نقد انیمیشن

نقد و بررسی انیمیشن The LEGO Movie 2: همه چیز عالی نیست، اما اصلا اشکالی ندارد!

انیمیشن The LEGO Movie (فیلم لگو) در سال ۲۰۱۴ فیلم موردعلاقه ی من در آن سال بود، بنابراین از دنباله ی آن یعنی انیمیشن The LEGO Movie 2: The Second Part (فیلم لگو ۲: بخش دوم) انتظار خیلی زیادی داشتم. متاسفانه، The LEGO Movie 2 مشکل همان دنباله های همیشگی را دارد و همچنین مشکلی در روایت داستان دارد که باعث می شود در مقایسه با فیلم اول کمی ضعیفتر باشد. البته در تمام بخش اول این دنباله کلا در حال خندیدن بودم و موضوعاتی که این فیلم آن ها را بررسی می کند را تحسین می کنم. با اینکه The LEGO Movie 2 به اندازه ی فیلم اول جذاب نیست، اما هنوز هم چیزهای زیادی برای گفتن دارد و آن ها را با لحنی شاد و رنگارنگ روایت می کند که فیلم را دائما سرگرم کننده نگه می دارد. شاید همه چیز در این دنباله عالی نباشد، اما هنوز هم همه چیز خیلی خوب است.

پس از پایان انیمیشن اول، شهر بریکزبرگ توسط ساکنان سیاره ی دوپلو مورد حمله قرار گرفت و آن ها همه چیز را نابود کردند. پنج سال از آن زمان گذشته و حالا شخصیت های لگویی در شهری آخرالزمانی زندگی می کنند که در آن همه چیز به شدت افتضاح و تیره و تار است به جز امت (با صدای کریس پرت (Chris Pratt)) که مثل همیشه شاد و خوشحال است. وقتی ژنرال میهم (با صدای استفانی بیاتریز (Stephanie Beatriz)) از قویترین جنگجوها برای حضور در مراسم عروسی ملکه واتورا وانابی (با صدای تیفانی هدیش (Tiffany Haddish)) درخواست می کند، وایداستایل (با صدای الیزابت بنکس (Elizabeth Banks))، بتمن (با صدای ویل آرنت (Will Arnett))، یونی کیتی (با صدای آلیسون بری (Alison Brie))، متالهد (با صدای نیک آفرمن (Nick Offerman)) و بنی (با صدای چارلی دی (Charlie Day)) را گروگان می گیرد، بنابراین امت با کمک قهرمان شجاع رکس دنجروست (با صدای پرت) به نجات دوستانش می رود.

همانطور که از داستان پیداست، در دنیای واقعی دعوایی بین فین (با بازی جیسون سند (Jadon Sand)) و خواهرش بیانکا (با بازی بروکلین پرینس (Brooklynn Prince)) در حال رخ دادن است، پس The LEGO Movie 2 نیز از دو دیدگاه مختلف روایت می شود. در حالی که فیلم اول از دیدگاه فین روایت می شد، The LEGO Movie 2 باید بین تصورات فین و بیانکا تعادل ایجاد کند، و همیشه هم در این کار موفق نیست. فین زنانه بودن بیانکا را به عنوان خطری برای مردانگی خودش می بیند، پس هر چیز دخترانه ای در حال هجوم به دنیای اوست. بیانکا فقط می خواهد با برادر بزرگترش بازی کند، به همین دلیل شخصیت های مهاجم دوپلو مورد سوء تفاهم قرار می گیرند. تلاش برای برقراری تعادل بین این دو دیدگاه باعث شده The LEGO Movie 2 کمی به مشکل بخورد، مخصوصا وقتی این نکته را اضافه می کند که شخصیت های لگویی خودمختار هم شده اند. در فیلم اول شاهد اشاره ی کوتاهی به این نکته بودیم، اما این نکته در این دنباله به پایه اصلی داستان تبدیل شده است.

این فیلم همچنین از مشکل اساسی دنباله ها رنج می برد، و ترانه های زیادی را ارائه می کند که واقعا به غنی شدن داستان کمکی نمی کنند. فیل لرد (Phil Lord) و کریستوفر میلر (Christopher Miller) فیلمنامه نویسان این انیمیشن با دنباله های این چنینی بیگانه نیستند چون قبلا هم دنباله ی ۲۲Jump Street را ساخته اند، اما در اینجا به نظر می رسد وارد ناحیه ی آشنا و کلیشه ای شده اند که با توجه به عالی بودن فیلم اول باعث تاسف است. اشارات The LEGO Movie 2 به فیلم قبلی آن را از مسیر اصلی خارج نمی کنند، اما مدام به شما یادآوری می کنند در حال تماشای دنباله ای هستید که نمی خواهد محدودیت هایی را نقض کند یا نمی داند آن ها را چطور اداره کند.

با وجود این عیب ها، هنوز هم این فیلم لذت بخشی است. شوخ طبعی همچنان عالی و انیمیشن هنوز هم شگفت انگیز است. تاکنون شاهد چهار فیلم لگویی بوده ایم که حداقل خیلی سرگرم کننده بوده اند، حتی اگر به جذابیت و بی نظیر بودن فیلم اریجینال نرسند. این ها دنیاهای بامزه ای هستند و انعطاف پذیری خاصی که لگو فراهم می کند باعث شده شاهد داستان سرایی های جذابی در این فیلم ها باشیم. فیلم اول بین چند دنیای مختلف لگویی روایت می شد و این دنباله فقط در اپوکالیپزبرگ و سیستار سیستم روایت شده، اما همچنان سرگرم کننده است.

زیر این دنیاهای رنگارنگ و تقلیدهای بامزه، داستانی متفکرانه درباره ی بزرگ کردن بچه ها وجود دارد و امیدوار بودم The LEGO Movie 2 موضوعاتش را با قدرت بیشتری روایت می کرد. پیام اصلی فیلم یعنی اینکه برای پسرها، بالغ شدن به معنای عصبانی تر شدن، خشن تر شدن و بی رحم تر شدن است پیام باارزش و قابل مشاهده ای است. کشمکش امت در فیلم این است که چطور وقتی همه چیز نابود شده او شاد و خوشحال باقی بماند، و این دنیای نابودشده بازتاب شخصیت فین است. فین حالا یک نوجوان است، و فکر می کند بالغ شدن به معنای بدرفتار شدن است، نه این خوشحالی و خوش بینی که امت آن را نشان می دهد. این درس که برای مرد بودن نیازی نیست خشن و بی رحم باشید کاملا پیام باارزشی است، و امیدوار بودم The LEGO Movie 2 این پیام را مثل پیام فیلم اول که خاص بودن هر فردی بود با قدرت بیشتری بیان می کرد.

در The LEGO Movie همه چیز عالی بود، اما حالا عالی نشان دادن همه چیز کار سختی است. لحظات خیلی کمی وجود دارد که The LEGO Movie 2 به عالی بودن فیلم قبلی نزدیک می شود، اما این فیلم به صورت کلی نمی تواند با فیلم اول رقابت کند. شاید این دنباله به اندازه فیلم قبلی منسجم نباشد، اما هنوز هم داستان سرگرم کننده ای با شوخی های لذتبخش و شخصیت های شگفت انگیز دارد. هنوز مشخص نیست فرنچایز لگویی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، اما تا زمانی که این فرنچایز از این دنیای جذاب برای بیان موضوعات جالب به همراه مقدار کافی شوخی و احساسات استفاده کند، هیچ دلیلی ندارد ساخت چنین فیلم های لذتبخشی به پایان برسد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن