اینجا هستید :
خانه اخبار فیلم و سریال اخبار فیلم معرفی فیلم نقد اختصاصی: نقد و بررسی فیلم بیرون برو Get Out

نقد اختصاصی: نقد و بررسی فیلم بیرون برو Get Out

 

سطح توقع خود را پایین بیاورید!

*خطر لوث شدن داستان*

 

دلایل متعددی باعث افول برخی ژانرهای سینمایی در طول این سالها و حتی دهه های اخیر شده و از همین رو پیش اومده گاها فیلمهایی که به واقع چندان اثر شاخص و خوبی نیستن بیش از حد مورد توجه قرار بگیرن ، بیرون برو یکی از تازه ترین نمونه های این مورد به شمار می آید. اثری متوسط با چند ایده خوب و جذابیت های مقطعی که در حد یک اثر فوق العاده تریلر و توامان نوآورانه یاد می شه.

کلیشه های موجود درشروع داستان مانند زوج شاد ابتدای فیلم ، تصادف ناگهانی در جاده ، ملاقات با خانواده همسر و شروع اتفاقات عجیب ، سریعتر از اون چیزی که تصورش وجود داره در فیلم نمایش داده می شه ؛ گرچه وجه معمایی داستان در مورد خانواده آرمیتاژ ، سایر افراد و رخدادهایی که به طبع اون رخ می ده گاها هیجانی رو به اثر تزریق می کنه و مخاطب رو چشم انتظار سرانجام داستان می کنه اما متاسفانه این وجه معمایی ، قدرت و انسجام کافی رو نداره تا به تعلیقی بر سرتاسر فیلم تبدیل شه.

رابطه بین رز (دنیل کالویا)  و کریس (آلیسون ویلیامز) به عنوان یک رابطه عاشقانه باورپذیره و پرداخت مناسبی داره چراکه همین رابطه عاشقانه با چرخش فیلم ، اثرگذاریش رو افزایش می ده ولی از طرف دیگه ، مخاطب در طول فیلم قراره با کاراکتر کریس پیش بره و متاسفانه خود این کاراکتر فارغ از حضور مکمل در کنار رز و ماجرایی که در اون قرار گرفته ، جذابیت و کشش خاصی نداره و در این مابین ، سایر کاراکترها و دیالوگ ها هم به خودی خود و در لحظه تقریبا دچار همین ایراد هستن و بدون در نظر گرفتن هدف حضور اونها و برخی دیالوگ های رد و بدل شده خصوصا در مهمانی که بعدا دلایلش مشخص می شه ، باعث شده مخاطب با فیلمی طرف باشه که افت و خیز قابل توجهی در ریتم و کیفیت ماجراها داره.

احتمالا یکی از دلایل محبوبیت فیلم ، جریانات پیش اومده در انتهای اونه که تمام برگ های برنده رو یکجا برای بیننده به رخ می کشه اما وقتی این ایده داستانی ظاهرا تازه و به واقع عجیب و جذاب رو با فیلمی مثل “جان مالکوویچ بودن” مقایسه می کنیم ؛ عدم تازگی و فقدان عمق این ایده داستانی هم مشخص می شه و حتی روند اسلشرگونه پایانی هم بیشتر مخاطب رو از پای فیلم راضی بلند می کنه تا این که وجهه و ارزش خاصی به فیلم بخشیده باشه . به طور کلی بیرون برو با عنوان ایهام دارش و تمام ارجاعات و نکات ریز و درشت عموما فرامتنی که داره ، تلاشی صرفا قابل قبول از یک فیلمساز تازه کاره که شاید در آینده کارهای منسجم تر و جدی تری رو به مخاطبان عرضه کنه.

 

نگارنده: مجتبی بهره مند


درباره نویسنده

mojtaba89 مجتبی بهره مند... In a world of 1s and 0s.are you a zero, or The ONE

۲ دیدگاه

  1. soren

    یکم واسه نقد و بررسیش دیر شده فیلم خیلی وقته اکران شده

      1. ممنون از نظرتون اما اولا به شخصه برخلاف مطالب و نقدهای به روزی که توسط سایت ارائه می شه ، زمان اکران فیلم برام خیلی مهم نیست و هر وقت در مورد فیلمهای یک سال سینمایی حرفی برای گفتن داشته باشم ، مطلبم رو قرار می دم ؛ دوما این حرف زمانی می تونه درست باشه که یه فیلم بعد از تموم شدن اکرانش دیگه ارزش صحبت کردن نداشته باشه که قطعا این فیلم که جزء بهترین های امسال تلقی می شه رو حتی در پایان سال هم می شه در موردش نوشت. موفق باشید

ارسال دیدگاه