کامیک

موربیوس فیلم Morbius چه کسی است؟

اکثر اوقات ومپایرها در فیلم‌های هالیوودی به عنوان ویلن‌های داستان معرفی شده‌اند. آن‌ها به شکل هیولاهایی بدون روح و خون‌خوار به نمایش کشیده می‌شوند که وجودشان خطری در جهت منقرض شدن نسل بشریت محسوب می‌شود. اما بعضی اوقات حتی یک ومپایر هم می‌تواند یک قهرمان باشد. موربیوس نیز چنین وضعیتی دارد، قهرمانی از دنیای مارول که قرار است جرد لتو نقش او را در فیلم ساخته شده توسط کمپانی سونی ایفا کند.

حالا که اولین تریلر از فیلم Morbius منتشر شده و احتمال ارتباط غیرقابل انتظار آن با اسپایدرمن می‌رود، نگاهی به شخصیتی می‌اندازیم که با عنوان «ومپایر زنده» (The Living Vampire) شناخته می‌شود.

موربیوس کیست؟

فیلم Morbius

دکتر مایکل موربیوس بیوشیمیستی بود که از بیماری خونی نادر و مرگباری زجر می‌برد. او که به سختی دنبال یک درمان است، با استفاده از دی‌اِن‌اِی یک خفاش خون‌آشام روی خودش آزمایش خطرناکی را اجرا می‌کند که اشتباهاً باعث تبدیل شدنش به یک «ومپایر زنده» می‌شود.

با وجود این که موربیوس به وسیله یکی از ومپایرهای دنیای مارول گاز گرفته نشده اما شرایط او بسیار شبیه به همان‌ها است. او عطشی بی‌انتها برای خون دارد و مجبور است برای همیشه به دور از جامعه انسانی زندگی کند.

هر چند زندگی روی خوشی به او نشان نداده اما موربیوس نهایت تلاشش را می‌کند تا از علم و قابلیت‌های ومپایری‌اش در راه‌های خوب بهره ببرد. او بارها خودش را به عنوان یک قهرمان اثبات کرده؛ هم به عنوان متحدی برای اسپایدرمن و هم به عنوان عضوی در گروه‌هایی مثل میدنایت سانز (Midnight Sons – پسران نیمه شب). با این وجود اما جنبه تاریکش همیشه تهدیدی به حساب می‌آید که سعی در فرا گرفتن او را دارد.


قابلیت‌ها و توانایی‌های موربیوس

فیلم Morbius

با وجود این که موربیوس از روش سنتی و همیشگی تبدیل به یک ومپایر نشده و شاید از این نظر هم واقعاً یک ومپایر محسوب نشود اما او بسیاری از توانایی‌های آن‌ها را به دست آورده است. او قدرت و سرعت فراانسانی دارد، به طور محدودی می‌تواند پرواز کرده و دیگران را هیپنوتیزم کند. همچنین موربیوس عامل التیامی مثل ولوورین دارد که به او اجازه می‌دهد از مرگبارترین زخم‌ها و آسیب‌ها جان سالم به در ببرد. موربیوس توانایی این را دارد که بعضی اوقات قربانیانش را به عامل «شبه ومپایرزیم» آلوده کند، هر چند چنین اتفاقی خیلی نادر است.

موربیوس نقاط ضعف سنتی ومپایرها را نیز در وجود خود می‌بیند. او نیاز دائمی به خون انسان دارد؛ نیازی که نهایت سعیش را می‌کند تا از طریق کیسه‌های انتقال خون به جای قربانی کردن انسان‌ها برطرف کند. موربیوس با استفاده از خون اسپایدرمن فرمولی خاص تهیه کرده که عطشش را برای مدت طولانی رفع می‌کند. همچنین پوستش قابلیت اشتعال در مواجهه با روشنایی روز دارد ولی نه به اندازه اکثر ومپایرها. موربیوس نسبت به سلاح‌های سنتی علیه ومپایرها مثل صلیب، سیر، آب مقدس و این جور موارد نقطه ضعفی ندارد.


سرآغاز و پیش‌زمینه موربیوس

موربیوس توسط روی توماس و گیل کین خلق شد و در شماره ۱۰۱ کمیک Amazing Spider-Man (ماه اکتبر سال ۱۹۷۱) پا به دنیای کمیک‌ها گذاشت. این شماره از این سری کمیک در واقع اولین شماره‌ای بود که استن لی در نوشتن آن نقشی نداشت.

این شخصیت بعد از این که بعضی از محدودیت‌ها مربوط به استفاده از ومپایرها و موجودات ماورالطبیعی در دنیای کمیک‌ها توسط Comics Code Authority برداشته شد، به وجود آمد. وضعیت موربیوس به عنوان «ومپایر زنده» هم باعث شد تا او بتواند یک شخصیت خاص و متفاوت شود و هم به تبلیغ و بازاریابی‌اش به عنوان یک قهرمان کمک کند.

علت خلق این شخصیت از علاقه توماس به فیلم‌های علمی-تخیلی کلاسیک پایه گذاری شد، آن هم در حالی که کین، ظاهر موربیوس را بر اساس جک پالانس طراحی کرد.

در ابتدای کار، موربیوس قرار بود به عنوان ویلنی با سرگذشتی تلخ به تصویر کشیده شود. داستان او با داستان لیزارد (Lizard – مارمولک) ارتباط برقرار کرد. لیزارد یکی دیگر از ویلن‌ها اسپایدرمن بود که در حال تلاش برای درمان یک بیماری بدنی، خودش را اشتباهاً تبدیل به یک هیولای مخوف تبدیل کرد.

با این حال خیلی طول نکشید که موربیوس مسیر خودش را پیش گرفت. او تبدیل به شخصیتی شد که به صورت مکرر در دهه ۷۰ میلادی در مجموعه کمیک‌هایی مثل Vampire Tales و Adventure Into Fear حضور پیدا کرد. کمیک Adventure Into Fear باعث شکل گیری دشمنی دیرینه موربیوس با شخصیت بلید (Blade) که یک شکارچی ومپایر است، شد.

تا سال ۱۹۹۲ طول کشید تا موربیوس کمیک اختصاصی خودش را با نام Morbius the Living Vampire داشته باشد. این کمیک یکی از چندین اثر با تمرکز روی موضوعات ماورالطبیعی بود که به دنبال کراس‌آور Rise of the Midnight Sons خلق شدند. در این دوره، ماجراهای موربیوس با قهرمانان دیگری مثل گوست رایدر (Ghost Rider)، هل‌استورم (Hellstorm)، جنفیر کیل (Jennifer Kale) و وروولف بای نایت (Werewolf by Night) که جنبه‌های ماورالطبیعی داشتند بیش‌تر ارتباط برقرار کرد.

بعد از اتمام کمیک اختصاصی موربیوس در شماره بیست و سوم، این شخصیت تبدیل به شخصیتی شد که به طور مکرر در داستان‌های دیگر دنیای کمیک‌های مارول حضور پیدا می‌کند. برای مثال، او در Marvel Zombies 3 حضور داشت و به بقیه قهرمانان کمک کرد تا از نابودی دنیا به وسیله موج آلودگی ویروس زامبی که همه جا را گرفته بود جلوگیری کند.

همچنین در داستانی از پانیشر با عنوان Frankencastle نیز می‌توان او را دید. داستانی که در آن کمک کرد تا پانیشر بعد از تقابلش با دیکن (Daken) و تبدیل شدنش به هیولایی شبیه به فرانکنشتاین دوباره به زندگی معمولش بازگردد.

در جدیدترین کمیک‌ها هم موربیوس نقشی مهم در کمیک Amazing Spider-Man (نوشته دن اسلوت) بازی کرد که در آن جا مشخص شد به صورت مخفیانه در آزمایشگاه هورایزن (Horizon Labs) کار می‌کرد.

مرد عنکبوتی شگفت انگیز و مرد عنکبوتی برتر (Superior Spider-Man) باز هم در یکی از کمیک‌های کوتاه موربیوس با نام Morbius: The Living Vampire در سال ۲۰۱۳ که توسط جو کیتینگ و ریگ السون خلق شده بود نقش داشتند.


موربیوس خارج از دنیای کمیک‌ها
موربیوس
با توجه به جنبه‌ها ومپایری موربیوس، حضور او در پروژه‌های مارول خارج از دنیای کمیک‌ها کار سختی محسوب می‌شود.

با این حال موربیوس برای اولین بار در انیمیشن Spider-Man: The Animated Series حضور یافت. در این انیمیشنِ سریالی او نقش یک دانشمند را بازی می‌کرد که توسط یک خفاش خون‌آشام که خون رادیواکتیو شده اسپایدرمن را نوشیده بود، گاز گرفته شده. به خاطر استانداردهای قانونی محکم سانسور کردن محتویات، این نسخه از موربیوس فقط اجازه داشت این طور به تصویر کشیده شود که از دستانش برای مکیدن خون استفاده می‌کند و در دیالوگ‌هایش نیز تأکید شد او به جای «خون» نیاز به «پلاسما» دارد.

بعد از این، موربیوس تبدیل به یکی از شخصیت‌های کلیدی در انیمیشن Ultimate Spider-Man شد. در این اثر او به عنوان یک مأمور هایدرا که متخصص سیمبیوت‌ها است به تصویر کشیده می‌شود. موربیوس نهایتاً در این انیمیشن تبدیل به ومپایر زنده شد با این تفاوت که به جای مصرف خون، او نیروی زندگی دیگران را به خود جذب می‌کرد.

موربیوس در چندین بازی ویدیویی ساخته شده بر اساس شخصیت‌های دنیای کمیک‌های مارول نیز حضور داشته است. در سال ۱۹۹۳ به عنوان شخصیتی مکمل در بازی Maximum Carnage (بر اساس کمیکی با همین اسم) و بعضی از نسخه‌های خاص عنوان Spider-Man 3 در سال ۲۰۰۷ حضور داشت.

در عناوین Marvel: Avengers Alliance، LEGO Marvel Super Heroes 2 و Marvel Super Hero Squad Online نیز موربیوس به صورت قابل بازی در دسترس بود.

فیلم Morbius

با وجود این که در دو دهه اخیر شایعاتی در مورد ساخت فیلمی بر اساس شخصیت موربیوس شنیده می‌شد ولی تا به حال او را در اثری لایو اکشن ندیده‌ایم. زمانی قرار بود او نقش ویلن فیلم Blade II در سال ۲۰۰۲ را بازی کند. در واقع، یک نسخه متفاوت از پایان فیلم اول Blade، شخصیتی نقابدار را به تصویر کشید که قرار بود نمایشی از موربیوس باشد.

در عوض، موربیوس اولین حضورش در دنیای فیلم‌ها را در ساخته جدید سونی تجربه می‌کند. جرد لتو به عنوان بازیگر برای نقش دکتر مایکل موربیوس در نظر گرفته شده، دنیل اسپینوزا کارگردان اثر خواهد بود و مت سازاما و بارک شارپلس نیز مسئولیت نوشتن فیلم‌نامه را بر عهده دارند.

به نظر این فیلم قرار است در همان دنیایی اتفاق بیافتد که فیلم Venom و دنباله‌اش در آن جریان دارند. با نگاهی به اولین تریلر منتشر شده از فیلم موربیوس و همینطور حضور کوتاه آدرین تومز با بازی مایکل کیتون در آن، به نظر تمام این فیلم‌ها در دنیای سینمایی مارول جریان دارند ولی در جایی دور از ماجراهای روزانه اعضای اونجرز.

با این حال باید تا ماه جولای سال ۲۰۲۰ صبر کنیم و ببینیم که قرار است این فیلم چه داستانی را روایت کند و ارتباط آن با دیگر فیلم‌های ساخته شده از شخصیت‌های کمیک‌های مارول چیست. آیا شما دوست دارید این فیلم در دنیای سینمایی مارول جریان داشته باشد و در نهایت با دیگر شخصیت‌های این دنیا ارتباط برقرار کند؟ (vigiato)

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک نظر

  1. فاز ۴و۵مارول قراره چاشنی ترس هم داشته باشه و حتی احتمال اقتباس از گروه Midnight son رو دادن.احتمال اینکه اوی مولتی ورس مارول بیاد هستش ولی اگر سونی بخواد دخالت کنه به گند کشیده میشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن