معرفی فیلممعرفی فیلمنقد فیلمنقد فیلم

نگاهی کوتاه به فیلم Parasite برنده نخل طلای کن

فیلم جدید بونگ جون هو همانند یک انگل به زیر پوست ما نفوذ می کند!

مطابق با فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد دو اصطلاح برای “parasite” وجود دارد که تعریف اول آن می گوید: این کلمه یعنی یک ارگانیسم زنده که آزادانه در فضا می چرخد و به بدن و ارگانیسم دیگر نفوذ می کند، یعنی همان انگل! تعریف دوم منزجر کننده تر است و می گوید: شخصی که به طور عادت و یا از روی سادگی به دیگران اعتماد می کند، و یا از کسی سوء استفاده می کند و هیچ چیزی حاصلش نمی شود. در فیلم Parasite ساخته بونگ جون هو که برنده نخل طلای کن در سال ۲۰۱۹ شد، هر دو تعریف کاربرد دارند، اما وقتی فیلم به اوج خود می رسد، مخاطبان متعجب می شوند و با این سوال ها روبرو خواهند شد که آیا انگل کیست و دیگر این که اصلا میزبان دریافت انگل کیست؟!. و یا این که در یک جامعه سرمایه داری مدرن، آیا ممکن است سیستمی وجود داشته باشد که بدون ضربه زدن به سیستم یا شخصی دیگر مزایا داشته باشد؟ این ها تنها دو سوال از چندین سوال مطرح شده توسط این فیلم هوشمند است.

بونگ جون هو با ارائه تفسیر و نقد اجتماعی غریبه نیست. کارهای قبلی وی، مانند اوکجا در سال ۲۰۱۷ و قطار یخ شِکن در سال ۲۰۱۳ با موضوعاتی از قبیل اخلاق مداری شرکتی و تغییرات آب و هوایی و استفاده سوء از حیوانات عظیم و همچنین یک قطار آخرالزمانی با طبقات انسانی گوناگون پیام های خاصی را منتقل می کنند. اما در فیلم جدید این کارگردان خط و خطوط بین شرور و قهرمان به شکلی تار و خاکستری ترسیم شده است. در این فیلم “بچه های خوب” قادر به انجام اقدامات غیر قابل تحمل و غالبا طنز آمیز و فریبنده هستند، در حالی که “افراد بد” در بعضی مواقع چنان بی روح و ساده هستند که احمقانگی آن ها هیچ ظرفیتی برای شرارت ندارد. بیننده اینجاست که با یک درگیری روبرو می شود که باید کدام گروه شخصیتی را جدی تر و مهم تر دنبال کند؟

در طول فیلم تماشاگر به شکل پویایی در حال تحول و تغییر در مدل دیدگاه ها و روش مقایسه دو خانواده موجود در فیلم است، خانواده فقیری که نخبه است و خانواده ثروتمندی که به شکلی ویژه این خانواده فقیر را استخدام می کنند، و همین ویژگی باعث خاص شدن فیلم می شود. ما به عنوان بیننده، طبیعتا نسبت به خانواده زاغه نشین و بیکار کره ای که همه آنها ذاتا یک خوی کلاهبرداری دارند، یک احساس دل رحمی و نزدیکی می کنیم، در مقابل هنگامی که ما با یک عمارت گرانبها و بکر از خانواده طبقه بالای پارک آشنا می شویم، به طور غریزی نوعی خصومت نسبت به آنها احساس می کنیم، و دلیلش آن است که خانواده پارک می توانند در چنین شکوه و عظمتی زندگی کنند، در حالی که خانواده دیگر با آن همه استعداد باید چنین بیکار و کم کار باشند.

از آن جایی که توانایی بونگ جون هو پرداختن به چنین اجتماعی است، توانسته دنیایی خلق کند که همه چیز تحت الشعاع عملکرد آنی افراد است، با وجود انگیزه های جذاب و قابل درک طرفین این شخصیت ها هستند که ما را جذب می کنند و چون انگل به زیر پوست ما نفوذ می کنند. مطمئنا در چرخه این سیستم طراحی شده ناعادلانه افراد پایین زنجیره غذایی ممکن است اهداف خود را از طریق روش های غیر اخلاقی به دست آورند. اما به عنوان بیننده با نگاهی به سیر تحول این طبقه خاص درک خواهیم کرد که به نظر این خانواده شایسته یک سرانجام خوب هستند. اما خوب وقتی در جایی از فیلم شخصیت ها و خانواده ها شروع به همگرایی و جدال منجر به خونریزی با یکدیگر می کنند، مجبور می شویم که در نظر بگیریم شاید هر دو طرف ماجرا به اندازه مساوی در یک رابطه انگلی درگیر باشند. از دیدگاه فیلمساز در بستر چنین جهانی این احتمال وجود دارد که هر دو خانواده و یا هر دو تفکر و طبقه از یکدیگر تغذیه کنند تا زمانی که ریشه هر دو گروه خشک شود.

فیلم Parasite یک اثر منحصر به فرد است که هرگز تنها در یک ژانر محدود نمی شود. آنچه که به عنوان یک کمدی آغاز می شود، کم کم بدل به یک جریان دراماتیک هیجان انگیز و سرقت محور و دلهره آور می شود که به شدت غیر قابل پیش بینی است، و به طور ساده و متعارف نمایی کلی از یک فیلم حمله به خانه است. اگر چه این اتفاقات در کره جنوبی رخ می دهد، اما بررسی دقیق فیلم و طبقه بندی موجود در پیکر قصه می تواند عواقب توزیع نابرابر ثروت در هر کجایی باشد، نمونه بارز همین اتفاق یعنی فاصله فقیر و غنی در کشوری چون ایران نیز کاملا محسوس است. در مجموع باید گفت فیلم جدید بونگ جون هو تا مدت ها بعد از دیدن در حافظه و روان شما باقی خواهد ماند و چون عنوان خاصش مثل انگل در همه جا با شما همراه خواهد بود. فیلمساز در این اثر نقد روشنی را برای سرمایه داری ارائه داده است و این کار را به گونه ای باور پذیر و جالب به نمایش گذاشته که شخصیت هایی تا این حد کثیف بیننده را مجذوب خود می کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن