انتخاب سردبیرنقد سریال

نقد و بررسی سریال Batwoman: بزن بهادر جدید CW رهبر خوبی برای Arrowverse است

وقتی سریال Arrow «ارو» با فصل هشتم و پایانی خودش به سمت غروب خورشید محو شود، دنیای تلویزیونی DC یک شخصیت تاریک و ضروری را از دست می‌دهد که برای برقراری تعادل این دنیا در کنار سریال‌های شادتری مثل The Flash «فلش»‌ و Supergirl «سوپرگرل» لازم است. خوشبختانه هیچکس مثل خانواده Bat خشن و تاریک نیست. سریال Batwoman «بت‌وومن»‌ ساخته کارولین درایز (Caroline Dries) و گرگ برلانتی (Greg Berlanti) پس از کراس‌اور سال گذشته، حالا Arrowverse را به صورت کامل به گاتهام می‌آورد. اما خوشبختانه این همان داستان اریجین ابرقهرمانی که هزاران بار دیده‌ایم نیست. روبی رُز (Ruby Rose) در نقش شخصیت اصلی هنوز در حال کنار آمدن با بازی در نقش اصلی یک سریال است، اما کیت کین آن‌قدر شخصیت جذابی هست – و کاملا با بروس وین تفاوت دارد – که این نشانگر موفقیت زودهنگام Batwoman است.

سریال در گاتهامی آغاز می‌شود که حدود سه سال بتمن در آن حضور نداشته است. برای اینکه با Batwoman همراه شوید باید این را بپذیرید که مردم می‌دانند از سه سال پیش خبری از بروس وین میلیاردر هم نبوده، اما آن‌ها هنوز نمی‌دانند این دو نفر یکی هستند! اینکه اداره پلیس گاتهام متوجه این قضیه نشده را درک می‌کنم – آن‌ها حتی نمی‌توانند یک جرم ساده را بدون تلفات زیاد حل کنند – اما بالاخره ریدلر باید این قضیه را می‌فهمید. اما این مهم نیست. نکته مهم این است که شهر در همان حالت آشوب است، دولت محلی بالاخره آماده است نماد بتمن را حذف کند و برای محافظت از شهر از گروه Crows کمک بگیرد، نیروی دفاعی نیمه ارتشی که توسط پدر کیت یعنی جیکوب کین (با بازی داگری اسکات (Dougray Scott)) تاسیس شده است. اما اوضاع با حضور آلیس (با بازی ریچل اسکارستن (Rachel Skarsten)) شخصیت بدی که از سرزمین عجایب آمده و احتمالا روابط پیچیده‌ای با خانواده کین دارد دگرگون می‌شود.

این وضعیتی است که وقتی کیت کین پس از دل‌شکستگی به گاتهام برمی‌گردد با آن روبرو می‌شود. اولین آسیب یک تصادف رانندگی طراحی شده توسط جوکر بود که در آن خواهر دوقلوی او بث و مادرش گابی کشته شدند. دومین آسیب اخراج از آکادمی Crow به دلیل گرایشات عاطفی خاص اوست. زنی که کیت عاشق اوست یعنی سوفی مور (با بازی مگات تندی (Meagan Tandy)) با امضای سندی این رابطه را رد کرده اما کیت چنین کاری نکرده است.

همین ویژگی است که کیت را از پسرعمویش بروس کاملا جدا می‌کند. وقتی بروس وین ماسک به صورت می‌زند دلیلش مخفی کردن هویتش و القای ترس و وحشت به جان مجرمان گاتهام است. اما کیت کین می‌داند مردم چه حسی نسبت به خود واقعی او دارند و می‌داند پوشیدن ماسک در روز روشن چقدر آزاردهنده است. این به شخصیت او برند متفاوتی از اراده نسبت به بروس وین می‌دهد؛ او هنوز کله‌شق و خشن است، اما تصمیمش برای پوشیدن شنل و ماسک کاملا شخصی است. کیت کین بیشتر از اینکه بخواهد شهر را نجات دهد می‌خواهد عقاید اشتباه مردمش را از بین ببرد.

متاسفانه تمام سریال‌های کامیکی CW بلد نیستند چطور ظرافت به خرج دهند. مثلا بتمن هرگز به صورت فیزیکی در خط داستانی امروزی حضور ندارد اما هنوز به نظر می‌آید همه‌جا حاضر است، تا جایی که در ابتدای این فصل به نظر نمی‌آید این سریال کاملا متعلق به کیت باشد. نکته دیگر اینکه سریال از صداگذاری ساده و غیرضروری برای رُز استفاده می‌کند. این خیلی ناراحت کننده است چون رُز بازیگر دیداری مستعدی است و در دو اپیزود اول کاملا موفق می‌شود به اتفاقات گاتهام واکنش‌های خوبی نشان دهد.

Batwoman کاملا سریالی با حال و هوای Arrowverse تحت حمایت برلانتی است و همان مشکلات دیگر سریال‌های این دنیای تلویزیونی را دارد. اکشن کاملا ناسازگار است و گاهی در فضای دودآلودی غیرضروری پوشانده می‌شود. اما گاهی اوقات هم عالی است، مثلا دعوای بین کیت و مزدوران ماسک‌دار آلیس در اپیزود اول که یادآور فضای تاریک و خاص Daredevil «دردویل» است. سریال همچنین آشکارا سعی می‌کند گروهی دور هم جمع کند که احتمالا در آینده به تیم بت‌وومن تبدیل خواهند شد، مهم‌تر از همه کامروس جانسون (Camrus Johnson) در نقش لوک فاکس پسر لوشس فاکس دستیار بروس در بخش علوم و تحقیقات شرکت وین، و مری همیلتون خواهر ناتنی کیت (با بازی نیکول کانگ (Nicole Kang)) که با استفاده از تجهیزات دزدیده شده از دانشگاه گاتهام یک فضای پزشکی غیرقانونی به راه انداخته است.

اما Batwoman وقتی در بهترین حالتش است که رابطه رقابتی بین کیت و آلیس را به نمایش می‌گذارد، سکه‌ای دورو که شباهت‌هایی با رابطه بین بتمن و جوکر دارد. اسکارستن خیلی خوب شخصیت یک دیوانه خطرناک را به نمایش می‌گذارد و شخصیت شرور او تنها نقشی است که می‌تواند بیشتر از دو اپیزود دوام بیاورد. به دلیل انرژی غیرقابل پیش‌بینی اسکارستن است که نقش‌آفرینی خشن و درونگرای رُز بیشتر به چشم می‌آید. در همان لحظات گوشه‌ای از قابلیت‌های زن بزن بهادری را می‌بینیم که پتانسیل زیادی برای پیشرفت دارد.

پخش سریال Batwoman از ۶ اکتبر (۱۴ مهر) از CW آغاز شده است.

 

7

7
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن