اخبار حاشیه اینقد فیلم

فیلم Overlord یک اکشن هیولایی با چاشنی زامبی های نازی!

اینها زامبی های معمولی نازی نیستند

فیلم Overlord ممکن است بخشی از جهان سینمایی The Cloverfield نباشد، اما این اثر اولین فیلم با درجه بندی R است که توسط J.J.Abrams تهیه و تولید شده است. این فیلم یک فیلم جنگی با محور جنگ جهانی نیست، بلکه راوی داستانی خونین در بستر این جنگ است که به ندرت این شکل قصه را بر پرده سینما مشاهده می کنید. اثر ترکیبی از وحشت، هیجان، هیولا و صحنه های اکشن تروتمیز است. فیلم ارباب با قهرمانان دوست داشتنی خود به دل تاریکی های خونین در کشور فرانسه می رود تا با انجام یک عملیات ویژه به نفع کشور های ضد آلمان نازی، کمکی به پیشرفت منافع آن ها کند، ولی این عملیات ساده بدل به یک کابوس خونین می شود. هدف این عملیات بسیار ساده است، این تیم از سربازان باید یک برج رادیویی آلمان ها را تخریب کنند تا در عملیات اصلی حمایت هوایی برای حمله به نورماندی به راحتی صورت پذیرد. حالا بیایید نگاهی به نکات مثبت و منفی فیلم بیاندازیم.

طراحی صدای فوق العاده

طراحی صدای Overlord بسیار عالی و قدرتمند است، انفجار های بلند، ناهنجاری های فراموش نشدنی و فریاد های وحشتناک از ذهن بیننده بیرون نمی رود. جلوه های صوتی با ظرافتی خاص کار شده اند و ویرایش صدا مطمئنا بهتر از خیلی از آثار سینمایی در این چند سال است، و این در حالی است که این بخش فیلم به راحتی توسط اسکار نادیده گرفته شده است. اما به هر حال این فیلم طراحی های شگفت انگیزی در بخش صدای صحنه های اکشن خود دارد. این نکته هرچند به چشم نمی آید ولی صدا ها در ارائه یک تصویر روان گرایانه و قابل لمس نقش بسیار مهمی دارند.

طراحی چهره و جلوه های عملی عالی

وقتی در اوج فیلم ما شاهد هیولاهای زامبی گونه هستیم بیننده کاملا متوجه تلاش سازندگان در طراحی خونین این اجساد متحرک می شود. در این بخش سازندگان به شکلی جنون آمیز لاشه های آلمانی های نازی را که دارای اعضای قطع شده فروانی هستند به نمایش می گذارد که هرچند اغراق آمیز است ولی مخاطبان را به شدت هیجان زده می کند. در این صحنه ها جلوه های بصری نیز قابل توجه هستند. خشونت افسار گسیخته فیلم در این سکانس ها به شکلی خوش فرم اجرا شده و بیننده را سرگرم خواهد کرد.

عملکرد قابل قبول بازیگران

کاراکتر های فیلم شاید شخصیت پردازی خوبی نداشته باشند، ولی عملکرد بازیگران فیلم همین شخصیت ها را دوست داشتنی و سرگرم کننده کرده است. چه سربازان آمریکایی و چه آنتاگونیست آلمانی همه از بازی های خوبی برخوردار هستند و این به باور پذیری این کاراکتر ها کمک شایانی کرده است. باز هم ذکر این نکته مهم است که پرداخت این سربازان و شخصیت ها بسیار سطحی و دم دستی است و این کمی حس ها را خراب کرده است.

سکانس های اکشن خوشگل

با وجود این که فیلم ژانر وحشت را با تم نظامی و ارتشی مخلوط کرده ولی ارباب در هسته مرکزی خود یک فیلم جنگی است و همین نکته باعث می شود فیلم از استفاده خشونت بار اسلحه در سکانس ها اکشن ترسی نداشته باشد. وجود التهاب در سراسر فیلم باعث احساس خطر بی وقفه ای در شخصیت ها است تا بیننده هر لحظه انتظار اکشنی سر راست را از آن داشته باشد. سکانس های مبارزه با نازی ها بسیار دیدنی و جذاب از آب در آمده است. انواع مختلف اکشن و انفجار های سرگرم کننده در فیلم وجود دارد که یک ترکیب سرحال را شکل می دهند که دیدن آن خارج از لطف نیست.

زامبی های نازی کافی نیستند

چیزی که تریلر فیلم طراحی کرده بود یک فیلم زامبی محور با چاشنی فراوان آلمانی های نازی بود، ولی خود فیلم چیز درشتی در این مورد ارائه نمی دهد و این واقعا نا امید کننده است. موجودات جهش یافته و هیولایی فیلم تا حدود یک ساعت اول در فیلم قرار ندارند و این چیزی نیست که بشود از آن گذشت. سوال مهم اینجا این است که آیا این کم کاری برای صرفه جویی در هزینه تولید سنگین فیلم بوده است یا یک تصمیم کلی و فکر شده از سوی سازندگان است؟

اما در نتیجه باید گفت Overlord یک سفر است، هم برای شخصیت ها و هم برای بیننده. داستانی که در هواپیما آغاز می شود و آرام آرام به یک قصه بقا گونه در یک آزمایشگاه هولناک ختم می شود و اینجاست که باید گفت این یک سفر ارزشمند است.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن