انتخاب سردبیرمعرفی فیلمنقد انیمیشننقد فیلم

یکی از بهترین فیلمهای ابرقهرمانی ماندگار در سینما

معرفی و بررسی فیلم Spider-Man: Into the Spider-Verse

فیلم مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی وقتی از همان ابتدای اکرانش توانست از سایت معتبر Rotten Tomatoes نمره نزدیک به ۱۰۰ را از ۳۰۰ نقد دریافت کند، معلوم شد بیننده با یک فیلم خواستنی و دلپذیر روبرو خواهد شد. بدون شک این فیلم یکی از بهترین آثار ۲۰۱۸ و حتی فراتر یکی از بهترین فیلم های ابرقهرمانی تمام دوران است. در حقیقت کمپانی Sony با مرد عنکبوتی به درست ترین روش برخورد کرده است، به این گونه که با اعتماد به تیم سازنده جوان و با استعداد آن باعث ایجاد یک فضای خلاق و فوق العاده جادویی شده است. استفاده از یک روش بصری خلاقانه برای اجرای این فیلم ابرقهرمانی به اندازه ای لذت بخش و غیر منتظره است که هر بیننده ای را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر عدالت هنوز در بدنه جامعه هنر کاملا نابود نشده باشد، باید اسکار بهترین انیمیشن به جای شگفت انگیزان ۲ در دستان سازندگان این اثر قابل ستایش قرار بگیرد. با این حال در مجموع ما با یک انیمیشن ابرقهرمانی سرحال و جذاب طرف هستیم که بیننده بزرگ و کوچک را با خود همراه خواهد کرد. در ادامه به بررسی این انیمیشن زیبا خواهیم پرداخت.

یک مشکل جزئی و کوچک

اگر یک مشکل جزئی و کوچک در فیلم وجود داشته باشد، این است که مرد عنکبوتی به دلیل داستان چند وجهی خود، گاهی به نطر شتاب زده و هیجانی از برخی صحنه ها و رویداد های خودش می گذرد. بعضی از سکانس ها، به خصوص در وسط فیلم به رغم این که اهمیت بسزایی در زندگی مایل مورالس دارند و به طرز شگفت انگیزی به تصویر کشیده شده اند، در پایان فیلم بیشتر به یک پاورقی شبیه می شوند تا یک دلیل روایی و دراماتیک در بطن فیلم. و همچنین تعداد بسیار زیاد شخصیت های این فیلم، کمی باعث عدم پرداخت مناسب برخی از آن ها شده هرچند این نحوه برخورد با شخصیت تا همین جا هم قابل ستایش است. فیلم در حدود ۲ ساعت زمان خود، نسبتا قدرتمند به جلو حرکت می کند، هر چند ممکن است برخی از سکانس ها کمی طولانی و خسته کننده به نظر برسند. اما این دلایلی که گفته شد واقعا ضربه ای به کلیت فیلم وارد نکرده است.

انیمیشنی به شدت فوق العاده و نوآورانه

این فیلم یکی از انیمیشن های چشمگیر و خلاقانه ای است که در چند سال اخیر دیده ام. انیمیشنی با بودجه ۹۰ میلیون دلار که کاملا در گیشه موفق بود و به عنوان یک نوع از بلاکباستر های به ظاهر کوچک، از پیچیدگی و جاه طلبی فراوانی برخوردار است. کارگردانان این اثر با ارائه سبکی منحصر به فرد دست به کاری تازه زده اند، آن ها با ادای احترام به ریشه های کتاب های کمیک و ترکیب آن با انیمیشنی پیشرفته و بکر، دست به تولید یک اثر تمام هنرمندانه زده اند. به طور خاص اگر بخواهیم اشاره ای به فیلم کنیم، باید در مورد پرده سوم فیلم که یکی از رنگارنگ ترین و متنوع ترین صحنه های انیمیشن است حرف بزنیم. این صحنه دارای تصاویر و جلوه های بصری عمیقی است، ترکیب این میزان حادثه با این شمایل در فرم و اجرا واقعا محشر است. سبک بصری مرد عنکبوتی دارای یک جسورانگی بی حد و مرزی است که به زیبایی کار افزوده و این خود جنسی است که برای تغییر و حرف تازه وارد میدان شده است.

صدا پیشگی باور نکردنی و عالی تیم گوینده

سعی کنید یک فیلم انیمیشنی اخیر را با صداهای به این شکل درخشان و متنوع پیدا کنید؟ چند اثر در این اندازه هستند؟ واقعا کم. هر گوینده ای به صورت انفرادی در فیلم با شخصیت خود سازگار است و واقعا انگار شاهد بازی آن ها در جلوی دوربین هستیم. سرگرم کننده ترین عملکرد برای شخصیت مایلز با صدای Shameik Moore است که واقعا دوست داشتنی از کار درآمده. البته صدا پیشه های دیگر مانند Hailee Steinfeld در نقش گوان استیسی و یا Jake Johnson در نقش جانشین پیتر پارکر و همچنین Liev Schreiber به عنوان ویلسون فیسک و البته نیکلاس کیج در نقش Spider-Noir نیز عالی هستند. این عملکرد درخشان نتیجه انتخاب درست تیم تولید بوده است که توانسته اند صدا بازیگرانی مفید برای کار خود داشته باشند. نیازی به گفتن دوباره نیست، ولی باز هم میگویم اجرای تیم صدا دست کمی از بازی جلوی دوربین نداشته است.

لحظات تلخ و شیرین شگفت انگیز

این فیلم به آسانی می توانست با فضای فان و فرم خاص خودش هم سرگرم کننده باشد و هم بین منتقدان موفق، اما آنچه که واقعا فیلم را به سطح دیگری می برد، داستان شگفت انگیز و دراماتیک و منحصر به فردی است که پیرامون شخصیت مایلز گفته می شود. به ویژه زمانی که ما شاهد آشفتگی های احساسی درون خانوادگیه مایلز هستیم، روابط بین شخصیت ها واقعا عالی است. ما در فیلم شاهد تراژدی های پیچیده و خوش لحن هستیم که تک تک لحظات فیلم را فرا گرفته است و واکنش شخصیت های مختلف را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این اثر نشان می دهد، می توان تنها به اکشن و خنده بسنده نکرد و فراتر رفت و با ایجاد لحظات تلخ و شیرین یک چیز خوب خواستنی تولید کرد.

سکانس های اکشن فک انداز

همواره از سکانس های اکشن عالی در مرد عنکبوتی های سم ریمی یاد و ستایش می شود، اما مرد عنکبوتی به درون دنیای عنکبوتی همان اکشن جادویی را با دینامیکی بی نظیر در مدیوم انیمیشن به بیننده ارائه می کند. از همان سکانس های اکشن ابتدای فیلم تا نبرد نهایی شگفت انگیز پایان کار، ما شاهد یک انرژی و نوآوری باورنکردنی در تمام آن ها هستیم. اجرای جزئیات بصری در صحنه های اکشن در سطح بسیار بالایی قرار دارد و تمام قهرمانان به جا و در زمان درست از مبارزات جذابی استفاده می کنند. نبرد نهایی فیلم یک رنگین کمان بی نظیر است.

نتیجه گیری

سال ۲۰۱۸ یک سال شلوغ برای کاراکتر مرد عنکبوتی در هالیوود بود، زیرا مخاطبان او را با Avengers: Infinity War در شرایطی خاص دیدند و همچنین دشمن بزرگ او یعنی Venom با یک فیلم مخصوص به پرده سینما ها آمد و در پایان نیز شاهکار انیمیشنی آن همه را انگشت به دهان کرد. این فیلم یک قطعه هنری فوق العاده است که شما دوست دارید با آن همراه شوید و حتی با آن زندگی کنید و بعید می دانم به زودی زود دوباره چنین چیزی تکرار شود. و در نهایت باید بگویم بالا تر از همه چیز این فیلم یک سرگرمی خنده دار واقعی است. این انیمیشن یکی از بهترین فیلم های ابرقهرمانی تا کنون است و حتی از نظر من می تواند در کنار The Dark Knight و Logan در اوج سینمای ابرقهرمانی از آن تا ابد یاد شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن