اخبار روز فیلمهامعرفی فیلم

۴۸ نکته ای که درباره فیلم ابرقهرمانی Aquaman می دانیم

Aquaman (با بازی Jason Momoa) و Mera (با بازی Amber Heard) به دنبال پیدا کردن یک شیء باستانی هستند. در حین اینکه این دو نفر دور دنیا را برای یافتن این شیء می گردند، وارد صحرایی شده و به اتاق مرموزی زیر سطح زمین می رسند. در همین حین که در حال بحث درباره اینکه کجا هستند و چه کار باید بکنند هستند، یک دروازه در کف زمین باز شده و یک بطری با پیامی داخل آن آشکار می شود. یک لحظه بعد کارگردان James Wan صحنه را کات می دهد.

بعد از این بازیگران، Momoa و Heard درباره آن صحنه و اینکه چطور باید آن را بهتر اجرا کنند صحبت کرده و دوباره جلوی دوربین قرار می گیرند. در ادامه، آن دروازه یک پیام صوتی را هم آشکار می کند و شامل اطلاعات مهمی درباره کاری است که آن ها باید در ادامه انجام دهند. پس از پایان پیام، Mera از Aquaman درباره پیام و معنای آن سوال می کند. اما Aquaman فقط چند کلمه را به یاد می آورد و خیلی سرسری با قضیه برخورد می کند. اما خوشبختانه Mera به پیام توجه کرده و آن را بازگو می کند. دوباره Wan صحنه را کات می دهد.

قبل از اینکه ادامه دهیم، باید بگویم سال گذشته بعد از کامیک کان، به استرالیا سفر کرده و سر صحنه فیلمبرداری Aquaman حاضر شدیم. آن جا بود که چیزهای زیادی درباره این فیلم فهمیدم و با اطمینان می گویم Aquaman فیلم خیلی خوبی خواهد بود.

برخلاف بیشتر فیلم های DC در این فیلم James Wan نسخه ای خاص خودش از یک فیلم ابرقهرمانی ساخته، که شامل لحنی سرگرم کننده می شود (شبیه فیلم های Romancing the Stone و Raiders of the Lost Ark) و در دنیایی شادتر روایت می شود. اگر به این فکر می کنید که Wan تبحرش در دنیای ترسناک را فراموش کرده، باید بگویم Aquaman شامل لحظاتی می شود که شما را خواهد ترساند. با نگاهی به طرح های مفهومی و دنیای زیبای آتلانتیس، آن جا را ترک کرده و به این نتیجه رسیدم که چقدر دوست دارم این فیلم را تماشا کنم.

در همین حین و انجام مصاحبه های مختلف، چیزهای زیادی درباره فیلم فهمیدم و لیستی از ۴۸ چیزی که درباره فیلم می دانم تهیه کردم.

در Aquaman همچنین Willem Dafoe در نقش Vulko، در کنار Temuera Morrison در نقش Tom Curry و Dolph Lundgren در نقش Nereus به همراه Yahya Abdul-Mateen II در نقش Black Manta و Patrick Wilson در نقش Orm و Nicole Kidman در نقش Atlanna به ایفای نقش می پردازند.

اگر می خواهید داستان فیلم برایتان لو نرود، بهتر است این لیست را نخوانید!

۱. داستان Aquaman پس از وقایع Justice League روایت شده و فیلمی مستقل است.

۲. دو سوم این فیلم زیر آب رخ می دهد.

۳. این فیلم به شدت تلاش می کند به کامیک ها وفادار بماند.

۴. همه در صحنه فیلمبرداری درباره شادتر بودن Aquaman نسبت به بقیه فیلم های DC صحبت می کردند.

۵. James Wan دوست داشته یک فیلم ابرقهرمانی از روی شخصیتی بسازد که تا به حال هیچ کسی او را ندیده. به او پیشنهاد ساخت شخصیت های متفاوتی داده شد، ولی او Aquaman را انتخاب کرد.

۶. وقتی Warner Bros و DC ساخت Aquaman را به Wan سپردند، او تنها در صورتی قبول کرد این فیلم را بسازد که بتواند نسخه ای خاص خودش از این شخصیت بسازد و اینکه این فیلم با بقیه دنیای DC کاملا متفاوت باشد. او این فیلم را به شکل ترکیبی از دو فیلم Raiders of the Lost Ark و Romancing the Stone ساخته و شخصیت های فوق العاده، خطرات واقعی و ملموس و لحظات شاد و مفرحی بین Arthur (نام اصلی Aquaman) و Mera خلق کرده است.

aquaman

۷. وقتی تیم سازنده در حال ساخت Justice League بوده اند، از James Wan پرسیده اند می خواهد چه چیزهایی را در فیلم Aquaman آشکار کند. به همین دلیل است که تا قبل از این فیلم دنیای Atlantis را ندیده ایم. حتی وقتی صحنه هایی از Justice League را دوباره فیلمبرداری کردند، با Wan صحبت کرده و مطمئن شدند همه در این زمینه با هم موافقند و چیزهایی که برای Wan مهم بود از لو رفتن محافظت شدند.

۸. در ابتدای فیلم Aquaman، شخصیت Arthur Curry هنوز هم یک انسان تنها است، اما وقتی به همراه Mera به سفری ماجراجویانه می رود (آن ها به دنبال شیء خیلی مهمی هستند)، به این قضیه پی می برد که بهتر است به جای دور کردن مردم از خودش، با آن ها خوب برخورد کند.

۹. این فیلم شامل فلش بک هایی درباره گذشته Aquaman، سرگذشت والدینش و اینکه چرا اهالی آتلانتیس به مادرش اجازه نمی دهند روی خشکی بماند خواهد بود. یکی از این فلش بک ها در آکواریوم شهر بوستون اتفاق می افتد.

۱۰. تهیه کننده فیلم Peter Safran گفته این فیلم از Aquaman سری The New 52 کامیک ها اقتباس خواهد کرد. او گفته:

نسخه سری The New 52 از Aquaman مهمترین منبع اقتباس ما توی این فیلم بوده. اگرچه فیلم اقتباس مستقیمی از اون سری نیست، اما مهمترین منبع ما اون سری از کامیک ها بود، سرگذشت و ریشه های شخصیت، اینکه اون چطور آدمیه، Tom Curry پدر اونه و Atlanna مادرش، Orm کیه و غیره. همه این ها از سری The New 52 میان. البته موجودهایی هم از اون سری اقتباس شدن، مثل Trenchها.

Aquaman

۱۱. Mera (با بازی Amber Heard) قدرت hydrokinesis دارد، یعنی میتواند آب را کنترل کند. این قابلیت در بخش های مختلفی از فیلم به کار می آید. پدر او شاه Xebellian است.

۱۲. تهیه کننده فیلم Peter Safran گفته Orm (برادر Aquaman با بازی Patrick Wilson) ضدقهرمان اصلی داستان است، و Black Manta به عنوان ضدقهرمان دوم فیلم شخصیتی خیلی قوی است.

۱۳. مهمترین دلیل تنفر Orm از مردم زمین و شکستن پیمانش با انسان ها توسط او، به دلیل رفتار بد مردم با سیاره زمین است. Orm نمی خواهد بر دنیا حکمرانی کند. او فقط از دست انسان ها به دلیل استفاده از سوخت های فسیلی، ایجاد باران اسیدی و اهمیت ندادن به زمین عصبانی است.

۱۴. در طول داستان فیلم، Aquaman می فهمد نباید همه مردم آتلانتیس را به دلیل کشتن مادرش مقصر بداند و فقط یک نفر مقصر است، و Mera می فهمد دنیای روی خشکی ارزش مراقبت دارد و آن ها باید بتوانند با مردم روی زمین زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند.

۱۵. تهیه کننده Peter Safran گفته که Wan از تبحرش در ژانر ترسناک هم در این فیلم استفاده خواهد کرد. او درباره صحنه ای که شامل ارتش trenchها می شود گفته:

این سکانس ادای احترام Wan به سری کامیک ژاپنی Black Lagoon بوده و کل سکانس حاصل ایده ها و مهارت های خود James Wan هستش. روشی که این موجودات خودشون رو نشون میدن و تمام حرکات و اکشن هایی که توی اون سکانس اتفاق میفته، امضای James Wan رو توی خودشون دارن.

Aquaman

۱۶. چیزی که از صحنه فیلمبرداری متوجه شدم این بود که بخش دوم فیلم تا حدودی یک کمدی رمانتیک است.

۱۷. وقتی تیم سازنده در حال ساخت فیلم بودند، همچنان در این مورد بحث می کردند که کدام شخصیت های DCEU قرار است در فیلم حضور داشته باشند.

۱۸. آتلانتیس حدود ۵۰۰۰ سال پیش به داخل اقیانوس سقوط کرده و به ۷ قلمرو تقسیم شده است. ۶ تای آن ها Trench، Brine، Xebellian، قلمرو Fisherman (ماهی گیر)، قلمرو گمشده و Atlantean هستند.

۱۹. عبارت اتحاد هفت قلمرو، کاملا مورد قبول Orm است که شاه آتلانتیس و برادر ناتنی Aquaman است. او می خواهد Ocean Master (سلطان اقیانوس) شده و هفت قلمرو را متحد کند.

۲۰. تصور فیلم این است که آتلانتیس بزرگتر از لس آنجلس است و می تواند ۵۰ میلیون نفر را در خود جای دهد. آن ها تکنولوژی مخصوص خود را دارند و در تمام عمرشان تلاش کرده اند کسی آن ها را پیدا نکند. اما در این فیلم ما آن ها را کشف خواهیم کرد.

۲۱. فقط اهالی Atlantean و Xebellian می توانند روی زمین تنفس کنند.

aquaman

۲۲. اهالی قلمرو Fisherman صلح طلب و دوستدار طبیعت هستند.

۲۳. اهالی قلمرو Brine موجوداتی چهارپا شبیه خرچنگ هستند که در اعماق اقیانوس زندگی می کنند.

۲۴. اهالی قلمرو Trench چشم ندارند و در بخشی از آتلانتیس مخصوص خودشان و در عمق ۸۰۰۰ فوتی زیر آب زندگی می کنند. در آن عمق، اهالی آتلانتیس به سختی می توانند شنا کنند. اهالی Trench فقط شب ها بیرون می آیند. آن ها جاسوس های دریا هستند.

۲۵. سکانسی در فیلم هست که اهالی Trench به قایقی حمله کرده و می خواهند مردم روی آن را بخورند. تعداد آن ها خیلی زیاد است، مثل مورچه ها از آب بیرون می زنند و به طعمه حمله می کنند. آن ها آدم بدهای فیلم هستند.

۲۶. با اینکه خیلی چیزها درباره اهالی قلمروها می دانیم، اما چیز زیادی از آن ها در فیلم نخواهیم دید.

۲۷. تهیه کننده Peter Safran گفته این فیلم داستان عاشقانه ی Aquaman و Mera نیست. اما به جای آن، گفته:

فیلم شباهت هایی به سری Indiana Jones داره. James می خواست داستان عاشقانه و ماجراجویانه و بامزه ای رو بسازه. این فیلم برای همه خیلی جالبه. رابطه اون ها بیشتر شبیه رابطه Michael Douglas-Kathleen Turner توی فیلم Romancing the Stone هست، که در اصل یک فیلم اکشن رمانتیک میشه. اما نمیشه گفت یه فیلم کاملا رمانتیکه.

۲۸. یک نبرد گلادیاتوری کامل در فیلم خواهیم دید. در این سکانس هزاران نفر در میدان نبردی بزرگ که از زمان آتلانتیس باستان وجود داشته با هم می جنگند.

۲۹. گروه سازنده قول ایستراگ های زیادی برای طرفداران کامیکی داده اند.

۳۰. وقتی درباره صحنه های اکشن بزرگ در فیلم صحبت می کردیم، تهیه کننده Peter Safran گفت که یک صحنه خیلی بزرگ در ایتالیا فیلمبرداری کرده اند که شامل همه شخصیت های کلیدی (Aquaman, Mera, Black Manta) بوده است و آن ها توانسته اند از قدرت های فوق العاده شان استفاده کنند.

Aquaman

۳۱.نکته دیگری که Safran درباره ی آن هیجان زده نشان می داد این بود که صحنه های اکشن Aquaman شبیه چیزهای دیگری که مردم دیده اند نیست، اما همه آن ها از ماهیت شخصیت ها سرچشمه گرفته اند. او گفته:

خبر خوب اینه که هیچ کسی صحنه های اکشنی مثل این فیلم ندیده، چون بیشتر اون زیر آب اتفاق می افته و شاهد حرکات و فیزیک هایی خواهید بود که هیچ جای دیگه ندیدید. اما همین طور تمرکز زیادی روی شخصیت ها داشتیم تا از عالی بودن این صحنه ها مطمئن بشیم. امضای James توی کارهاش اینه که خیلی به شخصیت ها اهمیت میده. صحنه های اکشنمون خیلی منحصر بفرد هستن و James همیشه سعی میکنه چیزی بسازه که هیچکس قبلا ندیده و همین طور به شخصیت ها به طرز قابل توجهی اهمیت میده.

۳۲. تهیه کننده Peter Safran گفته فضای سریال Entourage خیلی به آن ها در این فیلم کمک کرده است.

۳۳. Wan به حرکات خاص با دوربین و لانگ شات مشهور است. او در حالی که نمی خواست کارش در این فیلم را لو بدهد، گفت:

من صحنه های خاصی که توی فیلم هام میگیرم رو خیلی دوست دارم، صحنه های لانگ شات رو هم همینطور، لحظاتی رو میسازم که یه داستان خاص رو روایت می کنن. دوست دارم وقتی یه صحنه اینجا فیلمبرداری میشه و یه صحنه کمی اون طرفتر، این دو صحنه رو به هم وصل کنم. اینجور کارها رو دوست دارم که اونا رو توی فیلم های ترسناکم مثل Conjuring و Saw هم دیدید. اون حالت خاص رو توی این فیلم هم خواهید دید.

۳۴. اگرچه به نظر می آید لباس شخصیت های فیلم دقیقا از روی کامیک طراحی شده اند، اما همه لباس ها مطابق داستان خاصی هستند. Wan گفته لباس Black Manta به دلیل خاصی به آن شکل طراحی شده. لباس شاه Orm در واقع لباس ارتشی او در نقش Ocean Master است. او همچنین گفته چرا لباس Black Manta دو چشم قرمز در کلاهش دارد. این کار فقط برای زیبایی نیست.

۳۵. با توجه به قدرت های خداگونه ی Aquaman، اما Wan می گوید میخواسته مطمئن شود آن ها یک شخصیت شبیه Superman نمی سازند. او گفته از نظر داستانی، دلایلی وجود دارد که Aquaman چرا این قدرت ها را دارد و آن هم به این خاطر است که بدن اهالی آتلانتیس ساخته شده تا در برابر فشارهای زندگی در عمق اقیانوس دوام بیاورد. پس وقتی آن ها به سطح آب و خشکی می آیند بدن آن ها قوی تر است. اما با اینکه گلوله روی Superman اثری ندارد، Wan به ما گفت:

گلوله ممکن است پوست آن ها را شکافته و به آن ها صدمه بزند، اما لزوما وارد بدن آن ها نمی شود، چون عضلاتشان خیلی قوی است. شاید اسلحه های زمینی برای شکست Aquaman کافی نباشد، اما سلاح های آتلانتیسی قطعا او را از پا در می آورد.

۳۶. Nicole Kidman نقش مادر Aquaman را بازی می کند و اگرچه نقش زیادی در فیلم ندارد، شخصیتش خیلی برای بار احساسی فیلم حیاتی است. با اینکه اهالی آتلانتیس Aquaman را یک دورگه می دانند، که چیز بدی هم هست، اما مادرش به او یاد می دهد دورگه بودن چیز بدی نیست.

۳۷. James Wan قبل از اینکه از Nicole Kidman بخواهد در فیلم بازی کند، از صورت او در طرح های مفهومی فیلم استفاده کرده بود. از همان ابتدا او Kidman را برای این نقش انتخاب کرده بود. وقتی اعضای گروه برای این نقش به او پیشنهاد دادند، او به سرعت نقش را پذیرفت.

۳۸. Aquaman و Mera باید به سفری ماجراجویی بروند و در حین این کار موجوداتی دریایی را نیز ملاقات می کنند. چون Wan سابقه ساخت فیلم های ترسناک دارد، از او پرسیدیم آیا صحنه های ترسناکی هم در فیلم وجود دارند. او گفت:

من میخوام ترس ما از اقیانوس رو نشون بدم، اما در همین حین، فضای جادویی و فوق العاده ای که در اون هست رو هم به تصویر می کشم. اقیانوس مکان خیلی زیباییه و فضای اون کاملا مناسب این فیلمه.

۳۹. Amber Heard به این دلیل به پروژه پیوست چون این فیلم فقط یک ژانر نداشت. او گفته:

این فیلم همون قدری که توی ژانر ابرقهرمانیه، ماجراجویانه هم هست و المان هایی از داستان های کمدی رمانتیک هم داره. این فیلم همه ی ویژگی های مختلف رو داره و توسط یک استاد ترس هم ساخته میشه. پس خیلی خوشحالم که فیلممون به همه ژانرها احترام میذاره. مهمترین دلیلم برای پیوستن به پروژه همین قضیه بود.

aquaman

۴۰. برخلاف دیگر فیلم ها که یک شخصیت اصلی دارند، Aquaman اینطور نیست و در آن Aquaman و Mera کاملا نقش های برابری دارند. دلیل این قضیه هم این است که وقتی Mera در خشکی است، برای او دنیای بیگانه ای است و وقتی Arthur در آتلانتیس است هم همین حس را دارد.

۴۱. Mera یک دوشیزه گیر افتاده نیست. قرار نیست Aquaman او را نجات بدهد. در اصل Mera او را نجات می دهد، که یکی از چیزهایی است که Heard درباره این نقش خیلی دوستش دارد. او در این باره گفته:

داشتم درباره نقشم تحقیق میکردم و کامیک ها رو میخوندم، و توی یکی از اونا، یه بخشی هست که یه فاجعه طبیعی توی اقیانوس رخ داده و سونامی به سمت خشکی حرکت میکنه، اینجاست که Aquaman وارد صحنه شده و همه رو نجات میده و مردم میگن:” اوه خدای من، Aquaman” و بعدش رو به Mera که برای نجات مردم تلاش های زیادی کرده میکنن و میگن:‌”تو کی هستی؟ Aquawoman؟” اونم میگه: “نه من Aquawoman نیستم. من Mera هستم، من خودم اسم دارم.” اونجا بود که خیلی ازش خوشم اومد. به عنوان یک شخصیت و یک انسان بهش احترام میذارم. همچنین به عنوان زن متوسط جامعه مدرن، که از نگاه های دوبعدی مردم خسته شده، که فکر میکنن زن ها فقط برای نجات داده شدن و فریب دادن شخصیت های مرد توی صحنه حضور دارن. من دیگه از اونجور شخصیت ها خسته شدم و به نظرم باید چیزهای جدیدی مثل این رو نمایش بدیم.

۴۲. اگرچه بخش قابل توجهی از فیلم زیر آب اتفاق می افتد، Heard گفته او نسبت به فیلم های قبلی اش خیلی کمتر خیس شده است. به این دلیل که در همه صحنه های زیرآب، آن ها روی کلاه گیس هایشان روپوش می گذارند و روی بدنشان هم همیشه مات کننده می زنند. این قضیه مربوط به جلوه های ویژه است. اما وقتی زیرآب درون حباب های هوا قرار می گیرند، مجبورند او را خیس کنند. او گفته:

بخشی از نقشم اینه که وارد صحنه بشم و یکی با شلنگ خیسم کنه. این قضیه مدام در طول فیلمبرداری تکرار میشه، چون خیلی طول میکشه این صحنه های پیچیده رو فیلمبرداری کنیم. خیلی روزها، هر ۱۵ دقیقه خیس میشم! اما با این حال توی این فیلم نسبت به فیلم های دیگه ام کمتر خیس شدم!

Aquaman

۴۳. در ابتدای فیلم،‌ Black Manta و پدرش دزدان دریایی هستند.

۴۴. Black Manta با Orm ارتباطی دارد که او را به بخش مهمتری در فیلم تبدیل می کند. Safran گفته: “ما نشون میدیم که Manta که توی کامیک ها دیدیم چطور به این شخصیت توی فیلم تبدیل میشه.”

۴۵. Yahya Abdul-Mateen II که نقش Black Manta را بازی می کند، می گوید شخصیتش نمی خواهد دنیا را تسخیر کند. او فقط می خواهد از Aquaman انتقام بگیرد و هیچ چیزی هم جلودارش نیست.

۴۶. Manta نقش کم ولی مهمی دارد، اما اگر قرار باشد دنباله ای برای فیلم ساخته شود، نقش او هم گسترش خواهد یافت.

۴۷. Black Manta در این فیلم دو لباس متفاوت دارد.

۴۸. در آخر فیلم، Arthur به Aquaman که همه می شناسیم تبدیل شده و شاید لباس نارنجی و سبز کامیک ها را هم بپوشد.

Aquaman در تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۱۸ (۳۰ آذر ۹۷) اکران خواهد شد.

ترجمه مصاحبه اختصاصی ما با Jason Momoa را هم در اینجا بخوانید.

Aquaman

aquaman

Aquaman

aquaman

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫۳ نظرها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن