انتخاب سردبیرنقد فیلم

نقد و بررسی فیلم An American Pickle: یک کمدی تلخ و شیرین با هنرنمایی سث روگن

خانواده چیز عجیب و غریبی است. مهم نیست روابط خانوادگی شما چطور است، یا چقدر با بقیه خانواده‌ها تفاوت دارد، هر خانواده‌ای طرز تفکر و خصوصیات خاص خودش را دارد. فقط به مکالماتی که حین ناهار و شام یا دورهمی‌های سالانه خانوادگی رخ می‌دهد فکر کنید، مخصوصا زمانی که چندین نسل در آن خانواده حضور داشته باشند. نسل دهه ۶۰ تا ۸۰ و نسل دهه ۸۰ شمسی تاکنون خود را باهوش‌ترین و عاطفی‌ترین اعضای خانواده می‌دانند و نسل دهه ۲۰ تا ۴۰ و نسل دهه ۴۰ تا ۶۰ شمسی به بچه‌های خود می‌گویند که اخلاق کاری ندارند، و اخلاقیات و مدارک علمی جایگزین تلاش و کوشش نمی‌شود. شاید خیلی‌ها تمایلی به شنیدن این نداشته باشند، اما تقریبا هردوی این طرز تفکرها درست هستند، نکته‌ای که An American Pickle «خیارشور آمریکایی» با طنز و همذات‌پنداری آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. در نقد و بررسی فیلم An American Pickle با آریامووی همراه باشید …

مثل خانواده، An American Pickle هم عجیب و غریب است، اما این اصلا چیز بدی نیست. این فیلم به کارگردانی برندون تراست (Brandon Trost) و به نویسندگی سایمون ریچ (Simon Rich)، درباره یک مهاجر یهودی به نام هرشل گرین‌باوم (سث روگن (Seth Rogen)) است که به نیویورک می‌رود تا رویای آمریکایی را در سال ۱۹۱۹ دنبال کند. هرشل در حالی که مشغول کار در کارخانه خیارشورسازی است، به طور تصادفی درون خمره آب‌نمک خیارشور سقوط می‌کند (در سکانسی که خیلی شبیه داستان اریجین جوکر است)، جایی که به علت تعطیلی کارخانه به مدت ۱۰۰ سال در آنجا باقی می‌ماند. هرشل یک قرن بعد به هوش می‌آید و با تنها نواده زنده‌اش، بن گرین‌باوم (بازهم روگن) ملاقات می‌کند که اصلا با چیزی که هرشل برای خانواده‌اش در آینده پیش‌بینی کرده بود مطابقت ندارد.

بن یک توسعه‌دهنده اپلیکیشن است، شغلی که برای ما در سال ۲۰۲۰ کاملا منطقی است، اما برای مردی که از دهه ۱۹۱۰ آمده اصلا قابل درک نیست. بن می‌خواهد با اپلیکیشنی دنیا را تغییر دهد که به شرکت‌ها براساس پایداری زیست‌محیطی آن‌ها امتیاز می‌دهد، اما طی پنج سال هیچ تلاشی برای اجرای ایده خودش نکرده، و فقط در حال طراحی لوگوی اپلیکیشن بوده است. با این حال، برای هرشل فقط بهره‌وری و سخت‌کوشی مهم است. رفتار او آزاردهنده و دوقطبی است اما به سرعت کسب‌وکار خیارشورسازی موفقی را به‌راه می‌اندازد، در حالی که روحیه صبورانه بن باعث می‌شود برنامه او به جایی نرسد. این باعث ایجاد رقابت شدید و دیوانه‌واری بین این دو نفر می‌شود.

An American Pickle از آن چیزی که انتظارش را دارید خیلی عجیب‌تر و دارک‌تر می‌شود. چیزی که به نظر می‌رسد داستانی دلگرم‌کننده درباره دو خویشاوند از دو قرن مختلف باشد، خیلی زود به جنگی از حسادت و فریب تبدیل می‌شود. بن با معرفی هرشل به توییتر، کسب‌وکارش را خراب می‌کند، چون می‌داند جدش باورهای وحشتناک و منسوخش درمورد زنان و مسیحیت را در توییتر به اشتراک خواهد گذاشت. از طرفی هرشل دست به هرکاری می‌زند تا کسب موفقیت از روش سنتی را به رخ بن بکشد.

این فیلم گاهی اوقات به معنای واقعی کلمه بدجنس است و شوخ‌طبعی زیادی در این زمینه دارد. اما در مرکز فیلم هم احساسات زیادی دیده می‌شود. ریچ فیلمنامه‌ای ارائه می‌دهد که موضوعات بسیار کمی را بررسی می‌کند، که مهم‌ترین آن‌ها تاریکی و زیبایی انسانیت ماست. البته از نویسنده Man Seeking Woman «مردی در جستجوی زن» و Inside Out «پشت‌ و رو» همین انتظار را داریم؛ دو پروژه مشابه که ظاهرا هیچ شباهتی به این فیلم نداشتند.

چیزی‌که باعث جذابیت هرچه بیشتر فیلم شده، نقش‌آفرینی دوگانه روگن در نقش بن و هرشل است. او فرصتی برای انجام شوخی‌های خاص خودش پیدا کرده که از ابتدا باعث شهرت او شدند، اما همچنین این فرصت را به دست می‌آورد تا چند شخصیت پیچیده را به زیبایی به تصویر بکشد. بن صمیمی و مشتاق است، در حالی که هرشل مطمئن و جذاب است. دوست داشتن هردوی آن‌ها با وجود مشکلاتشان کار آسانی است. آن‌ها به شکلی قابل همذات‌پنداری هستند که فقط روگن از پس انجام آن برمی‌آید.

An American Pickle فیلم عجیب و غریبی است، اما نوعی عجیب و غریب که از تماشای آن لذت می‌برید. جذابیتش خیلی بیشتر از کاستی‌های آن است و رویکرد شجاعانه‌اش باعث می‌شود در دنیای استریمی کنونی کاملا با بقیه فیلم‌ها متفاوت باشد.

فیلم An American Pickle در تاریخ ۶ آگوست توسط HBO Max منتشر شده است.

ترجمه از سایت Comicbook نوشته Charlie Ridgely

8

8
برچسب ها
نمایش بیشتر

یک نظر

  1. این فیلم یکی از فیلمهایی بود که چند بار دیدمش واقعا لذت بردم ولی متاسفانه از دو سایت مختلف دوبله شدن شانستون بزنه اون دوبله خوبه گیرتون بیاد و دانلود کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن