انتخاب سردبیرنقد سریال

نقد و بررسی سریال The Boys: هجویه ابرقهرمانی و جذاب آمازون، Watchmen نسل جدید است

کاملا منطقی است اگر بگوییم در دورانی قرار داریم که به تسخیر ابرقهرمان‌ها درآمده است. این فیلم‌ها فاتحان باکس آفیس هستند، جزو بحث‌های اصلی مخاطبان سینما هستند، و لباس‌ها و محصولات زیادی براساس آن‌ها به فروش می‌رسد. حالا که سینما و تلویزیون از آثار ابرقهرمانی اشباع شده است، بهترین زمان برای از راه رسیدن The Boys «پسران» است.

این سریال هشت اپیزودی محصول آمازون که توسط ست روگن (Seth Rogen)، ایوان گلدبرگ (Evan Goldberg) و اریک کریپکه (Eric Kripke) براساس سری کامیکی نوشته گارث انیس (Garth Ennis) و دریک رابرتسون (Darick Robertson) ساخته شده رویکرد جالب و تند و تیزی به عصر مدرن ابرقهرمان‌ها دارد. یاغیان خوش‌لباس تبلیغ کنندگانی دارند که به جای آن‌ها از مردم عذرخواهی می‌کنند. شرکت‌های رسانه‌ای بزرگ همکاری‌هایی بین ابرقهرمان‌ها برای متوقف کردن جرم و جنایت ترتیب می‌دهند که باعث سرگرم شدن مردم در رسانه‌های اجتماعی می‌شود. و همچنین این احتمال وجود دارد که همین ابرقهرمانان پرزرق و برق و جذاب، در زندگی شخصی خودشان از هر هیولا و خلافکاری بدتر و خرابکارتر باشند. اتفاقات عجیب و غریب زیادی در The Boys رخ می‌دهند. اما زیر تمام این کشت و کشتارهای ابرقهرمانی شاهد یکی از بهترین سریال‌های تلویزیونی چند سال گذشته هستیم.

معرف ما به این دنیای خشن وی هیویی کمپل (با بازی جک کواید (Jack Quaid)) یک فروشنده محصولات ویدیویی ساده است که زندگی کاملا نرمالی دارد، تا اینکه یک ابرقهرمان بسیار سریع به نام ای‌ترین (با بازی جسی آشر (Jessie Usher)) از میان بدن دوست‌دخترش رابین (با بازی جس سالگرو (Jess Salgueiro)) رد شده و او را به توده‌ای از خون و دل و روده تبدیل می‌کند. ای‌ترین به عنوان عضوی از گروه The Seven غیرقابل بازخواست است، یک تیم ابرقهرمانی برتر در دنیا که دیگر اعضایش شامل دیپ (با بازی چیس کرافورد (Chace Crawford))، نینجای آرام بلک نوآر (با بازی نیتن میچل (Nathan Mitchell))، نیمه‌شفاف نامرئی (با بازی الکس هسل (Alex Hassell))، ملکه میو بزن‌بهادر و قدرتمند (با بازی دومینیک مک‌الیگات (Dominique McElligott)) و رهبر شبه‌سوپرمن گروه یعنی هوم‌لندر (با بازی آنتونی استار (Antony Starr)) هستند. پس از اینکه هیویی با یک معذرت‌خواهی ساده و یک تواقفنامه عدم افشای این موضوع ساکت می‌شود، به منظور گرفتن انتقام با بیلی بوچر (با بازی کارل اربن (Karl Urban)) روبرو می‌شود، رهبر سابق یک گروه مخفی که برای نظارت بر کار ابرقهرمان‌ها تشکیل شده بود: گروه The Boys.

همزمان با داستان هیویی و بوچر شاهد داستان استارلایت (با بازی ارین موریارتی (Erin Moriarty)) عضو جدید و خوش‌بین گروه The Seven هستیم که خیلی زود متوجه می‌شود به گروهی از منحرفان و قاتلان فاسد پیوسته است. این دو خط داستانی با هم تقاطع‌هایی دارند، و خیلی زود یک توطئه بزرگ پیرامون ماده مرموز و قدرتمند Compound V پدیدار می‌شود که می‌تواند کل زندگی این ابرقهرمان‌ها و شرکت Vought که از آن‌ها حمایت می‌کند را نابود کند.

سریال The Boys سطوح مختلفی دارد، که تیم سازنده در تمام این سطوح به بهترین شکل عمل کرده‌اند. این داستانی کلاسیک درباره جمع کردن دوباره تیم کنار یکدیگر است، جایی که توطئه Compound V بوچر را متقاعد می‌کند بقیه اعضای بازنشسته گروه Boys را دور هم جمع کند که شامل شیر مادر (با بازی لاز آلونسو (Laz Alonso)) و فرنچی (با بازی تومر کاپون (Tomer Capon)) هستند که در نهایت ماشین کشتار شدیدا خشن به نام زن (با بازی کارن فوکوهارا (Karen Fukuhara)) به آن‌ها می‌پیوندد. این سریال همچنین داستان معمایی جذابی پوشیده شده در لباس‌های جذاب و تنگ ابرقهرمانی ارائه می‌کند و در عین حال یک کمدی به شدت تاریک پر از دل و روده‌های شناور در هوا، دلفین‌های انفجاری و مواد منفجره فرو رفته در اعضای بدن انسان‌ها است که قطعا هر قشری از مخاطبان را به خودش جذب می‌کند!!!

اما جایی که تیم نویسندگی عالی عمل کرده در ساختن دنیای سریال است. آن‌ها بخش‌های مهمی از داستان سری کامیکی را تغییر نداده‌اند در حالی که بعضی بخش‌های افراطی آن را از سریال حذف کرده‌، و به آن حال و هوایی ۲۰۱۹ی داده‌اند. ابرقهرمانان درباره تعداد افرادی که نجات داده‌اند بحث نمی‌کنند، بلکه درباره سهمشان در محصولات فروخته شده براساس خودشان با یکدیگر کَل‌کَل می‌کنند. شبکه ESPN همیشه در حال نمایش مسابقاتی بین ابرقهرمانان تندرو است. تدوینگران ویدیویی کلیپ‌هایی از تعامل گروه The Seven با مردم عادی را منتشر می‌کنند.

و این‌ها منجر به رویکردی تاریک و خاص به دنیای ابرقهرمانی می‌شود که کاملا با دیگر سریال‌های ابرقهرمانی امروزی متفاوت است. اگرچه ما در دنیایی با حضور ابرقهرمانان واقعی زندگی نمی‌کنیم، اما در دنیایی زندگی می‌کنیم که انسان‌های عوضی زیادی جایگاه‌های مهمی از نظر قدرت و سرمایه در اختیار دارند. اگر اخبار مختلف را دنبال کنید پر از خبر درباره مقامات برجسته یا شخصیت‌های مشهوری است که در حال انجام کارهای نادرست هستند. این باعث می‌شود آرزو کنید کاش به دورانی برمی‌گشتیم که شنیدن نام یک فرد مشهور فقط به منزله فوت کردن او بود، نه اینکه کار اشتباهی از او سر زده باشد. The Boys مانند سری کامیکی، کاملا روی این ایده تکیه می‌کند: چه می‌شود اگر کلاهبرداران ثروتمند و قدرتمند سراسر دنیا در جایگاه خدایان قرار می‌گرفتند؟ این تاریک‌ترین بخش سریال است اما داستان بدون هیچ شک و تردیدی آن را به نمایش می‌گذارد. اما تمام این تاریکی در کنار حسی از امید قرار گرفته است؛ هر چقدر تماشای این دنیا که توسط عوضی‌های قدرتمند اداره می‌شود دردناک باشد، اما نکته جالب این است که The Boys درباره این است که چطور مردم عادی می‌توانند در مقابل آن مقامات قدرتمند ایستادگی کنند.

موریارتی در نقش استارلایت هر اپیزود نسبت به اپیزود قبلی بهتر می‌شود، که نقطه مقابل خیلی خوبی برای هیویی همیشه مردد است. تمام گروه بازیگران تقریبا عالی هستند – مخصوصا کارل اربن که همیشه در حال فحش دادن به زمین و زمان است – اما دو نقش آفرینی عالی در سریال وجود دارند که داستان را پیش می‌برند. آنتونی استار در نقش هوم‌لندر فوق‌العاده است؛ او نقش رهبر گروه را مثل یک بچه بداخلاق بازی می‌کند که کنترل یک بمب هسته‌ای در اختیارش قرار دارد – مثل شزمی که صورت مردم را هم می‌سوزاند – و این خیلی جالب است که این بازیگر خیلی سریع حالت خودش را از قهرمان خندان به سنگدل و بی‌روح تغییر می‌دهد. دومین بازیگر خوب در این زمینه الیزابت شو (Elisabeth Shue) در نقش مدلاین استیل‌ول معاون ارشد رئیس شرکت مدیریت ابرقهرمانی Vought است. این بازیگر نامزد اسکار در این نقش کاملا سرد و بی‌روح عمل می‌کند و وحشتناک‌ترین شخصیت سریال را به بهترین شکل به تصویر می‌کشد. در همین حین که قتل عام‌ها و جنایات جنگی در حال رخ دادن هستند، مدلاین فقط در حال تنظیم قرار ملاقات هاست، که نشان می‌دهد هیچ چیزی خطرناک‌تر از یک مقام برجسته نیست که با لبخندی بر لبش جان انسان‌ها را فدای منافع خودش می‌کند.

اگر بخواهم ایرادی به The Boys بگیرم این است که فصل اول هشت اپیزودی آن به طرز ناخوشایندی به پایان می‌رسد، درست میان روایت داستان و در حالی که چندین خط داستانی در هوا معلق مانده‌اند و برخی شخصیت‌ها در پایان کاملا فراموش شده‌اند. این نشان می‌دهد سازندگان کاملا به ادامه داشتن سریال امیدوار بوده‌اند، که در مراسم کامیک‌ کان هم به صورت رسمی اعلام شد سریال برای فصل دوم تمدید شده است. اما شما باید این ماجراجویی مهیج را با وجود این پایان ناگهانی تجربه کنید. مثل سری کامیکی Watchmen «نگهبانان» از آلن مور (Alan Moore) در اواخر دهه ۸۰، سریال The Boys این فرصت را دارد تا باعث تغییر ساختاری در آثار ابرقهرمانی امروزی شود. چیزی که کمتر درباره کنار زدن پرده دنیای ابرقهرمانی، و بیشتر نگاهی دیوانه‌وار به لایک‌های رسانه‌های اجتماعی و ارقام باکس آفیس است، داستانی که کاملا قابل‌باور و با دوران امروزی مرتبط است و در عین حال در آن کارل اربن یک اتاق پر از آدمکش‌ها را با استفاده از یک نوزاد ابرقدرت نابود می‌کند. سریال The Boys را حتما تماشا کنید، اتفاقات عجیب و غریب زیادی در این سریال رخ می‌دهند.

 

10

10
برچسب ها
نمایش بیشتر

یک نظر

  1. اصلا ندیدم ب ی سریال ده از ده بدن..وقتی ده داده بشه یعنی اینکه واقعا لایقش بوده..چون نمره کامل رو بدی و لیاقتشو نداشته باشه خود منتقد میره زیر سوال پس حتما لایقش بوده..حتما باید ببینمش..تو یوتیوب ک دسدمش خیلی شیفتش شدم.امیدوارم همینطورم ادامه پیدا کنه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن