نقد سریال

چرا باید سریال لوتر (Luther) را ببینیم؟

۵ دلیل و توضیح آنکه چرا باید از بینندگان سریال Luther باشیم

BBC و دیگر هیچ! اگر از علاقمندان به سریال و مجموعه های تلویزیونی باشید یا به اصطلاح یک سریال‌باز حرفه‌ای باشید؛ به خوبی از قدرت BBC و آثار آن اطلاع دارید. ” Luther ” نیز یکی از سریال‌های این شبکه در ژانر جنایی – درام است که در تاریخ ۴ می ۲۰۱۰ با نویسندگی Nill Cross و پخش قسمت اول خود شروع به کار کرد.
اکنون سوال اینجاست که ما فرضا بعنوان یک سریال دوستِ علاقمند به ژانر جنایی؛ چرا باید یک شانس به Luther بدهیم و از بینندگان آن باشیم ؟

۱) داستان قوی و تک قسمتی

– سریال Luther در مورد شخصیتی به نام ” John Luther “، یک کارآگاه و بازرس ارشد است که در واحد جرایم جدی فعالیت می‌کند و مثل تمامی کارآگاه ها در سریال های جنایی، او هم یک نابغه محسوب می‌شود و در کار خود به شدت وسواس است؛ اما تفاوت John Luther با سایر کارآگاه ها خشونت کنترل نشدنی اوست که هزینه‌های سنگینی برای او در زندگی کاری و خانوادگی در پی دارد. “John Luther” نمی‌تواند خود را از جنایاتی که مسئول آن است جدا کند و به اصطلاح در آن غرق می‌شود. پس زمینه کلی سریال به اتفاقات و زندگی John Luther می‌پردازد و با شخصیت های زندگی او مثل همسر و دوستانش ادامه پیدا می‌کند اما Luther برای آن دسته از علاقمندانی که به پرونده‌های متعدد و زیاد علاقمند هستند هم این ویژگی را دارد که در هر قسمت خود، در کنار روندی که پس زمینه سریال و اتفاقات اصلی دارند؛ به یک پرونده خاص و عجیب دیگر نیز می‌پردازد.

۲) بازی قوی بازیگران

Idris Alba که از او آثاری مثل ” The Mountain Between Us “، مجموعه ” The Wire
Pacific Rim ” , ” Takers ” , “ Loosers
و نقش‌آفرینی‌هایی در آثار Thor و Avengers می‌شناسیم؛ در Luther در بهترین حالت خود است. بازی خوب Idris Alba بعنوان نقش اصلی و شخصیت John Luther در سریال؛ حس خوبی را منتقل می‌کند. همچنین Ruth Wilson نیز در این سریال به خوبی ایفای نقش می‌کند و حس شخصیت خود را بسیار عالی به مخاطب منتقل می‌کند. از دیگر بازیگران این سریال می‌توان به Steven Mackintosh و Indira Varma و Paul McGann اشاره کرد.

۳) بی‌حوصله هستید ؟ مناسب شماست !

– از دیگر نکات مثبت سریال Luther تعداد قسمت‌های کم هر فصل است که برای آن دسته از علاقمندانی که سریال را صرفا بخاطر قسمت‌های زیاد نمی‌بینند بسیار مفید است.
فصل اول این سریال با ۶ قسمت؛ فصل دوم و سوم با ۴ قسمت، فصل چهارم با تنها ۲ قسمت و فصل پنجم نیز با ۴ قسمت به ترتیب در سال های ۲۰۱۰, ۲۰۱۱, ۲۰۱۳, ۲۰۱۵ و اولین روز سال ۲۰۱۹ منتشر شد.

۴) فیلم‌برداری خوب

از نقاط قوت سریال‌های شبکه BBC می‌توان به فیلم‌برداری و قاب های خوب اشاره کرد.
سریال Luther نیز مثل آثار دیگری مثل Sherlock و Taboo از فیلم‌برداری خوب بهره‌مند است و این به زیبایی و جذابیت سریال برای مخاطب افزوده است.

۵) چیزهای کوچکِ مهم!

سریال Luther در کنار نکات ذکر شده؛ از نقاط قوت دیگری هم بهره‌مند است که می‌توان به موسیقی خوب، جمع بندی قوی، منطقی و عقلانی بودن داستان و وجود شخصیت های منفی فوق العاده با بازی‌های قوی اشاره کرد.
البته که سریال Luther نیز مثل تمام آثار دیگر، نقاط ضعف نیز دارد؛ و شاید با سلیقه بعضی از افراد سازگار نباشد اما؛اکنون تصمیم با شماست.
آیا بعنوان یک علاقمند به ژانر جنایی یا اصلا؛ یک علاقمند به سریال، به Luther یک شانس می‌دهید ؟

محمدرضا معتمدی

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن