بیوگرافی بازیگران

بیوگرافی راسل کرو (Russell Crowe)

۷ مارس زادروز بازیگر فوق العاده، محبوب و دوست داشتنی، راسل کرو (Russell Crowe)

 

 

راسل ایرا کرو (Russell Ira Crowe) (زاده ۷ آوریل ۱۹۶۴ ولینگتون، نیوزلند) بازیگر، تهیه کننده و نوازنده است. او یک شهروند نیوزلندی است اما بیشتر عمرش را در استرالیا زندگی کرده‌است. او برای نقش اش به عنوان فرماندهٔ رومی، ماکسیموس دسیموس مِریدویس در فیلم حماسی، گلادیاتور (۲۰۰۰) که توسط ریدلی اسکات ساخته شده، مورد توجه بین‌المللی قرار گرفته‌است. او برای این فیلم جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد، جایزه سینمایی انتخاب منتقدان برای بهترین بازیگر مرد، جایزهٔ امپراتور برای بهترین بازیگری نقش اول مرد. جایزهٔ محفل منتقدان فیلم لندن برای بهترین بازیگر نقش اول مرد را برنده شد و کاندیدای ۱۰ جایزهٔ دیگر برای بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

او در سال ۱۹۹۹ در فیلم نفوذی به عنوان افشاگر شرکت تنباکو، جفری ویگارد، ظاهر شد. او برای این فیلم ۵ جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد و کاندیدای ۷ جایزهٔ دیگر با عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. در ۲۰۰۱، کرو تجسم ریاضیدان و برندهٔ جایزهٔ نوبل، جان اف نَش، در فیلم زندگی نامه ای، یک ذهن زیبا بود که جوایز متعددی برای او به ارمغان آورد. از جمله : جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش اول مرد، جایزه گلدن گلوپ بهترین بازیگر مرد فیلم درام و جایزه انجمن بازیگران فیلم برای بهترین بازیگر مرد. دیگر فیلم های راسل کرو شامل: رومپر استومپر (۱۹۹۲) ،محرمانه لس آنجلس (۱۹۹۷)، ناخدا و فرمانده: آخر دنیا (۲۰۰۳)، مرد سیندرلایی (۲۰۰۵)، گانگستر آمریکایی (۲۰۰۷)، وضعیت فعلی (۲۰۰۹)، رابین هود (۲۰۱۰)،بینوایان (۲۰۱۲)، مرد پولادین (۲۰۱۳) و نوح (۲۰۱۴). در ۲۰۱۵ کرو ساخت اولین فیلم اش را به نام آب‌شناس، که همچنین در آن بازی هم می کرد . کار کرو به دست آورد برایش چندین ستایش در طول حرفه اش و او شد جز ستارگان پیاده‌روی مشاهیر هالیوود. سه نامزدی اسکار متوالی ( ۱۹۹۱-۲۰۰۱)، یک جایزه ی گولدن گلوپ برای بهترین بازیگر مرد، یک بفتای ،و یک جایزه ی اسکار.

راسل کرو در ۷ آوریل ۱۹۶۴ در شهر ولینگتون، نیوزلند متولد شد ، پسر ژاکلین ایون ( نام (اصیل اش ویمس) و جان الکساندر کرو ، پدر و مادر وی هر دو در کار سینما بودند؛ پدرش همچنین مدیر یک هتل بود . پدربزرگ مادری کرو ، استن ویمس ، فیلم بردار بود که او یک جایزه برای فیلم برداری فیلم جنگ جهانی دوم را برد . پدربزرگ پدری کرو ،جان دابلدی کرو ، اهل ورکسام ،ولز ، همچنین مادربزرگ مادربزرگ مادربزرگ مادرش مائوری بود . کرو همچنین انگلیسی ، آلمانی ، ایرلندی ، ایتالیایی ، نوروژی ، اسکاتلندی ، سوئدی و اصل نسب ولزی دا د . او هست یک پسرعموی کاپیتان سابق کریکت نیوزیلند مارتین کرو و جف کرو است ، و برادرزاده ی کریکت داو کرو . راسل یک رشته ی کریکت به نام عمو اش ساخته است .

زمانی که او چهار ساله بود ، خانواده اش حرکت کردند به سیدنی ، استرالیا ، جایی که والدین اش دنبال کردند حرفه یشان را در یک مجموعه تنظیم غذا . سریال Spyforce ساخته شده بود توسط شبکه استرالیا با حضور مادرمادربزرگ اش و کرو ( در ۵ یا ۶ سالگی ) استختدام شده بود برای یک خط دیالوگ در یک اپزیود ، ستاره ی مخالف سریال ، جک تامپسون ( در ۱۹۹۴ تامپسون بازی کرد نقش پدر کرو در جمع ما ) کرو همچنین به طور مختصر در سریال دکترهای جوان حضور یافت . کرو تحصیل کرد در مدرسه عمومی ووکلوز اما بعد به دبیرستان پسران سیدنی منتقل شد. زمانی او ۱۴ ساله بود، خانواده اش به نیوزیلند برگشتند، تنها با برادرش تری، او حضور داشت در دبیرستان اکلند ( همچنین حضور داشتند پسرعمو هایش مارتین کرو و جف کرو ). او سپس تحصیلات ثانویه اش را در کوه رزکیل دبیرستان ادامه داد، که او در ۱۶ سالگی به دنبال جاه طلبی خود برای تبدیل شدن به یک بازیگر انصراف داد.

کرو آغاز کرد حرفه ی اش را به صورت تخصصی به عنوان یک موزیسین در اوایل سده ی ۱۹۸۰ ، با هدایت از دوست خوبش تام شارپلین ، زمانی که او اجرا کرد تخت نام استیج “راس لی راک ” . او منتشر کرد چندین آهنگ نیوزی لندی شامل ” من فقط می خواستم شبیه مارلون براندو باشم ” ، ” پیر ۱۳ ” ، “شیشه خورد شوده ” ، “هیچ کدام از آن ها را فهرست نکرد” . او مدیریت کرد یک محل برگزاری جشنواره Auckland معروف به ” وینو ” در ۱۹۸۴ . زمانی که او ۱۸ سالش بود ، او برجسته بود در یک فرد خیلی خاص … ، یک ویدیو تبلیغاتی برای درس تئولوژی / مینستری در کالج آوندل ، ارائه دهندگان آموزش عالی در هفتم دسامبر در نیو ساوت ولز استرالیا. اولین حضور حرفه‌ای وی، بازی در اپیزودی از سریال تلویزیونی نیروی جاسوس بود در حالی‌که تنها ۶ سال داشت. از ۱۲ سالگی به‌طور جدی آموختن حرفه‌ای بازیگری را آغاز کرد و آن را تا ۱۸ سالگی ادامه داد.

اولین نقش‌های مهمش در درام‌هایی مانند عبور (۱۹۹۰) و مدرک بود. او با ایفای نقش از یک نژادپرست روانی در ساختهٔ فری رایت به نام رمپراستار شهرت جهانی یافت. او با کمک شارون استون به هالیوود راه یافت و با بازی در فیلم برنده و بازنده (۱۹۹۵) کار خود را در هالیوود آغاز کرد. او با بازی در فیلم گلادیاتور (۲۰۰۰) به چهره‌ای جهانی تبدیل شد. هر چند در سال ۱۹۹۷ با بازی در فیلم محرمانه لس آنجلس خود را به عنوان یک بازیگر طراز اول مطرح نمود. راسل کرو تنها بازیگری است که ۵ فیلم او در ۷ سال متوالی نامزد جایزه بهترین فیلم سال شده‌اند که سه سال آن متوالی بوده‌است. در سال ۱۹۹۹ برای فیلم نفوذی اولین نامزدی اسکار خود را تجربه کرد. او در این فیلم با یکی از بزرگترین بازیگران تاریخ سینما یعنی آل پاچینو همبازی بود. این فیلم در ۷ رشته نامزد جایزه اسکار بود. در سال ۲۰۰۰ در یکی از فیلم‌های به یاد ماندنی سینما بازی کرد. گلادیاتور فیلمی بود که برای او جایزه اسکار را به خاطر یک نقش آفرینی ماندگار به ارمغان آورد. در سال ۲۰۰۱ در فیلم ذهن زیبا نقش آفرینی برجسته‌ای انجام داد و برای سومین سال متوالی نامزد جایزه اسکار شد و نام خود را در کنار بازیگران بزرگی همچون مارلون براندو و آل پاچینو که سه سال متوالی نامزد اسکار شده بودند دید که البته به آن نرسید. این سه فیلم او نامزد جایزه بهترین فیلم سال نیز بودند که دو فیلم آخر یعنی گلادیاتور و ذهن زیبا برنده بهترین فیلم سال شدند.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن