نقد سریال

نقد و بررسی سریال The Umbrella Academy: سریال باطراوت و دیوانه وار جدید نتفلیکس

برای کسانی که از تعداد زیاد سریال ها و فیلم های ابرقهرمانی خسته شده اند، The Umbrella Academy (آکادمی چتر) همان چیزی است که نیاز دارند. این سریال نتفلیکسی ساخته ی استیو بلکمن (Steve Blackman) و جرمی اسلیتر (Jeremy Slater) براساس کامیک های دارک هورس (Dark Horse) نوشته ی جرارد وی (Gerard Way) فورا شما را در این دنیای عجیب غوطه ور کرده و نشان می دهد قوانین خاص خودش را دارد. همیشه مشخص نیست این قوانین چه چیزی هستند، اما اصلا اهمیتی ندارد چون این داستانی دیوانه وار و سرگرم کننده است.

این سریال ۱۰ قسمتی داستان اریجین (سرگذشت) شخصیت ها را دنبال نمی کند – اگرچه داستان های اریجین هم مهم هستند. اعضای آکادمی چتر حالا همه بزرگ شده اند، آن هم پس از دوران کودکی‌ای که در مرکز توجه عموم مردم گذشته است. یک روز در سال ۱۹۸۹، ۴۳ بچه از مادرانی به دنیا می آیند که روز قبلش هیچ نشانه ای از بارداری نداشتند. هفت تا از این بچه ها توسط سر رجینالد هارگریوز (با بازی کولم فیور (Colm Feore)) میلیاردی عجیب خریداری می شوند، که آن ها را در آکادمی چتر آموزش می دهد تا با خلافکارها مبارزه کنند. طی سال ها، بیشتر این هفت نفر آکادمی را ترک کرده و به زندگی خود مشغول می شوند، اما مرگ پدرشان آن ها را دوباره برای موضوعی بسیار مهم دور هم جمع می کند.

شخصیت های زیادی همگی به یکباره معرفی می شوند، اما یکی از نقاط قوت The Umbrella Academy این است که اهمیت مونتاژ خوب را درک می کند. این مونتاژهای خوب با موسیقی متنی جذاب باعث می شوند هرکدام از این شخصیت ها فورا برای ما قابل تشخیص باشند. شماره ۱/ لوتر (با بازی تام هاپر (Tom Hopper)) را داریم که قدرت بدنی زیادی دارد؛ شماره ۲/ دیگو (با بازی دیوید کاستاندا (David Castañeda)) بی قانونی شبیه بتمن که مهارتش در کار با چاقو است؛ شماره ۳/ آلیسون (با بازی امی ریور لمپمن (Emmy Raver-Lampman)) شخصیت مشهوری که می تواند با گفتن شایعات با صدای بلند حقیقت را تغییر دهد؛ شماره ۴/ کلاوس (با بازی رابرت شیهان (Robert Sheehan)) معتادی که می تواند با مردگان حرف بزند؛ شماره ۵ (با بازی آیدان گلگر (Aidan Gallagher)) پسر ۱۳ ساله ای که به آینده سفر کرده و ۵۰ سال در آنجا گیر افتاده است و در بدن کودکی خودش به زمان حال برگشته است؛‌ شماره ۷/ وانیا (با بازی این پیج (Ellen Page)) یک ویولن زن بدون هیچ قدرت ابرقهرمانی، عضو بی ارزش گروه که او را در تمرینات آکادمی راه نمی داده اند. (شماره ۶/ بن در واقعه ای ناگفته قبل از شروع سریال کشته شده است). این شماره ها برای چه هستند؟ پدرشان آن ها را به ترتیب مفید بودنشان برای او شماره گذاری کرده و زمانی برای نامگذاری آن ها نداشته است. این نام ها بعدا برای آن ها انتخاب شده اند.

The Umbrella Academy سریع، غیرمنتظره و سبک‌سر است، البته خطرات و پیامدهای واقعی و مهمی در داستان وجود دارند که در طول سریال اهمیتشان بیشتر می شود. مثلا شماره ۵ توسط دو قاتل مرموز به نام هیزل (با بازی کامرون بریتون (Cameron Britton)) و چا چا (با بازی مری جی بلایژ (Mary J. Blige)) تعقیب می شود. تعداد کشته شده ها در سریال زیاد است، که از همان ابتدا شروع می شود، اما سریال هرگز تاریک یا تلخ نمی شود. این سریال حول این برادر و خواهرها – که همگی تقریبا سی ساله هستند به جز شماره ۵ که هم پیرمرد است و هم یک نوجوان – می چرخد که ماجراجویی های جدیدی در زندگی خود را به تنهایی یا به صورت گروهی تجربه می کنند. روابط متقابل بین اعضای گروه همیشه لذت بخش هستند، مخصوصا وقتی کلاوس که به همه کنایه می زند در صحنه باشد (شیهان نقش آفرینی بامزه و جالبی در این نقش دارد، نقشی که شامل شوخی های فیزیکی زیادی هم می شود)، و سریال موفق می شود کاری کند تا به پیشرفت یا از هم پاشی این روابط متقابل اهمیت بدهیم.

فصل اول روی آخرالزمانی که شماره ۵ در آینده ای نزدیک شاهد آن بوده است و حل معمای جلوگیری از آن تمرکز می کند. داستان از نظر زمانی و مکانی پرش هایی دارد، که آشکار می کنند این خواهر و برادرها چطور به این کسانی که هستند تبدیل شده اند. اپیزودها که از تمام زمان یک ساعته ی خود خیلی خوب بهره می برند، ساختار خاص و مشخصی ندارند (هر اپیزود از نظر تیتراژ ابتدایی تا روش داستان سرایی خلاقانه عمل می کند). The Umbrella Academy مثل سریال Legends of Tomorrow (افسانه های فردا) گروه بازیگران مستعد و داستانی دیوانه وار دارد که به تقویت شوخ طبعی سریال و جذابیت داستان آن کمک کرده است. به طرز جالبی اعضای آکادمی خیلی روی قدرت های خودشان تکیه نمی کنند. این قدرت ها هم تمرکز اصلی سریال و هم چیزی هستند که آن ها به صورت تصادفی به دست آورده اند، مثل این قضیه که آن ها توسط یک مادر رباتی بزرگ شده اند و یک شامپانزه ی خدمتکار از آن ها نگهداری کرده است. همه چیز در این سریال ممکن است، و با این حال این بی قاعدگی سریال به شکل شوخی های ظریف به نمایش درمی آیند.

سریال بازهای حرفه ای احتمالا برخی از پیچش های داستانی را قبل از وقوع حدس بزنند. اگرچه لذتبخش بودن The Umbrella Academy در این است که هرگز نمی توانید مسیر نمایش این آشکارسازی ها توسط سریال را پیش بینی کنید. اعضای گروه تا رسیدن به نقطه اوج سریال در مسیری زیگ زاگی قرار دارند، اما همه ی این ها به منظور تقویت شدت عاطفی نقطه ی اوج داستان هستند.

پس از تماشای پشت سرهم ۱۰ اپیزود این سریال دیوانه وار سخت است به یاد بیاورم همه ی این قضایا از کجا آغاز شد، چون این سریال پر از روایت های چندلایه است. این سریال هم از آن دست سریال هایی است که هرچه کمتر در موردش بدانید و داستانش برایتان لو نرود بهتر است. چون کامیک هایی که The Umbrella Academy از روی آن ها اقتباس شده را نخوانده ام نمی توانم بگویم آیا این سریال اقتباس خوبی است یا خیر. اما به عنوان یک سریال ابرقهرمانی همه چیزش عالی است. The Umbrella Academy کاملا جالب، لذت بخش، عجیب و غریب و بامزه است و ارزش وقت گذاشتن را دارد.

تمام ۱۰ اپیزود سریال The Umbrella Academy در تاریخ ۱۵ فوریه (۲۶ فروردین) از شبکه نتفلیکس پخش خواهند شد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن