معرفی فیلمنقد فیلمنقد فیلم

نگاهی به فیلم Godzilla: King of the Monsters

اگر به دنبال مبارزه هیولاها هستید، در گودزیلا سلطان هیولاها دعوا میان موجودات عظیم الجثه فراوان یافت می شود. فیلم جدید کارگردان کرامپوس مایکل دووگرتی پس از وقایع فیلم گودزیلا در سال ۲۰۱۴ جریان دارد، آن هم در دنیایی که تایتان های فروانی یکی بعد از دیگری ظاهر می شوند. دووگرتی بینندگان را خیلی مجبور به انتظار برای دیدن این هیولا ها نمی کند. ما شاهد فیلم شلوغی هستیم که با تخریب در صحنه اول شروع می شود و با یک هیولای غول پیکر در صحنه دوم ادامه پیدا می کند و هنوز به نیمه راه نرسیده اولین مبارزه هیولاهای عظیم را به بیننده نمایش می دهد. در این فیلم برخلاف نسخه ۲۰۱۴ گودزیلا ما به شدت فیلم جنگی تر و اکشن تری را مشاهده می کنیم که پر از موجودات رنگارنگ است.

در فیلم گودزیلا سلطان هیولاها ما چیزی به عنوان قصه یا فیلمنامه پیدا نمی کنیم و تنها چند شخصیت ساده و سطحی وجود دارند که فیلم را از مکان الف به ب و از آن مکان به بعدی انتقال می دهند. کلیت داستان وجود ۱۷ تایتان از جمله گودزیلا را در مناطق مختلف نشان می دهد که سازمان Monarch حفاظت و قرنطینه آن ها را بر عهده دارد و می خواهد دولت ایالت متحده را متقاعد کند که گودزیلا را یک خطر فرض نکنند، ولی اتفاقات بی منطقی همه چیز را برهم می زند. پس از شروع جنگ در فیلم، این نبرد دیگر متوقف نمی شود، حتی با وجود از بین رفتن شخصیت های نصف و نیمه اش و این یک چیز تقریبا خوب است. سازندگان این فیلم خواسته اند به فیلم های کلاسیک ژاپنی بازگردند که پر از کایجو ها بود. خوشبختانه شلوغی فیلم در بخش هیولایی، گسلها و شکاف ها در بخش شخصیت های مقوایی و خرده داستان های ضعیف را پوشش داده و خوشبختانه وزوز های گودزیلا و هیولا ها خوب سرگرم کننده از آب در آمده اند. فیلم Godzilla: King of the Monsters یک نمایش تابستانی پاپ کورنی است که گوشت قرمزی آب دار برای جان سختان این فرنچایز محسوب می شود.

در این فیلم به نظر می رسد بازیگران انسانی در یک فیلم فاجعه ای دهه ۱۹۹۰ به دام افتاده اند، البته آنها دلیل دیدن فیلم از سوی ما نیستند. ما برای دیدن یک سری مبارزات هیولایی به پای فیلم نشسته ایم و گودزیلا سلطان هیولاها این را به ما می دهد. تقریبا همه این صحنه های اکشن زیاد و مبارزات باور نکردنی هستند. دووگرتی و فیلمبردارش لارنس شِر که امسال از او جوکر را نیز خواهیم دید، به همراه تیم جلوه های بصری توانسته اند تصاویر وسیعی خلق کنند که واقعا محشر است، از جمله طراحی موجودات غول پیکر از نزدیک و دور که با جزئیات خیره کننده خود چشم شما را تسخیر می کنند. در هر نبرد شاهد تصاویر و قاب بندی های مناسب آن هستیم. موجودی چون گیدورا چنان با شکوه و بی عیب و نقص است که بیننده می خواهد به تنهایی آن را تماشا کند. ما در فیلم شاهد چند برخورد و رقابت بین هیولا ها هستیم و آن ها تقریبا در بین این نبرد ها همه چیز در مسیرشان را نابود می کنند.

گودزیلا سلطان هیولاها فیلمی غیر ممکن و بسیار عظیم است، یک جاذبه پر هیجان که در آن ستارگان هالیوود در حکم راهنمای موجودات عظیم عمل می کنند. چنین آثار بلاک باستری خوراک سینما های چند بعدی هستند که هر چند سال یک بار نظیرشان پیدا می شود. برای تماشاگران عام و خوش گذران سینما گودزیلا سلطان هیولا ها یک اثر واقعا شگفت انگیز است. در طرف مقابل این اثر برای سینما دوستان خاص و حرفه ای یک فیلم شلوغ و نا امید کننده و پر از پیام های عمیق گیج کننده است که از منظر سینمایی فایده مهمی ندارند. من به عنوان یک بیننده از جلوه های بصری لذت بردم، اما آن هایی را که شکایت های جزئی یا بزرگ با فیلم دارند را نیز درک می کنم. اکثر سکانس های عظیم در شب هنگام و با نوعی هوای غبار آلود اتفاق می افتد، در این شرایط تحمل فضا برای خیلی ها ممکن نیست. بزرگترین موفقیت مایکل دووگرتی مقیاس فیلم اوست. گودزیلا، ماترا، رودان و به ویژه شاه گیدورا صفحه نمایش را با تخریب هایشان چون حماسه پر می کنند.

با پایان یافتن فیلم، واقعا دشوار است بگویم آیا این فیلم در تلاش است تا به ما بگوید که تروریست های محیط زیست نکته مثبت داشتند یا خیر. سلطان هیولاها مصداق یک اسباب بازی تجاری و شیک است که می خواهد یک الگو اخلاقی هم باشد، ولی در عوض مانند گیر کردن در یک گل و لای بزرگ از ایده های متناقض شده است که نه راه پس دارد نه راه پیش. بیایید واضح باشیم سلطان هیولاها یک بلاک باستر سراسر مشکل هیجان انگیز است. این فیلم بسیار شلوغ، عظیم زیبا و گاهی حیرت انگیز است. شاید روزی آمریکایی ها فیلم گودزیلایی بسازند که فقط خفن و فک انداز نباشد، و در بخش های دیگری به جز اکشن و جلوه های بصری چون قصه و فیلمنامه نیز معنی دار باشد. تا آن زمان حداقل ما گودزیلا سلطان هیولا ها را داریم که یک جهنم خفن اما احمقانه است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن