انتخاب سردبیرنقد فیلم

واکنش های کلیدی منتقدان به Avengers: Endgame که باید بدانید!

در ادامه هیچ اسپویلی وجود نداد، آخرین اثر مارول جشن باشکوهی از مقادیر حماسی است!

پس از انتظار یک ساله و طولانی بعد از فیلم جنگ بی نهایت که برای ما ایرانیان بیشتر هم خواهد بود، در نتیجه قطار یک دوره طولانی از جهان سینمایی مارول به ایستگاه پایانی خود رسیده است، و بعد از ماه ها و هفته های طولانی جهان به غیر از ایران، شاهد Avengers: Endgame خواهد بود.(خدا را شاکریم که بازی تاج و تخت هست تا نبود انتقامجویان را تا اندازه ای جبران کند)

این فیلم در روز دوشنبه شب به نمایش گذاشته شد و طرفداران از اولین واکنش ها غالبا مثبت به شدت خوشحال شدند. واکنش های درخشان به فیلم از دوشنبه شب با برخی از نظرات رسانه های اجتماعی آغاز شد، و الان نیز بررسی نقادانه اکثر صاحب نظران در سایت های مختلف موجود است. اما آیا منتقدان پیرامون فیلم چه گفته اند؟ اکثرا فیلم را خیلی خوب و شلوغ! خوانده اند. خیلی از منتقدان در تلاش برای حفظ شگفتی های بسیار فیلم، حتی وارد جزئیات طرح و اثر نشده اند و به شدت کلی به فیلم پرداخته اند، و غالبا فیلم را سرشار از عاطفه و احساس و حماسی خوانده اند. به این ترتیب در مطلب ما هیچ گونه اسپویلی وجود ندارد که شگفتی فیلم را خراب کند. حالا بیایید نگاهی به برخی از پرتکرار ترین نکات در نقد های منتشر شده به فیلم بیاندازیم.

اشک شما از چشمتان سرازیر خواهد شد

به گفته برخی از منتقدان در طول زمان زیاد فیلم بیننده دچار احساسات متفاوت می شود، و هر چه مقاومت کند در نهایت به گریه ای با چاشنی عصبانیت گرفتار خواهد شد. بعضی از منتقدین نیز از خود بی خود شده و فرای اشک ریختن گفته اند از شدت هیجان و فوران احساسات عاطفی تا پای گریبان چاک دادن نیز پیش رفته اند و به قدری استرس و هیجان را تحمل کرده اند که خسته اما متقاعد به خانه بازگشته اند. نکته دیگر درباره گریه کردن این است که این اشک ها هم از شادی و هم از غم سرچشمه می گرفته اند. در نتیجه، به نظر می رسد پایان بازی یکی از داستان های به شدت عاطفی مارول تا به حال باشد. منتقدان بی شماری در رسانه های خود از پکیج ها و لحظات عاطفی شاخص فیلم گفته اند که بیننده را مجذوب خود خواهد کرد. نقدها گویای لحظات غافلگیر کننده و پر التهاب فیلم و همچنین سکانس های اکشن پر تلاطم در قلب فیلم هستند.

طرفداران و فن های مارول شارژ می شوند

به گفته منتقدان در پایان بازی شاهد حوادث زیادی از ابرقهرمانان و ارجاعات فراوانی به آنها هستیم، به گونه ای که اگر شما یک طرفدار ویژه MCU هستید، این فیلم با محتوایش شما را خراب و نابود خواهد کرد. بررسی ها گویای این است که اگر سالها زندگی خود را با اعتماد و طرفداری MCU گذارنده اید، این فیلم برای شما مصداق نامه ای احساسی جهت تشکر و سپاس از همراهی تان است. صاحب نظران کوین فایگی و تیمش را برای ساخت چنین اثر عظیمی ستایش کرده اند، و خطاب به طرفداران گفته اند اگر جنگ بی نهایت در حکم تغییری در بازی بود، پس صبر کنید تا پایان بازی را ببینید! که چگونه همه را به بازی خواهد گرفت. به گفته منتقدان اکشن ها به شدت سرگرم کننده و انرژی بخش هستند و به ویژه در اوج فیلم ما شاهد سکانسی اکشن هستیم که فارغ از داستان، تنها و تنها برای طرفداران و فن های توانایی های ابرقهرمانان طراحی شده است.

چیزی شبیه به این بلاکباستر فضایی وجود ندارد!

به گفته منتقدان پایان بازی یکی از جالب ترین، سرگرم کننده ترین، هیجان انگیزترین و خیره کننده ترین بلاکباستری است که ما تا کنون دیده ایم، و بهترین فیلم در Marvel Cinematic Universe تا کنون! به گفته منتقدان چنین فرنچایزی که شبیه این اثر هم باشد، ندیده ایم. و باید امیدوار بود که ۱۰ سال دیگر نیز شاهد چنین داستانی از مارول باشیم. به گفته یکی از صاحب نظران چنین فیلم بی رحمانه و غافل گیر کننده از یک جهان سینمایی که به مخاطبانش ارائه شده باشد را به خاطر نداشته است. برخی منتقدان اشاره کرده اند که این نتیجه یک داستان حماسی برگرفته از ۲۱ فیلم است، و همین پایان بازی را به تجربه منحصر به فردی بدل می کند که خیلی از ما آمادگی روبرویی با آن را نداریم. منتقدان فیلم را فراتر از یک ژانر و سبک ابرقهرمانی دانسته اند، و از آن به عنوان یک بلاکباستر کمیاب فضایی و فانتزی که فرنچایز خود را به جلو هدایت و گسترش می دهد یاد کرده اند. از نگاه بعضی از منتقدان پایان بازی می تواند چیزی شبیه به Return Of The King باشد.

لایه های فشرده در پرداخت شخصیت

بررسی ها گویای این نکته است که Endgame زمان زیادی را صرف غرق شدن در اسطوره های خود می کند. و به نظر برخی این لحظات بیننده را دچار خستگی خواهند کرد، زیرا مشکلات گذشته مارول در فیلمنامه و شخصیت پردازی اینجا نیز تکرار شده اند. به گفته منتقدان فیلم ماراتن فشرده ای به مدت سه ساعت و ۵۸ ثانیه است، که اعتماد به نفس بالای سازندگان باعث خنثی شدن برخی زحمات و خدمات فنی آن شده است. برخی گفته اند جاه طلبی فیلم در لحظاتی باعث سقوط آن گشته است.

فیلم Endgame یک اثر کامل است

به گفته منتقدان راهی بهتر برای این شخصیت ها و دنیای مارول تصور نمی شود که سازندگان انجام نداده باشند، و فیلم پر از فراز و فرود های جذاب و ترکیبی از اکشن و کمدی قابل تحسین است که تصمین کننده لذت های فراوان طرفداران خواهد بود. بعضی از منتقدان این گونه واکنش نشان داده اند که آنچه در فیلم مشاهده کرده اند، به حدی دشوار و باورنکردنی است که به نظر شبیه یک رویای غیر ممکن می ماند. به گفته منتقدان Avengers: Endgame بزرگ ترین و شگفت انگیز ترین فیلم ابرقهرمانی تمام دوران است، و یک راه عالی برای گشت و گذار و یادآوری در گذشته MCU و جذب مخاطبان برای ده سال آینده این کمپانی خواهد بود. در نتیجه، حتی منتقدانی که با فیلم مشکل دارند نیز نیمه سوم و پایانی فیلم را شگفت انگیز خوانده اند. حالا من و شما باید سه ماه یا بیشتر منتظر دیدن نسخه با کیفیت این فیلم باشیم!

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن