مصاحبه

ترجمه و مصاحبه اختصاصی با Amber Heard درباره فیلم Aquaman

سال گذشته در طول استراحتی بین فیلمبرداری فیلم Aquaman ساخته James Wan مصاحبه ای با Amber Heard ترتیب دادیم. اگرچه او آن روز بدون توقف در حال فیلمبرداری بود، اما خیلی محترمانه با ما برخورد کرد و درباره شخصیتش برایمان تعریف کرد. همان طور که خیلی از شما می دانید Heard نقش Mera، یک جنگجوی اهل آتلانتیس را بازی می کند که از قدرت hydrokinesis برای کنترل آب استفاده می کند.

در طول این مصاحبه، Heard درباره اینکه چه چیزی او را به این نقش علاقمند کرد، چطور Zack Snyder این نقش را برای او در نظر گرفته بود، آیا او نقش یک دوشیزه نیازمند نجات یافتن را بازی می کند، چطور Aquaman شامل ژانرهای مختلفی می شود، چالش های ساخت یک فیلم ابرقهرمانی با بودجه سنگین و اینکه چرا او نقش Aquawoman را بازی نمی کند صحبت کرده است.

چیز جالبی که درباره فیلم فهمیدم اینه که لحن های متفاوتی داره، اینکه یه فیلم کمدی رمانتیکه و از Romancing the Stone و Raiders of the Lost Ark تاثیر گرفته. می تونی در این باره چیزی بگی؟

AMBER HEARD: منم همین ویژگی فیلم رو دوست دارم. به این دلیل شیفته این نقش شدم که یک اصل رو فدای اصل دیگه نمی کنه. همه اصول رو با هم انجام میده. همونقدر که ماجراجوییه، ابرقهرمانی هم هست و ویژگی های کمدی رمانتیک رو هم داره. مهمتر از همه اینکه توسط استاد ترس ساخته شده، بنابراین خیلی خوشحالم که این فیلم به همه ژانرها احترام میذاره. من بیشتر شیفته ی ماجراجویی فیلم شدم. مخصوصا لوکیشن فیلم. جلسه اول که همه دور یک میز جمع شدیم و فیلمنامه رو بازخونی کردیم، حتی شنیدنش هم جذاب بود.

Peter (تهیه کننده) بهمون گفت این فیلم داستان عاشقانه بین Aquaman و Mera نیست، بیشتر شبیه شراکته. اما توی چنین شرایطی مگه میشه شما دو تا عاشق هم نشده باشین؟

HEARD: منم همین نظرو دارم. Jason واقعا جذابه و نگاه کردن بهش دل آدم رو می بره. اما نکته ای که هست اینه که این فیلم روش مدرن تری رو پیش گرفته و برخلاف بقیه ابرقهرمان های کلاسیک، این یه داستان درباره دو شریک برابره. چون اونا از دو دنیای مختلف میان، نقاط قوتشون با هم فرق داره. جایی که یکیشون توش تبحر داره، اون یکی هیچی درباره اش بلد نیست. Mera وقتی توی خشکیه، براش دنیای عجیب و غریبیه. Arthur (نام اصلی Aquaman) هم وقتی توی آتلانتیسه، کلا نمیدونه چی به چیه. اما هر دومون توی دنیای خودمون عالی هستیم. چون هر کدوم هویت خودمون رو داریم و هویتمون توی دنیای خودمون محترم شمرده میشه، ما مسئولیت برابری توی این سفر پرخطر داریم.

پس اینجوری نیست که Aquaman بیاد و Mera رو نجات بده؟

HEARD: هرگز. چیزی که خیلی در مورد این نقش خوشم میاد اینه که اون یک دوشیزه گیرافتاده نیست که کسی لازم باشه نجاتش بده، چیزی که توی بیشتر فیلم ها می بینیم. Aquaman اول دختره رو نجات نمیده و بعدش بره دنیا رو نجات بده. در اصل من اون رو نجات میدم. همونطور که گفتم اون ها توی این ماجراجویی کاملا شرکای برابری هستن و تا آخرشم همینطوره. البته عنصر جذابیت هم وجود داره، اما خیلی روش تاکید نمیشه، چون اونا یه وظیفه دارن که باید انجامش بدن، مسئولیتی رو پذیرفتن که هر دو در اون برابرن و توی موفقیت و شکستش هم با هم برابرن. رابطه‌ی اونا اون چیزی نیست که اونا رو به هم نزدیک می کنه.

میشه بگی Mera توی این فیلم چه کارهایی میتونه بکنه و چه کارهایی نمیتونه بکنه؟

HEARD: من آب رو کنترل می کنم. قدرت Mera به جز اینکه شاهزاده ی جنگجوی آتلانتیسه، اینه که میتونه آب رو کنترل کنه، قابلیتی که در طول فیلم خیلی به کار میاد. نه فقط توی یک سکانس، بلکه در طول ماموریت و در طول کل سفرشون. اون برای نجات دنیا از قدرت hydrokinesis خودش استفاده میکنه.

تو به هویت های قابل احترام Mera و Aquaman اشاره کردی، اما هدف اصلی Mera چیه؟‌ اون غیر از نجات دنیا چه هدف دیگه ای داره؟

HEARD: اون حس وظیفه شناسی و مسئولیت پذیری خاصی نسبت به آتلانتیس داره. اون خیلی به جایگاهش در آتلانتیس اهمیت میده و معتقده این جایگاه همینجوری به دست نیومده، بلکه اون کلی تلاش کرده تا به دستش بیاره. اینکه فقط اون جایگاه بهش ارث رسیده باشه کافی نیست. حس شرافت و وظیفه شناسی او ذاتا به جایگاهش در آتلانتیس و خدمت به مردم گره خورده.

با توجه به خفن بودن Wonder Woman، به نظرت چه چیزی Mera رو هم مثل اون خفن نشون میده؟

HEARD: شخصیت Mera آدم مستقلیه. اون قهرمان خودشه. اون Aquawoman نیست. اون اسمش Mera هستش. وقتی برای اولین بار با Zack تلفنی درباره این فیلم صحبت می کردم، اون گفت: “Mera یک ملکه جنگجوئه. یعنی فقط یه شمشیر و یک تاج بهت میدن.” منم گفتم : “باشه، تو خیلی خوب بلدی مخاطبت رو شیفته نقش کنی.” من نمیخواستم یک دوشیزه بیچاره باشم، من کلی شخصیت مختلف بازی کردم. به عنوان یک زن، مخصوصا یه زن جوان توی این صنعت، شکوفایی من خیلی محدوده، اما تا حالا هر کاری تونستم کردم. همه نقش هایی که بازی کردم، تقریبا همشون در نوع خودشون زن های قدرتمندی بودن. من هیچوقت دوست ندارم نقش زن های ضعیف و بدبخت رو بازی کنم. Mera تعریف یک شخصیت قدرتمند، عملگرا و مستقله. صرف نظر از اون قضیه شمشیر و تاج، چیزی که خیلی منو شیفته این نقش کرد این بود که یه روز داشتم درباره نقشم تحقیق میکردم و کامیک ها رو میخوندم، و توی یکی از اونا، یه بخشی هست که یه فاجعه طبیعی توی اقیانوس رخ داده و سونامی به سمت خشکی حرکت میکنه، اینجاست که Aquaman وارد صحنه شده و همه رو نجات میده و مردم میگن:” اوه خدای من، Aquaman!” و بعدش رو به Mera که برای نجات مردم تلاش های زیادی کرده میکنن و میگن:‌” تو کی هستی؟ Aquawoman؟” اونم میگه: “نه من Aquawoman نیستم. من Mera هستم، من خودم اسم دارم.” اونجا بود که خیلی ازش خوشم اومد. به عنوان یک شخصیت و یک انسان بهش احترام میذارم. همچنین به عنوان زن متوسط جامعه مدرن، که از نگاه های دوبعدی مردم خسته شده، که فکر میکنن زن ها فقط برای نجات داده شدن و فریب دادن شخصیت های مرد توی صحنه حضور دارن. من دیگه از اونجور شخصیت ها خسته شدم و به نظرم باید چیزهای جدیدی مثل این رو نمایش بدیم.

پس با توجه به همین، این نقش برات خیلی مهمه. تو نقش یک شخصیت نمادین رو بازی می کنی و حالا توی فیلم های Justice League و Aquaman هم حضور داشتی. حالا دیگه یه بخش مهمی از این دنیای سینمایی هستی. این همه مسئولیت برات چه معنایی داره، تو الان دیگه فقط توی یک فیلم بازی نمی کنی، بلکه یک نماد توی این دنیای گسترده سینمایی هستی؟

HEARD: البته اگه کارمو خوب انجام بدم! [می خندد] همونطور که گفتم، من سعی می کنم همیشه توی زندگیم خیلی اجتماعی و مسئولیت پذیر باشم. سعی می کنم این مسئولیت بزرگ رو با تمام وجودم به ثمر برسونم.

aquaman

توی Justice League این نقش رو بازی کردی و حالا توی این فیلم همون نقش رو البته به مقدار بیشتر بازی می کنی. می تونی درباره تجربه ات توی این نقش بهمون بگی؟

HEARD: خیلی برام عجیبه! بعضی وقتا یه لحظه مکث می کنم و با خودم میگم ای وااای، تو یه زن بالغی و داری از وصل بودن دو تا سیم به خودت و اینور و اونور پریدن لذت میبری. اما بعدش فقط خودمو رها میکنم و از بازی توی این نقش لذت میبرم.

گفتی Mera قوی و مستقله. چه چیزی اون رو قوی جلوه میده؟ به نظرت مهمترین نقطه قوتش چیه؟

HEARD: اون یک رهبره و یک شخصیت تمام و کماله. پس اون و Arthur خیلی با هم فرق دارن و به همین دلیل اولش اصلا با هم کنار نمیان. همش با هم کلنجار میرن و بالاخره این رابطه دوستانه رو به دست میارن، که در طول فیلم اتفاق میفته. اونا یاد میگیرن با وجود روش های مختلفشون، باید به هم احترام بذارن. Mera برخلاف Arthur، قوانین خاص خودش رو داره، میدونه کیه و نقش و جایگاهش در این زندگی چیه. حس وظیفه شناسی و شرافتی که در زندگی داره رو خیلی دوست دارم و بهش احترام میذارم.

فکر می کنی خودت چه چیزی از Mera یاد گرفتی؟

HEARD: اون خیلی خودشو کنترل میکنه و از اون چیزی که حقشه کوتاه میاد. مثلا Mera کاری که به نظرش درسته رو انجام میده، حتی اگه اون کار، کاری که خودش دوست داره نباشه. اون خیلی بیشتر از من خودشو کنترل میکنه

یکی از چیزهایی که درباره James خوشم میاد، روش های فیلمبرداریش، حرکات دوربین و شات های مخصوص خودشه. میتونی درباره یکی از روزهایی که از این کارهای جالب می کردید برامون بگی، چه سکانسی رو فیلمبرداری می کردید؟

HEARD: اون استاد جزییاته. اون یه دنیای خاص توی فیلمبرداری داره. فیلمبرداری بخشیه که توش تبحر داره، بنابراین هر روز کارمون همینطور جالب و جذابه و نمیتونم یه مورد خاص رو بیان کنم.

بعضی وقتا دوربین رو ۳۶۰ درجه میچرخونه، یا یه صحنه خیلی طولانی رو کامل و یکسره فیلمبرداری میکنه. چنین صحنه ای توی فیلم هست؟

HEARD: بهتره از خودش در این باره سوال کنی. اما خیلی از اینجور صحنه ها داریم، یکیش همین هفته پیش بود وقتی داشتم با چند تا نگهبان می جنگیدم و خیلی اکشن پیچیده ای داشت. دوربین ها هم همینطور دورمون میچرخیدن. سر آدم گیج می رفت. با اینکه خودم این صحنه رو اجرا نمی کردم و بدلکار داشت اجراش میکرد. اما وقتی میرفتم پشت مانیتور سرم گیج می رفت.

aquaman

توی این جور صحنه ها حس شنا کردن بهت دست میده؟

HEARD: نه اصلا. همیشه کاملا خشکیم، چون روی کلاه گیسمون کلاه می پوشیم.

پس برات مهم نیست اگه قیافت احمقانه به نظر بیاد؟

HEARD: چرا اتفاقا خیلی وحشتناکه. ولی چون بازیگرایی که من باهاشون کار می کنم کاملا حرفه ای هستن، مشکلی در این باره نداریم. کنار Jason و Patrick و Willem بودن افتخار بزرگیه، ما کنار هم خیلی خوشحالیم و همینطوری از پس این صحنه های پیچیده و غول پیکر برمیایم. به همین خاطر خیلی به هم اعتماد داریم و این باعث میشه بتونیم کارهای بزرگی کنار هم انجام بدیم.

تو واقعا چقدر از فیلم توی آب هستی؟

HEARD: خیلی سوال خوبیه! بعضی دوستام مسخره ام میکنن و میگن توی همه فیلم هام خیسم. منم میگم خب بازیگر بودن توی این سن همینه دیگه. البته خیلی جالبه که بگم توی این فیلم از همه فیلم های دیگه ام کمتر خیس شدم! توی همه صحنه های زیر آب بدنم خشکه. روی کلاه گیس هامون روپوش میذاریم و روی بدنمون هم همیشه مات کننده می زنن. این قضیه مربوط به جلوه های ویژه اس. اما وقتی زیرآب توی حباب های هوا قرار می گیریم، مجبورن ما رو خیس کنن. بخشی از نقشم اینه که وارد صحنه بشم و یکی با شلنگ خیسم کنه. این قضیه مدام در طول فیلمبرداری تکرار میشه، چون خیلی طول میکشه این صحنه های پیچیده رو فیلمبرداری کنیم. خیلی روزها، هر ۱۵ دقیقه خیس میشم! اما با این حال توی این فیلم نسبت به فیلم های دیگه ام کمتر خیس شدم!

می توانید ترجمه مصاحبه اختصاصی ما با Jason Momoa را نیز درباره این فیلم اینجا و جزییات خط داستانی فیلم را نیز اینجا مطالعه کنید.

فیلم ابرقهرمانی Aquaman در تاریخ ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر) در سینماها اکران خواهد شد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن