انتخاب سردبیرنقد فیلم

نقد و بررسی فیلم Bad Boys for Life: بازگشتی خوب با پیروی از مسیر Fast & Furious

چشم‌انداز فیلم‌های اکشن از زمان اکران فیلم Bad Boys «پسران بد» در سال ۱۹۹۵ و دنباله‌اش Bad Boys II «پسران بد ۲» در سال ۲۰۰۳ تاکنون تغییرات زیادی کرده است. حالا ژانر اکشن در اختیار فرنچایزهایی قدیمی مثل Fast & Furious «سریع و خشمگین» و Mission: Impossible «ماموریت:‌ غیرممکن» قرار دارد، آثاری با رده سنی PG-13 که شخصیت‌های آن‌ها کمی از ابرقهرمان‌ها ندارند. آیا دو مامور پلیس میامی می‌توانند با آن‌ها رقابت کنند؟ فرنچایز Bad Boys چطور می‌تواند در دوران کنونی به موفقیت برسد، آن هم در حالی که فیلم قبلی آن ۱۷ سال پیش اکران شده است؟‌ در نقد و بررسی فیلم Bad Boys for Life با آریامووی همراه باشید…

اما Bad Boys for Life «پسران بد برای زندگی» به طرز شوکه‌کننده‌ای راهی برای موفقیت پیدا می‌کند.کارگردانان عادل العربی (Adil El Arbi) و بلال فلاح (Bilall Fallah) اکشن انفجاری و ریت R دو فیلم قبلی ساخته مایکل بی‌ (Michael Bay) را حفظ کرده اما همچنین تایید می‌کنند ۲۵ سال از وقایع فیلم اول گذشته است. آن‌ها نشان می‌دهند زندگی واقعی چیزی بیشتر از تیراندازی به سمت آدم بدها و منفجر کردن خیابان‌های میامی است. اگرچه در فیلم شاهد پیچش‌های داستانی هستیم که مثل برخی از سکانس‌های اکشن آن احمقانه هستند، Bad Boys for Life سورپرایز خوبی است که نشان می‌دهد این فرنچایز تمایل دارد خودش را با دوران کنونی وفق دهد.

وقتی پیامد اشتباهات گذشته کارآگاه مایک لاوری (با بازی ویل اسمیت (Will Smith)) گریبان‌گیر او می‌شوند، شخصی مرموز به او تیراندازی می‌کند. همکار و دوست صمیمی او مارکوس برنت (با بازی مارتین لارنس (Martin Lawrence)) از خدا می‌خواهد مایک را نجات دهد و او از این شرایط جان سالم به در می‌برد. اما رفاقت آن‌ها وقتی مورد آزمایش قرار می‌گیرد که مایک تصمیم می‌گیرد از شخصی که به او تیراندازی کرده انتقام بگیرد، اما مارکوس فقط می‌خواهد از بازنشستگی خودش لذت ببرد. به درخواست کاپیتان هاوارد (با بازی جو پانتولیانو (Joe Pantoliano)) مایک با همسر سابقش ریتا (با بازی پائولا نونیز (Paola Nuñez)) و یگان ویژه او به نام AMMO همکار می‌شود. وقتی خطرات زیادی زندگی آن‌ها را تهدید می‌کند، مایک و مارکوس با یکدیگر متحد می‌شوند تا با اشراری از گذشته مایک مقابله کرده و چندین و چند آدم بد را شکست دهند.

نقد و بررسی فیلم Bad Boys for Life

فیلم اول Bad Boys به خودی خود خوب بود، یک فیلم اکشن ساده که مایکل بی در آن نشان داد چه قابلیت‌هایی به عنوان کارگردان ژانر اکشن دارد. Bad Boys II انگار از یک تیمارستان فرار کرده بود. اگر بخواهید داستان Bad Boys II را برای کسی توضیح دهید قطعا دیوانه خواهید شد. Bad Boys for Life جایی بین این دو قرار گرفته است، که اکشن مسخره Bad Boys II را حفظ کرده اما همچنین به منظور نمایش داستانی درباره اهمیت خانواده جنون محض را کنار می‌گذارد. احتمالا تهیه‌کنندگان Bad Boys for Life متوجه موفقیت Fast & Furious شده و با خود گفته‌اند: “باید یکمی از اون رو توی فیلم خودمون قرار بدیم.” در نتیجه شخصیت‌های اصلی این فیلم هم متوجه اهمیت خانواده شده و رشد پیدا می‌کنند.

این تصمیم واقعا هم نتیجه خوبی داشته است. شاید Bad Boys for Life اریجینال‌ترین فیلم اکشن نباشد و سکانس‌های جذاب و مرگباری مثل Mission: Impossible نداشته باشد، اما العربی و فلاح می‌دانند چه چیزی باعث موفقیت این فرنچایز شده، و آن شیمی عالی بین اسمیت و لارنس در کنار اکشن احمقانه است. آن‌ها می‌دانند در یک فیلم Bad Boys ظرافت کارایی ندارد، پس تا جایی که می‌توانند بزرگ و شجاعانه عمل می‌کنند. اگرچه چنین کاری شاید با آثار بلک‌باستری امروزی قابل مقایسه نباشد، اما Bad Boys for Life یک ادای احترام جذاب است که نشان می‌دهد این فرنچایز به جای تکرار مداوم کارهای قبلی خودش، چیزهای جدیدی هم یاد گرفته است. نمی‌دانم تاکید بیش از حد فیلم روی اهمیت خانواده چقدر مورد قبول مخاطبان قرار می‌گیرد، اما باعث می‌شود شخصیت‌ها تغییر کرده و پیشرفت کنند. خیلی خوب است که فیلم این را تایید می‌کند که شخصیت‌های اصلی داستان در پنجاه سالگی به سر می‌برند و شخصیت آن‌ها نسبت به ۲۵ سال پیش خیلی تغییر کرده است.

نقد و بررسی فیلم Bad Boys for Life

تنها جایی که Bad Boys for Life از مسیر خودش خارج می‌شود زمانی است که تلاش می‌کند کاملا از روی Fast & Furious کپی کند تا بتواند برای فیلم‌های بعدی فرنچایز زمینه‌سازی کند. تیم AMMO گروه خوبی است ولی بازگشت آن‌ها برای من اهمیتی ندارد، اما پیچش‌های داستانی مرتبط با مایک در سطح فیلم و سریال‌های آبکی و مسخره هستند. از طرفی این نحوه داستان‌گویی کاملا با اکشن احمقانه فیلم مطابقت دارد، اما هرچه فیلم تلاش می‌کند کارهای Fast & Furious را کپی کند، واقعیت دنیای فیلم بیشتر از هم می‌پاشد. بهتر بود این فیلم فقط موضوع «خانواده مهم است» را بررسی کند، تا اینکه بخواهد دلایل موفقیت یک فرنچایز دیگر را در ابن فیلم پیاده‌سازی کند.

اگر قرار بود این آخرین فیلم Bad Boys باشد (که در اینجا به اطلاع شما رساندیم این‌طور نیست)، این فرنچایز پایان خوبی داشته در حالی که با چشم‌انداز آثار اکشن امروزی هم مطابقت دارد. یک سری فیلم درباره دو پلیس میامی که آدم بدها را شکست می‌دهند از آن چیزی که باید و شاید بهتر عمل کرده، اما همچنین موفق شده به چیزی شبیه Lethal Weapon «اسلحه مرگبار» تبدیل نشود. این کار به لطف هنرنمایی دو بازیگر اصلی و سکانس‌های اکشن کارتونی و مسخره صورت گرفته است. امروزه فرنچایزها واقعا تمام نمی‌شوند (تیم AMMO به عنوان نسل بعدی Bad Boys در نظر گرفته شده‌اند)، اما Bad Boys for Life فرصت خوبی برای مایک و مارکوس است تا در اوج با مخاطبان خداحافظی کنند.

نقد و بررسی فیلم Bad Boys for Life

نقد و بررسی فیلم Bad Boys for Life

نقد و بررسی فیلم Bad Boys for Life

ترجمه از سایت Collider نوشته Matt Goldberg

8.5

8.5
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن