاحبه و پشت صحنهکامیک

۷ نکته‌ی جدیدی که درباره فیلم ابرقهرمانی آکوامن (Aquaman) می دانیم

جیمز وان (James Wan) با فیلم ابرقهرمانی آکوامن (Aquaman) فرصتی پیدا کرده تا دنیای جدیدی از فانتزی و ماجراجویی را به طرفداران این ژانر معرفی کند. در اولین فیلم مستقل Aquaman قهرمان آتلانتیسی با بازی جیسون موموآ (Jason Momoa) که اولین بار در فیلم لیگ عدالت (Justice League) معرفی شده بود، او دوباره در فیلمی ابرقهرمانی که اولویتش عشق و شوخ طبعی است به آتلانتیس برمی گردد، و دنیایی رنگارنگ از عجایب را می سازد (شامل موجوداتی ساخته شده به دست جیمز وان که نشانه هایی از آثار قبلی او را در خود دارند.)

در حالی که فیلم آکوامن اواخر امسال اکران خواهد شد، با گروهی از خبرنگاران به استودیوی برادران وارنر (Warner Bros) رفته و به همراه وان به اتاق تدوین رفتیم، دقایقی از فیلم را دیدیم، و با کارگردان درباره دیدگاه خودش نسبت به عجایب آتلانتیس و یکی از عجیب ترین ابرقهرمان های دنیا صحبت کردیم.

خلاصه دقایقی از فیلم که به ما نشان داده شد از این قرار است. ابتدا مقدمه فیلم، نگاه کوتاهی به داستان عاشقانه بین Atlanna (با بازی نیکول کیدمن (Nicole Kidman)) و Thomas Curry (با بازی تمورا موریسون (Temuera Morrison))، و چگونه این رابطه شرایط را برای حضور Arthur آماده می کند. وقتی یک طوفان شدید Atlanna را به سواحل فانوس دریایی Curry می کشاند، این مرد مهربان او را به خانه برده و از او مراقبت می کند و بیش از آن که انتظارش را دارد به دست می آورد. ملکه آتلانتیس در ابتدا کمی عجیب رفتار می کند، می خواهد ماهی Thomas را بخورد، نسبت به چای گرم و البته انسان ها محتاطانه رفتار می کند، اما این دو رابطه خوبی با هم داشته و کمی هم شوخی می کنند، و درنهایت بچه دار می شوند، اما وقتی سربازان آتلانتیسی به سراغ آن ها می آیند، Atlanna باید تصمیم غیرمنتظره ای گرفته و با آن ها مبارزه کند. ملکه دریا با چرخاندن نیزه سه شاخه اش سربازان را از پا درمی آورد – سکانسی که در یک نمای گسترده فیلمبرداری شده تا کاملا نشان دهد چه کارهایی از این فرمانروای شجاع برمی آید. چند سال بعد، Arthur را به عنوان بچه ای می بینیم که به یک نمایشگاه جانوران دریایی رفته، و او چکار می کند؟ خب معلوم است با ماهی ها حرف می زند.

aquaman

سپس نگاه کوتاهی به مراسم مبارزه Arthur  و Orm (با بازی پاتریک ویلسون (Patrick Wilson)) داریم، که در تریلر هم بخشی از آن را دیده بودیم. این دو برادر ستیزه جو در زیر آب بر سر تخت پادشاهی می جنگند – Arthur از نیزه سه شاخه مادرش و Orm  از نیزه پدرش استفاده می کند، که ادعا می کند تا به حال شکست نخورده است. نمی خواهم زیاد درباره این کلیپ ها صحبت کنم چون داستان فیلم را لو می دهند، اما در همین حد بگویم که دنیای زیر آب وان رنگارنگ و پر از موجودات متفاوت است (Mera با بازی امبر هرد (Amber Heard) لباس عروس دریایی خیره کننده ای پوشیده است)‌، و حرکات اکشن زیرآبی این فیلم شبیه همان چیزی است که قبلا در دنیای گسترده کامیک های DC دیده ایم. انتظار حباب های هوا یا حرکات اسلوموشن نداشته باشید – این ها اهل آتلانتیس هستند و به شکلی که ما زیر آب حرکت می کنیم حرکت نمی کنند. آن ها سریع و خشن هستند، و در حالی که دنیای زیرآبی در اطراف آن ها جریان دارد، موهایشان به پشت سرشان شناور است و مثل ابرقهرمان ها حرکت می کنند. مهم ترین چیز در این بخش از فیلم این است که رابطه بین Arthur و Orm را نشان می دهد، که قول داده خشم هفت دریا را به سرزمین اصلی بکشاند و به دلایل قابل درکی از برادرش متنفر است. ما همچنین نیم نگاهی به Vulko خردمند داشتیم و Mera را در حال استفاده از قدرتش به صورت کامل دیدیم.

در کل، این فیلم بامزه و فوق العاده به نظر می آید – شاید یک هشت پا بهترین چیزی بود که در این کلیپ ها دیدم، و شامل رنگ آمیزی خاص و امضای خلاقیت وان می شد.

۷ نکته مهمی که از این ملاقات با جیمز وان در اتاق تدوین فیلم آکوامن فهمیدیم:

‍۱. برای فیلمبرداری صحنه اکشن اولیه با حضور نیکول کیدمن، وان از دوربین عنکبوتی روی سقف استفاده کرد تا کل صحنه را در یک شات فیلمبرداری کند. وان توضیح می دهد: “کاری که ما کردیم اینطور بود که  سقف صحنه رو کندیم و دوربین عنکبوتی رو با یک سیم از بالای سر یک شخصیت به سمت شخصیت دیگه بردیم. این شخصیت همه سربازها رو میزنه، بنابراین این کار خیلی سختی برای فیلمبرداری بود.” فیلمبرداری این سکانس دو روز طول کشید، اما برای وان این مهم بود که تجربه ای عالی از این صحنه را به مخاطب بدهد. او می گوید: “همیشه خیلی جالبه که اجازه بدیم همه جزییات اکشن توی یک شات فیلمبرداری بشن، و اینکه اجازه بدیم مخاطب غرق در اون سکانس بشه و همه جزییات و نکات ظریف اون رو بررسی کنه.‌ اینکه مخاطب بدونه در هر لحظه چه کسی کجا قرار گرفته و اونا در لحظه ای که این اتفاق داره میفته کجا هستن.”

۲. برای وان، داستان های عاشقانه هم خیلی مهم هستند، حتی شاید بیشتر از اکشن – و نه تنها داستان عاشقانه بین Arthur و Mera، بلکه عشق بین Atlanna و Thomas Curry. وان توضیح می دهد: “داستان عاشقانه بین Atlanna و Thomas ستون اصلی و احساسی فیلم و دلیل شکل گیری شخصیت Arthur و سفر ماجراجویانه اش و دیدگاه بدش نسبت به آتلانتیسه.” وان از فیلم Romancing the Stone به عنوان منبع الهامی برای فیلم آکوامن یاد می کند. او می گوید:‌ “این فیلم، درنهایت یک اکشن ماجراجویی کلاسیکه، مثل یک فیلم عاشقانه، یک داستان ماجراجویانه عاشقانه کلاسیک. بیشتر از اینکه یک فیلم ابرقهرمانی باشه،‌ یک فیلم عاشقانه اس.”

Aquaman

۳. فیلمبرداری سکانس های اکشن زیرآبی یکی از چالش برانگیزترین کارها برای فیلمساز بوده، که شامل تصمیم گیری در این باره بود که تمام صحنه ها روی خشکی فیلمبرداری شوند و با جلوه های ویژه به صورت زیرآبی دربیایند. وان می گوید: “شبیه سازی شرایط بی وزنی زیرآب خیلی کار سختیه. اون اوایل تحقیق های زیادی درباره این داشتیم که آدم ها زیرآب چطور حرکت می کنن. ما کلی دکور زیرآب امتحان کردیم و کلی درباره این تحقیق کردیم که همه چیز به چه شکلی درمیاد. اما در نهایت به این نتیجه رسیدیم که اگه بخوایم فیلمبرداری رو زیرآب انجام بدیم خیلی کارمون دچار محدودیت میشه.” چالش دیگر این بود که اهالی آتلانتیس چطور زیرآب حرکت می کنند که اصلا شبیه حرکت ما زیرآب نیست. وان توضیح می دهد: “ما انسان های معمولی هستیم و اهل آتلانتیس نیستم، مشخصه که اونا به صورت کاملا متفاوتی از ما زیرآب حرکت می کنن. ما آروم شنا می کنیم، پس باید طرز فکرمون رو تغییر می دادیم.” برای شبیه سازی روش آتلانتیسی ها، بازیگران مجبور بودند روی سیم تمرین کنند تا از نظر فیزیکی برای تجهیزات صحنه آماده باشند.

۴. آکوامن قطعا یک فیلم ترسناک نیست، اما عجایب آتلانتیس به وان اجازه داده اند رگه هایی از ژانر وحشت را وارد آن کند. وان می گوید:‌ “من میخوام اون چیزی که مردم از من دیدن رو به این فیلم هم بیارم، بنابراین توی این فیلم هم موجودات ترسناکی خواهید دید. این چیزیه که درباره این فیلم خیلی دوستش دارم. این فیلم به من اجازه میده به احساسی که بیشتر مردم نسبت به اقیانوس دارن تکیه کنم، اینکه اقیانوس فوق العاده، شگفت آور و جادوییه، اما از طرفی هم ترسناکه. اینکه اقیانوس ناشناخته اس و خیلی جاهاش کشف نشده.”

Aquaman

۵. نسخه وان از لباس کلاسیک طلایی و سبز آکوامن چالش برانگیز بود، چون نمی شد آن را طوری طراحی کرد که مسخره به نظر نیاید. وان می گوید: “نکته مهم این بود که اون لباس کلاسیک رو به شکلی طراحی کنیم که احمقانه به نظر نیاد. ما کارتون Super Friends رو داریم که لباس آکوامن رو هم توی اون دیدیم. اما در همین حین این لباسه که باعث میشه اون شخصیت جالبی بشه. پس نکته این بود که باید همون شکل و شمایل رو به شکل جدیدی درمی آوردیم که با آتلانتیس کنونی مطابقت داشته باشه. بنابراین باید این کار رو طوری انجام می دادیم که منصفانه باشه و اشاره ای هم به اون لباس کلاسیک داشته باشه، اما به نوعی نسخه مدرنیزه شده‌ی اون لباس باشه.”

۶. اما وان نمی خواسته کلا از سبک سر بودن این شخصیت چشم پوشی کند – او می دانسته برای موفقیت فیلم باید کمی از آن مسخرگی را استفاده کند و شخصیت موموآ کاملا برای این کار مناسب بوده است. وان توضیح می دهد: “به نظرم از همون اول خیلی مهم بود وقتی جیسون موموآ رو ملاقات کردم و دیدم چقدر دوست داشتنی و کاریزماتیکه، و چقدر هم بامزه و سبک سره. از همون اول دوست داشتم خیلی از ویژگی های شخصیتش رو وارد فیلم کنم. نمی خواستم یک فیلم درست کنم که اون درش پرقدرت و دمدمی مزاجه. این فیلمی نیست که من می خواستم بسازم. به نظرم دوست داشتم این شخصیت رو همون طور که توی کامیک هاست کمی سبک سر و با رفتار کودکانه نشون بدم.”

۷. سفر ماجراجویانه‌ی Arthur و Mera آن ها را به قلمروهای مختلفی در آتلانتیس می کشاند، ایده ای که باعث شد وان بتواند دنیای بزرگتری از فانتزی و ماجراجویی بسازد. وان می گوید: “جالب ترین نکته اینه که این موقعیت برام پیش اومد تا این دنیای فوق العاده رو خلق کنم، البته نه توی یک بعد دیگه. اینجا فضای خارج از جو زمین نیست، بلکه همین جا روی زمینه. این چیزیه که خیلی درباره فیلم دوستش دارم، اینکه این دنیای فانتزی توی سرزمین میانه (سرزمین ارباب حلقه ها) اتفاق نمی افته. پس می تونم جنبه های مختلف طراحی که دوست دارم رو واردش کنم.” اما این فقط ساختن یک دنیا نیست، این همچنین درباره شخصیت Arthur است، چون این سفر به او راه و روش پادشاه بودن را نشان می دهد. وان در ادامه گفت:‌ “نکته دیگه ای که این سفر داره اینه که به نقش اصلی اجازه میده قلمروهای مختلف رو ببینه،‌ اینکه چقدر زندگی گونه های مختلف با هم فرق داره، و اینکه اون باید به چه نوع پادشاهی تبدیل بشه.”

Aquaman

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن