نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم Parasite: برنده‌ی نخل طلای کن، ساخته‌ی کارگردان Snowpiercer | کن ۲۰۱۹

پس از گذشت پنج دقیقه از فیلم Parasite «انگل» ساخته‌ی بونگ جون هو (Bong Joon-ho) متوجه می‌شوید که اوضاع برای خانواده‌ی کی تائک (با بازی سونگ کانگ هو (Song Kang-ho)) خوب پیش نمی‌روند. آن‌ها در زیرزمینی در یکی از فقیرترین محله‌های سئول زندگی می‌کنند، از وایفای همسایه یواشکی استفاده می‌کنند و جعبه‌های پیتزا را به پروژ‌ه‌های کاربردی تبدیل می‌کنند تا از آن پول دربیاورند. اوضاع سختی است، اما همسرش چانگ سوک (با بازی جانگ های جین (Jang Hye-jin))، پسرش کی وو (با بازی چوی وو شیک (Choi Woo-shik)) و دخترش کیم جونگ (با بازی پارک سو دام (Park So-dam)) از این شرایط ناراحت نیستند. آن‌ها فقط کاری را انجام می‌دهند که برای گذراندن این شرایط نیاز است و حین اتفاقات از بودن در کنار یکدیگر خوشحال هستند. وقتی فرصتی برای کی وو به دست می‌آید که می‌تواند با آن بخت و اقبال خانواده را تغییر دهد آن‌ها مثل تیمی از کلاهبرداران حرفه‌ای از آن بهره برده و پس‌انداز زندگی ساکنان یک آسایشگاه سالمندان را می‌دزدند. این شاید بدون در نظر گرفتن شرایط این خانواده کاری شرورانه و زشت به نظر بیاید، اما مهارت‌های سینمایی جون هو چیزی از جیمز کامرون (James Cameron) کم ندارد. این مثل دیگر داستان‌های کلاهبرداری که قبلا دیده‌اید نیست.

این کلاهبرداری خانوادگی زمانی آغاز می‌شود که رفیق قدیمی کی وو (با بازی پارک سئو جون (Park Seo-joon)) به او پیشنهاد می‌دهد به جای او به شغل پردرآمد تدریس خصوصی مشغول شود. او باید به مدارس عالی خارج از کشور برود و باید کسی را جایگزین خودش در کلاس کند که رابطه‌ی مخفی‌اش با دختر نوجوان دا های (با بازی جونگ زیسو (Jung Ziso)) را خراب نکند. کی وو اصلا به دانشگاه نرفته اما چهار بار در آزمون ورودی شرکت کرده و آن‌قدر ماهر است تا بتواند به صورت جعلی آن را تدریس کند. دا های دختر آقای پارک (با بازی سونگ کانگ هو (Song Kang-ho)) مدیرعامل سرمایه‌دار یک شرکت بازی‌های ویدیویی است و خانواده‌اش در خانه‌ای خیره‌کننده و شگفت‌انگیز در نسخه‌ی هالیوودی سئول زندگی می‌کنند. جون هو به صورت دیداری این را نشان می‌دهد که خانواده‌ی کی وو در پایین‌ترین سطح جامعه و دقیقا در نقطه‌ی مقابل خانواده‌ی ثروتمند پارک زندگی می‌کنند.

شانسی که کی وو می‌آورد این است که یئون کیو (با بازی چو یئو جئونگ (Cho Yeo-jeong)) مادر دا های زن به شدت ساده‌ای است. او مهارت‌های تدریس کی وو را زیرسوال نمی‌برد و خیلی زود موافقت می‌کند کیم خواهر کی وو به دا سونگ (با بازی جونگ هایئون جون (Jung Hyeon-jun)) پسر مستعد اما بیش‌فعال آن‌ها هنر تدریس کند. مهارت‌های کی وو با ذات مهربان و خجالتی او آغاز می‌شود. اما خواهرش با کلاهبرداری یئون کیو را متقاعد می‌کند واقعا همه‌چیز را درباره‌ی هنر و تدریس هنر بلد است.

در این نقطه از داستان، خانواده‌ی کی تائک نقشه‌ای مهیج را آغاز می‌کنند که در آن قرار است خودشان هم جایگاه ثابتی در منزل خانواده‌ی پارک به دست آورند. مهارت‌های جون هو کارگردان فیلم در نمایش چنین حقه و کلاهبرداری‌های استادانه‌ای کاملا بی‌نظیر است. نه تنها تماشای این داستان سرگرم‌کننده است، بلکه شما از خانواده‌ی کی تائک حمایت می‌کنید تا اجرای این نقشه موفق شوند. و چرا این کار را نکنید؟ خانواده‌ی آقای پارک پرافاده هستند و شاید از امتیازاتی که در اختیارشان قرار دارد آگاه نباشند، اما کی تائک راننده‌ی خیلی خوبی است و همسرش هم زن خانه‌دار ماهری است. مگر مهم است حین اجرای این نقشه آدم‌های بیگناهی هم آسیب ببینند؟ در واقع، نقشه‌ی آن‌ها برای هجوم به منزل خانواده‌ی پارک خیلی نامحسوس پیش می‌رود،‌ تا اینکه اشخاص پیش‌بینی نشده‌ای نقشه‌ی آن‌ها را دچار مشکل می‌کنند.

افشای بیشتر داستان باعث می‌شود پیچش‌های داستانی جذابی که جون هو در Parasite به کار برده لو بروند. از دیدگاه داستانی آن‌ها فوق‌العاده هستند. نه فقط به خاطر روشی که با آن داستان را پیش می‌برند، بلکه به این دلیل که او چگونه با مهارت کامل روایت داستانی اجتماعی و قابل قبول را ارائه می‌کند. در Parasite هیچ حد وسطی برای خانواده‌ی کی تائک وجود ندارد. شما یا پولدار هستید یا فقیر. و وقتی چنین شرایطی پیش می‌آید، پولدارها می‌خواهند از شما سوء استفاده کنند. شما فقط برای خدمت به آن‌ها زنده‌اید. نیازهای آن‌ها در اولویت قرار دارد.

مشخصا این‌ها موضوعات و مشکلات جدیدی نیستند که در اقتصاد جهانی ندیده باشیم، اما خیلی پیش نمی‌آید که یک فیلمساز آن را به این شکل ماهرانه و خاکستری به تصویر می‌کشد. به جز دو بچه‌ی داخل فیلم، تقریبا هیچکس موفق نمی‌شود از پیامدهای کاری که کرده فرار کند. همگی آن‌ها کاری ناشایست یا متظاهرانه انجام داده‌اند. همگی به شکلی در این آشفتگی مسئول هستند. مردم برای به دست آوردن چیزهایی که می‌خواهند کارهایی را می‌کنند که در توان آن‌هاست. و وقتی متوجه می‌شوید Parasite «انگل» داستان، فقط خانواده‌ی کی تائک نیستند، بلکه‌ی آقای پارک هم هست، آن زمان است که نقشه‌ی استادانه‌ی جون هو آشکار می‌شود.

9.6

9.6
برچسب ها
نمایش بیشتر

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن