اخبار روز فیلمهاکامیک بوک

چرا تریلر !Shazam بهترین سورپرایز کامیک کان ۲۰۱۸ بود؟

شاید بزرگترین سورپرایز سالن H کامیک کان امسال روز شنبه با انتشار تریلر !Shazam به وقوع پیوست، که می توانید این تریلر را اینجا ببینید. تولید این فیلم ماه می به پایان رسیده، و با اینکه انتظار می رفت فقط حاضران در کامیک کان نگاهی اولیه به فیلم داشته باشند، اما Warner Bros طرفداران را با انتشار تریلر در اینترنت سورپرایز کرد.

این فیلم به کارگردانی David Sandberg براساس کامیک های Captain Marvel ساخته شده، که بعدا به دلیل محبوبیت بالای شخصیتی به همین نام در کامیک های Marvel نامش به Shazam تغییر کرد. همانند کامیک ها، فیلم !Shazam جنبه زیباتر و روشن تری از دنیای سینمایی DC را به نمایش می گذارد. !Shazam که شباهت هایی به فیلم (Big (1988 با بازی Tom Hanks دارد، با این تریلر طنز و حضور ستاره سریال Chuck یعنی Zachary Levi به شدت مورد توجه طرفداران قرار گرفت. !Shazam با برقراری تعادل بین احساسات، شوخی و خطرات، احتمالا یکی از بهترین سورپرایزهای سال آینده باشد.

تریلر با معرفی یک پسر یتیم ۱۴ ساله به نام Billy Batson (با بازی Asher Angel) آغاز می شود، که با وجود شیطنت هایش، قلبی پاک دارد. نمایش شخصیت Billy Batson در کامیک ها همیشه ثابت نبوده، و وقتی این شخصیت در Whiz Comics No. 2 در سال ۱۹۳۹ به نمایش درآمد معصوم و بی گناه تر بود. این فیلم، او و نقش های مقابلش را برای همخوانی با دوران امروزی آپدیت کرده، اما لباس پرزرق و برق Shazam همچنان به همان صورت کلاسیک باقی مانده است.shazam

مانند فیلم Aquaman ساخته James Wan، این فیلم هم از کامیک های نوشته شده توسط Geoff Johns بهره زیادی برده است. Johns یک سری داستان کوتاه از Shazam در صفحات کامیک های Justice League در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ نوشته است. در پنل امسال DC در کامیک کان، او اعلام کرد دوباره قرار است داستان های Shazam را از نوامبر امسال منتشر کند. یکی از مهمترین چیزهایی که او در این باره گفته این بوده که، برادر و خواهرهای ناتنی Billy نیز قدرت های او را به دست خواهند آورد. با اینکه بهترین دوست Billy یعنی Freddy Freeman (با بازی Jack Dylan Grazer) و Mary (با بازی Grace Fulton) شخصیتی اساسی در کامیک های دهه ۴۰ با نام های Captain Marvel Jr و Mary Marvel بودند، کامیک های جدید، خانواده ی Shazam متنوع تری را به نمایش می گذارند. شاید در پایان فیلم !Shazam هم شاهد خواهر و برادرهای قدرت گرفته ی Billy باشیم تا این فیلم به یک فرنچایز تبدیل شود.

Billy قدرت هایش را از یک جادوگر به نام Shazam (با بازی Djimon Hounsou) دریافت می کند که انرژی جادویی و نامش را به این پسر می دهد، و این قدرت ها به او اجازه می دهد با فریاد کلمه «Shazam» به ابرقهرمانی بزرگسال تبدیل شود. Shazam مخفف نام خدایان کهن یعنی Solomon، Hercules، Atlas، Zeus، Achilles، Mercury است که این سوال را پیش می آورد که آیا اشاره ای هم به Wonder Woman به دلیل ریشه های خداییش می شود یا خیر. شخصیت Shazam یا Captain Marvel سابق، خلق شده توسط Bill Parker و C.C. Beck، یکی از اولین ابرقهرمان های خلق شده بعد از Superman و Batman است. محبوبیت Shazam در دهه ۴۰ از Superman هم فراتر رفت، آن هم به لطف بچه هایی که خود را جای Billy می گذاشتند که قدرت های ابرقهرمانی به دست می آورد. Shazam در ابتدا از کامیک های کمپانی DC نبود، بلکه متعلق به شرکت Fawcett Comics بود؛ که DC از این شرکت به خاطر رعایت نکردن حقوق کپی رایت شخصیت Superman شکایت کرد، که باعث تعطیل شدن Fawcett Comics شد. در سال ۱۹۷۲ شرکت DC حقوق شخصیت Shazam را به دست آورد و تا سال ۱۹۹۱ حقوق تمام شخصیت های دیگر کامیک های آن را نیز تصاحب کرد. سال ۲۰۱۱ شرکت DC نام این شخصیت را به Captain Marvel Shazam تغییر داد که هنوز هم مورد مخالفت برخی طرفداران قرار می گیرد.

چهره اصلی Shazam از روی بازیگر Fred MacMurray ساخته شده بود، که برای خوانندگان کامیک ها هم خیلی مورد قبول واقع شد. برخلاف دیگر قهرمان های کامیکی، داستان های او بیشتر خنده دار و کارتونی بودند. در حالی که ماجراجویی های Superman و Batman در دهه ۴۰ خیلی طرفدار نداشتند، اما ماجراهای Captain Marvel ویژگی های فوق العاده و رویایی‌ای داشت، مثلا اینکه Billy Batson دیوار چهارم را شکسته و مستقیما با خواننده کامیک بوک صحبت می کرد، جنبه ای از کامیک که بعدها در دهه ۹۰ در کامیک های Deadpool به آن پرداخته شد.

لحن کامیک های Captain Marvel باعث شد به او لقب The Big Cheese بدهند. با اینکه شاید بعضی ها شاد و مفرح بودن فیلم !Shazam و تفاوت زیادش با دیگر فیلم های DC را زیر سوال ببرند، باید گفت این فیلم در واقع به شدت به کامیک ها و شخصیت اصلی Shazam که او را به شدت پرطرفدار کرده بود وفادار مانده است. به نظر می آید Zachary Levi آن صمیمیت و شوخ طبعی عالی را به نقش Shazam آورده است. برخلاف ظاهر بزرگسال این شخصیت، او رفتارهای یک پسربچه ۱۴ ساله را از خود بروز می دهد. Billy Batson با همکاری Freddy Freeman که عاشق ابرقهرمان هاست، محدودیت قدرت هایش را تست کرده و تلاش می کند به یک ابرقهرمان واقعی تبدیل شود، پروسه ای که با ظهور شخصیت شرور باید هر چه زودتر انجام شود.

Shazam

Dr. Thaddeus Sivana (با بازی Mark Strong) رقیب Shazam است و بیشترین حضور را به عنوان دشمن او در کامیک ها دارد و اولین بار به همراه Captain Marvel در Whiz Comics No. 2 حضور یافت. او یک دانشمند دیوانه و مخترع ماهر است که وقتی پروژه هایش برای کمک به مردم، توسط شرکت هایی که به پول بیشتر از جان مردم اهمیت می دهند رد می شود، به سمت کارهای شرورانه کشیده می شود. شکل ظاهری او از طراحی های Gary Frank در کامیک های نوشته شده توسط Johns برگرفته شده، که جایگزین ظاهر رسمی او در کامیک های سابق با لباس آزمایشگاه و عینک های مات شده است. در این فیلم،‌ Sivana وقتی بچه بوده مورد قبول جادوگر برای تبدیل شدن به Shazam قرار نگرفته، که باعث شده تمام عمرش را صرف جستجوی علمی برای جادویی کند که در بچگی گوشه ای از آن را دیده بود. در کامیک های Johns، او با بیدار کردن رقیب دیگر Shazam یعنی Black Adam این جادو را کشف می کند. با اینکه Black Adam در این فیلم حضور ندارد، Dwayne Johnson قرار است نقش این شخصیت را در فیلمی جداگانه بازی کند. با وجود لحن طنز و خوش بینانه ی !Shazam، احتمالا در این فیلم شاهد مفاهیم سنگینی درباره بلوغ، حق مالکیت و یافتن تعادل بین قهرمان بودن و قدرت های خدایی داشتن خواهیم بود.

اگرچه شاید Shazam مانند دهه ۴۰ پرطرفدارترین قهرمان آمریکا نباشد، اما شاید ظهور مجدد او در کامیک ها و فیلم جدیدش، دقیقا در سالگرد ۸۰ سالگی این شخصیت، موقعیت های جدیدی برای دنیای DC، چه از نظر لحن و چه از نظر مفاهیم به وجود بیاورد. فقط باید کلمه جادویی را گفت:‌ !Shazam

!Shazam در تاریخ ۵ آپریل ۲۰۱۹ (۱۶ فروردین ۹۸) اکران خواهد شد.

shazam

 

  ُShazam

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن