انتخاب سردبیرنقد فیلم

نقد و بررسی فیلم Hobbs & Shaw: اسپین‌آف جذاب Fast & Furious با پیچشی علمی تخیلی

وقتی یک فیلم از فرنچایز Fast & Furious «سریع و خشن» تماشا می‌کنید باید انتظار سه چیز را داشته باشید: سرگرم شدن، اکشن‌های غیرقابل تصور و روابط خانوادگی قوی. خیلی خوشحالم که بگویم اسپین‌آف این سری یعنی فیلم Hobbs & Shaw «هابز و شاو» هم این سه ویژگی را خیلی خوب ارائه می‌کند. این فیلم ساخته دیوید لیچ (David Leitch) که اسپین‌آف سری اکشن و مهیج Fast & Furious است به لطف روابط متقابل عالی بین دو شخصیت اصلی با بازی دواین جانسون (Dwayne Johnson) و جیسون استاتهام (Jason Statham) با تمام قوا حرکت می‌کند، و همچنین از حضور بازیگران مکملی مثل ادریس البا (Idris Elba) و ونسا کربی (Vanessa Kirby) به بهترین شکل بهره می‌برد. تمایل فیلم برای پذیرفتن مفاهیم علمی تخیلی است که باعث می‌شود Hobbs & Shaw وارد سطح جدیدی در این سری شود.

یونیورسال تصمیم گرفته عنوان دهان‌پرکن Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw «سریع و خشن تقدیم می‌کند: هابز و شاو» را برای فیلم انتخاب کند، اما خیلی راحت می‌توانست اسم این فیلم را Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw & Hattie & Brixton a.k.a. Black Superman & Family & Friends «سریع و خشن تقدیم می‌کند: هابز و شاو و هتی و بریکستون ملقب به سوپرمن سیاهپوست و خانواده و دوستان» بگذارد. آن‌قدر قطعات زیادی برای سرهم کردن این پازل جذاب استفاده شده که واقعا جای تعجب دارد چطور این همه قطعه در کنار هم چنین فیلم خوبی را تشکیل داده‌اند. این تازه بدون در نظر گرفتن حضور شخصیت‌های سری اصلی Fast & Furious در فیلم است. متاسفانه باید بگویم امید خودتان را برای حضور شخصیت‌های اصلی Fast & Furious در این فیلم بالا نبرید – البته حضورهای افتخاری جذابی در فیلم وجود دارند که ارزش سورپرایز شدن را دارند، پس من هم آن‌ها را لو نمی‌دهم. این فیلم فقط درباره هابز و شاو است، و کاملا هم فیلم خوبی است.

اگر تازه با این فرنچایز مهیج آشنا شده‌اید، از سال ۲۰۰۱ که سری The Fast and the Furious آغاز شد کجا بوده‌اید؟ باید این را بدانید که داستان این فیلم‌ها از خطوط داستانی ساده مثل مسابقات خیابانی غیرقانونی، سرقت‌های با سرعت بالا و محدوده خاکستری بین خلافکاران و پلیس‌ها تا داستان‌های پرخطر با پیامدهای بین‌المللی و سرنخ‌های به ظاهر ساده که تنش، اکشن و دیوانگی را وارد سطح جدیدی می‌کنند متغیر بوده است. هوشمندی Fast & Furious در این است که هر چقدر اکشن‌های فیلم غیرواقعی و تخیلی باشند، هسته اصلی فیلم درباره خانواده و روابط جذاب بین شخصیت‌های محبوب آن است.

مثلا هابز و شاو را در نظر بگیرید. هابز افسر سابق خدمات محافظتی دیپلماتیک است، و شاو افسر سابق ارتش است که به مزدور بین‌المللی و سارق ماهر تبدیل شده است. این دو در یک فیلم کامل این سری در نقطه مقابل یکدیگر قرار داشتند، و در فیلم بعدی بدون اینکه مایل باشند مجبور شدند با یکدیگر همکاری کنند، اما در صورتی که از مشکلات شخصی این دو با یکدیگر اطلاع ندارید، فیلم Hobbs & Shaw خیلی خوب با نمایش صحنه‌های جذابی به ما یادآوری می‌کند این دو واقعا از یکدیگر خوششان نمی‌آید. اما مشکل اصلی در فیلم این است که این دو نیروی مخالف باید یاد بگیرند برای نجات دنیا با یکدیگر همکاری کنند.

عضو تازه‌وارد، کربی در نقش هتی شاو است، مامور سرویس اطلاعاتی بریتانیا که اتفاقا خواهر دکارد شاو هم هست. وقتی ماموریتی برای پس گرفتن یک ویروس مرگبار به دلیل حضور بریکستون ابرقدرت با بازی البا طبق نقشه پیش نمی‌رود، هتی کاری غیرقابل تصور با این ویروس می‌کند تا به دست این مزدور نیفتد. هتی در واقع در ادامه داستان به مک‌گافین (سرنخ یا ابزاری که بدون اهمیت ذاتی، به پیشبرد داستان کمک می‌کند) فیلم تبدیل می‌شود. این پیچشی هوشمندانه در یک داستان تکراری است، که هتی را به یک دارایی باارزش، منبع احساسات در فیلم و تهدیدی مرگبار برای کل دنیا تبدیل می‌کند.

در همان ابتدای Hobbs & Shaw همه قطعات کنار هم قرار می‌گیرند: گروه دو نفره برای پیدا کردن هتی مامور می‌شوند، که پس از اینکه سازمان بریکستون و رئیس مرموزش برای او پاپوش درست کردند خودش را گم‌وگور کرده است. سکانس‌های اکشن جذابی با حضور این چهار شخصیت اصلی وجود دارند – شامل موتورهای تغییرشکل دهنده، نماهای جذاب از جدیدترین مدل مک‌لارن و غیره – چون بالاخره این فیلم ذاتا یک فیلم Fast & Furious است، اما زیرداستان احساسی باعث شده تمام این دود و آتش و سروصداها معنایی داشته باشند. شاو باید با شرایط دشواری که خواهر ماهرش دچار آن شده کنار بیاید در حالی که هابز به طرز غیرمنتظره‌ای شیفته هتی می‌شود. این رابطه را بیشتر از این توضیح نمی‌دهم تا خودتان شاهد آن باشید، اما این فضاسازی به این رابطه سه‌نفره قوی و جذاب، تنش بیشتری اضافه می‌کند.

البته در این فیلم فقط خانواده شاو را نمی‌بینیم (که شامل صحنه‌هایی با حضور هلن میرن (Helen Mirren) در نقش کوئینی مادر خانواده هم می‌شود)؛ ما همچنین به ساموا سفر می‌کنیم تا چیزی که در ابتدا یک تجدید دیدار نه‌چندان دلچسب با خانواده گسترده هابز است را تماشا کنیم. در این بخش شاهد هنرنمایی‌های خوبی از کلیف کرتیس (Cliff Curtis) و اعضای قبیله مثل رومان رینز (Roman Reigns) هستیم، اما کسی که بیشتر از همه جلب توجه می‌کند لوری پلنیس تویسانو (Lori Pelenise Tuisano) است. این صحنه‌ها واقعا عالی هستند و فضای احساسی Hobbs & Shaw را قوت می‌بخشند.

اما کسی که همه را به چالش می‌کشد بریکستون است، یکی از بهترین شرورهای فرنچایز به لطف نقش‌آفرینی عالی البا در نقش یک مزدور ابرقدرت و ماشینی. او به جای اینکه قصد تسخیر دنیا را داشته باشد، فقط در حال پیروی از دستورات رئیس مرموزش است. رئیس شرکت ایتیون که مزدوران را به زره‌های سایبرنتیک، نمایشگرهای دقیق در چشمانشان و سلاح‌های زیستی مجهز می‌کند، انگیزه‌های مرموزی دارد که نه تنها شامل از بین بردن بیشتر انسان‌ها توسط ویروس مرگبار است، بلکه شامل استخدام هابز و شاو در سازمانش هم می‌شود. هنوز نمی‌دانیم دلیل این کار چیست، اما می‌دانیم که این شخصیت مرموز ارتباطی با گذشته هابز دارد. همچنین می‌دانیم که فیلم‌های قبلی Fast & Furious هابز و شاو را به طرزی ارتقا داده‌اند که بریکستون برای شکست آن‌ها باید به یک ابرقدرت تمام‌عیار تبدیل شود. گفتم که هابز و شاو باید یاد بگیرند برای نجات دنیا با یکدیگر همکاری کنند. این نکته در پایان فیلم به طرز جذابی به تصویر کشیده می‌شود.

با اینکه عاشق این هستم که Hobbs & Shaw به طرز غیرمنتظره‌ای ایده‌های فرابشری و مفاهیم علمی تخیلی پیشرفته را در بر گرفته (حتی اگر برای ابرقدرت کردن شرور و لازمه داستان باشد)، لحظاتی وجود دارند که فیلم خوب عمل نمی‌کند. یکی توضیح نه‌چندان قابل قبول برای این است که چرا دکارد شاو طی این سال‌ها این همه کارهای وحشتناک را انجام داد؛ در این فیلم انتظار عدالت برای هان را نداشته باشید. نکته بعدی شوخی‌های غیرجذاب و دیالوگ‌هایی هستند که به جای اینکه باعث شوند واقعی بودن خطرات را در فیلم احساس کنید باعث می‌شوند شما به خنده بیفتید. اما این‌ها مشکلات خیلی کوچکی هستند. چیزی که در تمام این سال‌ها باعث موفقیت Fast & Furious شد برای Hobbs & Shaw هم به خوبی عمل می‌کند. شاید این فیلم یک اسپین‌آف باشد، اما این توانایی را دارد تا به عنوان یک فرنچایز کاملا مجزا به کار خودش ادامه دهد. مطمئن باشید هابز و شاو و دوستان و خانواده برخواهند گشت.

 

8.5

8.5

8.5

8.5
برچسب ها
نمایش بیشتر

‫۴ نظرها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن