انتخاب سردبیرنقد سریالکامیک

نقد و بررسی فصل دوم سریال The Umbrella Academy: یک فصل جذاب و دلگرم‌کننده

پس از شروعی جذاب در سال ۲۰۱۹، حالا سریال The Umbrella Academy «آکادمی چتر» براساس سری کامیکی جرارد وی (Gerard Way) برای فصل دوم برگشته است. حالا تیم سازنده تصمیم گرفته‌اند فصل دوم را با داستانی بهتر، اجرای تروتمیز، نقش آفرینی‌های قوی‌تر و حتی دنیاسازی بهتری بسازند. با توجه به این نکات، The Umbrella Academy بازگشت مطمئن و جذابی در نتفلیکس دارد. در نقد و بررسی سریال The Umbrella Academy با آریامووی همراه باشید …

فصل دوم که تا حدودی از کامیک دالاس الهام گرفته شده، با یک انفجار آغاز می‌شود. این فصل دقیقا پس از وقایع قسمت پایانی فصل اول ادامه پیدا می‌کند، و از آخرالزمان ۲۰۱۹ که طی آن خواهر و برادران هارگریوز با خواهرشان وانیا (الن پیج (Ellen Page)) روبرو شدند، به لطف قدرت‌های سفر در زمان و تلپورت کوچکترین/بزرگترین عضو خانواده یعنی شماره پنج (ایدن گلگر (Aidan Gallagher)) به اوایل دهه ۶۰ می‌روند. متاسفانه شماره پنج، کنترل کاملی روی توانایی‌های سفر در زمان خودش ندارد، چون برادران و خواهران خودش را در سال‌های اولیه این دهه پخش می‌کند. کلاوس (رابرت شیهان (Robert Sheehan)) و بن (جاستین اچ. مین (Justin H. Min)) به سال ۱۹۶۰ می‌روند: الیسون (امی ریور لمپمن (Emmy Raver-Lampman)) به سال ۱۹۶۱ می‌رود؛ لوتر (تام هاپر (Tom Hopper)) به سال ۱۹۶۲ می‌رود؛ دیگو (دیوید کاستانیدا (David Castañeda)) به ۱ سپتامبر ۱۹۶۳ و وانیا به ۱۲ اکتبر ۱۹۶۳ فرستاده می‌شود. البته این خواهر و برادران به لطف پورتال زمانی پنج، در خیابان یکسانی در دالاس تگزاس به هوش می‌آیند، پس یعنی زمان زیادی از یکدیگر دور نخواهند بود. در همین حین، شماره پنج در تاریخ ۲۵ سپتامبر ۱۹۶۳ به هوش می‌آید، یعنی دقیقا سه روز پس از ترور جان اف کندی. پنج نه‌تنها باید خواهر و برادرانش را دورهم جمع کند، بلکه باید از به پایان رسیدن مجدد دنیا جلوگیری کند.

از همان ابتدای فصل دوم تا پایانش کاملا مشخص است که تمام مشکلات ریتم، ساختار و مسیر داستانی و بازی بازیگران در فصل اول مورد بررسی قرار گرفته و بهبود یافته ‌است. در حالی که از فصل اول سریال خیلی لذت بردم، اما احساس می‌کنم آن فصل قصد داشت خطوط داستانی زیادی را پوشش دهد. خطوط داستانی فصل اول کمی بیش از حد تدبیرشده به نظر می‌رسیدند، انگیزه‌های شخصیت‌ها به طرز ناامیدکننده‌ای مبهم بودند، و به نظر می‌رسید سازندگان در پذیرفتن عجیب و غریب بودن دنیای داستان تردید دارند.

حالا من دوست دارم در دنیای The Umbrella Academy زندگی کنم، چون انرژی جذابی زیر سطح این فصل وجود دارد. The Umbrella Academy می‌خواهد اطمینان حاصل کند که چشمان شما همیشه به صحنه دوخته شده است. من می‌خواهم این شخصیت‌ها را بشناسم، قدرت‌های عجیبی داشته باشم، و تاریخ متناوب این سریال را کاوش کنم. طرفداران در فصل دوم شاهد گسترش این دنیا به روش‌های مختلفی هستند، اکتشافات شخصیتی که غنی‌تر و متفکرانه‌تر هستند، و داستانی که ریتم خیلی خوبی دارد و هیجان‌های ضروری لحظات عاطفی را حفظ کرده است. ما شاهد کاوش بیشتری در جنبه‌های سوررئال این دنیا و فعالیت‌های داخلی سازمان حفاظت از زمان که به عنوان کمیسیون شناخته می‌شود هستیم. این کاوش‌ها، در کنار نگاه ساده‌تر به اینکه این خواهر و برادران از قدرت‌های خود برای کمک به دیگران استفاده می‌کنند، باعث شده The Umbrella Academy یک سریال کاملا جدید به نظر بیاید؛ به نظر می‌رسد این همان سریالی است که ما لیاقتش را داشتیم.

چیزی که بیشتر از پیشرفت‌های فنی برای من جذابیت دارد، تطبیق پیدا کردن بازیگران سریال با داستان خودشان است. همه گروه بازیگران، نقش‌آفرینی‌های قوی‌تر و احساسی‌تری ارائه می‌دهند که به دلیل لحن منحصر به فرد فصل دوم جذابیت بیشتری پیدا کرده است. شاید دلیل این اتفاق این باشد که سریال تلاش می‌کند اعضای خانواده را زودتر دور هم جمع کند و نشان دهد که آن‌ها واقعا یکدیگر را دوست دارند. شاید هم دلیل این اتفاق دوره زمانی جدید، دشمنان جدید و آشکارسازی‌های جدیدی باشد که منتظر این شخصیت‌هاست.

هاپر در نقش لوتر خودش را تسلیم هر جوکی می‌کند، که حین جذاب‌تر کردن شخصیتش باعث می‌شود با نسخه متفاوتی از چنین شخصیتی روبرو باشیم. کاستانیدا بی‌ادبی دیگو از فصل اول را کمتر کرده، که باعث می‌شود شاهد رگه‌های جدیدی از آسیب‌پذیری و همدلی در زیر این ظاهر سفت و سخت باشیم. شیهان عملکردی فوق‌العاده دارد، چون تقریبا در تمام صحنه‌ها کلاوس را به شکلی دیوانه‌وار به تصویر می‌کشد. پیج همچنان قلب آرام و قدرتمند گروه بازیگران است، و بار دیگر وانیا را به خوبی در یک داستان عاشقانه به تصویر می‌کشد. خیلی جالب است که مشکلات شخصیت‌ها برطرف شده، و همچنین شاهد رشد شخصیت‌ها در کنار یکدیگر هستیم. خانواده هارگریوز قلب دنیای The Umbrella Academy هستند و اینکه بالاخره مثل یک تیم عمل می‌کنند، یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین پیشرفت‌ها نسبت به فصل اول است.

بیشتر از این نمی‌توانم بگویم که The Umbrella Academy طی ۱۰ اپیزودش چقدر خوب است. چیزهای زیادی برای تماشا وجود دارند، از جمله طراحی لباس، شوخی‌ بین این هفت خواهر و برادر که سعی می‌کنند دوباره دنیا را از یک رویداد آخرالزمانی نجات دهند، یا پیچش‌های داستانی زیادی که شما را شوکه می‌کنند.

 

ترجمه از سایت Collider نوشته Allie Gemmill

9.5

9.5
برچسب ها
نمایش بیشتر

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن