نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم The Post

ماجرای یکی از بزرگ‌ترین رسوایی‌های تاریخ سیاسی آمریکا در آخرین اثر سینمایی استیون اسپیلبرگ

داستان فیلم درباره چیست ؟ داستان این فیلم در مورد پنهانکاری است که چهار رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا را تحت تأثیر قرار داد. اولین کارمند زن واشینگتن پست، کاترین گراهام (مریل استریپ) و سردبیر بخش سوانح رانندگی، بنجامین سی. بردلی (تام هنکس) می‌خواهند وارد نبردی بی‌سابقه بین خبرگزاری‌ها و دولتی‌ها بشوند تا بتوانند اسنادی را از پنتاگون افشا کنند.

کسی در فیلمThe Post حضور دارد که من بشناسم؟ مریل استریپ او ((بهترین بازیگر زن سینمای مدرن)) لقب گرفته است.مریل استریپ رکورددار نامزدی در جوایز اسکار وگلدن گلوب میباشد,او در مجموع ۱۶ بار نامزد اسکار(دوبار هم آن را دریافت کرده)و ۲۶ بارنامزد گلدن گلوب(۷بار هم دریافت آن!)بوده است.تام هنکس مهمترین افتخارات : برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اصلی برای فیلم « فیلادلفیا » در سال ۱۹۹۴ ، برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد برای فیلم « فارست گامپ » در سال ۱۹۹۵ او اکنون بعنوان محترم ترین و قدرتمند ترین بازیگر هالیوود شناخته می شود و سبک و کاریزمای او با افسانه هایی چون « جیمی استوارت »، « کری گرانت » و « هنری فوندا » مقایسه می شود.باب ادنکیرک بازیگر، کمدین، نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان آمریکایی است.

The Post

بیشتر به خاطر بازی در نقش یک وکیل تبه کار به اسم سول گودمن در سریال‌های بریکینگ بد و اسپین اف بهتره با سول تماس بگیری در شبکه AMC شناخته شده است. این اسپین اف ادامه ایی بر بریکینگ بد است و همانند بریکینگ بد، خالق ان وینس گیلیگان است.

کارگردان کیست؟ Steven Spielberg برنده ۳ جایزه اسکار و یکی از موفقترین کارگردانان تاریخ سینما، هم در میان منتقدان و هم در بین مردم عادی.او از موفق‌ترین کارگردانان سینما در زمینه تجاری محسوب می‌شود که با فیلم‌های آرواره‌ها (۱۹۷۵)، ای.تی (۱۹۸۲) و پارک ژوراسیک (۱۹۹۳) رکورد فروش سینمای جهان را شکست و هریک از این فیلم‌ها پرفروش‌ترین فیلم دوران خود بودند.

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟ والدین باید بدانند که The Post درام تاریخی استیون اسپیلبرگ در مورد چگونگی افشای اطلاعات پنتاگون در سال ۱۹۷۱ است.این فیلم ترویج تقدس آزادی مطبوعات و توانایی آن برای فریب سیاسی و فساد سیاسی است.به جز چند صحنه شروع سریع که در طول جنگ ویتنام اتفاق می افتد، چیزهای زیادی در فیلم وجود ندارد.خانواده ها می توانند بحث کنند که چگونه داستان به امروز مربوط می شود و چرا آزادی مطبوعات یک مشخصه مهم جامعه آمریکا است.تماشاگران به اهمیت آزادی مطبوعات پی خواهند برد.زمانی که نیکسون جنگ علیه نیویورک تایمز را شروع می کند، سردبیر و ناشر واشنگتن پست تصمیم می گیرند که با آن مواجه شوند و مأموریت خود را انجام دهند، هرچند سیاستمدارانی که دوستشان هم هستند بی مسئولیتی را نشان می دهند.فیلم استدلال می کند که آزادی مطبوعات یک جنبه اساسی جامعه آمریکا است و رهبران نباید به نحوی دیکتاتوری عمل کنند.کای گراهام یک زن مصمم و شجاع است که از مسیر صداقت و وظیفه پیروی می کند، حتی زمانی که بسیاری از محارم های او (مرد) به وی توصیه می کنند.

The Post

نکات مثبت فیلم ؟ بازی خوب استریپ و هنکس تحت هدایت اسپیلبرگ،استریپ، همانطور که انتظار می رود، به عنوان “خانم گراهام” بسیار شگفت انگیز است، یک زن ثروتمند پس از خودکشی غیرمنتظره شوهرش در نقش رهبری خانواده اش نقش مهمی ایفا می کند.او متفکر و هوشمند است.این یک کلاس کارشناسی ارشد در تماشای استریپ و هنکس در یک صحنه است.رویدادهای تصویری در The Post ممکن است در اوائل دهه ۱۹۷۰ اتفاق افتاده باشد، اما موضوعات – زنان با قدرت در مبارزه با جنسیت، مطبوعات در معرض رییس جمهور، پوشش های سیاسی و فساد – می توانست از سرفصل های اخیر گرفته شده باشد.«اسپیلبرگ» در طراحی یک دفتر روزنامه‌نگاری دهه ۱۹۷۰ بسیار دقیق است و چگونگی نگارش و چاپ مقالات بدون کامپیوتر را بخوبی بازسازی میکند.«پست» یادآور فیلم «اسپات لایت» است که در سال ۲۰۱۶ اسکار گرفت؛ هر دو فیلم، روزنامه‌نگاری تحقیقی را میستایند. «اسپات لایت» اندکی بیشتر درگیر پیخ و خم داستان میشود، در حالی که «پست» چشم‌انداز گسترده‌تری دارد.فیلم بیاندازه آمریکایی است یادآور آن دسته از قهرمانان گمنامی است که از شیوه زندگی آمریکایی محافظت کرده‌اند.

نکات منفی فیلم: فیلم مخصوص ایالات متحده است و نه برای جهان ، برای زندگی آمریکایی و آرمان آن کشور است.فیلم بیش از آنکه بر واقعیت متمرکز شود، قصد ارایه یک بیانیه اجتماعی مهم درباره ارزش های آزادی را دارد.اسپیلبرگ در « پست » بار دیگر پس از « پل جاسوس ها » به ارزش های آزادی در آمریکا پرداخته است. ارزشی که در سالهای اخیر در ایالات متحده بسیار بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته و امروز قدرت رسانه ها در این کشور بسیار بیشتر از آن است که بتوان واقعیتی را از دید اذهان عمومی پنهان ساخت.هر چند این نکات منفی نیست !!!

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن