نقد سریال

نقد و بررسی سریال Castle Rock: نمایشی فوق العاده از آثار Stephen King

Stephen King اولین رمانش به نام Carrie را در سال ۱۹۷۴ منتشر کرد. تا یک سال پس از انتشار این کتاب حدود ۱ میلیون کپی از آن فروخته شد، همچنین فیلم Carrie نامزد ۲ جایزه اسکار به کارگردانی Brian De Palma یکسال بعد از روی آن ساخته شد. این شروع بدی برای «سلطان وحشت» نبود، مخصوصا وقتی این را در نظر بگیریم که رمان های او تاکنون در ۱۰۰ فیلم و سریال مورد اقتباس قرار گرفته اند و این جریان همچنان ادامه دارد. صرف نظر از کم و کاستی های برخی از این اقتباس ها طی ۴۰ سال گذشته، همه ی آن ها فیلم های مستقل و بدون دنباله بوده اند. هیچ کدام از آن ها داستان گسترده ای از دنیای خلق شده توسط King نبودند تا اینکه سریال Castle Rock محصول جدید شبکه Hulu از راه رسید.

شاید به این فکر می کنید که قبلا با فیلم The Dark Tower که اقتباس خیلی بدی بود، داستان های مرتبط رمان های King را دیده اید و اصلا هم لذت نبرده اید. اما Castle Rock کاملا در این زمینه موفق است:‌ تمرکز این سریال محدود است، فقط داستان اعضای محدودی از این شهر مشهور در رمان های King را دنبال می کند؛ نگران ارجاعات زیاد به کارهای قبلی King نیست ولی فقط هر جا لازم باشد از آن ها استفاده می کند؛ و یک داستان اریجینال و اصیل است که خیلی خوب روایت شده و کاملا ترسناک است. Castle Rock یک سریال ترسناک قوی و جذاب است که قطعا طرفداران کارهای King را همچون طرفداران سریال های Stranger Things، Channel Zero و شاید American Horror Story به شدت راضی نگه می دارد.

Castle Rock به اربابش ادای احترام می کند، آن هم با بیان داستان هایی در دنیای خلق شده توسط او که پر است از شخصیت های مشهور و گاها بدنام، مکان ها و نیروهای ماورایی. این سریال فقط یک ادای احترام ساده نیست، بلکه داستانی اصیل است که به نظر می آید مستقیما از خود صفحات رمان های King برگرفته شده است. طرفداران پروپا قرص King هنگام تماشای سریال خود را در حالی می بینند که به دنبال پیدا کردن ارجاعات داستانی و شخصیتی رمان های King هستند، در حالی که می خواهند معمای فوق العاده در هسته ی اصلی داستان را نیز دنبال کنند. طرفداران معمولی ممکن است پس از دیدن سریال و با مشاهده ی این ارجاعات زیبا، مشتاق شوند سراغ رمان های King بروند. شورانرهای سریال Sam Shaw و Dustin Thomason خیلی خوب می دانند چطور از داستان های King سریالی فوق العاده بسازند، و J.J. Abrams هم در ساختن کارهای معمایی کارش را خیلی خوب بلد است.

Castle Rock

Castle Rock داستان شخصیت های مهمی را دنبال می کند. شخصیت متناقض و مرموز Dale Lacy با بازی Terry O’Quinn به همراه همسرش با بازی Frances Conroy. شخصیت Molly Strand با بازی Melanie Lynskey مشاور املاک طلسم شده ای با اعتیاد به مواد مخدر، به همراه دستیارش Jackie با بازی Jane Levy که حس شوخ طبعی تلخ و تاریکش به دلیل دور بودنش از اجتماع است. شخصیت اصلی هم Henry Deaver با بازی André Holland، مردی است که در Castle Rock بزرگ شده و حالا باید دوباره به این شهر برگردد، آن هم به درخواست زندانی بدون نام و مرموزی با بازی Bill Skarsgard که به صورت موقت در زندان Shawshank نگهداری می شود. ستارگان دیگر این سریال شامل Sissy Spacek, Scott Glenn, Ann Cusack و Noel Fisher و همچنین Allison Tolman, Caleel Harris و Frank Ridley هستند که همگی عملکرد فوق العاده ای به لطف داستان عالی به نمایش می گذارند. نام بازیگران و شخصیت های ذکر شده برای طرفداران King کاملا آشناست، اما این فقط یک روی سکه است.

Castle Rock مانند خیلی از کارهای سابق King، داستان یک معمای تاریک و یک شخصیت شیطانی را در شهری کوچک روایت می کند. هسته ی اصلی این معما ماجرای ناپدید شدن Henry Deaver جوان در سال ۱۹۹۱ و حضور ناگهانی شخصیت Skarsgard در سال ۲۰۱۸ است. به همین سادگی! اما مثل همه ی داستان های King، مفهوم اصلی داستان خود معما نیست، بلکه روشی است که مردم در واکنش به اتفاقات پیرامون آن نشان می دهند. اینکه چطور با هم رفتار می کنند و در نهایت اینکه چطور برای کارهایشان مورد قضاوت قرار می گیرند.

castle-rock

Shaw، Thomason و Abrams در این سریال مفهوم اصلی داستان های King را به طرز فوق العاده ای به نمایش می گذارند. هر شخصیت مقدار مناسبی از زمان سریال را برای خودنمایی و درون گرایی در اختیار دارد. بهترین وسیله برای نمایش این کار یک سریال تلویزیونی است، چون برخلاف رمان ها، به بیننده اجازه می دهد سرگذشت شخصیت و توهمات حال حاضر او را همزمان در صحنه های متوالی مشاهده کند. عقاید دینی و تمام متعلقاتش هم در این سریال وجود دارند. در این سریال شاهد بچه های عجیب و وحشتناک، رفتارهای عجیب توسط بزگترها، قدرت ها و مهارت های ماورایی مبهم و یک موجود شیطانی مخوف هستیم که در زیر شهر زندگی می کند اما هنوز قصد ندارد خودش را نشان دهد. یک محصول کاملا مطابق با داستان های King.

همچنین تم های عمومی تری هم در داستان وجود دارند که مخصوص کارهای King نیستند، مثل نژادپرستی، طبقات اجتماعی خاص، مقابله با ماموران قانون، کارهای غیرانسانی مردم با یکدیگر و سوءاستفاده از قدرت در تمام زمینه ها. جایی که Castle Rock جبهه ی امروزی و جالبی به خود می گیرد، ماجرای زندان های سودآور برای دولت است و اینکه چطور بر سیستم قضایی دنیای مدرن تاثیر می گذارند. این قطعا نکته ی جالبی است و خیلی خوب در جریان داستان اصلی روایت می شود، اما این بخش تنها قسمتی از داستان است که برخلاف بقیه ی داستان، به دنیای امروزی شباهت دارد.

castle-rock

تجربه ی خواندن داستان های King، چه کتابی ۱۰۰۰ صفحه ای باشد یا یک داستان کوتاه، برای هر شخص منحصر بفرد است چون یا تخیل شما با وحشت حاکم بر داستان کنار نیامده و ترس وجود شما را می گیرد یا شما را متقاعد می کند هیچ خطری وجود ندارد و این داستان فقط یک قصه است. اما در Castle Rock وقتی احساس وحشت به شما نفوذ کرد، نمی توانید به دنیای واقعی برگردید؛ به دلیل داستان جذاب، موسیقی فوق العاده و تدوین عالی آن که باعث می شود در لحظاتی غیرمنتظره شوکه شوید و به هوا بپرید. حتی اگر تجربه ی دیدن فیلم و سریال های ترسناک زیادی دارید، باز هم Castle Rock شما را غافلگیر خواهد کرد، و این از تجربه ی دیدن فقط ۴ قسمت اول بود.

Castle Rock یک سریال فوق العاده برای طرفداران Stephen King است که طرفداران معماهای هیجان انگیز و ترسناک هم نباید تماشای آن را از دست بدهند.

پخش سریال Castle Rock از ۲۵ جولای (۳ مرداد) از شبکه Hulu آغاز خواهد شد.

castle-rock

castle-rock

castle-rock

Castle Rock

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن