اخبار فیلم

نقد و بررسی فیلم The Ninth Gate

The Ninth Gate فیلمی اثر Roman Polanski و نویسندگی Arturo Pérez-Reverte و John Brownjohn که بازیگرانی همچون Johnny Depp و Emmanuelle Seigner و Frank Langella در ان هنرنمایی می کنند . داستان فیلم در مورد شخصی بنام کورسو با بازی Johnny Depp می باشد که از طرف یک کلکسیونر بنام Boris Balkan با بازی  Frank Langella  برای مقایسه کردن و یافتن نسخته های دیگری کتابی بنام  The Nine Gates of the Kingdom of Shadows که سه کپی از ان وجود دارد به اروپا سفر می کند . این فیلم که از همان ابتدا دارای رمز های بسیاری می باشد با یک پایان غیرمنتظره شما را متعجب می کند .  در اینجا به نکاتی در مورد این فیلم می پردازیم و اطلاعاتی رو با شما به اشتراک می گذاریم . اما قبل از شروع بحث ، باید یاداور شویم که تمام این جواب ها به سوالات و رموز موجود در فیلم حدس و گمان و اطلاعات یافت شده می باشد و ممکن است که درست و یا غلط باشد . و کسانی که هنوز انتوانستند این فیلم را مشاهده کنند ، بهتر است در ابتدا به تماشای این فیلم بنشینند و بعد به این بحث و گفتمان مراجعه کنند .

بصورت کوتاه  می توان توضیح داد که شیطان به شخصی اجازه ورود به دنیایش را می دهد که تمام ۹ تصویر اصل را در دست داشته باشد و از دروازه ی مشخص شده همراه با ان نه تصویر گذر کند . کارکتر Balkan شکست خورد بدلیل اینکه او تصویر نهم اصلی را در دست نداشت و او از دروازه در نشد ، بلکه خودش را به اتش کشید . اما Carso که به دنبال همین هدف بود پس از یافتن اخرین رمز تصویر و به همراه داشتن تمام نه تصویر اصلی توانست از دروازه ایی که در تصویر نهم اصلی به ان اشاره شده بود رد شود . اما برای توضیح طولانی تر همراه با جزییات بیشتر می توانیم تا با دقت بیشتری به صحنه های فیلم و حدس و گمان های خودمان تکیه کنیم .

در اصل کتاب اصلی  را خوده شیطان نوشته است که در دسترس نمی باشد و اما کتاب  “The Nine Gates of the Kingdom of Shadows” را Aristede Torchia نوشته است . در تصاویر دو نو امضا دیده می شود ، ‘A.T که همان مخفف کتاب دروغین نوشته ی Aristede Torchia می باشد و امضا بعدی LCF  مخفف Lucifer می باشد که توسط شیطان نامگذاری شده است . کتاب اصلی که هیچکس از ان اطلاع ندارد نوشته ی خود شیطان می باشد دارای نه امظای خوده بو با مخفف LCF می باشد که  Aristede Torchia از کتابی که خودش نوشته است دو کپی دیگر می گیرد و در تصویر دروغین امضای خودش را همراه با امظای شیطان می گذارد که نه تصویر دروغین و نه تصویر اصلی بوجود می اید اما تصویر نهم در محلی پنهان می شود که در صحنه های اخر این فیلم می بینیم . بنابراین شما نیاز به هر سه کتاب دارئد تا نه تصویر اصلی را داشته باشید نکته ای که Liana Telfer و فرقه اش از ان بی اطلاع بودند و تنها به یک کتاب اکتفا کرده بودند و یا راز انرا نمی دانستند .

در اینچا ما به اکتشاف ان تصاویر مورد نیاز می پردازیم :

رنگ سبز = تصویر ، رنگ  قرمز= تفاوت ها ،  رنگ نارنجی = توصیف  / رمز تصویر

 سفری در سکوت……

مردی سوار بر اسب و انگشتی بر دهان بسوی قلعه می رود…… (سکوت با ارزش است)

یک تصویر دارای ۳ مناره و دیگری جهار مناره

ماجراجویی Balkan و یا Carso ؟؟؟

To travel in silence

یک مسیر طولانی……

رسیدن دلقک به یک دروازه با یک راه پیچ و خم….

یک در بسته و در دیگری باز

ماجراجویی Carso و بازگشت اش

by a long and circuituous route

شلیک پیکان از تاریکی یا نور

تیتر عکس : رهگذری از راهی خطرناک با محافظی از اسمان

مردی در جاده با کوله پشتی . مردی دیگر همراه با تیروکمان در اسمان .

در یک تصویر یک تیر اضافه در تیردان و در دیگری تیردان خالی

به نوعی میتوان به سقوط داربست بر سر Carso در نزدیکی مغاره ی براردان Cenra

to brave the arrows of misfortune

نترس از طناب و نه از اتش

مردی از پا دار زده شده و شمشیری از اتش

در یک تصویر طناب دار به پای راست زده شده است و در دیگری به پای چپ

Bernie به همین روش کشته شد

to fear neither noose nor fire

بازی به سبک بزرگان

شاه در حال بازی با دستیارش و سگ سیاه در حال جنگیدن با سگ سفید

در یک تصویر تخته ی شطرنج سفید و در دیگری سیاه

ممکن است نمایی از Balkan که علاوه بر استخدام کردن Carso با او بازی هم می کند

سگ های سیاه و سفید نیز ممکن است به درگیری های Carso و albino اشاره کند

to play the greatest of all games

و برنده با جایزه اش

مرد همراه با کیسه ای پر از پول و فرشته ی مرگ در انتظار مزدش

در یک تصویر شن در ساعت شنی در قسمت بالا می باشد و در دیگری در قسمت پایین

Balkan و Carso هر دو هزینه هایی برای فرار از مرگ پرداخت کردن

and win, foregoing no expense

سرانجام قدم نهادن در مسیر سرنوشت

مردی با اسلحه اش بر فراز مردی که زانو زده است

در یک تصویر مرد با اسلحه اش بر سر یک مرد در حال دعا نواندن ایستاده و در تصویر دیگر بر فراز یک زن

حدس های بسیاری برسر این تصویر وجود دارد

فرض اول به کتک خوردن albino توسط Carso اشاره می شود ، فرض دوم به کشته شدن  Kessler و Telfer توسط Balkan اشاره می شود که صندلی چرخ دار Kessler نماد زانو زدن تصویر رو نیز تداعی می کند و به گونه ای هم به صحنه ی ضربه خوردن به سر Carso در دفتر Kessler نیز می توان اشاره کرد .

is to walk the vicissitudes of fate

و کلید ، رمز اخرین قفل

مردی با دو کلید در دست در کنار دری بسته

در یک تصویر کلید ها در دست راست میباشد و در تصویر دیگری در دستان چپ

در اینجا نه تصویر اصلی را می توان به عنوان کلیدی برای دروازه تشبیه کرد

and gain at last the key
Man at door with keys

راهی که به دروازه ختم می شود

زنی نشسته بر اژدهایی هفت سر و به دروازه اشاره می کند که در پرتو اسمان نمایان است

در یک تصویر قلعه در حال سوختن است و در تصویر دیگر قلعه در نور اسمان قرار دارد

صحنه ی رابطه ی دختر با carso در مقابل قلعه ی در حال اتش اشاره به تصویر دروغین و این تصویر به عکسی اشاره می کند که carso پیدا کرد

 همچنین صحنه هایی در فیلم وجود داشت که ممکن است به رموز اصلی داستان اشاره ای نداشته باشد و یا مکن است تخیلات نویسندگان فیلم باشد ماتند صحنه ی فرودگاه و نمایش چهره ی دختر بچه وجود راننده تاکسی و یا خونی که دخترنامعلوم بر پیشانی Carso کشید . بنابر این  Balkan با اینکه از رمز ها و نه تصویر اطلاع داشت اما در انجام هدفش شکست خورد بدلیل اینکه نهمین تصویری که در دست داشت دروغین بود ، او تصویری را در دست داشت که در ان قلعه به اتش کشیده شده بود .

اما با این وجود سوالی باقی می مانند که چرا  Balkan در همان ابتدا بدنش نسوخت و دردی احساس نکرد ، برای این سوال نیز جوابی وجود دارد که ممکن است بدلیل نوشیدنی باشد که Balkan قبل از به اتش کشیدن خود شروع کند ، نوشید که ممکن است باعث شده باشد تا او در ابتدا دردی احساس نکند . ان دختر نامعلوم که اسمی برای ان مشخص نشده است ، ممکن است دستیار و یا خدمتگذار شیطان باشد که در یکی از تصاویر هم مشاهده کردیم و یا ممکن است . در تصویر نهم زنی که بروی اژدهایی نشسته بود دارای هفت سر بود که ممکن است نشانه ی چهره های متفاوت همان زن در فیلم باشید و یا حتی به هفت کناه کبیره اشاره کند . همچنین در فیلم مشاهده کردیم که تصویر نهم در اخر در مغازه ی برادران Cenra یافت شد و در ان زمان ان دو در مفازه حضور نداشتند که ممکن است ان تصویر را هم همان ان دو برادر برید باشند تا بدست فرد دیگری نبفتد که در اخر به دست Balkan رسید . و در برخی منابع نیز نوشته شده است که برادران  Cenra  نیز ممکن است از دستیاران شیطان باشند .

تمام نوشته ها بر اساس اطلاعات موجود در کتاب و فرضیات و حدس ها در مورد رموز فیلم می باشد . نظر شما چیست ؟

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها ، پیج ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت آریافیلم” ممنوع است و شرعا حرام و شامل پیگیرد قضایی می شود

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫۳ نظرها

  1. فیلم ضعیفی بود واقعا جدا از مفهوم و معنی اون خود فیلم ایرادات اساسی داره خیلی فیلم خسته کننده کسالت باری هست فیلم نه موسیقی متن درست و حسابی داشت نه کاراکتر درست حسابی نه بازیگر درست حسابی بجز جانی دپ بازیگر های زن فیلم یجورایی انگار اصلا تو عمرشون حتی فیلم هم ندیده بودن چ برسه اینکه بازی هم بکنن صحنه های قتل تصنعی لهجه های افتضاح بازیگرا طراحی لباس مزخرف فیلم برداری آشغال واقعا انگار کارگردان تو عمرش فیلم نساخته … سیر خطی داستان هم بسیار کند و خسته کننده با معما های زیاد و بدون جواب حیف جانی دپ ک تو همچین فیلمی بازی کرده بود واقعا

    1. از فیلم چیزی میفهمید شما ؟ فیلمبردار این فیلم ایرانی هستش و کادر بندی صحیح و حرکت دوربینش عالیه لطفا وقتی یه چیزی رو میکوبی درست بکوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن