باکس آفیس

گزارش باکس آفیس تابستان ۲۰۱۸: رتبه بندی استودیوها براساس فروش فیلم ها

تابستان تا روز کارگر (۳ سپتامبر ۲۰۱۸) رسما به پایان نمی رسد، اما به دلیل اینکه فقط چند فیلم مهم تابستانی هنوز اکران نشده اند، زمان آن رسیده تا ببینیم استودیوهای فیلم سازی در باکس آفیس تابستان، فصل فیلم های سرگرم کننده، چطور عمل کرده اند.

در کل باکس آفیس امسال نسبت به پارسال، با رشد ۱۱٪ مواجه بوده و شاید هم تا پایان تابستان شاهد رکوردشکنی در این زمینه باشیم. این پیشرفت قابل توجهی برای صنعت سینما طی یک سال گذشته است، آن هم وقتی فیلم های ضعیفی مثل The Mummy و Transformers: The Last Knight باعث انتقاداتی به صنعت سینما شدند و عده ای سال گذشته را پایان دوران سینما خطاب می کردند. اما در سال ۲۰۱۸، این معترضان با اکران فیلم های محبوب و موفقی مثل Avengers: Infinity War و Deadpool 2 و Jurassic World: Fallen Kingdom که تماشاگران زیادی را به سینماها کشاندند، مجبور به سکوت شدند.

البته برای استودیوها مهم نیست حریفان آن ها در باکس آفیس موفق هستند یا نه. بلکه برای آن ها این مهم است که خودشان بتوانند سود مناسبی از فیلم ها ببرند. این شما و این لیست استودیوهایی که در باکس آفیس تابستان امسال موفق بوده اند و استودیوهایی که شکست خورده های تابستان امسال به شمار می روند.

DISNEY

 Avengers: Infinity War

فیلم های تابستانی: Incredibles 2, Avengers: Infinity War, Solo: A Star Wars Story, Ant-Man and the Wasp, Christopher Robin

نمره: -A

فقط Disney می تواند با وجود یکی از بزرگترین شکست های سال، یعنی Solo: A Star Wars Story، باز هم تابستان را در صدر جدول باکس آفیس به پایان برساند. Incredibles 2, Avengers: Infinity War کار دشواری برای گذشتن از مرز ۱ میلیارد دلار نداشتند، و Ant-Man and the Wasp هم موفقیت فیلم های Marvel را ادامه داد. Christopher Robin باید منتظر فروش جهانی خوبی باشد، حتی اگر فروش باکس آفیس داخلی آن متوسط باشد. اما شکست Solo این هشدار را به این استودیو می دهد که هر چه زودتر باید روش درستی را در زمینه فیلم های فرنچایز Star Wars درپیش بگیرد.

UNIVERSAL

Jurassic World

فیلم های تابستانی: Breaking In, Skyscraper, The First Purge, Mamma Mia! Here We Go Again, Jurassic World: Fallen Kingdom

نمره: +B

Universal باید از دایناسورهای وحشی برای موفقیتش در باکس آفیس تابستان تشکر کند. Jurassic World: Fallen Kingdom هنوز به نزدیکی فروش قسمت قبلی خودش هم نرسیده، اما به راحتی به باشگاه ۱ میلیارد دلاری ها پیوست. این قضیه باعث می شود این استودیو با سود به دست آمده بتواند فیلم های اریجینال خودش را هم اکران کند. شاید Mamma Mia! Here We Go Again به اندازه فیلم اول !Mamma Mia در باکس آفیس موفق نبود، اما افتتاحیه ای بهتر از فیلم قبلی داشت. ۱۰ سال انتظار به علاوه حضور Cher می تواند چنین نتیجه ای داشته باشد. Universal همچنین یکی از استودیوهای معدودی بود که فیلم های ترسناک را هم در تقویم اکران تابستان خود جای داده بود. شاید Breaking In و The First Purge فیلم های خیلی موفقی در باکس آفیس نباشند، اما اولی چندین برابر بودجه خودش را برگرداند و دومی کم کم به پرفروش ترین فیلم فرنچایز The Purge تبدیل شد. همچنین ریسک بزرگ این استودیو روی فیلم پرهزینه Skyscraper با حضور Dwayne Johnson حداقل در باکس آفیس داخلی شکست خورد. شاید این به دلیل پرکاری این بازیگر در یک سال گذشته است، یا شاید هم این بازیگر تنومند باید در انتخاب های آینده اش بیشتر دقت کند.

WARNER BROS

meg

فیلم های تابستانی: Ocean’s 8, Tag, Life of the Party, Teen Titans Go! to the Movies, Crazy Rich Asians, The Meg

نمره: B

اگر Crazy Rich Asians هم بتواند مانند The Meg بهتر از حد انتظارات ظاهر شود، شاید Warner Bros تابستان را با خاطره خوشی به پایان ببرد. فیلم های تابستانی این استودیو خیلی متنوع بودند. ژانر کمدی همچنان در باکس آفیس با مشکل مواجه است، و Tag و Life of the Party هم نتوانستند جان تازه ای به این ژانر ببخشند. Teen Titans Go! to the Movies با رقبای سرسختی مواجه شد، اما به دلیل بودجه کم، شکست آن خیلی برای استودیو مهم نبود. هنوز زود است که پیش بینی کنیم آیا The Meg می تواند بودجه سنگین خودش را برگرداند یا نه، اما تلاش Warner Bros برای تنوع بخشی به فیلم های سینمایی با اکران فیلم های Ocean’s 8 و Crazy Rich Asians قابل تحسین است.

PARAMOUNT

mission impossible

فیلم های تابستانی: Book Club, Mission: Impossible – Fallout

نمره: B

به جز Fox، گاهی اوقات فیلم کمتر باعث فروش بیشتری می شود. این قضیه برای Paramount صدق می کند. با اینکه این استودیو فقط ۲ فیلم مهم در تابستان اکران کرد، اما هردو فیلم Book Club, Mission: Impossible – Fallout بین تماشاگران مورد توجه قرار گرفتند. Book Club به عنوان یک کمدی زن محور، به یکی از معدود کمدی هایی تبدیل شد که می دانست هدفش چیست. این فیلم با گروه بازیگری حدودا هفتاد ساله، نشان داد افراد مسن هم برای دیدن فیلم های مناسب به سینما خواهند رفت. اصلا مایه تعجب نیست که فیلم جاسوسی Tom Cruise با توجه به نقدهای عالی که به آن شد، موفقیت بالایی در باکس آفیس به دست بیاورد، اما ششمین فیلم این فرنچایز توانست بهترین افتتاحیه این سری را نیز رقم بزند. حالا Cruise می تواند بعد از شکست The Mummy در تبدیل شدن به یک فرنچایز جدید، نفس راحتی بکشد. حداقل حالا او می تواند هر موقع خواست دوباره در نقش Ethan Hunt بازی کند.

SONY

equalizer

فیلم های تابستانی: Superfly, Sicario: Day of the Soldado, The Equalizer 2, Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

نمره: -B

با توجه به اینکه Sony معمولا در باکس آفیس دچار مشکلاتی بود، اینکه همه فیلم های تابستانی این استودیو از پس بودجه خود برآمدند خودش موفقیت بزرگی است. اگرچه هیچکدام از فیلم های خوبش درحد بلاک باسترها ظاهر نشدند. Hotel Transylvania 3 فیلم خوبی بود و The Equalizer 2 نشان داد حضور Denzel Washington می تواند فروش یک دنباله را تضمین کند. Sicario 2 هم تا حدودی موفق بود، اما Superfly کاملا از رقابت خارج شد. این چیزی نیست که رقبای Sony نگران آن باشند، پس این استودیو باید هرچه زودتر فکری به حال خود کند.

FOX

فیلم های تابستانی: Deadpool 2, The Darkest Minds, Super Troopers 2

نمره: +C

وقتی قرار باشد توسط Disney خریداری شوید،‌ کار سختی در صنعت سینما دارید. با اینکه فیلم های خوبی مثل Deadpool 2, Super Troopers 2 آبروی این استودیو را خریدند، اما The Darkest Minds یکی دیگر از آن فیلم های ضعیف با موضوع جوانان بود. با اکران فقط ۳ فیلم بزرگ، Fox تقریبا تابستان امسال کاری از پیش نبرد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن