اخبار روز سریالهاانتخاب سردبیرنقد سریال

نقد اختصاصی : نقد و بررسی سریال Outlander

 

در این پست ترجمه و نقد اختصاصی آریافیلم از  فصل اول سریال Outlander  رو ملاحظه میفرمایید که نوشته ی Tim Goodman از سایت معتبر hollywoodreporter است و اولین قسمت اون به تازگی از starz پخش شده است…

اگرچه داستان به کندی روایت می شود‚ شناوری و کیفیت مربوط به داستان های سفر در زمان کتاب های محبوب را به جعبه ی جادویی می کشاند…

این که طرفداران مجموعه کتاب های Outlander  اثر Diana Gabaldon با سریال جدید شبکه ی Starz که پنج شنبه شب کار خود را اغاز می کند‚ ارتباط برقرار می کنند یا خیر‚ موضوع قابل توجهی است.

در صورت مثبت بودن‚ شبکه ی کابلی و پولی Starz به موفقیت چشم گیری دست خواهد یاقت. در غیر این صورت‚ Outlander  تیری در تاریکی برای رسیدن به موقعیتی بهتر از سوی شبکه‚ تلقی خواهد شد.

Outlander مفهوم کلی جالبی دارد که به خوبی کارشده است. سریالی از Ronald D. Moore سازنده ی فیلم Battlestar Galactica که- با توجه به اظهارات Gabaldon- در انتقال خطوط پراکنده ی داستان رمانتیک او به قاب کوچک تلویزیون موفق عمل کرده است.

داستان سریال معطوف به زندگی پرستار Claire Randall با بازی Caitriona Balfe در خلال جنگ جهانی دوم است‚ کسی که تعطیلاتش را پس از جنگ در اسکاتلند با همسرش‚ Frank با بازی Tobias Menzies- مامور جاسوسی بریتانیا که بعدها تبدیل به یک محقق شد- می گذراند. ان دو سعی می کنند به زندگی زناشوییشان پس از بدبختی ها و مصیبت های جنگ‚ رنگ و بویی تازه ببخشند.

در حالی که فرانک از علاقه اش به تاریخ صحبت می کند‚ ان ها به طور اتفاقی به شهری کوچک برمی خورند و کمی مانده به انتهای اپیزود نخست‚ Claire با مجموعه سنگ هایی عجیب مواجه می شود. پس از لمس یکی از سنگ ها در سقوطی در زمان‚ به سال 1743 منتقل می شود. در حالی که هنوز در اسکاتلند به سر می برد‚ با Black Jack Randall با بازی دوباره Menzies مواجه می شود‚ کاپتانی در ارتش بریتانیا که از شکنجه کردن لذت می برد و در حالی که منطقه ی The Highlands را اشغال کرده است‚ قصد سرکوبی شورشی در اسکاتلند را دارد.

یکی از ابعاد جالب Outlander  این است که کارگردان محور مبحث سفر در زمان جنجال و سروصدا به پا نمی کند. غیر از این که Claire در زمان سقوط می کند‚ شاهد هیچ جادویی نیستیم- هیچ حقه یا جلوه ی ویژه ای در کار نیست- و فقط 202 سال قبل بیدار می شود. ممکن است تصور کنید موضوع بازگشت Claire مبحث کلی سریال است در حالی که Outlander  هیچ گونه عجله ای در برگرداندن او به سال 1945 ندارد. اگر چه این چیزی است که توسط خود او‚ هدفش عنوان می شود (مسلما هر شخصی که بفهمد فردی به نام Black Jack دقیقا مشابه همسر اوست‚ زندگی با نسخه ی امروزی تر او را ترجیح خواهد داد)

از ان جایی که کتاب های Outlander  – که من نخوانده ام- در واقع مملو از داستان های عاشقانه است‚ تعجبی ندارد وقتی Claire در زمان سقوط می کند توسط Jamie Fraser با بازی Sam Heughan نجات می یابد‚ ولگردی از تبار اسکاتلندی که در واقع نسبت به سایر اعضای ترش روی تبار MacKenzie ها خوش مشرب تر است. اگر ما Claire را به عنوان بانویی مدرن- حداقل در سال 1945- بدانیم که سعی در هدایت این تغییر و تحولات غیرعادی در زندگیش دارد- در حالی که در این زمان وجه قهرمانانه ی شخصیت او به مراتب برجسته تر است- درک شخصیت خودمختار و محبوس او‚ به میزانی که در خطوط یک رمان عاشقانه گرفتار شده است‚ سخت به نظر می رسد (Claire شخصیت خشک و ایرادگیر Frank را خیلی دوست دارد اما سفر در زمان این فرصت را به او می دهد که با Jamie ارتباط برقرار کند. به خصوص که چهره ی Frank اکنون در وجنات Black Jack رذل‚ ظاهر شده است. همه ی این ها فرار به دنیایی فاتنزی است)

Outlander  را از دو بعد می توان به تماشا نشست; نخست چون احتمالا این سریال رمان گونه ترین سریال در شرف پخش است‚ با پیش رفتن سریال و فاش شدن کلیت داستان‚ تماشای ان احساسی مانند احساس خواندن کتاب را به شما می دهد. از طرف دیگر‚ به منظور شرح دادن داستان برای کسانی که کتاب را نخوانده اند و بین اضافه کردن سریالی دیگر به دستگاه ویدیویشان و یا تماشای Outlander  با خود کلنجار می روند. که در این صورت Outlander  ریتم کندی دارد.

از ان جایی که شتاب اندکی در روایت داستان وجود دارد‚ به سختی می توان این سریال را سریالی نامید که تمام سعیش را می کند تا بیننده را مجبور به دیدن خود کند. از بسیاری جهات‚ Outlander  داستان خوبی دارد که به صورت کلی گفته می شود ولی در عین حال مانند هیچ کدام از داستان های مشابه مانند Game of Thrones که دارای ریتمی هوشمندانه اند‚ نیست.

با همه ی این اوصاف‚ دنیای ساخته شده در Outlander  بدون جذابیت نیست. Claire که به عنوان مهمان یا اسیر تبار MacKenzie شناخته می شود- ان ها فکر می کنند که این زن بریتانیایی که سرگردان در منطقه ی The Highlands پیدا شده است‚ باید جاسوس باشد- خود را درگیر با هر نوع دسیسه ای می یابد. Colum MacKenzie با بازی Gary Lewis که رئیس تبار MacKenzie است‚ با وجود مشکل جزئی در پاهایش‚ سعی در کنترل اوضاع دارد. او باید قدرت های اجرایی را به برادرش‚ Dougal MacKenzie با بازی Graham McTavish- فرمانده ی جنگ MacKenzie ها- منتقل کند. همه با هم سعی بر این دارند تا بریتانیایی های اشغالگر را از سرزمینشان بیرون کنند.

Claire با توجه به پیش زمینه ی پزشکی‚ فرصت زنده ماندن در دنیای جدید را دارد; به مداوای اسیب دیدگان جنگی MacKenzie ها و حامیانشان می پردازد. اما او از شک ان ها نسبت به خودش نگران است چرا که مدام قصد این را دارد که به مکان سنگ هایی که او را به این برهه از زمان اورده اند‚ بگریزد.

اگرچه برگشتن Claire به مکان سنگ ها می تواند انگیزه ی او تلقی شود اما Outlander  هیچ گونه عجله ای برای این کار ندارد. من هر شش اپیزود فرستاده شده توسط Starz را مشاهده کردم- 16 اپیزود فصل اول به دو بخش هشت قسمتی تقسیم می شود- و هیچ گونه ضروریتی در برگرداندن Claire از نقطه ی B به نقطه ی A مشاهده نکردم.

دانستن میزان اهمیت موضوع سفر در زمان در داستان Outlander  مشکل دیگری را برای تماشاگرانی که کتاب را نخوانده اند‚ ایجاد می کند. اگر Claire می توانست به سال 1945 بازگردد‚ مدتی را در ان زمان سپری کند‚ علایق و دل تنگی هایش را بسنجد و دوباره به مکان سنگ ها بازگشته و در زمان به عقب بازگردد‚ به نظر جلوه ی مفرح تری به سریال می بخشید. در مورد اتفاق افتادن این فرضیه نظری ندارم. اگر Claire مجبور شود به سنگ هایی که گفته شد بازگردد‚ پس از شش ساعت مسلما موقعیت ان سنگ ها‚ فاصله ی اندکی از موقعیت کنونی او محسوب نمی شود.

و این چیزی است که تماشاگران در سریال در جستجوی انند. Outlander  از زمان مطبوع خود به نوعی به عنوان پادزهری در مقابل لورفتن داستان استفاده می کند چرا که درنگ کردن حول محور پیشرفت شخصیت ها در سریال چیز بدی نیست. اگر تمام شانزده اپیزود به جای تقسیم شدن در بازه ای طولانی‚ در یک ردیف و پشت سرهم پخش می شدند‚ فاش شدن این قسمت رمان گونه ی داستان به نظر جای خالی مورد بحث سریال می بود (هشت اپیزود بعدی در سال 2015 پخش می شوند)

صرف نظر کردن از حرکت انی سریال به جلو تقریبا غیرممکن است. پس از یک ساعت نخست‚ ریتم سریال به طرز خسته کننده ای کند می شود. اگر چه یک شعار فریبنده- تا اپیزود ششم صبر کنید- حول سریال وجود دارد- از اپیزود ششم به بعد ریتم سریال تندتر شده و مسیر داستان عوض می شود- نباید انتظار داشت Outlander  به چیزی مانند سریال 24 تبدیل شود. ریتم سریال را با توجه به ریتمی که از سریال می بینید تعریف کنید.

خوشبختانه حضور Balfe به تنهایی می تواند دلیل دیدن سریال باشد; او بازیگری با اعتماد به نفس است که توانایی قراردادن ابعاد مختلف در نقشش را داراست وMcTavish زیرکی بیشتری نسبت به شخصیت Heughan دارد (Heughan نقش یک جنتلمن مبارز و جذاب را به گونه ای بازی می کند که در قاب دوربین به خوبی می نشیند)

John Dahl پایلوت سریال را کارگردانی کرده است. بدون شک زیبایی مناطق کوهستانی و مراتع سرسبز اسکاتلند چیزغیرمنتظره ای نیست چرا که این تصاویر به نوعی جزو جدانشدنی سریال محسوب می شوند; همان گونه که شخصیت اصلی هیچ گاه صحنه را ترک نمی کند.

از ان جایی که Starz قصد دارد به تماشاگرانش- و نه کسانی که اشتراک این شبکه ی کابلی را دارند- فرصت سنجش Outlander  را بدهد‚ اپیزود نخست به تازگی در فضای اینترنت پخش شده است (که البته این قضیه در مورد هواداران Gabaldon که هنوز اشتراک نگرفته اند‚ نیز صدق می کند). سنجش واقعی ممکن است تماشاگران را در رقابتی گسترده و تقابل کتاب خوانی و ایجاد ترغیب- دو عامل مهم در این رقابت- درگیر کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫۱۰ نظرها

  1. نقد خوبی بود خسته نباشید،من قسمت اولو دیدم ولی اصلا قشنگ نبود حذفیدم یعنی ممکنه بعدش قشنگ شه؟؟مثه Game of throne هس؟

  2. سریال خیلی خوبیه. صددرصد هیجانی که تو بازی تاج و تخت یا سریال های مشابه هست رو نداره چون کلا ژانراصلیش عاشقانه اس ولی درکل سریال خوبیه. البته کتابش خیلی بهتره:)

  3. چرا همه چی رو مثل گیم اف ترونز مقایسه میکنید بس کنید این تک سلیقه بودنو.باعث شده دیگر سریال های رو بی ارزش بدونید واقعا-این سریال عالیه حداقل یک زمان تاریخی رو هم نشون میده عالیه با لهجه زیبای بریتانیایی

    1. و عایه چون میتونید قشنگ حس گم شدن یک ادمی رو تو سیر زمانی گذشته ببینید درسته یکم نمای رویایی داره این سریال اما همه چیش به اندازس

  4. سلام
    نقد جالبی بود لذت بردم سریال خوبیه ارزش دیدن داره البته نمیشه با گات مقایسه کرد مقایسش هم کار درستی نیست ولی سریال بدی نیست خوبیه بازی کلیر واقعن چشم نوازه D:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن