ساندنسنقد فیلم

نقد و بررسی فیلم Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile با هنرنمایی زک افرون | Sundance 2019

مردم همیشه مجذوب داستان قاتلان سریالی بوده اند. اینکه چه چیزی باعث می شود یک انسان قادر باشد چنین اعمال شرورانه ای را در برابر دیگر هم نوعان خودش انجام دهد؟ اما تد باندی (Ted Bundy) یکی از جذاب ترین داستان ها را بین این افراد دارد، چون مردم اصلا نمی خواستند باور کنند او قادر به انجام چنین آسیب هایی به زنان بوده است. او به جذابیت و خوش تیپ بودن معروف بوده است، تا جایی که گروهی از زنان جوان از او حین محاکمه شدنش در دادگاه حمایت می کردند. این دوگانگی بین ذات به نظر جذاب باندی و جنایت های وحشیانه‌اش درون مایه ی اصلی فیلم Extremely Wicked Shockingly Evil and Vile (فوق‌العاده شرور، به‌طرز شوکه‌کننده‌ای شیطانی و پست) است که در آن زک افرون (Zac Efron) بهترین گزینه ی ممکن برای نقش تد باندی بوده است. داستان جنایات باندی از دیدگاه دوست دختر او الیزابت (با بازی لیلی کالینز (Lily Collins)) روایت می شود، و اگرچه فیلم به آن خوبی که قصد دارد به آن برسد نیست، اما نکات جالبی درباره ی ذات انسان را به نمایش می گذارد و بهترین بازی دوران حرفه ای افرون را نیز در آن شاهد هستیم.

فیلمنامه ی Extremely Wicked Shockingly Evil and Vile توسط مایکل وروی (Michael Werwie) براساس کتاب The Phantom Prince: My Life with Ted Bundy نوشته ی الیزابت کلاپفر نوشته شده و بیشتر فیلم هم از دیدگاه الیزابت بیان می شود. قتل های باندی نمایش داده نمی شوند، و بیشتر زمان فیلم الیزابت را می بینیم، تصمیم شجاعانه ای از طرف جو برلینگر (Joe Berlinger) کارگردان فیلم که به نظر می آید تصمیم درستی هم بوده است.

الیزابت از شش سال قبل از زمان وقوع قتل ها با باندی دوست شده بود. حتی زمانی که باندی دستگیر شد، برای الیزابت دشوار بود وقوع این قتل ها توسط تد را قبول کند، چون الیزابت جز عشق و مهربانی به او و دخترش چیز دیگری از تد ندیده بود. فیلم در ابتدا جزییاتی از جنایات باندی ارائه نمی کند، و فقط چیزهایی را نشان می دهد که الیزابت در آن زمان می دانسته است. ما باندی را در حال قتل نمی بینیم و جزییاتی از جنایات او نمی شنویم. ما فقط مردی را که الیزابت می دید و پس از دستگیری ادعا می کرد بی گناه بوده است را می بینیم.

داستان Extremely Wicked Shockingly Evil and Vile دستگیری های پیاپی باندی، فرارهایش از زندان و محاکمه ی نهایی او در فلوریدا را دنبال می کند،‌ و اگر فیلم صحنه های بیشتری از شکل گیری رابطه بین تد و الیزابت را نشان می داد ساختار احساسی بهتری برای ادامه ی فیلم فراهم می کرد. اما جالب است که تد باندی را در حال مظلوم نمایی در مقابل مقامات قانونی و حتی الیزابت می بینیم که حتی تا زمان اجرای حکم اعدامش می خواهد بی گناه بودن خودش را اثبات کند.

افرون در اینجا خیلی خوب عمل می کند،‌ و بهترین بازی دوران حرفه ای خودش را به نمایش می گذارد. او باندی را با جذابیت خاصی نشان می دهد، اما هرگز او را باشکوه نشان نمی دهد. نکته ی تحسین برانگیز درباره ی نقش آفرینی افرون این است که خیلی ماهرانه مخاطب را به نقشه ای که باندی در حال پیش بردن آن است وارد می کند. می بینیم که او جذاب است، اما همچنین می بینیم که خشم و اضطرابی پشت این جذابیت پنهان شده است. تلاش های عجیب باندی برای اینکه الیزابت طرف او را بگیرد و تلاش او برای دفاع کردن از خودش در دادگاه تلاش های نهایی او برای آزاد شدن هستند، نه حقه هایی که برای گمراه کردن دیگران به آن ها متوسل شده باشد.

خیلی ها نگران بودند Extremely Wicked Shockingly Evil and Vile تلاش کند جنایات باندی را باشکوه و منطقی جلوه دهد، اما این فیلم اصلا چنین کاری نمی کند. به جای آن، این فیلم نگاهی فوق العاده به تضاد عجیب بین عشق باندی به الیزابت و کارهای غیرانسانی او در مقابل زنان دیگر دارد. آیا باندی واقعا عاشق الیزابت بوده است؟ او چطور می تواند عاشق این زن باشد و در عین حال به زنان دیگر حمله کرده و آن ها را به قتل برساند؟ فیلم برلینگر به این سوال پاسخی نمی دهد، اما از جانب الیزابت بینش خوبی ارائه می کند، و به مخاطب اجازه می دهد این قضیه را درک کند که چرا زمان زیادی طول کشیده تا الیزابت بفهمد باندی گناهکار بوده است.

کالینز خیلی خوب خودش را در نقش الیزابت کنترل می کند که کار خیلی سختی است. او این شخصیت را با ترکیبی از ناراحتی، پریشانی و شرمندگی نمایش می دهد. و با اینکه فیلم از دیدگاه او بیان می شود، اما در بخش میانی فیلم برای مدتی او را نمی بینیم. سکانس های زیادی هست که الیزابت در خانه اش بی هدف به این طرف و آن طرف می رود، و محاکمه ی باندی را تماشا می کند، اما خیلی بهتر بود اگر از تجربیات شخصی او در آن زمان هم جزییاتی به مخاطب داده می شد. به جای آن،‌ فیلم تمرکزش را روی فرارهای باندی از زندان برای اثبات بی گناهی خودش قرار داده است. که خیلی درگیرکننده است، اما فیلم وقتی در بهترین حالتش است که سکانس نهایی بین تد و الیزابت را می بینیم.

جنایات تد باندی طی این همه سال همچنان شگفت انگیز مانده اند چون او مرد کاملا عاشق پیشه ای بوده است. اگرچه میزان رنجی که خانواده ی قربانیان کشیده اند قابل درک نیست، اما Extremely Wicked Shockingly Evil and Vile دیدگاه خوبی در این باره نشان می دهد که چطور کارهای غیرانسانی یک هیولا روی عزیزانش تاثیر می گذارد. و اینکه ما انسان ها برای توجیه کارهای عزیزانمان تا چه حد پیش می رویم. به هر حال وقتی انسانی که او را دوست داریم یک هیولا باشد،‌ پس ما چه هستیم؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک نظر

  1. نقدتون عالی بود واقعا فیلم تاثیر گذاری بود این نکته خیلی جالب بود که ما فک میکنیم قاتلا یه هیولا اند اما اونا در کنار ماهستندو ممکنه کسی که خیلی دوسش داریم یا باهاش کار میکنیم باشه جالب بود واقعا این فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن