نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم News of the World: تغییر ریتم ساده اما امیدوارکننده پال گرینگرس

فیلم News of the World «اخبار جهان» فیلمی نیست که از کارگردان پال گرینگرس (Paul Greengrass) انتظار دارید. همگی ما گرینگرس را با سبک فیلمسازی مستندگونه و به تصویر کشیدن دنیایی خشن و بی‌رحم می‌شناسیم. او ژانر اکشن را با فیلم‌های Bourne «بورن» دوباره تعریف کرد و درام‌های او مانند Bloody Sunday «یکشنبه خونین»، United 93 «یونایتد ۹۳» و ۲۲July «بیست و دوم جولای» درباره تراژدی‌های واقعی هستند که فقط روزنه‌ای از امید را در مواجهه با خشونت ارائه می‌دهند. و با این حال، News of the World، کاملا با همه آثار قبلی او متفاوت است، و به جای آن مناظر گسترده غرب وحشی و یک پیام امیدبخش را انتخاب کرده، پیامی درباره اینکه چگونه قدرت جمعی داستان‌ها می‌تواند ما را در این دوران دشوار به هم نزدیکتر کند. در حالی که ۲۲July هشداری ترسناک درباره افزایش راست‌گرایان افراطی و نابودی‌هایی که می‌توانند به وجود بیاورند بود، News of the World مرهمی درباره قدرت ارتباط بین مردم است. این فیلم با کمک نجابت ذاتی تام هنکس (Tom Hanks) که در بیشتر هنرنمایی‌های او شاهدش هستیم، مرهمی تسلی‌بخش از کارگردانی است که معمولا از بیان چنین داستان‌هایی در فیلم‌های خودش خودداری می‌کند. در نقد و بررسی فیلم News of the World با آریامووی همراه باشید …

این فیلم که در سال ۱۸۷۰ در تگزاس جنوبی جریان دارد، درباره کاپیتان جفرسون کایل کید (هنکس) است که قبلا در ارتش متفقین خدمت کرده و حالا از شهری به شهر دیگر سفر می‌کند و اخبار روزنامه‌ها را برای مردم می‌خواند. کید که از پنج سال پیش همسرش را ندیده، با یک دختر جوان وحشت‌زده به نام جوهانا (هلنا زنگل (Helena Zengel)) روبرو می‌شود. یوهانا در حال تحویل به اداره امور سرخپوستان بوده، چون قبلا دستگیر شده و زمانی که خانواده‌اش کشته شدند، توسط قبیله کیووا بزرگ شده است. او زبان انگلیسی را بلد نیست و می‌خواهد به کیووا برگردد، اما مامور امور سرخپوستان تا سه ماه سر کارش برنمی‌گردد. بعد از اینکه جوهانا تلاش می‌کند به طبیعت وحشی فرار کند، کید متوجه می‌شود تنها راه نجاتش این است که او را به خاله و عمویش در ۴۰۰ مایلی آنجا تحویل دهد. کید سفر خطرناکی را با این دختر جوان آغاز می‌کند و این دو حین ماجراجویی خود در مرز تگزاس با یکدیگر دوست می‌شوند.

وقتی کید و جوهانا سفر خود را آغاز می‌کنند، News of the World بیشتر به یک داستان اپیزودی تبدیل می‌شود، چون این دو در مسیر با خطرات زیادی روبرو می‌شوند. آدم‌ربایانی وجود دارند که می‌خواهند از جوهانا برای کسب درآمد استفاده کند و همچنین عوامل کم‌خطری مثل صخره‌های با شیب تند و چرخ‌های واگن که شل شده‌اند. اما نقطه عطف فیلم زمانی است که کید مجبور می‌شود اخبار جهان را برای صاحب مغرور کسب‌وکار دباغی بوفالو در اراث بخواند. او از کید می‌خواهد که اخبار را از روی روزنامه‌ی اراث بخواند، که در آن فقط تصاویر و عباراتی وجود دارند که نشان می‌دهند چگونه این مرد به بوفالو‌ها غلبه کرده و باعث کامیابی و رفاه مردم شده است. این فقط یک تبلیغات و اخبار جعلی است. کید مردم را برای شنیدن خبرهای واقعی مصمم می‌کند و داستانی درباره این برای آن‌ها تعریف می‌کند که چگونه معدنچیان با هم متحد شدند و با وجود بی‌رحمی و بی‌تفاوتی صاحب معدن، جامعه خود را نجات دادند. کید با روایت داستانی که واقعی و فراتر از جامعه آن‌هاست، الهام‌بخش آن‌ها می‌شود.

این یک افسانه کوچک و زیبا است که در یک روایت بزرگ‌تر درباره اهمیت و قدرت ارتباط قرار گرفته ‌است. رابطه مرکزی فیلم – کید و جوهانا – درباره مردی است که وظیفه‌اش برقراری ارتباط با افراد مختلف است در حالی که با دختر جوانی هم‌سفر شده که به معنای واقعی کلمه او را درک نمی‌کند. در شرایطی که کلمات به جایی نمی‌رسند، چه چیزی باقی می‌ماند؟ برای گرینگرس، این اعمال انسان است که عشق و تعهد را حفظ می‌کند. در طول این سفر، کید باید برای محافظت از جوهانا تلاش می‌کند در حالی که خانواده‌اش را به این دلیل رها کرده که احساس کرده پس از وحشیگری در جنگ داخلی سزاوار چنین آرامشی نبوده است. در عوض، خانواده او را در حالی پیدا می‌کند که به طور ناخواسته با دختر جوانی ارتباط برقرار می‌کند و متوجه می‌شود که رستگاری چیزی بیشتر از خواندن اخبار در شهرهای کوچک است.

این نوع ابراز احساسات خیلی خوب توسط گرینگرس انجام گرفته که رویکرد آشفته خودش را رها کرده و به سراغ مناظر باشکوه و جذابی رفته که باعث می‌شوند بخواهید در چشم‌اندازهای وسترن غرق شوید. در حالی که فیلم‌های قبلی گرینگرس احساس ترس و وحشت بیشتری را بروز می‌دهند، News of the World به ما اجازه می‌دهد در هوای آزاد نفس بکشیم. حتی در پرتنش‌ترین لحظاتش، عشقی در حال‌وهوای وسترن فیلم وجود دارد که نشان می‌دهد این ژانر، حتی با اینکه کمتر شاهد آن هستیم هنوز زنده است. برای گرینگرس، این فیلم نشان می‌دهد که نمی‌توان او را به عنوان نوع خاصی از فیلمساز تعریف کرد، و باعث می‌شود برای کار بعدی او هیجان‌زده شویم.

اما به نظرم News of the World بدون حضور هنکس به اندازه نیمی از این فیلم هم به موفقیت نمی‌رسید. احتمالا چون او از مدت‌ها پیش در فیلم‌های مختلف حضور داشته و بازیگر همه‌فن‌ حریفی است، گاهی اوقات او را نادیده می‌گیریم. البته وقتی او نقش شخصیت مهمی مثل آقای راجرز را بازی می‌کند به او توجه می‌کنیم، اما این اولین فیلم وسترن هنکس است و او در اینجا هم بازی فوق‌العاده‌ای دارد چون همه نجابت ذاتی او را قبول دارند. اگر تام هنکس به در خانه شما بیاید و بگوید: «من کودک شما را در مسیری ۴۰۰ مایلی از زمین‌های ناهموار و خطرناک همراهی خواهم کرد»، شما فورا می‌گویید: «باشه مشکلی نیست تام هنکس». بعید می‌دانم طرفداران شخصیت کید را به عنوان یکی از نقش‌های موردعلاقه خودشان از هنکس درنظر بگیرند، و با این حال، این نمونه بارزی از دلیل حضور جذاب و ماندگار او در سینما است.

شاید برخی از مخاطبان این فیلم را بیش از حد ساده و جدی بدانند تا حدی که به آن توجه نکنند. اما فیلمی درباره اهمیت ارتباطات نباید از بیان یک پیام مستقیم در مورد بازگرداندن خانواده، جامعه و اعتماد خودداری کند. گرینگرس هم طی چند سال گذشته شاهد هرج و مرجی بوده که ما دیده‌ایم، و ۲۲July واکنشی به این هرج و مرج بود که نشان‌دهنده بدترین نوع بشر بود و سعی می‌کرد راهی به جلو پیدا کند. News of the World فیلمی است که می‌پذیرد مردم به شدت از هم فاصله گرفته‌اند و به دنبال یافتن راهی برای درمان است، البته نه در سطح کلان بلکه در سطح فردی، و نشان می‌دهد ما هنوز آن‌قدر نابود نشده‌ایم که نتوانیم خودمان را بازسازی کنیم.‌

ترجمه از سایت Collider نوشته Matt Goldberg

9

9

9
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن