نقد فیلم

تورنتو ۲۰۱۹: نقد و بررسی فیلم The Aeronauts – ماجراجویی جذاب جونز و ردمین

هنگام تماشای فیلم The Aeronauts «هوانوردان» ساخته تام هارپر (Tom Harper) انتظار داشتم یا فیلمی عالی باشد یا یک فاجعه کامل، چون داستان آن در یک بالون گازی جریان دارد و دو بازیگرش در حال بازی جلوی پرده سبز هستند. اما اشتباه می‌کردم، و The Aeronauts فیلمی لذت‌بخش اما کمی قابل فراموش شدن است. این داستانی درباره دو انسان است که باید به هم تکیه کنند تا یک ماموریت را به پایان برسانند و با مشکلات شخصی خود کنار بیایند. گاهی اوقات این فیلم شبیه Apollo 13 «آپولو ۱۳» است و گاهی اوقات شبیه یک درام تاریخی با حضور اشخاص روشن‌فکر است. جرقه فیلم ریشه در اوج‌گیری در آسمان ندارد، بلکه ریشه در نقش‌آفرینی فلیسیتی جونز (Felicity Jones) و ادی ردمین (Eddie Redmayne) دارد که دوباره با یکدیگر همبازی شده و نشان می‌دهند شیمی خاص و جذابی با هم دارند که به روشی خیلی احساسی و کلی به یکدیگر اهمیت می‌دهند.

در لندن دهه ۱۸۶۰ میلادی، خلبان آملیا رنس (با بازی جونز) و دانشمند جیمز گلیشر (با بازی ردمین) در حال آغاز ماموریتی منحصر به فرد در یک بالون گازی هستند تا به ارتفاعی که هیچکسی تا آن زمان به آن‌جا نرفته بروند تا گلیشر بتواند اندازه گیری‌هایی انجام دهد که باعث پیشرفت رشته جدید هواشناسی می‌شوند. همکاران علمی گلیشر اعتقادی به ماموریت او ندارند و او هم برخورد خوبی با رنس ندارد، که می‌داند این شغل نیازمند کمی مهارت در نقش بازی کردن است. البته ظاهر زیبای رنس آسیب روحی از دست دادن همسرش در یک حادثه بالونی را پنهان می‌کند. رنس و گلیشر همراه هم، با وجود اختلافاتی که با یکدیگر دارند، باید برای به موفقیت رسیدن در این ماموریت به هم تکیه کرده و سالم به زمین برگردند.

The Aeronauts یک فیلم ماموریتی ساده و سرراست است که به جای یک کشتی در یک بالون جریان دارد. وقتی برخی عناصر آب و هوایی بالون آن‌ها را به خطر می‌اندازد، سرنشینان باید کارهای شجاعانه‌ای انجام دهند تا ماموریت ادامه پیدا ‌کند. شاید فکر کنید یک بالون فضای زیادی به مسافران برای جنب و جوش نمی‌دهد، اما هارپر اکشن فیلم را پویا نگه داشته و باعث ناراحتی است که عده زیادی این فیلم را در سرویس‌ استریم آمازون تماشا می‌کنند چون این کارگردان خیلی خوب از کادرها و فضای پیرامون شخصیت‌ها استفاده می‌کند. فکر نمی‌کنم The Aeronauts باعث شود چندین فیلم با موضوع بالون گازی ساخته شود، اما محیط خاص داستان در این فیلم موفق عمل می‌کند.

وقتی کل فیلم شما پیرامون دو نفر جریان دارد، شما باید بهترین بازیگران را برای این دو نقش استفاده کنید، پس همبازی کردن مجدد جونز و ردمین کار هوشمندانه‌ای بوده که در فیلم بیوگرافی The Theory of Everything «تئوری همه چیز» همکاری خیلی خوبی با هم داشتند. اگرچه نقش‌ها و رابطه این دو با آن فیلم برنده اسکار تفاوت دارد، این زوج تاثیرگذاری عمیق خود روی یکدیگر را حفظ کرده‌اند. رابطه بین رنس و گلیشر جنسی یا حتی عاشقانه نیست، بلکه درباره دو نفر است که مجبورند به یکدیگر تکیه کنند. رابطه آن‌ها چیزی بیشتر از همکار و کمتر از دوستان صمیمی است، اما جایی برای پیشرفت و تغییر این رابطه وجود دارد. مهم نیست این رابطه به چه سمتی می‌رود، ما همیشه به شخصیت‌های اصلی اهمیت می‌دهیم که دلیل آن نه جذابیت شخصیت‌ها بلکه نقش‌آفرینی عالی دو بازیگر اصلی است.

گاهی اوقات تنها چیزی که به آن نیاز دارید یک فیلم ماجراجویی سنتی است و The Aeronauts از این نظر خوب عمل می‌کند. این مهیج‌ترین فیلم امسال نیست، اما هرگز از تماشای آن خسته نشدم. تماشای دو بازیگر جذاب در نقش دو شخصیت دوست داشتنی که تلاش می‌کنند از یک ماموریت خطرناک جان سالم به در ببرند تجربه شیرینی است. The Aeronauts با اینکه چالش برانگیز نیست، اما در ایجاد هیجان‌های خوب موفق عمل می‌کند.

8

8

8
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن