نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم Booksmart: اولین تجربه‌ی کارگردانی عالی اولیویا وایلد | جشنواره SXSW

جشنواره‌ی فیلم جنوب به جنوب غربی (SXSW) از اکران Bridesmaids (ساقدوش‌ها) تا Trainwreck (فاجعه) و Blockers (بازدارندگان) عادت جالبی در نمایش فیلم‌های تجاری خاصی دارد تا نشان دهد زنان هم بامزه هستند. اما دیگر نیازی نیست به این فکر کنید اگر چنین فیلم‌هایی فقط درباره‌ی زنان و دختران ساخته نمی‌شدند، بلکه توسط آن‌ها ساخته می‌شدند به چه شکل در می‌آمدند. چون حالا فیلم کمدی Booksmart ساخته شده، یک کمدی نوجوانانه‌ی خنده‌دار و خوش ریتم که اتفاقا اولین تجربه‌ی کارگردانی اولیویا وایلد (Olivia Wilde) هم هست. این فیلم با گروه بازیگرانی کمتر دیده شده اما مستعد، داستان دو دوست دبیرستانی خجالتی را دنبال می‌کند که سعی می‌کنند در شبی دیوانه‌وار خاطرات جالبی برای خود رقم بزنند، اما در عین حال فیلمی است که شخصیت‌هایش شما را سورپرایز خواهند کرد.

بینی فلداستاین (Beanie Feldstein) و کیتلین دور (Kaitlyn Dever) نقش مالی و ایمی را بازی می‌کنند، رفقایی همیشگی که در دبیرستانی پر از احمق‌های پرجنب و جوش در دنیای خاص خودشان زندگی می‌کنند. اما آن‌ها احمق نیستند: مالی دانش‌آموزی که خودش را از هرگونه سرگرمی محروم کرده تا جوان‌ترین قاضی دادگاه عالی تاریخ شود، متوجه می‌شود همکلاسی‌هایش نیز با وجود اینکه در طول مدرسه به خوشگذرانی هم پرداخته بودند قرار است به دانشکده‌های مهمی رفته و در آینده شغل‌های خیلی خوبی داشته باشند.

او به ایمی می‌گوید:‌ ‌”اونا دوتا کارو همزمان انجام دادن (درس خواندن و خوشگذرانی)، اما ما احمقایی بودیم که فقط یک کار رو انجام دادیم.” شب قبل از فارغ‌التحصیلی برای جبران این قضیه خیلی دیر است، اما این دو تصمیم می‌گیرند سعی خود را بکنند، و به جشنی به میزبانی نماینده‌ی جذاب کلاسشان نیک (با بازی Mason Gooding) بروند. ایمی زمان انجام کارهای جدید مشکل دارد، اما شرایط مالی فرق دارد: رایان، دختر اسکیت سواری که مالی عاشق اوست هم در این پارتی حضور دارد. اما مشکل اینجاست ایمی و مالی طی این چهارسال هیچ رفاقتی با بچه‌های باحال دبیرستان نداشته‌اند، و اصلا نمی‌دانند مهمانی نیک کجا برگزار می‌شود. اینجاست که ماجراجویی آن‌ها آغاز می‌شود.

چهار نویسنده‌ی زن فیلم، شخصیت‌های اصلی را طی رسیدن به مقصد اصلی خودشان، از یک مهمانی خاطره‌انگیز عجیب به مهمانی بعدی می‌فرستند، و در هر مهمانی ما بیشتر با ایمی و مالی آشنا می‌شویم. در این فیلم همچنین شاهد حضور افتخاری دوستان وایلد هستیم، که دوتا از جذابترین آن‌ها بچه‌های مایه‌دار دبیرستان جیجی (با بازی بیلی لرد (Billie Lourd)) و جرد (با بازی اسکایلر گیسوندو (Skyler Gisondo)) هستند: جرد سال‌ها سعی کرده توجه همکلاسی‌هایی که از او بدشان می‌آید را به خودش جلب کند،‌ اما جیجی شخصیت عجیب‌تری دارد. او که خودش را به عنوان دوست جدید به ایمی می‌چسباند، در این شب خاطره‌انگیز همه جا حاضر است و در مهمانی‌های مختلف دیده می‌شود. او همچنین به ایمی و مالی ماده‌ای توهم‌زا می‌دهد، که به فیلم اجازه می‌دهد سکانسی خنده‌دار را بدون مجبور کردن شخصیت‌ها به انجام کاری خلاف عقیده‌ی خودشان به نمایش بگذارد.

بسیاری از موانع داستانی در اینجا کنار زده می‌شوند، گاهی برای تعقیب عشق و گاهی فقط برای خنده. دور و فلداستاین زوج بامزه‌ی جذابی تشکیل داده‌اند، که گاهی یادآور بهترین زوج‌های کمدی سینما هستند. اما فیلم به هر شخصیت اجازه‌ی خودنمایی فردی هم می‌دهد، تا عشق و عاشقی را در مکان‌های عجیبی پیدا کنند و همچنین نشان دهد همکلاسی‌هایشان چقدر ناراحتند که چرا تا پایان دبیرستان برای خوشگذرانی صبر نکرده‌اند.

این ماجراجویی‌های فردی، که به خوشی‌های تند و تیز اولیه‌ی فیلم آرامش می‌بخشند، به ما اجازه می‌دهند متوجه شویم وایلد چقدر عالی از پس کارگرانی این فیلم برآمده است – مخصوصا در مورد فراز و نشیب‌هایی که ایمی در آخرین ایستگاه این شب به یاد ماندنی تجربه می‌کند. هر کسی که زمانی در یک مهمانی شلوغ رها شده و تنها مانده در این فیلم خاطراتش را به یاد خواهد آورد، اما خوشبختانه لحظات ترس و تنهایی پایان کار این داستان نیستند.

پیام Booksmart با وجود تازه بودنش به اندازه‌ی کمدی‌های نوجوانانه قدیمی است: دوستی و رفاقت مهمترین چیزی است که ما به دست می‌آوریم، حتی اگر ندانیم در آینده چه اتفاقی برای این دوستی خواهد افتاد. این درسی است که اگر خودتان آن را تجربه کنید بهتر متوجه می‌شوید، اما این فیلم هم به زیبایی هرچه تمام آن را به نمایش می‌گذارد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن