نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم بیبی راننده – Baby Driver

در سال ۲۰۱۴ اعلام شده که ادگار رایت – Edgar Wright قرار است کارگردانی فیلم « مرد مورچه ای» را برعهده بگیرد اما او مدتی بعد از این پروژه کنار کشید تا بتواند اثر مطبوعش که ایده آن از نزدیک به بیست سال پیش در ذهنش شکل گرفته بود را کارگردانی کند. برای بازی در فیلم « بیبی راننده – Baby Driver » نامهای زیادی مطرح شده بود که از جمله آن اِما استون و مایکل داگلاس بود اما در نهایت بازیگران جدیدی به پروژه ملحق شدند و « بیبی راننده » به مرحله تولید رسید.

Baby Driver درباره پسر جوانی است که ما او را به اسم بیبی ( انسل الگورت – Ansel Elgort ) می شناسیم. فردی که از لحاظ روحی شکننده است اما بطور شگفت انگیزی در رانندگی تبحر دارد و همین مسئله باعث می شود تا عضو گروه تبهکاری شود که ریاست آن را داک ( کوین اسپیسی – Kevin Spacey ) برعهده دارد. بیبی مطابق انتظار برای این گروه بهترین رانندگی و فرار از مهلکه را انجام می دهد و امیدوار است پس از آخرین ماموریتش ، زندگی آزادانه ای را به همراه دختر رویاهاش دبورا ( لیلی جیمز – Lily James ) تجربه کند. اما شرایط مطابق انتظار پیش نمی رود و…

Baby Driver

ادگار رایت، کارگردان فیلم Baby Driver از جمله باهوش ترین و خوش ذوق ترین کارگردانان دو دهه ی اخیر سینما محسوب می شود که آثارش اغلب به دور از هیاهوی هالیوود ساخته و اکران شده است و هربار که اثر جدیدی از او به نمایش درآمده، سرآمد ژانری بود که اثر در آن دسته بندی شده است. از جمله آثار موفق رایت فیلم « شاون مردگان – Shaun of the Dead » بود که در سال ۲۰۰۴ به نمایش درآمد و نگاهی متفاوت به حضور زامبی ها در سینما داشت و از آن پس، اغلب آثار ترسناک – کمدی در ژانر زامبی با الهام از این فیلم ساخته و روانه سینما شدند. او حتی در فیلم جذاب و تماشایی « اسکات پیلگریم علیه دنیا » با ظرافت و وسواس فراوان دنیایی عاشقانه را برای علاقه مندان به بازیهای کامپیوتری ترسیم نمود که کماکان عجیب و غریب ترین و بهترین تصویر ارائه شده از این صنعت در تاریخ سینما می باشد.

Baby Driver

حال وی در جدیدترین تجربه سینمایی اش اینبار به سراغ ژانری آشنا و کلاسیک رفته که مواد لازم برای تهیه آن یک راننده حرفه ای و صحنه های تعقیب و گریز به میزان لازم می باشد! رایت نیز کاملاً به قواعد ساخت ژانر وفادار مانده و حتی برای خلق شخصیت اصلی داستان خلاقیت چندانی به خرج نداده و او را شبیه به راننده بی نام فیلم « Drive » خلق کرده و ویژگی های نسبتاً مشابهی را هم شامل حال او کرده است. اما این شباهت ها به آثار شاخص ژانر ” بران و فرار کن! ” باعث نشده تا امضای رایت پای اثر نباشد.

در فیلم Baby Driver شخصیت اصلی فیلم به دلیل مشکلات تمرکز و شنوایی، تمام موقعیت هایی که در آن قرار می گیرد را با موسیقی که به آن گوش می دهد هماهنگ می کند. همین وجه تمایز یک خطی، تفاوت اصلی فیلم « بیبی راننده » با آثار مشابه را شامل شده. رایت با دقت و وسواس فراوانی که همواره از او سراغ داریم، موسیقی های فیلم را انتخاب کرده و موقعیت های تعقیب و گریزی که در فیلم وجود دارد را با آن هماهنگ کرده تا مخاطب بیشترین لذت و هیجان ممکن را در هنگام تماشای فیلم تجربه نماید و از تماشای یک اثر سینمایی به وجد بیاید.

Baby Driver

اهمیت حضور پررنگ موسیقی در تقریباً تمام لحظات فیلم زمانی بیش از پیش برجسته می شود که می بینیم کارگردان حتی به افکت های صوتی نظیر صدای ترمز ماشین و شلیک گلوله و ترکیب آن با موسیقی را مد نظر قرارداده تا یک کارگردانی کامل و بی نقص را از ادگار رایت شاهد باشیم. اثری که فارغ از ویژگی برجسته اش، در ایجاد تعقیب و گریزهای خیابانی نیز نفس گیر است و آدرنالین خون مخاطب را بالا می برد!

چنانچه پیش از این از ادگار رایت فیلم « اسکات پیلگریم علیه دنیا » را دیده باشید، به راحتی به این نکته اذعان خواهید نمود که فیلمبرداری و تدوین آن اثر هرگز از خاطرتان نرفته است! در فیلم « بیبی راننده » نیز رایت نبوغ و خلاقیت فیلمسازی خود را بار دیگر نشان داده و تدوین و فیلمبرداری اثر درخشان و چشم نواز هستند بی آنکه استفاده افراطی از جلوه های ویژه در آن صورت گرفته باشد و تماشاگر را با انواع و اقسام حقه های عجیب و غریب سینمایی اعم از بارش ماشین از آسمان و ساختمان به وجد بیاورند.

Baby Driver

در میان بازیگران فیلم اینبار خبری از دو دوست و یار قدیمی رایت یعنی سایمون پگ و نیک فروست نیست و در عوض رایت اینبار از بازیگران مطرح هالیوودی در این اثر استفاده کرده که روی هم رفته بازیهای خوب و درخشانی از خود به نمایش گذاشته اند. انسل الگورت در نقش اصلی فیلم انتخاب درستی برای بازی در نقش یک جوان شکست خورده عجیب و غریب می باشد و به خوبی نیز عهده انجام آن برآمده است. جیمی فاکس و جان هم نیز بازیهای خوبی از خود به نمایش گذاشته اند و مخصوصاً جیمی فاکس توانسته بارِ کمیک فیلم را به درستی به دوش بکشد. کوین اسپیسی نیز که حالا دیگر می بایست او را همواره با ظاهر کت و شلوار با الهام از شخصیت محبوبش در سریال « خانه پوشالی » ببینیم، در اینجا به اندازه کافی مبهم و ترسناک است.

Baby Driver اثری جذاب و تماشایی است که به واسطه ترکیب هوشمندانه موسیقی و صحنه های تعقیب و گریز، به اثری متمایز در این ژانر تبدیل شده است. ادگار رایت اینبار نیز اثری را روانه سینما کرده که میزان وسواس در فیلمسازی از فیلمبرداری گرفته تا تدوین و حتی افکت های صوتی، در بالاترین سطح خود قرار دارند و باعث غافلگیری مخاطب می شوند. Baby Driver می تواند یک کلاس فیلمسازی برای کسانی باشد که علاقه مند به ساخت آثار اکشن هستند. (مووی مگ)

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن