اخبار روز فیلمهااخبار فیلممعرفی فیلمنقد فیلم

رمبو آخرین خون، یک بیانیه سیاسی بسیار نگران کننده!

▪️رمبو آخرین خون، خونین است، اما یک نوع اشتباه منزجر کننده است. اگر می خواهید اثری بد و واقعاً ناامید کننده ببینید رمبو جدید بهترین گزینه است. پنجمین فیلم این فرنچایز اکشن و مشهور شامل قطع عضو، مثله کردن، تخریب، انفجار و حداقل یک مورد است که من تاکنون ندیده ام و آن بیرون کشیدن استخوان زیر گلو است، اما همه اینها سر جمع شاید شامل یک سکانس اکشن نهایی است، و مابقی فیلم یک اثر ناخوشایند غیر سرگرم کننده است. اما فیلم برای به دست آوردن این سطح از خشونت، مرزهای خود را پشت سر می گذارد و به یک بیانیه سیاسی بسیار نگران کننده در پایان تبدیل می شود. البته فیلم های رمبو همیشه سیاسی بوده اند.

▪️برای مثال فیلم اول و دوم فرنچایز با وجود لحن های مختلف، بازتاب زشتی از جنگ ویتنام بودند. در رمبو سوم متوجه شدیم که جان رامبو با مجاهدین افغان برای نبرد با روس ها همکاری می کند. و قسمت چهارم رمبو به برمه فرستاده شد تا مبلغین مسیحی را از قربانی شدن نجات دهد. پس همانطور که می بینید همه این آثار اکشنِ خشن، سیاسی بودند. متاسفانه این فیلم دنباله رو کوچکی از فیلم ربوده شده یا Taken است.

▪️در این فیلم دوباره شاهد یک پدر به ظاهر نگران با سابقه خشونت هستیم که به دختر جوان هشدار می دهد که هر جایی به جز خانه آنها بد است، و بدبختانه فیلم نیز با او موافق است. و خوب برای این که نگرانی مرد با تجربه خشن درست از آب دربیاید دختر مورد خشونت قرار می گیرد و همین بهانه ای می شود که قهرمان زخم خورده بسیاری از مردم را بکشد و نسبت به آن احساس خوبی کند. این سبک و روش یک خیال نابالغ سیاسی و فانتزی است، که دیگر جواب نمی دهد.

▪️فیلم رمبو آخرین خون فیلمی عقب افتاده و بی مغز است. با قدرت می توان گفت این اثر حتی با استاندارد های خود فرنچایز رمبو هم، هم خوانی ندارد و به شدت ساده و افتضاح است. سیاست کمپانی های آمریکایی دفاع از کشور ایالات متحده است، اما تولید فیلمی اکشن با محوریت یک مرد وطن پرست سفید پوست، که با دلایل سیاسی از مد افتاده افراد غیر سفید پوست را قصابی می کند، چه عمد و یا غیر عمد چیزی جز یک پروپاگاندا خشونت نیست.

▪️فیلمساز می تواند هر شروری را انتخاب کند، اما در این فیلم کلیت تیم فیلمسازی افرادی را انتخاب کرده اند که ترامپ ریاست جمهور ایالات متحده می گوید شهروندان آمریکایی باید از آنها بترسند، و با رمبو به عنوان نمادی از آمریکا، با مزارع و اسب و سبک شیک Marlboro Man آن را کامل کرده اند. فیلم رمبو از این منظر فیلم مهمی است که عملاً ترویج دهنده دکترین سیاسی آمریکا در پروژه تشویق به خشونت و نژاد پرستی است. وقتی رمبو خطاب به دشمنش می گوید ” من می خواهم تو خشم من و نفرت من را کاملاً احساس کنی” همین یعنی این اثر کاملاً با سیاست روز آمریکا همراه شده است. فیلم Rambo: Last Blood صرفاً بدون توجه به مضامین آن، یک فیلم اکشن بد است که با این مضمونش خودش را به فنا داده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن