نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم Black panther از نگاه کاربران سایت

نقد نوشته ی کاربر تلگرام سایت : @Karin_kate

جدید ترین اثر مارول با بیانیه ای سیاسی و تم خاص خودش نگاه ها را مجذوب خود میکند، جایی که برای اولین بار در تاریخ فیلمهای ابر قهرمانی مارول یک سیاه پوست نقش اصلی و فیلم مستقل به خود را دارد.
در این اثر واکاندا کشور کوچک و پیشرفته آفریقایی که به لطف هیبرانیوم پابرجاست به طرز دیوانه کننده ای به تصویر کشیده شده است و همچنین کمیک و فیلم به خوبی در کنار یکدیگر جوش خورده اند و هر دو به هم وفادار مانده اند.

در مبحث بازیگران که بیشتر سیاه پوستان موازن با تم و محتوای فیلم پرچم دار این اثر هستند و شاهد هنر نمایی های بسیار خوب با پتانسیل قوی تیم بازیگری رو به رو هستیم، از چدویک بوسمن گرفته تا جیسون جردن و مارتین فریمن به فیلم جدیت و نشاط خاصی بخشیده اند.

این فیلم در مضمون “طراحی” پیشتاز هست و چیزی کم نمی گذارد.از طراحی بینظیر صحنه گرفته تا طراحی لباس همگی در کنار هم فرهنگ آفریقا را به شکلی غنی به تصویر کشیده است و چالش های فیلم های پیشین مارول را با پیروزی پشت سر گذاشته است. هر یک از آثار مارول جزئی از جهان گسترده مارول هستند اما بلک پنتر یا “پلنگ سیاه “با تشکر از سازندگان هوشیارش برای خود یک جهان مارول هست.

رایان گوگلر کارگردان Black panther که اثر زیبای Creedرا در رزومه کاری خود دارد که شامل نبرد های زیبایی هست از فیلم قبلی خود الهام گرفته و نبرد های دو به دو و تن به تن فیلم پلنگ سیاه را دست مایه Creed کرده هست.عنصر مهم و اثر بخش بسیاری از بلاک باسترها یا حتی بیشتر فیلمها در حال حاظر جلوه های ویژه هستند؛ در پلنگ سیاه فراتر از انتظار بوده اند و نقاشی های کمیک را به طرز شگفتی آوری زنده کرده است.فیلم در پرداخت شخصیت ها بر خلاف دیگر آثار ابر قهرمانی دچار لغزش و گمراهی نمی شود و مو به مو به الیاف فیلم توجه می کند و سعی میکند سیطره زندگی هر کدام را کوتاه و گویا معرفی کند.

شاید با نیم نگاهی به جدید ترین اثر سینمایی مارول رنگ شادی چند فیلم اخیر مارول را برای این فیلم تصور نکنیم اما شوخی های معنادار و بجایی در طول این فیلم هستند که کماکان روح ظنز را در ساخته های مارول نگه می دارند. پلنگ سیاه فیلمی درباره خانواده، جامعه، کشمکش های داخلی و خارجی است و فیلمی واقعا پر محتوایی هست و حس خستگی را به مخاطب منتقل نمی کند.

“پلنگ سیاه” یک بیانیه و اطلاعیه سیاسی هست که گلوله پر از درد و خشم خود را به سوی نژاد پرستان شلیک می کند،اثری که هم جذاب،درام،پر تنش هست و شاید به مذاق تعدادی از مخاطبین به اندازه اسپایدرمن بازگشت به خانه و ثور رگناروگ بسیار شاد و با قالبی نشاط انگیز نباشد ؛؛ اما از جهت وفاداری و متمایز بودن با کمیک و همچنین رسیدگی به ساختار فرهنگی بهترین اثر مارول هست. نمره من ۹ از ۱۰

Black panther


نقد نوشته ی کاربر تلگرام سایت : @The_3hervin

هجدهمین فیلم دنیای سینمایی مارول فیلمی بر اساس کمیکی بر همین نام که در سال ۲۰۱۸ اکران شد و توانست امتیاز ۹۶% از ۱۰۰ را از سایت راتن تومیتوز دریافت کند و به انتخاب این سایت و بعضی منتقدین بهترین فیلم ابر قهرمانی لقب گرفت.و محصول مشترک دیزنی و مارول بعد از چند پروژه موفق دیگر است.فیلم با مقدمه ای کامل و قابل فهم شروع میشه و فلش بکی هایی (اشاره به فیلم اونجرز:عصر آولترا و کاپیتان آمریکا:جنگ داخلی) به گذشته داره که در فهم داستان کمک بیشتری میکنه.

داستان از همان ابتدا به پیدایش دنیای بلک پنتر میپرداز که طی یه برخورد شهاب سنگ از جنس وایبرینیوم به نقطه ای از آفریقا تمام ساکنان و طبیعت آن منطقه تغییراتی میکند و سبب پیشرفت تکنولوژی در آن منطقه(واکاندا) میشود و ساکنان آن منطقه به دلیل پنهان ماندن رازشان و دست نیافتن بیگانگان به آن ماده از چشم جهانیان پنهان شدند تا اینکه تچالا(بلک پنتر) بعد از اتفاقات کاپیتان آمریکا به آنجا برمیگردد و با مشکلات عمیقی مواجه میشود… تدوین و جایگذاری سکانس ها با توجه به اینکه گذشته بعضی از شخصیت های داستانو نشون میداد خوب و قابل قبول بود.

صحنه های اکشن و نبرد ها به خوبی طراحی و فیلمبرداری شده بود و از ثبات و میزانسن خوبی برخوردار بود،فضاسازی و نورپردازی فیلم خیلی خوب بود.جلوه های ویژه فیلم در بعضی سکانس ها خوب و بعضی سکانس های دیگر دقایق پایانی چندان نزدیک به واقعیت نبود و کارای گرافیکی فیلم تو یه روند ثابت نبود به نظرم.بازیه بازیگرا خوب و قابل قبول بود که معمولا در فیلم های مارول بازیه بازیگران نقش مکمل دلنشین تر است مانند اورت(martin freeman).ولی در کل کارگردانی فیلم خوب و دقیق و کامل بود.و اینم باید بگم که از آخرین فیلم مارول که دیدم thor:ragnarok این فیلم خیلی بهتر بود.بلک پنتر هدف داشت، یه هدف داستانی که مخاطب همراهش میشه فیلمنامه ای که بدون سکانس ها و دیالوگ هایی اضافی بعد از پایان فیلم به دل مخاطب میشینه هرچند که داستان فیلم در قالبی نسبتا تکراری به اصطلاح میگیم شیر شاهی بود بازگو میشد ولی باز پیاده کردن این ایده اونم تو همچین فیلمی کار خیلی خوبی بود به نظرم و قابل پسند، این فیلم با توجه به داستانی که داش و فضایی که در فیلم ساکن بود پیام های خودش را مربوط به مسائلی همچون نژاد پرستانه می‌رساند، نحوه برخورد آن ها و کنار آمدنشان با هم را به تصویر میکشید که در چند سکانس شاهد بودیم. از نحوه سیاست گذاری و استفاده کردن آن ها توسط سازمان های آمریکایی میگفت و همچنین در سکانس آخر و پایان نبرد بین شاه تچالا(Chadwick boseman) و اریک(Michael b jordan) و مونولوگ آخر او شاهد عمق این مسائل بودیم.

فیلم از شاخصه های فیلم های مارول اراده،هدف،اتحاد و مبارزه میگفت و آن هارا به خوبی به تصویر کشید که از سایر فیلم ها یه سرو گردن بالاتر بود.بلک پنتر فیلمی دیگر از فیلم های دیزنی مارول بود فارق از جنبه های تجاری،اکشن و سرگرمی فیلمنامه ای پر محتوا تر داشت که نور امیدی واس سایر کارای دیگه این کمپانی بود. و مدیون کارگردانی خوب فیلم rayan coogler و نمره من ۷٫۸/۱۰

#دیالوگ
پادشاه تچالا(بلک پنتر):در زمان بحران،افراد خردمند پل میسازن و افراد احمق سنگر؛باید راهی پیدا کنیم که،مراقب همدیگر باشیم.

Black panther


نقد نوشته ی کاربر تلگرام سایت : @Siavash3268

جدیدترین فیلم مارول رو خیلی وقت بود منتظرش بودم چون حدس میزدم که اثر متفاوتی باشه.اولین ابر قهرمان سیاه پوستی بود که تو فیلمای ابرقهرمانی میزاشتن.داستان فیلم هم بعد از جریانات فیلم کاپیتان آمریکا جنگ داخلی بود که اونجا برای اولین بار از بلک پنتر رو نمایی شد.در ابتدا از نکات مثبت خوبش بگم میتونم به طراحی خوب کشور خیالی واکاندا ، انتخاب نسبتا خوب بازیگرا بتصوص بازیگر نقش اصلی فیلم برای بلک پنتر بود صحنه های اکشن فیلم و جلوه های ویژه فیلم همچون دیگر آثار مارول خوب بود.اما از نقاط ضعفش شخصیت پردازی فیلم بود و همچنین پایان فیلم که کاملا قابل حدس و تا حدودی کلیشه ای بود.

در مجموع فیلم اثر سرگرم کننده خوبی بود و حتی اگه اون نقاط ضعفش رو پوشش میداد میتونست در حد یه ابرقهرمانی شاهکار ازش یاد کرد. (یکی دیگه از مواردی که من خوشم اومد داستان مثله بعضی از فیلمای مارول طنز نبود) نمره من ۷.۸

Black panther


نقد نوشته ی کاربر تلگرام سایت : @Alirezad_031

بالاخره نسخه بلوری اومد و کیفیت خفنش رو دانلود کردم و دیدم😅

آخرین زمینه سازی مارول برای اونجرز, جنگ بی نهایت بود. مثل همیشه جلوه های ویژه خوب, صحنه های اکشن عالی، که در قالب داستان شخصیتی نسبتا جدید شاهدشون هستیم. یه تکنیک خوب که مارول بلده برای اینکه فیلم هاش رو از یکنواختی در بیاره دیالوگ ها و اتفاقات طنز بین شخصیت ها است ,که در این فیلم هم این رو تکرار کرده و در فیلم های بعدی هم ادامه خواهد داد.
این فیلم انتظارم رو برآورده کرد و چیز بیشتری نمیشه ازش خواست جز همین مواردی که ذکر کردم (با تشکر) . نمره من به این فیلم: (۶٫۵/۱۰)

Black panther


نقد نوشته ی کاربر تلگرام سایت : @Amirparimi94

سفری جادویی و خوش رنگ و لعاب به درون سرزمین پر جاذبه و الدورادویی واکاندا “پادشاهی برای یک مرد خوب یک امر سخت است.” این کلمات و جمله که حالتی عرفانی دارد در سرتاسر فیلم رایان کوگلر یعنی پلنگ سیاه جریان دارد.فیلمی که برای اولین بار به ابرقهرمانی از قاره سیاه مربوط است و بر یک ابرقهرمان از منشاء آفریقایی متمرکز است. چیزی که ما آن را رهبری معنی میکنیم ، یک موضوع حیاتی در این ماجراجویی مستقل برای تچالا (Chadwick Boseman) رهبر جدید واکاندا محسوب میشود. واکاندا کشوری پیشرفته منتظر تاج گذاری پادشاه جدید است. داستان با پرداختن به ریشه های وجودی سرزمین واکاندا و شکل گیری پلنگ سیاه بینندگان را با دنیایی جذاب و تازه روبرو میکند.به دنبال اتفاقات فیلم کاپیتان آمریکا:جنگ داخلی، پادشاه تچالا به کشورش واکاندا بازمی‌گردد. اما در آن‌جا با دو دشمن قوی که برای سرنگونی او متحد شده‌اند مواجه می‌شود. تچالا باید به عنوان پلنگ سیاه با مأمور سی‌آی‌ای اورت کی. راس و نیروهای ویژهٔ واکاندا متحد شود تا از وقوع یک جنگ جهانی جلوگیری کند.در اتفاقی جالب رایان کوگلر قبل از شروع مسیر اصلی داستان و در ابتدای فیلم به ما یک تاریخچه به شکل گل قهوه ای از واکندا می دهد. این بهشت آفریقایی دارای Vibranium بسیار مطلوب، قوی ترین فلز روی زمین است، که به مردم واکاندا اجازه داد تا تکنولوژی بسیار پیشرفته را توسعه دهند. و آنها نیز کشورشان را از دید جهان بیرون پنهان کردند.در ادامه ما شاهد نبرد جذابی در لبه آبشار میشویم که در آن تچالا برای حفظ تخت پدرش و ماندن در لباس پلنگ سیاه باید در نبردی به معنی واقعی کلمه مرگ بار شرکت کند، این سکانس نبرد از چشم انداز فوق العاده زیبایی برخوردار است که دل هر بیینده ای را به دست می آورد.

پلنگ سیاه علاوه بر شکستن تابو ابرقهرمانان آمریکایی با حضور در قلب آفریقا ، یک فیلم ابرقهرمانی خوش ساخت و سرگرم کننده مستقل نیز هست. در میان کاراکتر های مختلف فیلم شخصیت Shuri با بازی (Letitia Wright) خواهر ۱۶ ساله تچالا بسیار سرگرم کننده و جذاب از کار در آمده است مهارت های کاربردی او در علم پیشرو از Shuri شخصیتی ساخته است که تونی استارک باید او را بلافاصله استخدام کند! اما در مورد شخصیت شرور قصه که Erik Killmonger نام دارد با بازی (مایکل بی جوردن) باید بدانیم که او قصد انتقامی خونین در جهت به دست آوردن تخت و لباس پادشاهی در سر دارد.باید بدانیم پلنگ سیاه یک شاهکار نیست اما فیلم خوبی است. چهارچوب دارد، حرف مهمی را می‌زند و کاراکترهایش واقعی و قابل لمس هستند.فیلم آن‌قدری عمیق هست که صرفا یک سرگرمی دو ساعته برای آخرهفته نباشد و همین باعث می‌شود کمی جدی‌تر به آن نگاه کنیم. شخصیت‌های اصلی تا حد خوبی پرداخته شده‌اند و می‌توان با آن‌ها ارتباط برقرار کرد، می‌توان آن‌ها را شناخت و حتی در بعضی مواقع مرز بین خوبی و بدی کمرنگ می‌شود، چیزی که برای یک فیلم ابرقهرمانی بسیار بعید است.در نبرد بین‌ تچالا با کیلمانگر همه می‌دانیم پلنگ سیاه نمی‌میرد چرا که تریلر «انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت» را دیده‌ایم،اما باز هم این صحنه ها جوری کارگردانی شده‌اند که حسی حماسی ایجاد کنند.

شخصیت کلیمانگر بدون تردید از نقاط حیاتی و قابل ستایش در پلنگ سیاه است.اما دیگر شخصیت‌هایی که حداقل در پیشرفت داستان نقشی دارند، از اهالی واکاندا هستند و از دیگر مواردی به حساب می‌آیند که پلنگ سیاه را به چنین فیلم مورد بحثی بدل کرده‌اند.کارگردان رایان کوگلر توجه ویژه ای به رابطه‌ی بین شخصیت‌ها و قصه آن‌ها کرده است.«پلنگ سیاه» محتوای خود را در قالب یک جشن فرهنگی عرضه می‌کند به گونه ای که گاهی تصاویر آن را با مستندی با آواهای محلی جذاب آفریقایی اشتباه میگیریم.در نتیجه باید در مورد پلنگ سیاه بگوییم که بی شک یکی ازبزرگترین فیلمهایی که تا امروز در MCU ساخته شده است همین اثر بوده و فیلم تجربه‌ای را ارائه می‌دهد که به نوبه خود هیجان‌انگیز، احساسی و خنده‌دار است. نکات شاخص:فیلمبرداری مطمئن، تضمین شده و ورزشی.شخصیت های پویا و شایسته چه در طرف مثبت قصه و چه در شخصیت شرور داستان.موسیقی جذاب و همراه با اثر و کارگردانی خوش ذوق و دیدنی. منتقد:امیر پریمی امتیاز:۹از۱۰

Black panther

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن