Top 10Top 10معرفی فیلم

۱۰ صحنه سینمایی که باعث ترس و وحشت اکثر ما در کودکی شدند!

وقتی کودک هستید، دیدن هر فیلم یک تجربه متفاوت و پر تحرک است، مانند نگاه کردن از سوراخ کلید به آنسوی دیگر و دیدن یک واقعیت جدید و فراتر از آن. شما در آن دوران با دیدن هر فیلم جدید لذت، شادی و شگفتی را احساس می کنید، و البته بعضی اوقات وحشت خرد کننده را. همین الان هیولائی که در گوشه ذهنتان خزیده و باعث ترس در دوران کودکی تان شده را تصور کنید، و یا اتاق های تاریک خانه را که همیشه در کودکی از آن گریزان بودید. گاهی دیدن یا احساس کردن یک صحنه وحشتناک یا هیجان انگیز در کودکی می تواند برای ده ها سال بر روی شما بازتاب داشته باشد. بنابراین، با وجود رسیدن به ایام هالووین تصمیم گرفته ایم تا به بررسی صحنه هایی که می توانستند ما را در کودکی بترسانند و در رنج فرو ببرند بپردازیم.

کدام صحنه از چه فیلمی شما را به عنوان یک کودک ترسانده است؟ در نظرات به ما بگویید.

(E.T. THE EXTRA-TERRESTRIAL (1982

ئی تی در حال مرگ…

به راحتی وحشتناک ترین و شاید رنج آمیز ترین تصویری که من در مغزم دیده ام شامل سکانس بیماری و رو به مرگ بودن ئی تی می شود. چهره عجیب او وقتی لکه های سفید روی آن پدیدار می شود هر کودکی را که از او خوشش آمده را به رنج فرو می برد. بیماری ئی تی یکی از دردناک ترین لحظات برای کودکانی است که با او برای اولین بار یک آدم فضایی را از ته دل دوست داشته اند. یکی از آرزو های دوران کودکی من داشتن یک ئی تی و بردن آن به مدرسه و داخل شهر بود.

(THE EXORCISM OF EMILY ROSE (2005

در انبار…

من ۱۲ ساله بودم که برای اولین بار جن گیری امیلی رُز را تماشا کردم. به یاد دارم که با دوستان دوران راهنمایی خودم قرار گذاشتیم هر کس این فیلم را در یک آخر شب ببیند، تا ببینیم چه کسی بیشتر از آن خواهد ترسید. واقعیت این بود که من تا آن موقع چنین فیلم ترسناکی را با این شمایل که آخر شب تماشا کنم تجربه نکرده بودم. برای مثال من خوابگاه دختران که اثری ترسناک در سینمای خودمان بود را یک روز ظهر آن هم با التهاب و هیجان تماشا کرده بودم، بنابراین جن گیری امیلی رُز اولین فیلمی بود که در این ژانر و با این اوصاف دیده بودم. نیازی به گفتن نیست اما دیدن این فیلم نظم زندگی من در شب را خراب کرد. ترس من بعد از دیدن این صحنه و فیلم به قدری زیاد بود که در این سن هنوز از مکان های تاریک ترس و دلهره دارم. واقعیت این بود که یکی از دوستانم بعد از دیدن فیلم مدتی بعد مجبور به مراجعه به درمانگر روحی روانی شد! صحنه ای از این فیلم که می تواند هر کودک یا حتی بزرگسالی را آزار دهد بدون شک صحنه انبار است. من این صحنه را به وضوح به یاد می آورم واقعا ترسناک بود. بعد از این صحنه مدت ها فکر می کردم کسی از درون تاریکی دارد به من نگاه می کند.

(GHOSTBUSTERS (1984

سکوت در کتابخانه…

فیلم Ghostbusters ممکن است یک کلاسیک کمدی قطعی باشد ، اما حضور کتابدار ارواح در فیلم حداقل برای کودکان چیزهای کابوس سازی است. یا بهتر است بگویم برای کودکی من چیز ترسناکی بود. اتمسفر موجود در این صحنه که شامل ردیف های تاریک و پر پیچ و خم مانند قفسه های کتاب و آرامش طاقت فرسای آن می شد، به اندازه کافی چیز برای ترسیدن به بیننده می داد. اما در مورد این صحنه خاص هیچ آمادگی ذهنی برای خشم وحشتناک کتابدار وجود نداشت. هر کودکی در مواجه با این صحنه شوکه شده و فریاد می زند. هنوز تا به امروز هم این صحنه خیلی ها را حیرت زده می کند.

(THE GREAT MOUSE DETECTIVE (1986

فیدجت الیویا را ربوده…

یک داستان انیمیشنی شرلوک هولمزی که شخصیت اصلی آن یک موش است، چیزی نیست که فوراً “وحشت” را فریاد بزند. اما کارگاه موش بزرگ می داند چگونه یک راز و یک فضای پرتنش ایجاد کند، تا در اکثر لحظات و صحنه مذکور ربوده شدن الیویا وحشتناک بودن لحظه برای کودکان به اوج خودش برسد. در این لحظه همان طور که موسیقی مور مور کننده و بازیگوش بیننده را به لرزه می اندازد ناگهان ظاهر شدن و آشکار شدن یک خفاش شیطانی ترسناک برای گروگان گیری می تواند برای یک کودک چیزی شبیه به صحنه دوش و فریاد های آن در روانی هیچکاک باشد.

(JAWS (1975

سر در قایق…

روزی که برای اولین بار در اتاقم و با VHS فیلم آرواره های اسپیلبرگ را دیدیم، اصلا فکر نمی کردم در آن صحنه ای باشد که بتواند مرا بترساند و یا به فکر فرو ببرد. اکثر افرادی که فیلم را دیده بودند به من گفته بودند فیلمی سرگرم کننده و هیجان انگیز است و به شخصه انتظار دیدن صحنه ای شوکه کننده در آن نداشتم جز حملات احتمالا خشن کوسه ها. اما وقتی دیدم و به صحنه ای رسیدم که هوپر به زیر آب رفت و ناگهان با سر یک مرده شناور روبرو شد ناگهان دچار یک حمله شوک آور ترسناک شدم و تا مدت ها تصویر آن سر از ذهنم بیرون نمی رفت. به گفته مقالات فراوانی افرادی شامل کودکان بعد از دیدن این صحنه دچار فوبیای وحشتناکی از هرگونه دریا، استخر یا آبی شدند که فراوان است، و حتی فراهر از آن عده ای از دوش گرفتن ساده در حمام نیز ترسیده بودند. البته شاید طبیعی باشد بعد از دیدن چنین فیلمی هر کودکی از حمله کوسه بترسد و درون هر آبی نرود.

(A NIGHTMARE ON ELM STREET 4: THE DREAM MASTER (1988

مرگ های مختلف…

اولین تجربه من با فرنچایز وحشت در خیابان الم، بر می گردد به ابتدای دوران نوجوانی. شاید نوجوان بودم که یک فیلم از این فرنچایز را دیدم اما به اندازه کافی بزرگ شدم که حالا مجذوب وحشت اطراف آن شده ام. تماشای اقدامات فِردی و قدرت های خاصش در دوران کودکی و نوجوانی تاثیر غیر قابل انکاری بر من و خیلی های دیگر داشته است. شاید تجربه دیدن این فیلم و وحشتی که از دیدن آن بوجود می آید، یکی از بنیادی ترین و رنج آورترین لحظاتی است که در سینمای وحشت وجود داشته است، و البته باعث عشق ورزیدن خیلی ها به ژانر وحشت نیز شده است.

(THE OTHERS (2001

صورت پشت پرده…

صحنه ای که گریس(نیکول کیدمن) در آن به دخترش که چادری روی آن است نگاه می کند و انتظارات اکثر ما از این قاب و لحظه چیزی است که شاید یکی از شوکه کننده ترین لحظات سینمایی ما باشد، که اکثر ما را در دوران کودکی به وحشت فرو برده است. به گفته روانشناسان فراوانی خیلی از کودکان بعد از دیدن این صحنه مدتی را بعد دیدن فیلم وقتی به هر پرده یا هر نوع پارچه آویزی که به همان روش جلویشان ظاهر می شد واکنش های وحشت زده و شوکه کننده ای نشان می دادند. این صحنه آمیزه ای از چرخه زندگی بشر است که خیلی ها را به فکر فرو برده است.

(POLTERGEIST (1982

تهاجم دست جمعی…

همیشه خانواده فریلینگ و خانه شان برای من و خیلی ها یادآور حوادث وحشتناک و نامتوازن هستند، نمی دانم به یاد دارید که چگونه مقدار زیادی از اسباب بازی های جنگ ستارگان خانه آنها را به هم ریخته بود. همین باعث شد تا فیلم ارواح خبیثه یا پولترگایست برای خیلی از ما با این که خیلی غیر طبیعی بود، ولی به شدت واقعی به نظر برسد. وقتی آن درخت به بابی حمله می کند ، یا هنگامی که اسکلت ها از استخر آنها بیرون می آیند ، به عنوان یک جوان ، احساس می کردم که هر چیزی ممکن است برای من اتفاق بیفتد. حالا خودتان تصور کنید که اگر کودکی این لحظات را ببیند چگونه با آن مواجه خواهد شد. خود نام فیلم برای ترساندن کودکان و نوجوانان کافی است.

(RETURN TO OZ (1985

راهرو پُر از سر…

دنباله کم سر و صدای فیلم Wizard of Oz یک اثر وحشتناک خانوادگی است که باید حداقل یک بار هم که شده آن را تماشا کرد. اما این صحنه مذکور نه تنها روایتی بسیار تاریک تر و خارق العاده تر از حد تصور خیلی ها دارد بلکه این صحنه کاملاً پرده بر می دارد که چرا این فیلم کابوسهای مداومی را برای کودکان خلق کرده است. شخصیت دوروتی برای از دست ندادن سرش و فرار باید پودر زندگی را از پرنسس مومبی سرقت کند. اما متأسفانه او مجبور است برای رسیدن به پودر تقریبا با سکوت از راهروی پُر از سر های خواب عبور کند. این صحنه دارای فشار و استرس فراوانی برای کودکان است و هرکس با آن مواجه شده بی شک دچار کابوسی مربوط به آن گشته است. موسیقی زیبا و قدرتمند دیوید شیر به شکلی آهسته تنش را در این صحنه بالا می برد، و ناگفته نماند که دوروتی در این مکان توسط یک بدن بدون سر نیز تعقیب می شود. کل این سکانس یک وحشت فراوان است و هر کودکی را در زندگی روزمره خود به مشکل می اندازد.

(THE SHINING (1980

زن در حمام…

به گفته خیلی از کارشناسان و بینندگانی که چه در کودکی و چه در نوجوانی با این صحنه و فیلم روبرو شده اند، اکثر آنها به مدت یک هفته از ترس تنها بودن از حمام رفتن خودداری کرده اند. هنگامی که در ابتدای نوجوانی بودم آرام و با هزار روش و دلهره از شکار شدن توسط خانواده این فیلم درخشان و عالی استنلی کوبریک یعنی درخشش را تماشا کردم. وقتی با آن صحنه که جک نیکلسون در ادامه آن رقص و فضای خاص وارد حمام شد، روبرو شدم به هر چیزی فکر می کردم جز آن پیرزنی که ناگهان به سمت او حمله ور شد. باور کنید بعد از دیدن این لحظه تا چند دقیقه چون چوب خشکی یخ زده مات و مبهوت صحنه ترسناک خلق شده بودم. چرا ما در سنین پایین به سراغ دیدن چنین چیز هایی می رویم، واقعا چرا؟!


🎃 !Happy Halloween 🎃

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن