نقد سریال

نقد و بررسی سریال The Flight Attendant: هنرنمایی کیلی کوئوکو در یک داستان معمایی پیچیده و پرانرژی

دقایق ابتدایی سریال The Flight Attendant «مهماندار هواپیما» مانند زندگی کَسی بُودِن (با بازی کیلی کوئوکو (Kaley Cuoco)) حین سفر به دور دنیا باشکوه و فریبنده هستند. او از یک شب تار به شب بعدی می‌رود، و وقت خود را در شهرهای گوناگون و با مردان مختلفی می‌گذراند و خیلی راحت آن‌ها را رها می‌کند. اما وقتی پس از یک شب تار در بانکوک از خواب بیدار می‌شود می‌فهمد کسی که شب را با او گذرانده ( با بازی میخیل هایسمان (Michiel Huisman)) به طرز وحشتناکی به قتل رسیده است. بنابراین کسی کاری را انجام می‌دهد که هر انسان عاقلی انجام می‌دهد: او وحشت می‌کند. در نقد و بررسی سریال The Flight Attendant با آریامووی همراه باشید …

کسی هزاران کیلومتر دورتر از خانه، بدون اینکه یادش بیاید چه اتفاقاتی در شب گذشته رخ داده است، نمی‌داند چه کار کند، به جز اینکه همه‌جا را تمیز کرده و از آنجا فرار کند. در حالی که کل زندگی‌اش در آستانه فروپاشی جلوی چشمانش است، دوربین کج می‌شود، لحن موسیقی عوض می‌شود و فوکوس به اندازه کافی تغییر می‌کند تا به ما نشان دهد که قرار است خیلی زود اتفاقات بدی رخ دهند. به زودی، کسی با پروازی به شهر نیویورک برمی‌گردد، تا به اندازه کافی از تایلند فاصله گرفته و دیگر لازم نباشد به اتفاقات آن شب فکر کند. به هر حال، او به خودش و همه می‌گوید فقط یک مهماندار هواپیمای ساده است که علاقه زیادی به پارتی و مست کردن دارد.

این توصیفی از فضای کلی The Flight Attendant است، که هم درست و هم غلط از آب درمی‌آید. در چهار قسمتی که در اختیار منتقدان قرار گرفته، سازنده استیو یوکی (Steve Yockey)، کسی را به عنوان یک شخصیت آشفته قابل باور نوشته است. او نمی‌تواند بدون ترس و وحشت بخوابد، و تلاش‌هایش برای فهمیدن اینکه آن شب چه اتفاقی افتاده ‌است، همانطور که دوستش انی (Zosia Mamet) می‌گوید کاملا بیهوده هستند. هر تصمیم دیگری که کسی می‌گیرد – به خصوص وقتی توسط یک مامور اف بی آی، برادر محتاطش (T.R. Knight)، و یک زن مرموز که در سایه‌ها کمین کرده است (میشل گومز (Michelle Gomez)) تحت فشار قرار می‌گیرد – کاملا اشتباه است، حتی با اینکه کاوشگری آماتورش به طرز معجزه‌آسایی او را به پیدا کردن پاسخ سوالاتش نزدیک می‌کند.

پس The Flight Attendant در مورد یک زن فوق‌العاده باهوش نیست که شاهد یک جنایت بوده و مجبور شده خودش وارد عمل شود. این سریال درباره یک فرد به شدت آشفته است که با یک اتفاق وحشتناک روبرو می‌شود و باید با آن کنار بیاید، ترکیبی که ممکن است شخصیت بی‌خیالش که طی سال‌ها به آن عادت کرده را از بین ببرد. این داستان، براساس رمانی نوشته Chris Bohjalian کاملا تاریک است، به خصوص وقتی که کسی مجبور می‌شود خاطرات تاریکش که مدت‌ها آن‌ها را سرکوب کرده بود را به یاد بیاورد. اما با حضور کوئوکو به عنوان بازیگر و تهیه‌کننده اجرایی، این سریال به اندازه کافی حس شوخ‌طبعی دارد تا به اثری آزاردهنده تبدیل نشود.

داستان کسی برای جذاب شدن سریال کافی است، اما تقریبا هیچکس در The Flight Attendant – حتی انی یا همکارش مگان (رزی پرز (Rosie Perez)) – آنطور که به نظر می‌رسند نیستند. همه خیلی مرموز هستند، تا حدی که این معمایی بودن بیش از حد ممکن است باعث شود این سریال مسخره به نظر برسد. اما بازیگران به اندازه کافی طنز و شوخ‌طبعی به شخصیت‌های گاها غیرقابل‌باور خودشان می‌آورند، و ریتم سریال باعث می‌شود بخواهید آن را پشت سرهم تماشا کنید. The Flight Attendant پرزرق و برق‌ترین برنامه سرویس استریم HBO Max، کاملا مناسب مخاطبان شبکه‌های استریمینگ است.

با کارگردانی ماهرانه سوزانا فاگل، موسیقی متن جذاب بلیک نیلی، و تضاویری پراکنده از ناخودآگاه وحشت‌زده کسی، این سریال به سرعت تبدیل به یک داستان نوآر سوررئال با یک هنرنمایی عالی در مرکزش می‌شود. این سریال فقط کارآگاه سنتی سرسخت و احتمالا الکلی را با یک مهماندار پریشان و احتمالا الکلی جایگزین کرده است. تماشای The Flight Attendant مانند خواندن یک کتاب جذاب است که در فرودگاه برای پروازتان خریده‌اید و ناگهان در چند ساعت اول تمام آن را می‌خوانید. امیدواریم سفر شما مثل کسی نباشد، اما اگر اینطور شد، حداقل می‌دانید که چه کاری را نباید انجام دهید.

 

ترجمه از سایت Variety نوشته Caroline Framke

8

8

8
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن