اخبار روز فیلمها

واکنشهای منفی به فیلم The Dead Don’t Die و نخستین واکنش‌ جیم جارموش (Jim Jarmusch)

فیلم افتتاحیه این دوره از جشنواره کن مرده ها نمی میرند (The Dead Don’t Die) به کارگردانی جیم جارموش (Jim Jarmusch) بود که برخلاف انتظارات قبلی چندان به مذاق خبرنگاران و منتقدان خوش نیامد و در سالن هایی که فیلم روی پرده رفت تنها تعداد اندکی از حاضران آن را تشویق کردند.

برخی منتقدان نشریات معتبر جهان بلافاصله پس از اتمام اکران این فیلم آن را فیلمی سرد، بی جان، مقلدانه و ناتمام برشمردند. مرده ها نمی میرند قطعا انتخاب شایسته ای برای افتتاحیه مهمترین رویداد سینمایی جهان نبوده و دبیر جشنواره حتما از این انتخاب پشیمان خواهد شد.

مرتبط ← نقد و بررسی فیلم The Dead Don’t Die: فیلم سرگرم کننده‌ای پرستاره، بامزه و خونین | کن ۲۰۱۹

نخستین واکنشها به این فیلم را در زیر بخوانید :

پیتر برادشاو در گاردین از پنج ستاره، سه ستاره به این فیلم داد و نوشت: کمدی سرد جیم جارموش، موجز و محزون است و با وجود دیالوگ های طنازانه و بازی های فوق العاده مطمئن از بازیگران طراز اول اش، جان نمی گیرد. برادشاو در این ریویو در گاردین، به این نکته اشاره می کند که مرده ها نمی میرند برای علاقه مندان سینما، ارجاعاتی به سینمای وحشت هیچکاک هم دارد. او این فیلم را یک فیلم ناامیدانه و ناتمام، متشکل از ایده ها و حس ها و بازیگران معتبری می داند که در یک داستان بی هدف سرگردان اند اما بیان ظریف و کنترل ضرباهنگ اش و تصویربرداری زیبایش باعث می شود همیشه بتوان آن را تماشا کرد.

دیوید الریچ در ایندی وایر به فیلم نمره B- داده است و گفته کمدی زامبی کند جیم جارموش، ترامپ را هدف گرفته است. الریچ این فیلم را فیلمی می داند که حتی با استانداردهای کند جارموش هم، منفعل و کند است و آن را در بهترین حالت پادزهر سریال The Walking Dead می داند. او در این یادداشت نوشته: «به جز پایان دنیا، تقریبا اتفاقی در این فیلم نمی افتد.»

اوون گیلبرمن هم در ورایتی نوشت: «کمدی زامبی پیرو مد جیم جارموش، با بیل مورای و آدام درایور، بابت چیزی به خودش تبریک می گوید که فیلم های دیگر بهترش را انجام داده اند.»

تیم گریرسون در اسکرین دیلی هم درباره ی مرده ها نمی میرند نوشت: «مرده ها نمی میرند در اینکه خودش را در موقعیتی قرار دهد که بدترین عناصر دنیای مدرن را تفسیر کند، خوب و نافذ نیست.»

جیم جارموش در نشست خبری فیلم مردگان نمی میرند پس از نمایش آن در افتتاحیه گفت: «هرچه شد، شد. من نمی‌دانم. ما بهترین کارمان را انجام دادیم! امروز هنگامی‌که نقدها را می‌دیدم، با چیزهایی روبه‌رو شدم که در نظرم نمی‌آمدند.»

– تیلدا سویینتون: «زنان نزدیک به ۱۱ دهه فیلم ساخته‌اند. بی‌شمار فیلم که توسط زنان ساخته شده، وجود دارد. سوال این‌جاست که چرا خبری از آن‌ها نداریم؟»

– بیل مورای: « من به زندگی پس از مرگ اعتقاد دارم اما نه برای همه. پس سرتان را بالا نگه دارید! بعضی از شما را خواهم دید و تعدادی را خیر.»

– سلنا گومز: «من فکر می‌کنم اتفاقات زیادی هر روز در جهان رخ می‌دهد که باعث تغییر دائمی آن می‌شود. به واقع، برای نسل من شبکه‌های اجتماعی اتفاق وحشتناکی بوده. دیدن این که چگونه دختران و پسران در حال تظاهر هستند، مرا می‌ترساند. آن‌ها از اخبار مطلع نیستند. من فکر کنم این اتفاق یقینن ترسناک است.»
نسخه‌ی تصویری این نشست را تا ساعاتی دیگر می‌توانید در آرت‌تاکس مشاهده کنید…

جارموش که از سال ۱۹۸۴ تا به حال ۱۳ بار با فیلم‌های خود به جشنواره کن رفته و هشت بار در بخش مسابقه رقابت کرده، یکی از فیلمسازان محبوب جشنواره فرانسوی است و اثر جدیدش هرچند واکنش‌های شورانگیزی برنیانگیخت و منتقدان هم برخورد گرمی با آن نداشتند، اما اکران آن در فرانسه با نمایش در ۷۰۰ سالن همزمان با رونمایی در کن آغاز شد.

منتقدان اعتقاد دارند که زامبی‌ها در «مرده‌ها نمی‌میرند» به شدت استعاری است و به دونالد ترامپ و آمریکای بعد از آغاز ریاست جمهوری او اشاره دارد.

اما جارموش در نشست پرسش و پاسخ فیلمش گفت که در نظر گرفتن زامبی‌ها به عنوان استعاره بیش از حد سنگین است: «فکر می‌کنم بعضی از چیزهایی که امروز صبح درباره فیلممان خواندم، به ذهن خودم نرسیده بود. فکر کنم استعاره از چیزی که تحلیل کرده بودم یا آگاه بودم، قوی‌تر از کار درآمده است.»

او همچنین با اشاره به فیلم کلاسیک «شب مردگان زنده» اثر جرج رومرو گفت: «رومرو راهنمای ماست. به جرج رومرو نگاه می‌کنیم… او ایده زامبی‌ها و هیولاها را تغییر داد. هیولا‌ها در «گودزیلا» و «فرانکشتاین» از بیرون می‌آیند اما زامبی‌های رومرو از دل ساختار اجتماعی در هم شکسته می‌آیند.»

او همچنین تاکید کرد که سعی کرده در «مرده‌ها نمی‌میرند» تعادل بین طنز و لحن تیره و سیاه را حفظ کند. بیل موری بازیگر کهنه‌کار این فیلم که در نقش کلانتر ظاهر شده هم آشکارا گفت فیلم نشانگر دغدغه‌های او و سازندگان درباره محیط زیست است و این نکته در فیلم بازتاب دارد.

منابع : caffecinema , icinema , cinemapress

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن