ساندنسنقد فیلم

نقد و بررسی فیلم Brittany Runs a Marathon: داستانی الهام‌بخش درباره استقامت | Sundance 2019

جشنواره فیلم ساندنس همیشه میزبان فیلم های خوب است. این فیلم ها شاهکار نیستند، اما داستانی با مقدار کافی حس شوخ طبعی دارند که در آن شخصیت ها سعی می کنند انسان های بهتری باشند. Brittany Runs a Marathon ساخته ی پل داونز کالتزو (Paul Downs Colaizzo) بهترین نوع از فیلم های خوب ساندنس است. این فیلم ریتم یک کمدی رمانتیک را دارد، اما در واقع فیلمی مستقل با داستانی هوشمندانه و هنرنمایی های فوق العاده بوده، که گل سرسبد آن ها جیلیان بل (Jillian Bell) است. با اینکه Brittany Runs a Marathon داستان پیچیده ای ندارد و ماجرای زنی جوان را دنبال می کند که می خواهد به زندگی خودش سروسامان بدهد، اما به لطف شوخی ها و احساساتش فیلمی جذاب است.

بریتانی (با بازی بل) در شرایط خوبی به سر نمی برد. اگرچه او هنوز حس شوخ طبعی خودش را دارد، اما درهم شکسته و حتی دوستانش به او احترام نمی گذارند. وقتی دکتر به او می گوید اضافه وزنش ممکن است باعث مشکلاتی برای سلامتی او شود، بریتانی تصمیم می گیرد فقط مسافت یک بلوک شهری را بدود. سپس او این مسافت را بیشتر می کند. پس از مدتی او با دوندگان دیگری به نام کاترین (با بازی میکلا واتکینز (Michaela Watkins)) و سث (با بازی میکا استاک (Micah Stock)) دوست می شود و با جِرم (با بازی آتکارش امبودکار (Utkarsh Ambudkar)) رابطه ی نزدیکتری برقرار می کند. اگرچه در حالی که بریتانی در کاهش وزنش پیشرفت قابل تحسینی دارد، اما مجبور می شود با مسائل احساسی‌ای روبرو شود که باعث می شوند او مردم را از خودش دور کند و آن ها را برنجاند.

کسانی که با مشکل اضافه وزن روبرو هستند از همان ابتدا نمی توانند وارد مسابقه ماراتن شوند. آن ها باید هربار بیشتر به خودشان فشار بیاورند تا بتوانند به این کار ادامه دهند. این یعنی دور بستنی خوردن با دوستان را خط کشیده و صبح زود برای تمرین آماده باشند. این کار خیلی خسته کننده است، اما نتایج خوبی دارد. البته اگر به مسائل احساسی هم توجه نکنند، این کارشان اصلا فایده ای ندارد. کالتزو همیشه داستانش را با صداقت بیان می کند، و ادعا نمی کند کاهش وزن درمان همه ی دردهاست، اما همچنین ارزش کار بریتانی را پایین نمی آورد.

بل فیلم را خیلی خوب جلو می برد. این بازیگر همیشه نظر مخاطب را به خودش جلب می کند (مثلا سکانس دعوای او با جونا هیل (Jonah Hill) در فیلم ۲۲Jump Street (جامپ استریت ۲۲))، اما اینجا در نقش اصلی‌ای می درخشد که نه تنها از استعداد طناز بودن او بهره می برد، بلکه نشان می دهد او می تواند خیلی راحت بخش دراماتیک داستان بریتانی را هم نمایش دهد. بریتانی را می بینیم که از روابط نزدیکش با دیگران عقب نشینی می کند و همچنین پیشرفت او به عنوان یک دونده را مشاهده می کنیم. بل باید این نقش را نه تنها از نظر تغییرات فیزیکی، بلکه از نظر تغییرات احساسی به نمایش بگذارد و او این کار را عالی انجام می دهد.

اینکه یک فیلم صرفا خوب باشد هیچ مشکلی ندارد. قرار نیست همه ی فیلم ها بالاتر از حد انتظار ظاهر شوند. من وقتی Brittany Runs a Marathon را دیدم خیلی حس خوبی داشتم و تماشای این فیلم الهام بخش و بامزه را به شما هم پیشنهاد می کنم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن