نقد فیلم

نگاهی به ۲ فیلم It

مقدمه : دلقکی به نام پنی وایزر در شهری کوچک در فاضلاب کمین کرده به کودکان حمله می کند و …

شکست از ترس تغذیه می کند
این درون مایه ی کلی فیلم بود . فیلم مثلا ترسناک آن در شروع کار نوید یک داستان ناب و واقع گرایانه را میدهد که متفاوت از فیلم های ترسناک دیگر است ، به خصوص این که اقتباسی از استاد رمان های ژانر ترس استیون کینگ است ، اما گند زدن به داستان های کینگ شده کار همیشگی فیلم سازان.
فیلم بیشتر از این که شبیه اثر استیون کینگ باشه شبیه اقتباس ضعیف از سریال چیز های عجیب (خود اون سریال هم مالی نیست)
واقعا یک اثر نا امید کننده.

خرده پیرنگ های داستان خوب ساخته شدن (هم در قسمت اول و هم در قسمت دوم) اما پیرنگ اصلی به دلیل ضعف فیلم نامه دچار ایراد و ترس و هیجان لازم رو القا نمیکنه، در طول کل فیلم هم قسمت اول و هم قسمت دوم شاهد صحنه های ترسناک کمی هستیم که صحنه های ترسناک کوتاه هم از جلوه های ویژه و کارگردانی و فیلم برداری و نور پردازی و … ایجاد میشه و فیلم نامه مطلقا تاثیر مثبتی نداره ، این شهر بی در و پیکر و پلیس نداره؟ کسی متوجه آمار بالای مفقودین کودک نیست؟ فیلم نامه ی اثر باید ترس های بیننده رو یاد آور میشد و ترس ها رو در ذهن مخاطب بیدار می کرد که متاسفانه ضعیف عمل کرده.
بازی بازیگران خردسال قابل قبول و جذاب است هرچند شخصیت پردازی کودکان دچار نقص هایی است برای مثال رفتار بزرگسالانه ی آن ها که در مواجه با دلقک ترسناک و رو اعصاب (که نقش آفرینی بازیگر و شخصیت پردازی عالی دارد ) تقریبا ترس به خود راه نمیدهد.
نقش آفرینی و شخصیت پردازی بازیگران بزرگسال در قسمت دوم هم واقعا افتضاح است ، حتی جسیکا چستن و جیمز مک آوی که از بهترین بازیگران قرن ۲۱ هستند(نقش آفرینی مک آوی را در glass به یاد آورید ) در این فیلم فرصت بروز استعداد های خود را نمیابند و با وجود مدت زمان طولانی قسمت دوم عملا به صحنه های بی خود و بی ارزش میگذرد.

در بخش شخصیت پردازی فیلم دچار تعدد شخصیت ها میشه و نمیتونه برای شخصیت های اصلی گروه به صورت تکی شخصیت سازی کنه اما در شخصیت سازی گروهی در قسمت اول خوب عمل میکنه ، در قسمت دوم که ارتباط اعضای گروه خیلی ضعیف به تصویر کشیده میشه (هر چند در قسمت اول و شروع دوستی هم خوب عمل نکرده) و اون حس اتحاد و دوستی لازم رو القا نمیکنه. فیلم در قسمت اول در بخش فنی خوب عمل میکند و برای مثال صحنه های تعقیب و گریز کودکان در کادر بندی های درست میبینم. علاوه بر فیلم برداری در بخش تدوین و نور پردازی هم تقریبا خوب عمل کرده .

سخن آخر: یک فیلم ترسناک اگر نترساند بی ارزش است حتی اگر بهترین نقش آفرینی تاریخ سینما را در آن شاهد باشیم و یک فیلم کمدی اگر نخنداند بی ارزش است، مشکل اساسی فیلم it همین است نمی ترسناند حتی بنده که از فیلم های ترسناک خوشم نمی آید (چون از ترسیدن لذت نمیبرم و به شدت با دیدن فیلم های ترسناک تا مدت ها میترسم ) با دیدن این فیلم بیشتر خندیدم تا ترسیدن

نویسنده: alireza ripper

5

5
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن