ساندنسنقد فیلم

نقد و بررسی فیلم The Hole in the Ground: فیلم ترسناکی موفق از تهیه کنندگان Sundance 2019 | Hereditary

کمپانی A24 تاکنون آثار موفقی ساخته که یکی از بهترین آن ها یعنی Hereditary (موروثی) یک فیلم ترسناک خانوادگی بود. این کمپانی همان فرمول موفق را با فیلم The Hole in the Ground (سوراخی در زمین) تکرار کرده است. این فیلم توسط لی کرونین (Lee Cronin) سازنده ی فیلم کوتاه فراموش نشدنی Ghost Train کارگردانی شده است، که در جشنواره های سینمایی سال ۲۰۱۴ برای او جوایز زیادی را به ارمغان آورد. من هنوز هم معتقدم می شد آن فیلم کوتاه را به شکل یک فیلم بلند ساخت، اما به جای آن کرونین تمرکزش را روی داستان جدیدی قرار داده است. این فیلم داستان مادر و پسری را دنبال می کند که به خانه ای دورافتاده نقل مکان می کنند که در نزدیکی آن یک گودال مرموز وجود دارد.

حالا که این فیلم را دیده ام بیشتر مشتاق ساخته شدن نسخه ی بلند فیلم کوتاه Ghost Train هستم، چون The Hole in the Ground خیلی خوب از یک داستان ساده و کنجکاوانه فیلمی ساخته که بیش از حد خودش را توضیح نمی دهد و شما را محو تماشای مناظر خیره کننده نمی کند، بلکه در زمان ۹۰ دقیقه اش دو شخصیت بسیار درگیرکننده خلق می کند که باعث می شود با آن ها همذات پنداری کنید، و ناگهان داستان به سمت تاریکی و پارانویا می رود.

شانا کرزلیک (Seána Kerslake) نقش سارا را بازی می کند، مادری مجرد که تلاش می کند زندگی جدیدی با پسرش کریس (با بازی جیمز کویین مارکی (James Quinn Markey)) آغاز کند. پس از برخوردی ناراحت کننده با یکی از همسایه ها، کریس در میانه ی شب گم می شود، و سارا حین تلاش برای پیدا کردن او متوجه می شود یک گودال بزرگ در حیاط خانه ی آن ها وجود دارد. حتی با اینکه کریس پیدا می شود و به نظر صحیح و سالم است، سارا احساس می کند کاسه ای زیر نیم کاسه است.

در The Hole in the Ground شاهد هنرنمایی های بسیار خوبی توسط بازیگران نقش مکمل هستیم، اما فیلم متعلق به کرزلیک و مارکی است، و این دو زوج هنری بسیار خوبی را تشکیل داده اند. دینامیک مادر- پسری واقعا عالی است، که باعث می شود این فیلم به تجربه ای عالی تبدیل شود که در آن می توانید احساس کنید این ارتباط کم کم در حال از بین رفتن است. مارکی برای تبدیل شدن از یک پسر شیرین و دوست داشتنی به شخصیتی مرموز و عجیب و غریب مشکلی ندارد، که به معمایی شدن بیشتر فیلم کمک می کند. The Hole in the Ground همچنین می تواند نقطه عطفی در دوران بازیگری کرزلیک باشد. او حضور منحصر به فرد و ریاست طلبانه ای دارد که توجه شما را جلب می کند و می خواهد به مخاطب نشان دهد شخصیت او زن باهوشی است که تصمیمات درستی هم می گیرد.

این یک فیلم شخصیت محور است، و کرونین هم این را می داند و هر کاری برای حمایت از شخصیت های اصلی خودش می کند. او می داند چه زمانی دوربین را رها کند، و در مورد کرزلیک، این کار معمولا منجر به واکنشی پیچیده می شود تا مخاطب را وادار کند خودش را جای شخصیت او قرار دهد. این فیلم با وجود عجیب و غریب بودن، خیره کننده هم هست و از زیبایی و تسخیر کنندگی چشم انداز اطراف به بهترین شکل بهره می برد. حتی سکانس ساده ای مثل دویدن سارا با یک چراغ قوه در جنگل آزاردهنده و ناخوشایند به نظر می آید چون کرونین با روش خاص خودش آن را فیلمبرداری می کند. سارا گیرافتاده و بدون اینکه بتواند کاری کند پسرش را می بیند که کم کم از او دور می شود، و فیلم خیلی خوب موفق می شود به مخاطب هم چنین حس ناتوانی ای را القا کند.

The Hole in the Ground بیشتر از همه درباره ی رابطه بین سارا و کریس و شناخت سارا از پسرش است، اما یک بخش معمایی هم در داستان وجود دارد و با وجود اینکه فیلم در این بخش هم موفق عمل می کند، اما لحظاتی هم وجود دارند که فیلمساز از آن ها غافل شده است. مثلا یک لحظه ی مهم در تصمیم گیری شخصیت اصلی و یک حفره ی بزرگ در یکی از صحنه های اکشن فیلم بیشتر از بقیه صحنه ها نظر ما را به خود جلب می کنند. اما در کل این فیلم آنقدر خوب هست که این موارد خیلی به چشم نمی آیند.

سارا مادری مجرد است، و به تنهایی مسئول بزرگ کردن پسرش که عاشق اوست شده، آن هم در دنیایی که عوامل زیادی اطراف او وجود دارند که ممکن است زندگی فرزند او را تهدید کنند. این یک فیلم ساده و شیطانی است که کاملا چنگال هایش را در ذهن مخاطب فرو می کند، نه به خاطر صحنه های به شدت خشنش، بلکه به دلیل رابطه ی قوی بین مادر و پسر و همچنین وحشت سارا برای از دست دادن کریس.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن