نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم The Meg: کم کاری کوسه‌ی غول پیکر

سخت است از فیلمی مثل The Meg ناراحت شویم. اقتباس کارگردان Jon Turteltaub از رمان Steve Alten تقریبا همان چیزی است که تریلرها وعده آن را به ما داده بودند:‌ یک فیلم بلاک باستر درجه ۲ با حضور یک کوسه غول پیکر. در این فیلم خبری از داستان سرکاری نیست، و با اینکه در برخی لحظات، فیلم برای ایجاد تنش غیرضروری خیلی کند می شود، اما وقتی بالاخره Meg (کوسه) را رها می کند، و به لطف Jason Statham که از تمام توانش در این فیلم بهره می گیرد، فیلم به یک ماجراجویی عالی تبدیل می شود. اگر The Meg کمی برای بیان مسائل آزادتر بود (چون رده سنی PG-13 باعث محدودیت فیلم شده)، می توانست یک اکشن کلاسیک باشد. اما باز هم این فیلم یک ماجراجویی دریایی لذت بخش است.

Jonas Taylor (با بازی Statham) یک غریق نجات در اعماق دریاست که وقتی پنج سال پیش در عملیاتی دوستانش را از دست می دهد این شغل را ترک می کند. در آن عملیات نجات هیچ کس فکر نمی کرد یک موجود غول پیکر به آن زیردریایی که برای نجات سراغ آن رفته بودند حمله می کند. حالا در زمان حال، یک گروه تحقیقاتی قرار است برای انجام یک عملیات به اعماق اقیانوس بروند. وقتی یکی از زیردریایی ها موفق به این کار می شود، یک کوسه (Megalodon) بزرگ دندان و عظیم الجثه را بیدار می کند که از حفره ای بالا آمده و هر چیزی جلویش ببیند را می خورد. Taylor دوباره فراخوانده می شود و باید در کنار پژوهشگر Suyin (با بازی Bingbing Li) و گروهش جلوی Meg بایستند.

این فیلم یک داستان ساده دارد، انسان ها در مقابل کوسه غول پیکر، با این وجود هنوز هم در روایت این داستان قدرت کافی را ندارد. ۴۰ دقیقه طول می کشد تا بالاخره Meg را ببینیم، و در طول این زمان Turteltaub اصلا نمی تواند آن هیجانی که در تریلر و پوستر نشان داده بود را به وجود بیاورد. اصلا نیازی به مخفی کردن Meg نبود، چون اینطور نیست که Meg یک موجود باستانی، افسانه ای و ترسناک مثل گودزیلا باشد. او فقط یک کوسه غول پیکر است. اگر می خواهید Meg را تصور کنید، به یک کوسه فکر کنید، اما نسخه خیلی خیلی بزرگترش. پس بهتر بود او هر چه زودتر نمایش داده می شد، نه اینکه ۴۰ دقیقه شاهد پرش افراد در اقیانوس باشیم.

خوشبختانه وقتی Statham و Meg وارد صحنه می شوند فیلم بالاخره خودی نشان می دهد، و شاهد صحنه های سرگرم کننده ای هستیم که در آن ها این گروه سعی می کنند Meg را متوقف کنند و Meg هم یکی یکی اعضای گروه را می بلعد. در بخشی از فیلم شاهد اوج گیری فیلم هستیم،‌ اما کارگردان ترجیح می دهد آن بخش را ادامه ندهد. این کار برای برخی صحنه ها جواب می دهد، اما وقتی صحنه بعد را می بینیم The Meg یک فیلم خیلی معمولی به نظر می آید.

می توان این کشش را زمانی که فیلم در نقطه اوجش قرار می گیرد مشاهده کرد، اما پس از آن سقوطی خیلی سریع را تجربه می کند. فیلم وارد انحرافی می شود که اصلا نیازی به آن نیست، اصلا با عقل جور درنمی آید و فقط ما را از دیدن صحنه های عالی فیلم با حضور Meg بازمی دارد. اما وقتی دوباره به همان حالت قبلی برمی گردد، فیلم آن قدر آرام و ساکن می شود که اصلا خوشایند نیست. نمی دانیم آیا استودیویی قبول می کرد The Meg را با ریت R بسازد یا خیر، اما وقتی قصد ساخت فیلمی با حضور یک کوسه غول پیکر را دارید نباید نصفه و نیمه کار کنید. استودیو برای این فیلم کلی هزینه کرده و فقط لحظه ای از فیلم بیننده را به وجد می آورد که Statham در حال مبارزه با Meg است.

The Meg تقریبا فیلم خوبی است، اما می توانست خیلی بهتر از این ها باشد. درست است که نباید انتظار چیزی بیشتر از این را از فیلمی با این داستان ساده داشته باشیم، اما نحوه ساخت این فیلم کمی ضعیف است و باعث تجربه ای ناامید کننده می شود. نقاط اوج باشکوهی در The Meg وجود دارد، اما هنوز هم احساس می کنیم می توانست بیشتر از این ها اوج بگیرد. The Meg می توانست دیوانه وارتر بوده و شاهد صحنه های بیشتری از بلعیدن انسان ها توسط Meg باشیم. اما در کل The Meg به عنوان یک فیلم تابستانی درجه ۲ خوب عمل می کند، با این حال شاید حق داریم از فیلمی با حضور یک کوسه عظیم الجثه چیزی بیشتر از این انتظار داشته باشیم. چون این فیلم خوب است، دلیل نمی شود فکر کنیم نمی توانست بهتر از این ها باشد.

the meg

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن