انتخاب سردبیرمعرفی فیلم های گذشته

معرفی فیلم «کوهستان بروکبک- Brokeback Mountain»

بخش معرفی فیلم هفته: «کوهستان بروکبک»؛ فیلمی زیبا درباره محدودیت ها و خط قرمزهای یک جامعه:

«کوهستان بروکبک- Brokeback Mountain» درامی عاشقانه است ساخت سال 2005 و به کارگردانی «آنگ لی».
داستان «کوهستان بروکبک» درباره زندگی دو دوست است به نام های «انیس- با بازی ستاره فیلم شوالیه تاریکی؛ هیث لجر در نقش جوکر» و «جک- با بازی جیک جیلن هال؛ ستاره فیلمهایی مانند برادران و شاهزاده پارسی».

در آغاز و در تابستان سال 1963 این دو نفر برای کار به ارتفاعات کوهستان بروکبک میروند و هنگامیکه به مدت چند ماه آنجا در کنار هم میمانند بینشان یک رابطه عمیق عاطفی شکل میگیرد. اما در بازگشت از کوهستان و به دلیل آنکه جامعه آنروز آمریکا توانایی درک این رابطه و این عشق را ندارد، هر یک راه زندگی خود را در پیش میگیرند و تشکیل خانواده میدهند و صاحب فرزند میشوند و در این بین از هر فرصتی هم برای با هم بودن استفاده میکنند.

در این فیلم، آشکارا تاثیر یک جامعه بدون آزادی را بر روی افراد و زندگیشان می بینیم، جامعه ای که از بیمش، انسان نمیتواند آن زندگی ای را که دوست دارد برای خود تشکیل دهد. جامعه ای که زیاد دور نیست، هر روز من و شما داریم می بینیمش.

دلایلی مانند مسائل مذهبی هست که این اجازه را به انسانها نمیدهد که آزاد باشند. و همچنین گروهی که این نوع رابطه ها را خلاف اصول اخلاقی و «زننده» میدانند. این فیلم را ببینید تا خودتان تشخیص دهید که آیا بودن این دو نفر در کنار هم کل دنیا را بر هم میریزد؟ واقعا کدامیک از اصول اخلاقی با این رابطه زیرپا گذاشته میشود؟

 

بگذریم…
زیبایی ها دیگر فیلم اما منظره های طبیعی دیدنی و بی همتای آنست و همچنین موسیقی زیبای آمریکایی (سبک کانتری) که در آن زیاد میشنوید. یکی از سه اسکار این فیلم، برای موسیقیش است ساخته «گوستاوو سانتائولالا».
فیلمنامه «کوهستان بروکبک» را که برگرفته از داستان کوتاهی به همین نام است؛ لری مک مورتری و دایانا اوشانا نوشته اند و این فیلمنامه برنده جایزه اسکار نیز شده است.
اسکار دیگر فیلم هم برای کارگردانی به «آنگ لی» اهدا شده است.
فیلم از هر لحاظ در بالاترین کیفیت قرار دارد و بازی بازیگران، تماشاییست.

هیث لجر که بازی خاطره انگیز او در نقش «جوکر» در فیلم «شوالیه تاریکی» همیشه در یادها خواهد ماند، در این فیلم نیز می درخشد. و گفته میشود در یک صحنه واقعا بینی جیک جیلن هال را هم شکسته است!
«کوهستان بروکبک» که با بودجه 14 میلیون دلاری ساخته شده بود، فروش جهانی بسیار خوب 180 میلیون دلاری بدست آورد.
این فیلم برای گروه سنی بالاتر از 18 سال دسته بندی شده است.

جمله اصلی فیلم هم اینست:
«عشق، اجبار طبیعت است.»

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫۲ نظرها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن