Top 10

بهترین فیلم های ترسناک الهام گرفته از داستان های واقعی

بهترین فیلم های ترسناک فقط حاصل خیالپردازی نیستن، بلکه از زندگی واقعی الهام گرفته شده ان. حقیقت اینه که تعداد زیادی فیلم ترسناک وجود داره که ادعا میکنن برپایه داستان های واقعی هستن، در واقع در سال های اخیر کمتر فیلمی وجود داره که ادعا نکنه که برپایه حقیقت هستش. مخاطب ها ممکنه فکر کنن که این ادعا فقط یک حقه ست تا ترس بیشتری رو در وجود بیننده القا کنن، اما اغلب اوقات میتونه فقط یک بخش کوچک از تاریخ یا بیشتر باشه که بعضی از به یادموندنی ترین صحنه های فیلم های ترسناک رو خلق کرده. به مناسبت بزرگداشت تازه ترین فیلم ترسناک بر اساس ماجرای واقعی به اسم Winchester، در اینجا به معرفی برخی از این دست فیلم ها پرداختیم.


دنیای Conjuring

با موفقیت و محبوبیت روز افزون فیلم های conjuring و Lorraine Warren و Ed اسم های آشنایی برای میلیون ها طرفدار فیلم های ترسناک در سرتاسر دنیا هستش. این زوج در دنیای واقعی، معروف ترین محققان مسائل فراطبیعی بودن. آن ها حتی موزه خودشون رو در Monroe در Connecticut ساختن که شامل اشیا غیر طبیعی بوده (طبق ادعای خودشان)که آنان در طول تحقیقاتشون پیدا کرده بودن ( مثل عروسک بدنام، آنابل)

ماجراجویی هیجان انگیز Warrenها در سینما موفقیت زیادی داشته و به فیلم های زیادی و همچنین اسپین آف ها منجر شده (که  رهبری اونا بر عهده استاد فیلم ترسناک James Wan هستش) و فعلا هم هیچ نشونه ای از کمرنگ شدن محبوبیت این داستان وجود نداره.


The Texas Chainsaw Massacre

از زمانیکه که جنایت های Ed Gein در دهه ۱۹۵۰ آشکار شد، شخصیت او الهام بخش تعدادی از کاراکتر های فیلم ترسناک بوده که شامل شرور ترسناک و معروف Leatherface هم میشه. Gein مسئول مرگ بی رحمانه و خشن دو زن بوده، اما در واقعیت بقیه کارهای اوقات فراغت اون بوده که پرونده اش رو اینقدر آزار دهنده کرده.

با داشتن دوران کودکی سرکوب شده، به دلیل داشتن مادری کنترل گر، Gein با وابستگی و توجه زیادی به مادرش بزرگ شد. مرگ مادر باعث جنون او میشه و بعدا که به قتل هایی که انجام داده اعتراف میکنه، به دزدی از سنگ های قبر هم اعتراف میکنه. Gein اعضای بدن مرده ها رو میبریده، با جنازه ها رابطه جنسی برقرار میکرده و از پوست جنازه ها و وسایل خونه برای خودش لباس درست میکرده.

Conjuring

 


The Exorcist

این داستان واقعی که الهام بخش یکی از وحشتناک ترین فیلم های ترسناک کل تاریخ بوده، از بقیه موارد این لیست کمتر شناخته شده ست. The Exorcist بر اساس ماجرای یک پسر ۱۴ ساله اهل مریلند در سال ۱۹۴۹ بوده که جن زده میشه و کشیشی که یک عملیات جن گیری چند ماهه رو روی اون اجرا میکنه و اسم مستعار Roland Doe رو براش میذاره. ادعا میشه که این پروسه جن گیری در اتاق طبقه بالا (بسیار شبیه Regan در فیلم) در خانه یکی از فامیل های او انجام شده.

عملیات جن گیری به نظر میرسه که موفقیت آمیز بوده و طبق آخرین گزارش ها در سال ۲۰۱۶،Doe هنوز زنده و ۷۸ ساله بوده. هرچند هیچ وقت راجع به این موضوع حرف نزده که خب قابل درکه. خانه کودکی اون که جن زدگیش از اونجا شروع شد ( شامل تکون خوردن وحشتناک تخت، تکون خوردن وسایل و صداهای ناخن کشیدن بر روی دیوار ها ) هنوز هم خارج از Washington DC باقی مونده.

The Exorcist


Psycho

Norman Bates یک شخصیت تخیلی دیگه ست که از Ed Gein، خصوصا در رابطه غیر طبیعی با مادر، الهام گرفته. هر چند Norman هیچ وقت مثل Gein در زندگی واقعی، لباسی از پوست برای خودش ندوخت، اما فیلم، قسمت دزدی از قبر ها رو به طور غیر مستقیم نشون میده، اونم وقتیکه که اسکلت مادر Norman رو پیدا میکنن که مدت ها در کمدش نگه داری میکرده. این فیلم شخصیت Norman رو با داشتن اختلال تجزیه هویت (dissociative identity disorder) پیچیده تر نشون میده، به گونه ای که اون هویت مادرش رو هم در کنار خودش داره، لباس های اونو میپوشه و مکالمه های عادی باهاش انجام میده و کاملا در انکار این واقعیت هستش که مادرش مرده.

Psycho


The Silence of the Lambs

در فیلم معروفِ Anthony Hopkins در نقش Hannibal the Cannibal، چندین شخصیت دیگه در فیلم هستن که از کاراکترهای واقعی الهام گرفته شدن. یک بار دیگه، Ed Gein حضور پیدا میکنه، اینبار در نقش Jame Gumb معروف به “Buffalo Bill”.  این قاتل زنجیره ای زنان رو میدزده و میکشه، پوست اونا رو میکنه تا برای خودش لباس درست کنه که مستقیما از عادت لباس درست کردن Gein از پوست، الهام گرفته شده. همچنین گفته میشه که این نقش از چندین قاتل زنجیره ای دیگه هم الهام گرفته شده.

مامور FBI به نام Jack Crawford هم که همچنین در فیلم Red Dragon و سریال قبلی NBC به اسم Hannibal حضور داره، از ماموری واقعی به نام John E.Douglas الهام گرفته شده که برای توانایی اش در طبقه بندی قاتل های زنجیره ای معروف بوده و در نهایت با کمک به FBI باعث شده تا اهمیت “دانش رفتاری” را درک کنند. او حتی عبارت “قاتل زنجیره ای” رو اختراع کرده و مصاحبه ها و تحقیقات اون در رابطه با قاتل های زنجیره ای رو میتوان در سریال درام و جنایی حقیقی شبکه Netflix، به اسم Mindhunter میشه دید.

The Silence of the Lambs


The Amityville Horror

این داستانِ بخصوص کاملا در میان طرفداران فیلم های ترسناک و محققان اتفاق های فراطبیعی شناخته شده است. نه تنها این پرونده توسط Lorraine Warren و Ed خودمون بررسی شده، بلکه این خونه لقب “جن زده ترین خانه آمریکا” رو بعد از اتفاق افتادن یک کشتار جمعی در اون، داره.  جن زدگی این خونه در نیویورک، زمانی شروع شد که Ronald J.DeFeo Jr 23 ساله، پدر و مادر و چهار خواهر و برادر خود را در سال ۱۹۷۴، زمانیکه در خواب بودن، با یک تفنگ کشت.

تنها یک سال بعد، خانواده Lutz به این خانه اسباب کشی کردن و فقط ۲۸ روز طول کشید تا از آنجا فراری شن. این خونواده میگن که پدرشان هر روز ساعت سه و ربع، زمانیکه که حدودا قتل های DeFeo رخ داده، بیدار میشده. همچنین گزارش هایی از بوهای عجیب، لجن های سبز، فضاهای سرد و همچنین باز و بسته شدن درِ گاراژ بوده. Kathy مادر خانواده و پسرانش Daniel   و Christopher از خواب بلند شده و موجودی خوک مانند با چشم های قرمز رو میدیدن و همچنین صدای موجودی ناشناخته میومده که با چاقو در آشپزخانه ضربه میزده. حتی یک کشیش به این خانه اومد تا اونو تقدیس کند و ادعا میشه که صدایی بر سر اون فریاد زده که “برو بیرون”.

بعد از آن از George و Kathy هنگام تعریف داستانشان، آزمون دروغ سنجی گرفته شد که در آن قبول شدن، و همچنین Ron DeFeo که هنوز محکومیت ۲۵ ساله خود رو میگذرونه، در جایی ادعا کرد که این صداها بودن که به او گفتن خانواده اش رو بکشه.

The Amityville Horror


The Strangers

فیلم ترسناکِ کارگردان Bryan Bertino، به گونه ای الهام گرفته از Charles Manson و قتل های صورت گرفته توسط طرفداران خاندان بدنام Manson در سال ۱۹۶۰ بوده، بعد از آنکه او کتابی جنایی راجع به قتل به نام Helter Skelter رو خونده.

هرچند غالبا، این تجربه کودکی خود Bertino بوده که زمانی که با خواهر کوچکترش در خونه تنها بوده اند، صدای در زدن را شنیده. بعد از پاسخ به در، از خواهر کوچکش پرسیده بودن که آیا کسی که آنجا زندگی نمیکنه، الان خونه هستش؟ و بعد از آن سوال غریبه های پشت در همگی رفتن. این خواهر و برادر بعدا فهمیدن که این غریبه ها با استفاده از همین تکنیک از خونه ها دزدی میکنن، و اینجوری میفهمن که کسی خونه هست یا نه. این ماجرا و این سوال که ” چی میشه اگه کسی بی اجازه وارد خونه شما بشه و شما هم توی خونه باشین؟”، ایده Bertino برای فیلم the Strangers بود.

The Strangers


A Nightmare on Elm Street

کارگردان Was Craven ایده خود رو برای شرور فیلم خود به اسم Freddy Krueger ، با خوندن مقاله ای در L.A. Times گرفت که راجع به خونواده ای بود بعد از نجات پیدا کردن از سرزمین های مرگ کامبوج، به آمریکا اومدن. یکی از بچه های این خونواده مدام کابوس میدید و میترسید که بخوابه. به خاطر اینکه خواب میدید موجودی داره اون رو تعقیب میکنه و اگه خوابش ببره، این موجود بش میرسه.

یک شب، بعد ازینکه این پسر تونسته بود برای چند شب متوالی بیدار بمونه، خوابید و همون شب هم مُرد. خونواده این پسر با صدای فریاد زدن اون در نصفه شب بیدار شدن که داشت خواب میدید و تا به اتاقش برسن، مرده بود. همونجوری که Craven میگه: “اینجا ماجرای پسری جوون رو داریم که وحشت رو میدید، درحالیکه بزرگتر ها انکارش میکردن”. این جمله تبدیل به داستان اصلی فیلم “Nightmare on Elm Street” شد.

A Nightmare on Elm Street


The Serpent and the Rainbow

الهام گرفتن Wes Craven از داستان های ترسناک واقعی، با ماجرای Freddy تموم نشد. در سال ۱۹۶۲، یک بومی هاییتی به اسم Clairvius Narcisse بعد از بیمار شدن به بیمارستان رفت. بعد از داشتن علائم شدید بیماری، به نظر رسید که اون مرده. واقعیت؟ همانند این ماجرا در فیلم، این مرد در واقعیت زنده به گور شده بود که بعدا توی تابوت بیدار میشه.

ادعا میشه که برادرش همه ماجرا رو برنامه ریزی کرده و از جادوگری کمک گرفته که با ترکیبی از نوعی ماهی و نوعی قورباغه، سمی ساخته و Narcisse رو با اون مسموم کرده، جوریکه مرده به نظر برسه. اونجوری که ادعا میشه، همین جادوگر بعدها Narcisse رو از قبر بیرون میاره و به جایی دیگه میفرسته که به طور مرتب به اون دارو و سم میداده که به همین حالت زامبی مانند باقی بمونه. و مجبور بوده تا در زمین کشاورزی، کنار آدمای دیگه ای با همین سرنوشت، سخت کار کنه. دو سال طول کشید تا Narcisse فرار کنه و زمانی به خونه میرسه که برادرش دیگه مرده.

The Serpent and the Rainbow


Child’s Play

ما که به طور خلاصه داستان Anabelle رو گفتیم، پس چرا ماجرای عروسک تسخیر شده،  Robert، رو نگیم؟ طبق گزارش ها، Eugene Otto، یک نقاش اهل فلوریدا، زمانی صاحب عروسکی بود که مثل یک افسر نیروی دریایی آمریکا لباس پوشیده بود و یک شیر پارچه ای دستش بود. Otto، Robert رو از یک خدمتکار زن گرفته بود که جادوگری تمرین میکرد و سرایدار خانه پدری Otto بود. هرچند مثل Chucky، این عروسک کسی رو نکشت، اما به نظر میرسه که با Otto کوچک در اتاقش حرف میزده و باعث میشده کابوس ببینه و اتفاق های بد و عجیب هم برای خونواده میفتاده. Otto همیشه Robert رو مقصر میدونسته.

همچنین گزارش هایی از همسایه ها و دوستان بوده که عروسک در دور تا دور خانه حرکت میکرده. Otto خونه پدر و مادرش رو بعد از مرگشون به ارث میبره و با وجود یک “رابطه عمیق” میان Otto و Robert، زنش خواسته بوده که عروسک رو در اتاق زیرشیروانی بگذاره و در رو قفل کنه. مهمان ها اعلام کردن که از این اتاق صدای قدم زدن و خنده میومده. همچنین Otto این عروسک رو چندین بار در صندلی گهواره ای در جای دیگری از خانه پیدا کرده. حتی بعد از مرگ Otto در سال ۱۹۷۴، دختر       ده ساله ی صاحبان جدید خانه، توسط این عروسک اذیت میشده. Robert هم اکنون در موزه Key West Martello نگه داری میشه و کارکنان آنجا ادعا میکنن که این عروسک حرکت میکنه و از جعبه خود خارج میشه.

Child’s Play


The Exorcism of Emily Rose

به دنبال فیلم The Exorcist  ( و بعد از دیگر فیلم های شیطانی براساس اتفاقات واقعی همانند The Possession  و The Rite )، فیلم The Exorcism of Emily Rose  الهام گرفته از ماجرای واقعی Anneliese Michel هست. علائم بیماری اون در سال ۱۹۶۸ شروع شد که دکترها باور داشتن که صرع و تشنج شدید داره. از سال ۱۹۷۰، و با دیدن رویای های شیطانی هنگام دعا کردن، Anneliese به این باور رسید که او روح او تسخیر شده.

سه سال بعد، خانواده او که درمانده شده بودن، به سراغ تعدادی کشیش رفتن تا عملیات جن گیری رو بر روی Anneliese انجام بدن. Anneliese 20 ساله پذیرفته نشد و به مصرف همان داروها و انجام درمان های قبلی که سال ها انجام داده بود، ادامه داد ولی هیچ اثری از بهبودی نبود. در طول یک سال، علائم اون شدت یافتن که شامل حمله به خونواده ش، خوردن عنکبوت ها، حشرات، زغال و ادرار خودش میشد، همچنین به خودش صدمه میزد و درحالیکه که تو خونه شون جیغ میزد، میخواست اشیای مذهبی (همانند صلیب ها و نقاشی های حضرت عیسی ) رو از بین ببره.

در نهایت در سال ۱۹۷۵، به او اجازه جن گیری داده شد که در نهایت به “یک یا دو جلسه جن گیری” منجر شد که از سپتامبر ۱۹۷۵ تا جولای ۱۹۷۶ برگزار شدن. آخرین جلسه در روز سی ام ژوئن بود و مرگ Anneliese در روز اول جولای اعلام شد. اخرین کلمات Anneliese به جن گیر این بود: “برای آمرزش التماس کن” و همچنین به مادرش گفت که: ” مادر، من میترسم.” شواهد به دست آمده نشون میداد که Anneliese تا سر حد مرگ گرسنگی کشیده و کشیشان و هم چنین پدر و مادرش به جرم آدمکشی، محکوم شناخته شدن زیرا که از اون غفلت کرده و کمک های پزشکی را از او دریغ کرده بودن. ویدئو هایی حاوی تصاویر و صداهای وحشتناک که ادعا میشه مربوط به پروسه واقعی جن گیری بوده، در اینترنت آپلود شده ان.

The Exorcism of Emily Rose


Jaws

فیلم هیجان انگیز و محبوب Steven Spielberg از رمان Peter Benchley اقتباس شده که بر اساس داستان واقعی یک کوسه سرکش بوده که پنج نفر در سواحل جرسی، در سال ۱۹۱۶ قربانی اون شده بودن. در حین چنتا از حمله ها، این کوسه بیشتر از ۳۰ مایل سفر کرده و منجر به مرگ ۴ نفر –که شامل یک پسر ۱۱ ساله هم میشود- شده بوده. تنها کسی که از این حمله نجات پیدا کرد، یک نوجوان به نام Joseph Dunn بود. گفته میشه که این حمله ها نزدیک ساحل اتفاق افتاده و آبزی شناس، George Burgess، آن را ” خاص ترین حمله کوسه ای که تاکنون اتفاق افتاده” نامیده.

Jaws


The Hills Have Eyes

واضحه که عادت Wes Craven برای تصویر کردن دوباره ماجراهای ترسناک واقعی در سینما، نشون میده که آدم ها ترسناک ترین هیولا ها هستن. این سنت با داستانی واقعی که الهام بخش فیلم کلاسیک و ترسناک، The Hills Have Eyes ادامه پیدا میکنه. داستان Alexander “Sawney” Bean و خانواده اش از قرن ۱۵ شروع میشه، زمانیکه اونها از جامعه فرار کردن تا در مجموعه ای از غارها واقع در Bennane Head در Scotland زندگی کنن. این طایفه ( که طی ۲۵ سال به ۴۸ نفر در غارها افزایش یافته بود)، به هرکسی که به محدوده آن ها وارد میشد، حمله کرده، دزدی میکردن و او را میکشتن و در نهایت هم او را میخوردن.

دهکده ای در نزدیکی آن ها بود که اهالی آن مطمئن نبودن چه کسی را برای گم شدن افراد سرزنش کنن. بعد از تلاش برای حمله به مردی که توانسته بود جلوی آن ها را با شمشیر بگیرد تا کمک برسد، کل خانواده دستگیر شدن و بدون برپایی دادگاه، محکوم به مرگ شدن. مردان، زنان و کودکان تا سر حد مرگ شکنجه شدن و یا زنده زنده سوزانده شدن تا مجازاتی برای جنایت هایشان باشد. این اعتقاد وجود دارد که این خاندان بیش از ۱۰۰۰ نفر را کشتن.

The Hills Have Eyes


The Mothman Prophecies

 

افسانه “Mothman” ما را به نوامبر ۱۹۹۶ در Point Pleasant در ویرجینای غربی میبرد. دو زوج ادعا میکردن که دو جفت چشم قرمز غول پیکر را دیده ان و آن را به صورت “موجودی به ارتفاع ۶ تا ۷ فوت، بدون سر، که انگار چشم هایش در قسمت سینه قرار داشته و دو بال عظیم داره” توصیف کردن. این دو زوج به پلیس گفتن که این موجود آن ها را تا شهر دنبال کرده؛ اما کلانتر محلی اعلام کرد که وقتی برای تحقیقات رفته، تنها “بخاری از دود” دیده.

در طول سال بعد، ۲۰۰ نفر دیگه گزارش دادن که پدیده عجیبی رو تجربه کرده و حدود نیمی از آنها ادعا کردن که Mothman (اسمی که توسط روزنامه محلی به آن داده شده بود) را دیده ان. روزنامه نگار John Keel به مکانی فرستاده شد که اتفاق های عجیب بیشتری در آنجا گزارش شده بود، تا تحقیق کنه و Keel شروع به “پیش گویی کردن” کرد. همه چی به اوج خودش رسید زمانیکه پلِ Silver، که از رودخانه Ohio میان Gallipolis در Ohio و Point Pleasant در West Virginia (مکانی که اولین Mothman دیده شده بود) میگذشت، ویران شد و باعث کشته شدن ۴۶ نفر شد. گزارش شد که تعداد زیادی از مردمی که بر روی پل کشته شدن، وابسته به کسانی بودن که Mothman را دیده بودن.

The Mothman Prophecies


Open Water

بعد از آنکه تصادفا یک کمپانی غواصی در ۲۵ ژانویه ۱۹۹۸، Eileen Lonergan و Tom رو در دریا جا گذاشت، آن ها در خلیج بزرگ استرالیا ناپدید شدن و جنازه شان هیچ گاه پیدا نشد.

محققان میگن که احتمالا این زوج در اون شب زنده موندن، زیرا که یادداشتی بر روی تخته شیرجه زنی نوشته شده بود که تام برای کمک التماس میکرد و تاریخ را ۲۶ ژانویه نوشته بود. طبق صحبت های Jack Nairn از کمپانی غواصی به نام Outer Edge، پاسپورت ها و کیف پول های آن دو، دو روز بعد از جا ماندن آن ها در آب پیدا شد، به آن معنا که احتمالا تا آن زمان که افراد متوجه این اتفاق شده بودن، این زوج مرده بودن.

در طی ماه بعد، مایویی که گفته میشد به سایز Eileen بوده در آب های Queensland شمالی پیدا شد و بعد تر لباس های غواصی که اسم های Tom و Eillen به همراه مخازن هوای آن ها و یکی از پاپوش های غواصی Eileen در ساحل شمالی بندر Douglas پیدا شد. هرچند که محققان بدون معاینه اجساد، نمیتونن صد در صد اعلام کنن که برای این زوج چه اتفاقی افتاده، بهترین حدس آنان این است که این زوج احتمالا از کم آبی بدن رنج برده و در نهایت غرق شده ان.

Open Water

اگه این لیست فقط یک چیزی رو به ما اثبات کنه، اینه که حقیقت خیلی خیلی از خیال ترسناک تره.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن