Top 10انتخاب سردبیر

۱۰ تا از برترین ستارگان سینمای اکشن در تمام دوران!

فیلم های اکشن با محوریتِ سینمای اکشن و ایده های مدرن از دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ به یک ستون در هالیوود بدل شد، و از آن تاریخ ستارگان بزرگی در این ژانر به جهان معرفی شدند. اما ، در طول سالیان گذشته ، فیلمسازان چیزی به اسم قهرمان اکشن را تعریف کردند که می تواند بار یک فیلم سینمایی اکشن را به تنهایی تا پایان حمل کند و سرگرمی بلاک باستری را تحویل بیننده بدهد. پس از مشورت با دوستان اهل سینما و این رشته و نوشیدن مقداری چای ، من اطمینان دارم که اسامی و رتبه های ارائه شده توسط ما از بزرگترین ستارگان فیلم اکشن در همه زمان ها نمایشی منصفانه و دقیق از بهترین های این ژانر است. اگر مخالف این لیست هستید، یا احساس می کنید کسی در آن گمشده است ، در بخش نظرات زیر به ما اطلاع دهید.

Sylvester Stallone

از ROCKY گرفته تا RAMBO و حتی EXPENDABLES ،جناب Sylvester Stallone الگویی برای ستاره های اکشن مدرن بوده است. در فیلم های او یک اثر اکشن دو نفره دوست داشتنی (TANGO & CASH) ، یک داستان علمی تخیلی (DEMOLITION MAN) ، یک تریلر پلیسی (COBRA) ، یک بلاک باستر در فضایی باز و هیجانی (CLIFFHANGER) ، و چند اثر جنایی جمع و جور (ASSASSINS ، GET Carter) پیدا می شود. در کل ، او موفق شده است در حالی که نقش های جدیدی را بازی می کند ، سه فرنچایز قدیمی خود را نیز ادامه دهد و در عین حال دوباره به هسته اصلی فیلم هایش که از آغاز ساخته شده ، بازگردد. استالونه یک مرد قهرمان است و سزاوار مقام اول این لیست است.

Clint Eastwood

او ممکن است مردی بدون نام روی پرده باشد ، اما همه ما می دانیم کلینت ایستوود کیست. مدتها قبل از دوره درخشش در پشت دوربین، ایستوود جوزی ولز و هری کثیف بود. از ابتدای بازیگری او در فیلم هایی مانند فرار از آلکاتراز و THE GAUNTLET بگیرید تا آثاری چون ABSOLUTE POWER و TRUE CRIME ، ایستوود یک برند تجاری پر سر و صدا در دوران اکشن کلاسیک و ترکیب آن با سینمای مدرن این ژانر بوده است. اما اکثر سینما دوستان و اکشن پسندان او را با سه گانه دلار سرجیو لئونه شناخته اند، به خصوص فیلم خوب بد زشت که اوج قهرمان بی نام بود.

Arnold Schwarzenegger

آرنولد در خارج از فرنچایز TERMINATOR واقعاً دنباله های زیادی در زندگی حرفه ای خود انجام نداده است ، اما خروجی خوب آثار وی باعث می شود که تک فرنچایز محبوب او در کنار دیگر آثار مطرح کارنامه اش یک دست آورد اکشن فراموش نشدنی را شکل دهند. از PREDATOR گرفته تا داغ و سرخ و COMMANDO تا TRUE LIES ، باعث می شود تا شوارتزنگر را آقای سینمای اکشن در دهه ۸۰ و ۹۰ دانست. حتی فیلم های کمدی او مانند KINDERGARTEN COP و LAST ACTION HERO نسبت به اکثر فیلم های اکشن زمان خود دارای انفجارها و تفنگ های بیشتری هستند. شما نمی توانید آرنولد شوارتزنگر را بدون فرض اینکه در فیلم هایش حداقل یک نقل قول عالی و قطعه زیبا داشته باشد ، تصور کنید. چرا که خیلی از تک جملات او تبدیل به یک فرهنگ در سینمای اکشن شدند و کم تر کسی پیدا می شود که دوره ای را بدون نصب پوستر های آثار او در اتاقش گذرانده باشد.

Bruce Lee

بروس لی خیلی جوان بود که درگذشت اما او ما را با یک مجموعه از کارها رها کرده است که بسیاری از ستارگان هالیوود را تا به امروز به رقابت یا الگو برداری از آن وادار کرده است. قدرت و مهارتهای رزمی لی در کشورش خلاصه نشد و او راهی دیار هالیوود شد تا درکنار آموزش، سینمای اکشن مخصوص خود را نیز دنبال کند. اما با نگاهی به بدنه مختصر کاری او ، فیلم های واقعاً کلاسیک زیادی را می بینیم. از مبارزه بروس لی با چاک نوریس در بازگشت اژدها تا مبارزه در تالار آینه در فیلم اژدها وارد می شود و لباس افسانه ای بروس لی در بازی با مرگ امروزه الگو و الهام بسیاری از فیلم های اکشن مانند بیل را بکش و جان ویک است. بدون تردید بروس لی نمایان گر هنر های رزمی ناب بر پرده سینما بود.

Harrison Ford

ما می توانیم فیلم هایی مانند THE FUGITIVE ، BLADE RUNNER ، AIR FORCE ONE یا چیز های دیگری را برای توجیه قرار دادن هریسون فورد در این لیست بیان کنیم ، اما من فقط باید دو نام را بنویسم: هان سولو و ایندیانا جونز. هر دو شخصیتِ ساخته جورج لوکاس به برخی از نمادین ترین، خاص ترین و خلاق ترین کاراکتر های قهرمان سینمای اکشن در تمام دوران تبدیل شده اند. ممکن است فورد در سالهای اخیر به طور پایدار کار نکرده و سالهای طلایی خود را دوباره تجربه نکرده باشد ، اما بازگشت وی به STAR WARS در سال های اخیر و حضور دوباره او در ایندیانا جونز به این معنی است که ما می توانیم بار دیگر یک شخصیت اکشنِ محبوبِ همه زمانه را در صفحه بزرگ ببینیم.

Steve McQueen

استیو مک کوئین با شروع کار در فیلم The BLOB و سپس حضور در آثار سرگرم کننده و اکشنی چون THE MAGNIFICENT SEVEN و THE GREAT ESCAPE و همچنین BULLIT و موارد دیگر ، یکی از اصلی ترین الگو های قهرمانِ اکشن سینمایی است. خواه این فیلم های جنگی ، وسترن ، و یا تریلر پلیسی باشد ، مک کوئین همه را با تمام وجود تجسم می کند ، یعنی او در این آثار به معنی واقعی کلمه قهرمان سینمای اکشن را تعریف می کند. مک کوئین که عاشق ماشین بود ، در فیلم هایی با صحنه های مسابقه ای نمادین مانند LE MANS و GETAWAY نیز بازی کرده است. جناب McQueen یک کالای تمام و کمال برای سینمای تجاری ، و الگویی برای بسیاری از افراد در این لیست است.

Mel Gibson

آه ، مل گیبسون مردی که فعالیت خود را از طریق فرنچایز های MAD MAX و LETHAL Weapon در سینمای اکشن محکم کرد ، فیلمساز برنده جایزه آکادمی اسکار که BRAVEHEART را به ما رسانده و هدیه کرده است ، بهترین و نادرترین تصویری که به عنوان یک فیلم اکشنِ حماسی نیز آن را می شناسیم. گیبسون همچنین بسیاری از کلاسیک های اکشن مستقل مانند MAVERICK ، PAYBACK ، RANSOM و THE PATRIOT را نیز در کارنامه دارد. امیدوارم او فیلم های مهمی را نسبت به نقش های اخیر خود در MACHETE KILLS و EXPENDABLES 3 داشته باشد تا وضعیت خود را در این لیست زنده نگه دارد.

Bruce Willis

میان انتخاب سه بازیگر برای حضور در این لیست خیلی با خودم کلنجار رفتم و در نهایت افرادی چون کرت راسل، نیکلاس کیج و جان تراولتا از لیست خارج شدند، اما یکی از هم رده های این ستارگان شخص بروس ویلیس است که با قدرت در لیست قرار گرفت. ویلیس اخیرا شروع به بازی در فیلم های متوسطی کرده است که به سختی ارزش اجاره را در کلوپ محلی شما دارند. اما ، نقش نمادین ویلیس به عنوان جان مک کلین در فرنچایز DIE HARD بیش از حد کافی خوب است تا بتواند او را در این لیست جای دهد. او همچنین در فیلمهای اکشن دیگری چون ARMAGEDDON و LAST BOY SCOUT و در سال های اخیر RED نیز حضور موفقی داشته است. البته او فیلم های تاپی در ژانر های تریلر هیجانی، کمدی و رمانتیک نیز داشته که در بحث ما نمی گنجد.

Jackie Chan

دوره فعالیت حرفه ای چان با گذشت بیش از چهار دهه از شروع موفقیت وی در کشورش هنگ کونگ ، تا به امروز به طول انجامیده است. فیلم های او مانند DRUNKEN MASTER و RUMBLE IN THE BRONX در ایالات متحده با بازخورد های خوبی روبرو شدند که به هواداران کمک کرد تا به عقب برگردند و فیلم های اکشن گسترده او را کشف کنند.
جکی چان نیز برای ارائه سکانس های اکشن خیره‌کننده ، بدن خود را در این خط قرار داده است و عمدتا خودش بدلکار صحنه های اکشن است. با نزدیک شدن به سنی که بیشتر بازیگران بازنشسته می شوند ، جکی چان هیچ نشانه ای از کند شدن در خود بُروز نمی دهد. از این ستاره اکشن فرنچایز داستان پلیس، ساعت شلوغی و حتی فیلم هایی چون ظهر شانگهای و عصر شانگهای و البته دور دنیا در ۸۰ روز بسیار مطرح هستند.

Tom Cruise

حرفه و نقش های تام کروز در طی سالها به طرز چشمگیری تغییر کرده است. کروز با شروع کار به عنوان یک چهره خوش سیما و کاریزماتیک ابتدا به دنبال نقش های دراماتیک ، کمدی و اسکاری رفت ، و خیلی دیرتر از سایر بازیگران در حرفه خود یک مسیر ثابت پیدا کرد و به یک ستاره اکشن بسیار معتبر تبدیل شد. تام کروز با بازی در آثار اکشن متفاوتی چون EDGE OF TOMORROW و OBLIVION و همچنین جک ریچر و حتی جنگ دنیاها ثابت کرده است یک ستاره اکشن استوار است، البته او از بازی نقش شرور در اکشنی چون فیلم COLLATERAL نیز فرار نکرده و نشان داده است از پس نقش منفی نیز به درستی بر می آید. اما این واقعیت است که تام کروز با فرنچایز عالی MISSION: IMPOSSIBLE است که به عنوان قهرمان اکشن اسطوره ای شناخته می شود. در واقع کروز برای این مجموعه فیلم با بدلکاری های نابش با جان و زندگی خود بازی می کند. قسمت اخیر این سری فیلم اوج یک اثر اکشن با بدلکاری تمیز تام کروز بوده است.

شخصیت مورد انتظار قرار نگرفته در لیست!

Keanu Reeves

کیانو ریوز بیش از ۳۰ سال است که ستاره اکشن سینما بوده ، اما به نظر می رسد که اخیراً روزنامه نگاران و منتقدین برای شناخت اهمیت دستاوردهای روی پرده وی دوباره باید آثار گذشته او را تماشا کنند. او در طول حرفه خود فیلم های متقاوتی داشته است ، از کمدی های نوجوانانه (بیل و تد) تا فرنچایز های اکشن (ماتریکس ، جان ویک) ، اما بخش بزرگی از مطبوعات همیشه با این موفقیت های او به عنوان ناهنجاری های عجیب رفتار کرده اند. به نظر من کم تر کسی است که فیلم اکشن Speed با بازی او را ندیده باشد، چرا که ریوز همیشه آماده ترین شخص برای شلیک به سمت هدف است. آنچه ریوز را از دیگر ستارگان اکشن متمایز می کند ، این رابطه آسیب پذیر نقش های او است که اغلب مرامی غمگینانه و سامورایی مسلک دارند. حتی اگر قدرت نقش های او باعث می شود که شخصیت هایش فانتزی باشند، اما در اکثر آنها بازی ریوز فوق طبیعی به نظر می رسد.

در پایان باید به این نکته اشاره کنم که ستارگان فراوانی چون کرت راسل، ژان کلود وندام، رابرت دنیرو، وسلی اسنایپس، دنزل واشنگتن، مت دیمون، نیکلاس کیج، جیسون استاتهام، وین دیزل، چاک نوریس، دواین جانسون، ساموئل ال جکسون،جت لی، چون یون فت، دولاف لانرگان، جان وین، لیام نیسون، جان تراولتا و… نتوانستند در این لیست قرار بگیرند، اما این دلیلی بر ناتوانی آنها نیست، بلکه باید از تمام این ستارگان به خاطر صحنه های اکشن جذابی که برای ما ساختند تشکر کنیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن