نقد فیلم

نگاهی به پستی بلندی های ژانر ترسناک به بهانه اکران Slender Man

افسانه Slender Man پیش از این به عنوان یک داستان محلی روایت شده و توسط تراژدی های واقعی قبل از اکران در سینماها صدمه هایی دیده، نکته ای که ریسکی بودن ساخت فیلمی براساس فرهنگ های اینترنتی را نشان می دهد.

صرف نظر از طبیعت جاودان داستان های ترسناک و تجدید حیات پی در پی شخصیت های محبوب این ژانر طی این سال ها، گاهی اوقات استودیوهای فیلمسازی شانسی برای درآمدزایی از داستان های ترسناک خاصی را ندارند. با اینکه استودیوها از فیلمسازان اینترنتی محتوای بهتری تولید می کنند، اما قابلیت فراهم کردن آن رضایت فوری که اینترنت دارد را ندارند. آن ها همچنین نمی توانند به سرعت به واکنش ها پاسخ دهند، مخصوصا جریانی که برای این فیلم تازه منتشر شده به وجود آمده است.

اگرچه تمایل مردم به فیلم های ابرقهرمانی، اکشن و فیلم های خانوادگی در طول زمان های مختلف ثابت است، اما ژانر ترسناک بی ثبات است، فرقی نمی کند آن فیلم ساخت یک استودیوی بزرگ باشد یا استودیویی مستقل. محبوبیت Saw و فیلم های مشابه خیلی زود از یاد رفتند. Paranormal Activity به شدت محبوب شد تا اینکه از یادها رفت. فیلم هایی مثل Cloverfield سکوی پرتابی برای این ژانر بودند تا اینکه مخاطب از تکراری شدن این نوع فیلم ها نیز خسته شد. تغییرات محبوبیت فیلم های ترسناک چرخه جالبی است، اما شاید برای برخی استودیوها که خود را جلوتر از دوران خود یا عقب مانده از دوران خود می بینند خیلی جالب نباشد.

Slender Man محصول Screen Gems این آخر هفته خیلی بی سروصدا اکران شد و هیچ هیاهویی برای آن شکل نگرفت. این فیلم به کارگردانی Sylvian White که توسط Sony Pictures منتشر شده، اصلا کار تبلیغاتی خاصی نکرد و تغییر تاریخ اکرانش که ابتدا ۱۸ می بود، نشان می داد نباید منتظر فیلم خوبی باشیم. بنابراین انتظار می رود این فیلم افتتاحیه آنچنان پرقدرتی نداشته باشد تا اینکه خیلی زود از تقویم اکران سینماها حذف شود. این یک اتفاق بد برای این داستان ترسناک اینترنتی (creepypasta) است که از سال ۲۰۰۹ تاکنون باعث ترس و وحشت خیلی از جوانان شده است. برای کسانی که نمی دانند creepypasta چیست، آن ها تصاویر ترسناکی هستند که در اینترنت دست به دست می چرخند، و باعث به وجود آمدن افسانه های محلی می شوند. این یک پدیده متعلق به اوایل قرن ۲۱ است، نوعی داستان ترسناک فراگیر که ما را به دنبال کردن داستان های ترسناک خاصی ترغیب می کند. اما مانند خیلی دیگر از پدیده های خلق شده توسط اینترنت، محبوبیت Slender Man خیلی زود از یاد رفت و داستان های دیگری جای آن را گرفتند.

slenderman

Slender Man که در یک مسابقه فوتوشاپ توسط Victor Surge در انجمن های اینترنتی قصه های ترسناک ساخته شد، مردی بلند قد و لاغر را بدون اعضای صورت نشان می دهد که کت و شلوار سیاهی هم بر تن دارد. محتوای اصلی افسانه ساخته شده درمورد این شخصیت، داستان ربودن بچه ها و نوجوانان و ایجاد نوعی جنون و پارانویا به نام بیماری Slender در آن ها بود. چون این شخصیت توسط اینترنت به اشتراک گذاشته شده،‌ فقط قوانین کمی برای او صدق می کردند. نتیجه آن شخصیتی ترسناک بود که می توانست در فیلمی حداقل برای مدتی کوتاه جای Freddy Krueger را در ژانر ترسناک پر کند. با اینکه طی این سال ها شایعه ساخت یک فیلم اقتباسی از روی این شخصیت در فضای اینترنت منتشر می شد، اما این پروژه آنقدر کند عمل کرد که زمان محبوبیتش به پایان رسید. فاجعه چاقوکشی ۲ دختر در ویسکانسین در سال ۲۰۱۴ با ادعای اینکه Slender Man آن ها را مجاب به این کار کرده هم به این پروژه آسیب بزرگی زد. فاجعه ای که در آن ۲ دختر ۱۲ ساله ۱۹ بار به دوستشان چاقو زدند و ادعا می کردند Slender Man آن ها را مجبور به این کار کرده است. اما آن دختر زنده ماند،‌ و این حادثه در مستند Beware the Slender Man (2016) شبکه HBO پوشش داده شد، که باعث سقوط Slender Man از دید همگان شد.

تصمیم Screen Gems برای پیشروی در ساخت این فیلم پس از آن اتفاقات، جنجال هایی به بار آورد. پدر یکی از دخترها این فیلم را آزاردهنده نامید، که این کار جنبشی برای تحریم فیلم ایجاد کرد. اگرچه Slender Man براساس آن اتفاقات نیست،‌ اما برخی والدین معتقدند این فیلم با رده سنی PG-13 ممکن است باعث به وجود آمدن همان نوع از خشونت در جوانان شود. البته Slender Man تنها فیلم ترسناکی نیست که از وقایع واقعی برگرفته شده است. (Annabelle (2014), The Conjuring (2013), Open Water (2003), The Amityville Horror (1979), The Texas Chainsaw Massacre (1974 هم فیلم های ترسناکی هستند که از وقایع محبوب و گاها واقعی الهام گرفته اند. اما به هر حال اعتراضاتی به Slender Man شده که انتظار آن را هم داشتیم. البته اینکه Slender Man از نظر هنری هم فیلم خوبی نیست به احتمال شکست این فیلم اضافه می کند.

Slender Man ریتم مسخره ای دارد و خیلی چرند و بی روح است،‌ بنابراین اصلا درحد پتانسیل این نوع داستان ها و استانداردی که سریال اینترنتی Marble Hornets داشت هم نیست. اما کیفیت، نکته مهم دوم این فیلم درمقایسه با باکس آفیس است. خیلی از فیلم های ترسناک ضعیف تاکنون توانسته اند حتی بیشتر از بودجه خودشان فروش کنند. (Ouija (2014 که فیلم خیلی ضعیفی بود توانست با وجود بودجه ۵ میلیونی، حدود ۱۰۴ میلیون دلار فروش کند، که باعث شد دنباله آن یعنی (Ouija: Origin of Evil (2016 ساخته شده و نسبت به فیلم اول خیلی خوش ساخت تر باشد، البته که فروش کمتری نسبت به نسخه اول داشت. همین داستان درباره Annabelle هم اتفاق افتاد، البته این فیلم از نام The Conjuring در موفقیش بهره برد. اگر یک فیلم واقعا خوب باشد، تماشاگران حداقل برای افتتاحیه اش حاضر می شوند، مهم نیست بقیه مردم چه می گویند. خیلی عجیب است که شخصیتی به محبوبیت سابق Slender Man باید برای افتتاحیه ۱۰ میلیونی هم مبارزه کند. چیزی که زمانی می توانست یکی از بهترین فیلم های تابستان باشد، آن قدر دیر ساخته شد که این موقعیت را از دست داد و تا قبل از پایان سال هم از یاد همه خواهد رفت.

این عملکرد ضعیف و دیرهنگام Slender Man مشابه فیلم (Blair Witch (2016 است. این فیلم که ۱۷ سال پس از فیلم اصلی (The Blair Witch Project (1999 اکران شد، توجهات زیادی را در کامیک کان آن سال به خود جلب کرد و خیلی ها به موفقیت آن امیدوار بودند. با اینکه Blair Witch به عنوان یک دنباله تاحدی قابل قبول بود، اما زمانی اکران شد که این نوع فیلم ها نفس های آخر خود را می زدند و این فیلم نتوانست مخاطب نوجوان که نسخه اصلی فیلم را ندیده بود را جذب کند. فروش ۴۵ میلیون دلاری Blair Witch با وجود بودجه ۵ میلیونی بد نبود، اما برای ادامه این فرنچایز کافی نبود. همین طور فیلم (Carrie (2013 که زود ساخته شد. پس از موفقیت بالای فیلم It در سال گذشته، بار دیگر داستان های Stephen King به جذابترین داستان های ترسناک تبدیل شده اند و طی سال های آینده شاهد فیلم و سریال های زیادی براساس کارهای او خواهیم بود. اگر Carrie امسال منتشر می شد خیلی راحت فروشی ۱۰۰ میلیون دلاری را تجربه می کرد. پس از اکران It این فیلم با Carrie ساخته DePalma در سال ۱۹۷۶ مقایسه نمی شد و می توانست نحوه داستان گویی خاص خودش را روایت کند.

A Quiet Place

ژانر ترسناک تاکنون این قدر جذاب نبوده است، با فیلم های اریجینالی مثل (A Quiet Place (2018 و (Hereditary (2018 ژانر ترسناک دوران خوبی را چه از نظر کیفیت و چه از نظر باکس آفیس تجربه می کند. این فیلم ها براساس داستان های قدیمی یا افسانه های اینترنتی ساخته نشده اند، بلکه داستان خاص خود را روایت می کنند و آنقدر خوب این کار را می کنند که به زودی شاهد فیلم های بیشتری شبیه آن ها خواهیم بود. Slender Man مانند (Rings (2017 خود را در حد رقابت با فیلم های ترسناک جدید نمی بیند. با اینکه فیلم های مورد انتظار Halloween و Suspiria قطعا موفق تر از Slender Man خواهند بود، اما باید دید این دو فیلم حالا که به نظر می آید دوره فیلم های اسلشر به پایان رسیده چطور عمل خواهند کرد. نیازی نیست ژانر ترسناک برای موفقیت به بازسازی دوران گذشته برگردد، اما وقتی این کار را به خوبی انجام دهد، ممکن است تماشاگران جدید هم خواهان دیدن فیلم هایی باشند که زمانی بینندگان قدیمی آن ها را دوست داشته اند. شکست Slender Man در باکس آفیس آسیبی به ژانر ترسناک نمی زند، اما ممکن است استودیوهایی که قصد ساخت فیلم های مشابه را داشته باشند در این کار تردید کنند و یا حتی منصرف شوند. برای ژانر ترسناک، داستان ها باید خونین و تعلیقی باشند و قابلیت این را داشته باشند تا مدت زمان بیشتری در یاد مردم باقی بمانند.

  halloween

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن